Храм Светог Саве

ННПКИ

Ističe se
Poruka
2.011
Храм Светог Саве у Београду је један од највећих православних храмова на свету и представља значајан симбол српске националног идентитета. Посвећен је Светом Сави, оснивачу Српске православне цркве и једној од најзначајнијих личности у српској историји.

Храм се налази на Врачару, на месту где се претпоставља да су спаљене мошти Светог Саве по наредби великог везира Коџа Синан-паше 1595. године.

Изградња храма започета је 1935. године, али је више пута прекидана током историје. Завршетак изградње десио се 2004. године, а храм је званично отворен 2019. године.

Храм има капацитет за 7.000 људи, дужину од 91 метар, ширину од 81 метар и висину од 78,3 метра до земаљског крста. Унутрашњост храма краси величанствени мозаик, који је један од највећих у свету, са коришћеним материјалима као што су злато, платина и полудраго камење.

Храм Светог Саве је не само место богослужења, већ и културни и уметнички центар, са богатим програмом концерата, изложби и других догађаја.

Tu iebe lud zbunjenog u tim pricama o Svetom Savi.
Nije on nikakav zacetnik srpske crkve koja je nastala milenijum i vise ranije, u vrijeme Cara Svespasijana.
Drugo nije on nista ni osnovao, nadbiskije je osnovao kod nas u Dalmaciji Sveti Djecak Svetoplek.
Trece, nije on ni prvi raskolnicki pravoslavni poglavar Crkve, to je bio Mihalja, pradeda Nemanjica.
Cetvrto, nije on ni glava crkve nego je Car glava crkve a ne neki monah. To jeste Stefan Nemanjic, a i Vukan.
Peto, ova crkva koja drzi taj hram Sv Save nije srpska crkva nego fanariotska napravljena pod sultanovim pokroviteljstvom u vrijeme Turaka. Dakle, nit je srpska nit je carska nit je pravoslavna nit je crkva.

Poslednja izmena:
Tu iebe lud zbunjenog u tim pricama o Svetom Savi.
Nije on nikakav zacetnik srpske crkve koja je nastala milenijum i vise ranije, u vrijeme Cara Svespasijana.
Drugo nije on nista ni osnovao, nadbiskije je osnovao kod nas u Dalmaciji Sveti Djecak Svetoplek.
Trece, nije on ni prvi raskolnicki pravoslavni poglavar Crkve, to je bio Mihalja, pradeda Nemanjica.
Cetvrto, nije on ni glava crkve nego je Car glava crkve a ne neki monah. To jeste Stefan Nemanjic, a i Vukan.
Peto, ova crkva koja drzi taj hram Sv Save nije srpska crkva nego fanariotska napravljena pod sultanovim pokroviteljstvom u vrijeme Turaka. Dakle, nit je srpska nit je carska nit je pravoslavna nit je crkva.
Eh, hoces istinu u crkvi :D
Trebala im je veza sa najjacom srpskom dinastijom, zato ih je toliko medju svecima.
Ti meni vojvodo, ja tebi serdare ...

Meni osobno izgleda dosta ružan i kičav taj neobizantski stil.

Kad to usporedim sa manastirima Gračanica, Gradac, Studenica, Žiča, Ravanica...

Zašto se nisu odlučili npr. za nešto u moravskom stilu kao manastira Ravanica? Iskreno pitanje? "Srpskije" je i mislim da daleko bolje izgleda od ovog Hrama

Poslednja izmena:
Pa čuj mislim da imam pravo na svoje mišljenje i postavljanje legitimnog pitanja. Zašto te to vrijeđa?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Morava_architectural_school
Не вређа уопште. Ко си ти да светиње оцењујеш тако? Ако ти се не свиђа заобиђи а реко би ти још тога ал бановала би трајно. У своје па називај шта како желиш.

Не вређа уопште. Ко си ти да светиње оцењујеш тако? Ако ти се не свиђа заобиђи а реко би ти још тога ал бановала би трајно. У своје па називај шта како желиш.

Aha. Znači švinist si, samo to ne smiješ ovdje izraziti zbog mogućeg banovanja. Razumijem. Hvala na objašnjenju.

Inače, imam demokratsko pravo izraziti svoje mišljenje. Valjda se smije reći da mi se stil ne sviđa i da mi je moravska (srpska) škola arhitekture puno ljepša.

Ako je tebi pre riskantno da naletiš na komentare koje ti se ne sviđaju i ako su ti različita mišljenja neprihvatljiva..nemoj otvarati nove teme

Back