Šta se dešava sa trombom?

Kića91

Ističe se
Poruka
2.021
Ne znam da li ovakva tema već postoji, ali me interesuje, šta se dešava sa trombom, tj.sa krvnim ugruškom
nakon što isti izazove moždani udar? Da li on i dalje ostaje u krvotoku i da li upravo zbog njega svima onima
koji se oporavljaju od moždanog udara preti nova opasnost da se udar ponovi?
 
ako se na vreme da tromboliticka terapija, onda se tromb razlozi i nema ga vise. u suprotnom, postoje dve opcije: da se tromb razlozi prirodnim putem pomocu enzima koje tvoj organizam proizvodi, ili da se desi tzv. organizacija tromba, kada se vezivnim tkivom "ogradi" tromb i ostane tu gde je.
najcesce nije taj isti tromb krivac za novi napad, posebno ne nakon sto prodje neko vreme.
 
Ne znam da li ovakva tema već postoji, ali me interesuje, šta se dešava sa trombom, tj.sa krvnim ugruškom
nakon što isti izazove moždani udar? Da li on i dalje ostaje u krvotoku i da li upravo zbog njega svima onima
koji se oporavljaju od moždanog udara preti nova opasnost da se udar ponovi?

Da, ostaje i dalje u krvotoku i preti novim, jos opasnijim mozdanim udarom ukoliko se ne razbije takozvanim ANTIKOAGULANTIMA (Heparin, Kumarin...).

Cesto se stvaraju i novi krvni ugrusci, narocito ako su prisutne snazne srcane aritmije.

Antikoagulanti se moraju uzimati pod strogom lekarskom kontrolom jer mogu imati veoma opasne sekundarne efetke.
 
Kako se osloboditi tog tromba, znači to mu dođe kao nešto hronično kada se stvori.....

U principu da, hronično je, ali i lečenje prilično dugo traje i lečenjem se ugrušak zalepi za zidove, a cirkulacija se poboljšava,
a naravno potrebno je ići redovno na kontrole da se proveri stanje krvi i da se prave rendgenski snimci dela tela koje je zahvaćeno trombozom.
 
Da, ostaje i dalje u krvotoku i preti novim, jos opasnijim mozdanim udarom ukoliko se ne razbije takozvanim ANTIKOAGULANTIMA (Heparin, Kumarin...).

Cesto se stvaraju i novi krvni ugrusci, narocito ako su prisutne snazne srcane aritmije.

Antikoagulanti se moraju uzimati pod strogom lekarskom kontrolom jer mogu imati veoma opasne sekundarne efetke.

ne
antikoagulanti sprecavaju nastanak tromba, u ovom slucaju novog
ne razbijaju oni vec postojeci
 
Razbijaju postojeci.

Heparin je antikoagulant koji se daje intravenozno odmah da razbije tromb koji se negde zaustavio.



Nisi u pravu. Pre heparina se daje nesto sto se zove trombolitik i to je ono sto razbija tromb, a heparin prevenira nastanak novih.

Moram da postavim jedno pitanje, ovako vecini: zasto toliko volite da sirite dezinformacije? Razumem da neki od vas to ne rade namerno, ali zar je toliko tesko proguglati pre nego sto sa toliko samopouzdanja krenete da pisete netacne stvari?
 
Ne znam da li ovakva tema već postoji, ali me interesuje, šta se dešava sa trombom, tj.sa krvnim ugruškom
nakon što isti izazove moždani udar? Da li on i dalje ostaje u krvotoku i da li upravo zbog njega svima onima
koji se oporavljaju od moždanog udara preti nova opasnost da se udar ponovi?

na zapadu se radi trombolysa ali je bitno da od udara do bolnice nije proshlo 3 sata, dakle u prva 3 sata je dozvoljena trombolysa.
radi se o ljekovima koji utichu na Fibrin, Fibrin je sastavni dio krvi i krivac koji dovodi do zgrusavanja, odredjenim ljekovima se napda fibrin i na taj nachin mozhe da dodje do razbijanja tromba.

zbog te terapije na bolnicima imamo posebno odjelenje "stroke unit" i zbog hitnoche da se na vrijeme dodje u bolnicu / do bolnice zbog trombolyse u prva tri sata od udara vazi time is brain.
 
Poslednja izmena:
Da, ostaje i dalje u krvotoku i preti novim, jos opasnijim mozdanim udarom ukoliko se ne razbije takozvanim ANTIKOAGULANTIMA (Heparin, Kumarin...).

Cesto se stvaraju i novi krvni ugrusci, narocito ako su prisutne snazne srcane aritmije.

Antikoagulanti se moraju uzimati pod strogom lekarskom kontrolom jer mogu imati veoma opasne sekundarne efetke.

Kumarin (koristi se takodje za trovanje pacova) predpostavljam je na zapadu Marcumar ( Phenprocoumon) preporuchljiv je osobama koji zaista vode urednu evidenciju o uzimanju i redovnom odlasku na vadjenje krvi doza uzimanja se chesto na novo odredi sto neznaci da se nemozhe ista doza koristiti dva mjeseca ovisno je o krvnoj sliki (vrijednosti koagulacije ). Protivnik Marcumara je Vitamin K sto je dalke jedino sredstvo koje se mozhe odrediti u spashavanju osobe koja je predozirala Marcumar. Takodje je bitno da se zna da svaka povreda nosi opasnost krvarenja koja se ne mozhe ili se teshko zaustavlja a svaki pad mozhe da dovede do unutrashnjih krvarenja sto znaci da se i oko toga treba povesti racuna i konstatovati doktora.

Heparin se ovamo daje putem inekcija (subkutan dakle ispod kozhe chesto u trbuh a neko vole i u bedre)

ASS 100 mg takodje rado koriscen

- - - - - - - - - -

radi se i kod nas, nismo bas toliko zaostali :lol:

lepo

drago mi je :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top