Mapa Evrope sa najmnogobrojnijim prezimena po državama

HamzaHumo

Poznat
Banovan
Poruka
7.028
interesantno


map-of-most-common-surnames-in-europe.jpg
 
Iače, kod slovenskih naroda preovladava naše staro ime Novak, koje je kod nas u prezimenu Novaković, jelte :)

Takođe, ista su po značenju najčešća prezimena u ovim zemljama:

- Ukrajina, Nemačka i Švajcarska (mlinar),
- Crna Gora, Grčka, Rumunija i Bosna (sin popa),
- Slovačka i Hrvatska (pripadnik ugarskog plemena Horvati)
 
Poslednja izmena:
Негде сам прочитао везано за презимена у Монголији, да је влада те земље одлучила да их уведе јер их до тада нису имали а 700 000 људи су се звали Темуџин као Ђингис кан, па је то представљао велики проблем код испоруке пакета и пошиљки а Монголија је велика и ретко насељена земља са око 3 милиона људи.Наравно план није успео јер је већина одлучила да узме презиме по Ђингис кановом племену тако да ништа.:D
 
Негде сам прочитао везано за презимена у Монголији, да је влада те земље одлучила да их уведе јер их до тада нису имали а 700 000 људи су се звали Темуџин као Ђингис кан, па је то представљао велики проблем код испоруке пакета и пошиљки а Монголија је велика и ретко насељена земља са око 3 милиона људи.Наравно план није успео јер је већина одлучила да узме презиме по Ђингис кановом племену тако да ништа.:D

Au al oni se tako iznenadjivali medjusobno sigurno. Narucis nesto ono se obradjuje neko tamo nasumicno :D Stigo' paket :D
 
Негде сам прочитао везано за презимена у Монголији, да је влада те земље одлучила да их уведе јер их до тада нису имали а 700 000 људи су се звали Темуџин као Ђингис кан, па је то представљао велики проблем код испоруке пакета и пошиљки а Монголија је велика и ретко насељена земља са око 3 милиона људи.Наравно план није успео јер је већина одлучила да узме презиме по Ђингис кановом племену тако да ништа.:D

Колико је мени познато у Монголији су комунисти забранили презимена. Не сјећам се разлога ( вјероватно ради "фрагментације"-разбијања братстава,племена). То је створило проблем идентификације, утврђивања сродства-поријекла и свега што уз то иде.
 
Ne razumem kako u Hrvatskoj moze biti Horvath, prezimena su tu da bi se ograniceo od drugih u sela. A u zemlji gde su najveci deo ljudi Hrvati, ime je Horvat.

pa Mađari su davali prezimena... to Horvat je Hrvat na mađarskom... isto tako i u Slovačkoj gdje je bilo dosta hrvatskih izbjeglica koji su pobjegli pred Turcima (i njihovih potomaka)...
 
Негде сам прочитао везано за презимена у Монголији, да је влада те земље одлучила да их уведе јер их до тада нису имали а 700 000 људи су се звали Темуџин као Ђингис кан, па је то представљао велики проблем код испоруке пакета и пошиљки а Монголија је велика и ретко насељена земља са око 3 милиона људи.Наравно план није успео јер је већина одлучила да узме презиме по Ђингис кановом племену тако да ништа.:D

Uvodjenje prezimena se po Aziji desavalo tokom procesa modernizacije. Iran, Turska, Avganistan, Srednja Azija, niko od njih nije imao prezimena do pre relativno skoro.
 
Jeste li primjetili da jedino na Islandu ne postoji najbrojnije prezime jer kod njih ne postoje porodicna prezimena nego svaki covjek dobija prezime po ocu. Isto kao kod nas prije nekoliko stotina godina.

Contradictio in adjecto.

- - - - - - - - - -

pa Mađari su davali prezimena... to Horvat je Hrvat na mađarskom... isto tako i u Slovačkoj gdje je bilo dosta hrvatskih izbjeglica koji su pobjegli pred Turcima (i njihovih potomaka)...

Nema to veze sa ovim našim Hrvatima. Ti ljudi koji se prezivaju Horvat nemaju slovensko poreklo.
 
pa Mađari su davali prezimena... to Horvat je Hrvat na mađarskom... isto tako i u Slovačkoj gdje je bilo dosta hrvatskih izbjeglica koji su pobjegli pred Turcima (i njihovih potomaka)...

Poslednji put je 2003. Horvath bilo najrasirenije prezime u Slovackoj. Godinama je na popisu cca 20 000 muskaraca sa prezimenom Horvath i oko 20 000 zena sa prezimenom Horvath.

Najcesce je na jugu uz granicu sa madjarskoj i samim tim ga najcesce nose Madjari. I relativno je cesto medju Romskom populacijom.
 
pa Mađari su davali prezimena... to Horvat je Hrvat na mađarskom... isto tako i u Slovačkoj gdje je bilo dosta hrvatskih izbjeglica koji su pobjegli pred Turcima (i njihovih potomaka)...

Али има немали број и Срба са тим презименом? Тако да мислим да не можемо све Хорвате третирати као Хрвате у националном смислу. Пре бисмо могли говорити о територијалном принципу да су људе пореклом са простора Хрватске називали Хорватима, а међу којима није било мање Срба од Хрвата.
 
Али има немали број и Срба са тим презименом? Тако да мислим да не можемо све Хорвате третирати као Хрвате у националном смислу. Пре бисмо могли говорити о територијалном принципу да су људе пореклом са простора Хрватске називали Хорватима, а међу којима није било мање Срба од Хрвата.

Slažem se sa ovim. U Baranji, u Belom Manastiru, ima Srba sa prezimenom Horvat (i bili su odlični borci za vreme rata). Verovatnije je da je prezime Horvat davano svima koji su dolazili iz pravca Hrvatske, bez obzira na veru i poreklo.
Jedan od oficira koji je učestvovao u isljavanju Srba u Rusiju u 18. veku zvao se Jovan Horvat.
 

Back
Top