Trgovina na berzi

Pozdrav, procedura otvaranja naloga je trajala dve nedelje...

Od svih koje sam pitao, samo SogoTrade broker je potvrdno odgovorio u vezi klijenata is Srbije,
tako da sam tamo i otvorio nalog.

Sledeci korak je account funding. U Intesi mi traze ugovor sa brokerom... Jel neko vec dobijao taj
dokument od svog brokera? Jel to u svakoj banci obavezno? Negde sam procitao da moze i kopija
iz maila kao potvrda... na nekom forumu cini mi se, ne mogu sada da nadjem... Ako je to tacno,
u kojoj banci?

Pitam kako bih izbegao jos cekanja dok stigne ugovor iz USA.
 
Od svih koje sam pitao, samo SogoTrade broker je potvrdno odgovorio u vezi klijenata is Srbije,
tako da sam tamo i otvorio nalog.

Hvala !


Sad jos samo da nadjem nekog narko bosa zelenasa koji ce da mi pozajmi par stotina hiljada evra ,beskamatni grejs period od 10-15 godina i spremni smo za trgovinu !
 
Poslednja izmena:
Dobitna kombinacija!

Pozajmis novac od narko bosa zelenasa za trgovanje na berzi a onda kupis akcije njegove firme preko koje pere pare :)


Kao sto sam i pretpostavljao, broker ne salje nikakav ugovor vec samo Account Verification Letter...
Jel to to? Jel iko poslao novac na racun bez tih potvrda i ako jeste, preko koje banke?


Tnx!
 
Dobitna kombinacija!

Pozajmis novac od narko bosa zelenasa za trgovanje na berzi a onda kupis akcije njegove firme preko koje pere pare :)


Kao sto sam i pretpostavljao, broker ne salje nikakav ugovor vec samo Account Verification Letter...
Jel to to? Jel iko poslao novac na racun bez tih potvrda i ako jeste, preko koje banke?


Tnx!

Ja sam slao iz intese. Napravio sam sam "invoice" sa logotipom mog brokera jer me mrzelo da se cimam ko ti 2 nedelje ;-)
I naravno nisam im rekao da je broker nego da sam zakupio server u data centru. Na invoice-u sam napisao "Internet server services" i cifru koju sam uplatio.
Kasnije da bih izbegao to cimanje sam otvorio racun u US banci i onda ti samo neko iz porodice uplacuje na taj racun a sa tog racuna uplacujes wiretransfer direktno na racun brokera bez provizije. Opet kasnije da bih izbegao i cimanje sa porezom (kad je vec poraslo na dosta vise $$) sam emigrirao u US jer je vec postalo preveliko cimanje oko svega :D ali dobro to ce ti doci na red kad budes uveliko na sestocifrenoj cifri :)

Mozda mozes sa tim "Account Verification Letterom" da portvrdis. Ne znam. Pokusaj tako pa ako nista uvek mozes da odes u neku drugu ekspozituru :D
 
Poslednja izmena:
Banka ne prihvata letter, trazi ugovor, a broker kaze da ugovor ne postoji jer nista i nismo potpisali...

Vidim da sam ispao glup, trebao sam i ja da napravim neki invoice...

Ma da samo napravis neki invoice u wordu skines logo sa njihove strane i cao :)
idi u neku drugu ekspozituru sada i kazi placas usluge necega cega god ali licno za tebe kupujes neki servis.
U Unicredit banci ce sigurno tako proci. Proveri jel prihvataju paypal uplate?
 
Poslednja izmena:
Kasnije da bih izbegao to cimanje sam otvorio racun u US banci i onda ti samo neko iz porodice uplacuje na taj racun a sa tog racuna uplacujes wiretransfer direktno na racun brokera bez provizije.

Jesi fizicki bio prisutan u USA kada si otvarao racun? Cenim da bi upalila i neka bliza varijanta, recimo Austrija...
Mada onaj zakon o deviznom poslovanju je dosta striktan po pitanju otvaranja racuna u inostranstvu...


Hvala za pomoc! :ok:
 
Jesi fizicki bio prisutan u USA kada si otvarao racun? Cenim da bi upalila i neka bliza varijanta, recimo Austrija...
Mada onaj zakon o deviznom poslovanju je dosta striktan po pitanju otvaranja racuna u inostranstvu...


Hvala za pomoc! :ok:

Nisam sve sam uradio iz Srbije. Tada sam jos bio pocetnik. Radio sam sa Firstrade u pocetku. Tek kasnije sam se preselio u US. Daj neki email ili nesto gde da ti uploadujem invoice. Nadam se da se neces smejati :D Stvarno sam ga skarabudzio ali proslo je to u unicredit banci.

Nema veze Austrija ili Srbija nije to neka razlika. Ma uplatices iz Srbije videces. Samo Invoice sastavis i cao. Ne mogu sad i da se zale "kakav je invoice" :D
E par god kasnije sam bio prisutan u USA da bih otvorio svoj racun u US banci. Taj racun u US banci me do dana danasnjeg nije kostao ni jedan $ za odrzavanje ili tako nesto i to mi je mnogo olaksalo stvari ali za pocetak ti ne treba.

Najidealnije je da covek trejduje iz Srbije samo da resi to pitanje racuna i transfera nekako. Prednost je to sto su mali troskovi zivota. Ja ovde bez 8.000$ mesecno bi mogao da se slikam. Tako da u sustini da resim jos drzavljanstvo i da onda imam taj SSN zauvek i lepo lagano povratak u Srbiju da trejdujem :D
 
Poslednja izmena:
Nisam sve sam uradio iz Srbije. Tada sam jos bio pocetnik. Radio sam sa Firstrade u pocetku. Tek kasnije sam se preselio u US. Daj neki email ili nesto gde da ti uploadujem invoice. Nadam se da se neces smejati :D Stvarno sam ga skarabudzio ali proslo je to u unicredit banci.

Nema veze Austrija ili Srbija nije to neka razlika. Ma uplatices iz Srbije videces. Samo Invoice sastavis i cao. Ne mogu sad i da se zale "kakav je invoice" :D
E par god kasnije sam bio prisutan u USA da bih otvorio svoj racun u US banci. Taj racun u US banci me do dana danasnjeg nije kostao ni jedan $ za odrzavanje ili tako nesto i to mi je mnogo olaksalo stvari ali za pocetak ti ne treba.

Najidealnije je da covek trejduje iz Srbije samo da resi to pitanje racuna i transfera nekako.


Ranije je bilo lakse krenuti cini mi se... Danas kad brokeri cuju da rezidenti Srbije hoce da otvore nalog samo se zahvale...
Sto se tice invoice-a, kako se on proverava u banci? MIslim, jel se proverava verodostojnost podataka? Ne verujem da moze
tek tako da se stavi ime firme i iznos i to prodje bez neke provere...
 
Ranije je bilo lakse krenuti cini mi se... Danas kad brokeri cuju da rezidenti Srbije hoce da otvore nalog samo se zahvale...
Sto se tice invoice-a, kako se on proverava u banci? MIslim, jel se proverava verodostojnost podataka? Ne verujem da moze
tek tako da se stavi ime firme i iznos i to prodje bez neke provere...

Mislim da si u pravu sto se tog dela tice. Vidim da firstrade ne radi sa rezidentima Srbije vise. Ne znam sto.
Imas drugu opciju da kad dodjes do nekog veceg iznosa otvoris firmu u Delaware (da nema poreza bilo kakvog) i onda trejdujes u ime firme.

poslao sam ti na email.
 
Molim da mi neko objasni kako placam porez na kapitalnu dobit?
Sta treba od papira. Da li traze izvod iz banke ili dovoljno pismo od brokera ono po kojoj ceni sam kupio i po kojoj ceni sam prodao akcije?
Da li postoji sansa da preskocim placanje poreza za neke manje iznose ?
Da li kod nas u Srbiji prepoznaju ako imam kapitalni gubitak tj. ako sam trovao sa gubitkom da posle na neki iznos ne platim porez zbog toga..
Neko je tu spomenuo da ne placas porez ispod milion i po dinara dobitka , to mi je malo cudno... jel mozete to verifikovati sa nekim linkom ministarstva

Ja inace trujem preko domace brokerske kuce Ilirika, Troskovi su mi visi ali nema cimanje sa transferom i sa inostranim brokerima. Svaka cast ko je uspeo sa brokerskim kucama van srbije da saradjuje ... ja za sad ovako. Molim vas da mi odgovorite na gore postavljenja pitanja vezana za placanje poreza. Hvala!
 
Molim da mi neko objasni kako placam porez na kapitalnu dobit?
Sta treba od papira. Da li traze izvod iz banke ili dovoljno pismo od brokera ono po kojoj ceni sam kupio i po kojoj ceni sam prodao akcije?
Da li postoji sansa da preskocim placanje poreza za neke manje iznose ?
Da li kod nas u Srbiji prepoznaju ako imam kapitalni gubitak tj. ako sam trovao sa gubitkom da posle na neki iznos ne platim porez zbog toga..
Neko je tu spomenuo da ne placas porez ispod milion i po dinara dobitka , to mi je malo cudno... jel mozete to verifikovati sa nekim linkom ministarstva

Ja inace trujem preko domace brokerske kuce Ilirika, Troskovi su mi visi ali nema cimanje sa transferom i sa inostranim brokerima. Svaka cast ko je uspeo sa brokerskim kucama van srbije da saradjuje ... ja za sad ovako. Molim vas da mi odgovorite na gore postavljenja pitanja vezana za placanje poreza. Hvala!

Nije me bilo neko vreme banovase me zbog Vucica ;-) posto krsta ne dozvoljava da se lose pise o njemu :) diktatura :D

Uglavnom

>> Molim da mi neko objasni kako placam porez na kapitalnu dobit?

Placas porez na kapitalnu dobit. (razlika od ulozenih sredstava do dobitka) bilo je 10% nekada kada sam ja bio u Srbiji. :)
edit: ok nasao sam sada je 15%.

>> Sta treba od papira. Da li traze izvod iz banke ili dovoljno pismo od brokera ono po kojoj ceni sam kupio i po kojoj ceni sam prodao akcije?

Nista ti ne treba. Odes u opstinu oni ti tu daju obrazac koji treba da popunis (tj recice ti da kupis u najblizoj knjizari) ali prvo odes da ih pitas koji obrazac. Mislim da je PPI-4 ili tako nesto (zaboravio sam).
To popunis i sam uneses cifre. Ako im bude sumnjivo pozvace te iz finansijske ispekcije (6 meseci kasnije) i tada ces im dati na uvid te ostale papire (malo verovatno).
Ilirika je takodje duzna da ti jednom godisnje dostavi tvoj izvod za proslu godinu (Tipa u Maju 2014 godine za 2013 godinu) sve sta si ti zaradio i ostvario u 2013. godini i onda je mnogo lakse da na osnovu tog papira prepises i popunis.

>> Da li postoji sansa da preskocim placanje poreza za neke manje iznose ?

U sustini kao sto te nece svaki put uhvatiti kada predjes ulicu na crveno tako te nece svaki put uhvatiti i ako ne prijavis porez. Kad te uhvate dobijes prijavu. Licno ja ne bih rizikovao pogotovo ne za manje iznose. Ako ces da krades kradi barem konkretno :)) Salim se nemoj. Realno nije ti mnogo da platis 15% na dobitak. :)

>> Da li kod nas u Srbiji prepoznaju ako imam kapitalni gubitak tj. ako sam trovao sa gubitkom da posle na neki iznos ne platim porez zbog toga..


Da. Dobijes neki poreski kredit koji moras da iskorisis u narednih par godina. (tipa sad imas gubitak sledece godine dobitak =0).

>> Neko je tu spomenuo da ne placas porez ispod milion i po dinara dobitka , to mi je malo cudno... jel mozete to verifikovati sa nekim linkom ministarstva

Ovako. U okviru istog Zakona "porez na dohodak" su odredjene obe stvari. Jedno je godisnji prihod gradjana gde su stope 10 i 15%. (svako ko predje odredjeni prihod u toku godine duzan je da plati 10 ili 15%) Prva ta osnovica je 2 miliona dinara za 2013 a sasvim druga stvar je kapitalni dobitak.

Moj savet ti je sedi i procitaj ovaj Zakon. Nije mnogo tesko da se razume. Dosta se promenilo od kad sam ja to radio iz Srbije a i cisto da izbegnes rekla-kazala.
http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_porezu_na_dohodak_gradjana.html
 
Poslednja izmena:
Nije me bilo neko vreme banovase me zbog Vucica ;-) posto krsta ne dozvoljava da se lose pise o njemu :) diktatura :D

Uglavnom

>> Molim da mi neko objasni kako placam porez na kapitalnu dobit?

Placas porez na kapitalnu dobit. (razlika od ulozenih sredstava do dobitka) bilo je 10% nekada kada sam ja bio u Srbiji. :)
edit: ok nasao sam sada je 15%.

>> Sta treba od papira. Da li traze izvod iz banke ili dovoljno pismo od brokera ono po kojoj ceni sam kupio i po kojoj ceni sam prodao akcije?

Nista ti ne treba. Odes u opstinu oni ti tu daju obrazac koji treba da popunis (tj recice ti da kupis u najblizoj knjizari) ali prvo odes da ih pitas koji obrazac. Mislim da je PPI-4 ili tako nesto (zaboravio sam).
To popunis i sam uneses cifre. Ako im bude sumnjivo pozvace te iz finansijske ispekcije (6 meseci kasnije) i tada ces im dati na uvid te ostale papire (malo verovatno).
Ilirika je takodje duzna da ti jednom godisnje dostavi tvoj izvod za proslu godinu (Tipa u Maju 2014 godine za 2013 godinu) sve sta si ti zaradio i ostvario u 2013. godini i onda je mnogo lakse da na osnovu tog papira prepises i popunis.

>> Da li postoji sansa da preskocim placanje poreza za neke manje iznose ?

U sustini kao sto te nece svaki put uhvatiti kada predjes ulicu na crveno tako te nece svaki put uhvatiti i ako ne prijavis porez. Kad te uhvate dobijes prijavu. Licno ja ne bih rizikovao pogotovo ne za manje iznose. Ako ces da krades kradi barem konkretno :)) Salim se nemoj. Realno nije ti mnogo da platis 15% na dobitak. :)

>> Da li kod nas u Srbiji prepoznaju ako imam kapitalni gubitak tj. ako sam trovao sa gubitkom da posle na neki iznos ne platim porez zbog toga..


Da. Dobijes neki poreski kredit koji moras da iskorisis u narednih par godina. (tipa sad imas gubitak sledece godine dobitak =0).

>> Neko je tu spomenuo da ne placas porez ispod milion i po dinara dobitka , to mi je malo cudno... jel mozete to verifikovati sa nekim linkom ministarstva

Ovako. U okviru istog Zakona "porez na dohodak" su odredjene obe stvari. Jedno je godisnji prihod gradjana gde su stope 10 i 15%. (svako ko predje odredjeni prihod u toku godine duzan je da plati 10 ili 15%) Prva ta osnovica je 2 miliona dinara za 2013 a sasvim druga stvar je kapitalni dobitak.

Moj savet ti je sedi i procitaj ovaj Zakon. Nije mnogo tesko da se razume. Dosta se promenilo od kad sam ja to radio iz Srbije a i cisto da izbegnes rekla-kazala.
http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_porezu_na_dohodak_gradjana.html


Vao, hvala na ovako brzom i iscrpnom odgovoru . Hocu procitacu i ovaj zakon , hvala lepo !
 
Moje pitanje donekle odstupa od ove teme, no nadam se da mi neko može objasniti (ili bar uputiti negdje gdje mogu dobiti odgovor) - kako se to izbjegava (umanjuje) porez prodajom akcija krajem poreske godine, i to onih na kojima je ostvaren gubitak tokom fiskalne godine?

(Inače, spremam ispit i želim da razumijem.. )
 

Back
Top