Srpska deca morace da pohadjaju nastavu na tzv. bosnjackom zbog skolskih kvota!

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.433
Učiće bošnjački zbog školskih kvota

Dvostruka merila pri formiranju odeljenja srednjih škola u Raškoj oblasti zbog jezika: Bošnjak, makar i jedan, dobiće mogućnost da ide na željeni smer, dok Srbi, pa ih bilo i 14, to neće moći



U PRVOM razredu odeljenja sa 15 kuvara u Novom Pazaru, ako se jedan đak izjasni za nastavu za bosanskom - moći će sam da ima svoje odeljenje. Sa druge strane, ako onih 14 preostalih učenika izabere časove na srpskom - neće ih dobiti, već će morati da pređu na neki drugi obrazovni profil.

Zakon ne dozvoljava formiranje odeljenja sa manje od 15 đaka, osim ako je reč o manjinama, kada je i jedan učenik dovoljan za redovnu nastavu. To pravilo biće primenjivano od naredne školske godine i u Sjenici, Tutinu, Prijepolju i Novom Pazaru.

To otvara još veći problem kod većinskog stanovništva: jer se može desiti da onih 14 učenika pristane da uči na bosanskom iz čiste nemogućnosti da im se želja ostvari na njihovom maternjem jeziku?!

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nije raspisalo odvojene konkurse za upis u odeljenja stručnih škola na srpskom i bosanskom, kao što je to slučaj, recimo, sa mađarskom manjinom. Deca su se izjašnjavala tek nakon upisa, pa je stvorena situacija da se polovina izjasnila za nastavu na bosanskom, a druga polovina na srpskom. Ako je ovih drugih manje od 15, neće upisati željenu školu.

- O nastavi za decu srpske nacionalnosti brine država, a o bošnjačkoj deci i časovima na maternjem jeziku stara se Bošnjačko nacionalno veće (BNV) - objašnjava Esad Džudžević, predsednik BNV. - Na naš zahtev ministar prosvete mora da obezbedi nastavu na maternjem jeziku, makar bila i za jednog učenika. Prvi krug izjašnjavanja pokazao je da ima i takvih slučajeva, gde se samo jedan đak izjasnio da želi da pohađa određeni smer. Direktori škola imaju rok do 19. avgusta da daju plan odeljenja. Do sada je u osnovnim školama Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru formirano 171 odeljenje koje će učiti na bosanskom i 85 sa nastavom na srpskom. U srednjim školama ih je 28 na bosanskom i 45 na srpskom.

Sve ovo znači da će u pojedinim srednjim stručnim školama Raškog okruga od jeseni morati da bude formiran veći broj odeljenja nego što je planirano. To će i više da košta, da zahteva i dodatno angažovanje nastavnika, a troškovi će biti pokriveni iz budžeta Srbije.

Prema rečima Elijasa Rebronje, zaduženog za obrazovanje u BNV, za opšteobrazovne predmete srednjih stručnih škola, za nastavu na bosanskom, nijedan izdavač nije prihvatio štampanje udžbenika, jer spadaju u kategoriju niskotiražnih.

- Bili smo prinuđeni da podnesemo zahtev za uvoz ovih udžbenika iz Bosne i Hercegovine - objasnio je Rebronja.

Nova školska godina počeće za nešto više od dve nedelje, a mnoge ključne stvari za nastavu na bosanskom još nisu spremne. Rebronja je rekao da je za kašnjenje ponajviše kriv Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV), a da je BNV sve uradio na vreme. On je najavio da će, uprkos kašnjenju, 2. septembra nastava početi u prvom i petom razredu osnovne i prvom razredu srednje škole.

Mnoge stvari moraće da budu urađene u poslednji čas ili će kasniti. Jedna od najvažnijih je pravilnik o zvanjima - ko može da predaje bosanski jezik, i to bi trebalo da bude objavljeno sledeće nedelje. Nedostaju i udžbenici, koji čekaju odobravanje u ZUOV-u, da bi tek posle toga išli pred Nacionalni prosvetni savet, pa ako ne valjaju ponovo na doradu, pa opet u ZUOV-a... To je dug proces, pa bi učenici i mesecima mogli da budu bez knjiga za učenje.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...ml:449049-Ucice-bosnjacki-zbog-skolskih-kvota



Trazimo i mi Srbi da imamo prava kao Siptari, Romi, Cigani, Egipcani, Bosnjaci, Madjari...

I mi smo ljudi....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovo je glupost, poprilično sam siguran da ni jedno srpsko dijete neće ići na časove bosanskog.

pa morace u suprotnom ce ga isterati iz skole....

A posebno odeljenje nece moci za Srbe da se pravi ako nema najmanje 14 ucenika, dok dovoljno je da jedan kaze da oce da uci na bosnjackom i da se za njega pravi odeljenje.

Diskriminacija srpskog naroda in vivo

- - - - - - - - - -

Ma nijedno dete nece ni u srednju kuvarsku, ni bosnjacko , ni srpsko:D

srednja kuvarska je navedena samo kao primer. Ima mnogo drugih skola.

A odkud ti znas da nece nijedno dete ici u srednju kuvarsku
 
pa morace u suprotnom ce ga isterati iz skole....

A posebno odeljenje nece moci za Srbe da se pravi ako nema najmanje 14 ucenika, dok dovoljno je da jedan kaze da oce da uci na bosnjackom i da se za njega pravi odeljenje.

Diskriminacija srpskog naroda in vivo

- - - - - - - - - -



srednja kuvarska je navedena samo kao primer. Ima mnogo drugih skola.

A odkud ti znas da nece nijedno dete ici u srednju kuvarsku

Pa takvih skola nema po Srbiji barem od kada Shuvar vise nije ministar za obrazovanje.

A i ne znam nijednog kuvara koji je ucio kulinarstvo u Tutinu ili Sjenici:D
 
Učiće bošnjački zbog školskih kvota

Dvostruka merila pri formiranju odeljenja srednjih škola u Raškoj oblasti zbog jezika: Bošnjak, makar i jedan, dobiće mogućnost da ide na željeni smer, dok Srbi, pa ih bilo i 14, to neće moći



U PRVOM razredu odeljenja sa 15 kuvara u Novom Pazaru, ako se jedan đak izjasni za nastavu za bosanskom - moći će sam da ima svoje odeljenje. Sa druge strane, ako onih 14 preostalih učenika izabere časove na srpskom - neće ih dobiti, već će morati da pređu na neki drugi obrazovni profil.

Zakon ne dozvoljava formiranje odeljenja sa manje od 15 đaka, osim ako je reč o manjinama, kada je i jedan učenik dovoljan za redovnu nastavu. To pravilo biće primenjivano od naredne školske godine i u Sjenici, Tutinu, Prijepolju i Novom Pazaru.

To otvara još veći problem kod većinskog stanovništva: jer se može desiti da onih 14 učenika pristane da uči na bosanskom iz čiste nemogućnosti da im se želja ostvari na njihovom maternjem jeziku?!

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nije raspisalo odvojene konkurse za upis u odeljenja stručnih škola na srpskom i bosanskom, kao što je to slučaj, recimo, sa mađarskom manjinom. Deca su se izjašnjavala tek nakon upisa, pa je stvorena situacija da se polovina izjasnila za nastavu na bosanskom, a druga polovina na srpskom. Ako je ovih drugih manje od 15, neće upisati željenu školu.

- O nastavi za decu srpske nacionalnosti brine država, a o bošnjačkoj deci i časovima na maternjem jeziku stara se Bošnjačko nacionalno veće (BNV) - objašnjava Esad Džudžević, predsednik BNV. - Na naš zahtev ministar prosvete mora da obezbedi nastavu na maternjem jeziku, makar bila i za jednog učenika. Prvi krug izjašnjavanja pokazao je da ima i takvih slučajeva, gde se samo jedan đak izjasnio da želi da pohađa određeni smer. Direktori škola imaju rok do 19. avgusta da daju plan odeljenja. Do sada je u osnovnim školama Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru formirano 171 odeljenje koje će učiti na bosanskom i 85 sa nastavom na srpskom. U srednjim školama ih je 28 na bosanskom i 45 na srpskom.

Sve ovo znači da će u pojedinim srednjim stručnim školama Raškog okruga od jeseni morati da bude formiran veći broj odeljenja nego što je planirano. To će i više da košta, da zahteva i dodatno angažovanje nastavnika, a troškovi će biti pokriveni iz budžeta Srbije.

Prema rečima Elijasa Rebronje, zaduženog za obrazovanje u BNV, za opšteobrazovne predmete srednjih stručnih škola, za nastavu na bosanskom, nijedan izdavač nije prihvatio štampanje udžbenika, jer spadaju u kategoriju niskotiražnih.

- Bili smo prinuđeni da podnesemo zahtev za uvoz ovih udžbenika iz Bosne i Hercegovine - objasnio je Rebronja.

Nova školska godina počeće za nešto više od dve nedelje, a mnoge ključne stvari za nastavu na bosanskom još nisu spremne. Rebronja je rekao da je za kašnjenje ponajviše kriv Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV), a da je BNV sve uradio na vreme. On je najavio da će, uprkos kašnjenju, 2. septembra nastava početi u prvom i petom razredu osnovne i prvom razredu srednje škole.

Mnoge stvari moraće da budu urađene u poslednji čas ili će kasniti. Jedna od najvažnijih je pravilnik o zvanjima - ko može da predaje bosanski jezik, i to bi trebalo da bude objavljeno sledeće nedelje. Nedostaju i udžbenici, koji čekaju odobravanje u ZUOV-u, da bi tek posle toga išli pred Nacionalni prosvetni savet, pa ako ne valjaju ponovo na doradu, pa opet u ZUOV-a... To je dug proces, pa bi učenici i mesecima mogli da budu bez knjiga za učenje.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...ml:449049-Ucice-bosnjacki-zbog-skolskih-kvota

Ne znam sto i ko je prethodnu temu obrisao otvorena je u potpunosti u skladu sa pravilnikom....

Trazimo i mi Srbi da imamo prava kao Siptari, Romi, Cigani, Egipcani, Bosnjaci, Madjari...

I mi smo ljudi....

Kakva glupost,ko je ovo jos video da se zbog pojedinca pravi posebno odeljenje.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Učiće bošnjački zbog školskih kvota

Dvostruka merila pri formiranju odeljenja srednjih škola u Raškoj oblasti zbog jezika: Bošnjak, makar i jedan, dobiće mogućnost da ide na željeni smer, dok Srbi, pa ih bilo i 14, to neće moći



U PRVOM razredu odeljenja sa 15 kuvara u Novom Pazaru, ako se jedan đak izjasni za nastavu za bosanskom - moći će sam da ima svoje odeljenje. Sa druge strane, ako onih 14 preostalih učenika izabere časove na srpskom - neće ih dobiti, već će morati da pređu na neki drugi obrazovni profil.

Zakon ne dozvoljava formiranje odeljenja sa manje od 15 đaka, osim ako je reč o manjinama, kada je i jedan učenik dovoljan za redovnu nastavu. To pravilo biće primenjivano od naredne školske godine i u Sjenici, Tutinu, Prijepolju i Novom Pazaru.

To otvara još veći problem kod većinskog stanovništva: jer se može desiti da onih 14 učenika pristane da uči na bosanskom iz čiste nemogućnosti da im se želja ostvari na njihovom maternjem jeziku?!

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nije raspisalo odvojene konkurse za upis u odeljenja stručnih škola na srpskom i bosanskom, kao što je to slučaj, recimo, sa mađarskom manjinom. Deca su se izjašnjavala tek nakon upisa, pa je stvorena situacija da se polovina izjasnila za nastavu na bosanskom, a druga polovina na srpskom. Ako je ovih drugih manje od 15, neće upisati željenu školu.

- O nastavi za decu srpske nacionalnosti brine država, a o bošnjačkoj deci i časovima na maternjem jeziku stara se Bošnjačko nacionalno veće (BNV) - objašnjava Esad Džudžević, predsednik BNV. - Na naš zahtev ministar prosvete mora da obezbedi nastavu na maternjem jeziku, makar bila i za jednog učenika. Prvi krug izjašnjavanja pokazao je da ima i takvih slučajeva, gde se samo jedan đak izjasnio da želi da pohađa određeni smer. Direktori škola imaju rok do 19. avgusta da daju plan odeljenja. Do sada je u osnovnim školama Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru formirano 171 odeljenje koje će učiti na bosanskom i 85 sa nastavom na srpskom. U srednjim školama ih je 28 na bosanskom i 45 na srpskom.

Sve ovo znači da će u pojedinim srednjim stručnim školama Raškog okruga od jeseni morati da bude formiran veći broj odeljenja nego što je planirano. To će i više da košta, da zahteva i dodatno angažovanje nastavnika, a troškovi će biti pokriveni iz budžeta Srbije.

Prema rečima Elijasa Rebronje, zaduženog za obrazovanje u BNV, za opšteobrazovne predmete srednjih stručnih škola, za nastavu na bosanskom, nijedan izdavač nije prihvatio štampanje udžbenika, jer spadaju u kategoriju niskotiražnih.

- Bili smo prinuđeni da podnesemo zahtev za uvoz ovih udžbenika iz Bosne i Hercegovine - objasnio je Rebronja.

Nova školska godina počeće za nešto više od dve nedelje, a mnoge ključne stvari za nastavu na bosanskom još nisu spremne. Rebronja je rekao da je za kašnjenje ponajviše kriv Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV), a da je BNV sve uradio na vreme. On je najavio da će, uprkos kašnjenju, 2. septembra nastava početi u prvom i petom razredu osnovne i prvom razredu srednje škole.

Mnoge stvari moraće da budu urađene u poslednji čas ili će kasniti. Jedna od najvažnijih je pravilnik o zvanjima - ko može da predaje bosanski jezik, i to bi trebalo da bude objavljeno sledeće nedelje. Nedostaju i udžbenici, koji čekaju odobravanje u ZUOV-u, da bi tek posle toga išli pred Nacionalni prosvetni savet, pa ako ne valjaju ponovo na doradu, pa opet u ZUOV-a... To je dug proces, pa bi učenici i mesecima mogli da budu bez knjiga za učenje.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...ml:449049-Ucice-bosnjacki-zbog-skolskih-kvota

Ne znam sto i ko je prethodnu temu obrisao otvorena je u potpunosti u skladu sa pravilnikom....

Trazimo i mi Srbi da imamo prava kao Siptari, Romi, Cigani, Egipcani, Bosnjaci, Madjari...

I mi smo ljudi....

Ово је страшно, ово је ужасно...... ШТА СМО МИ ТО БОГУ ЗГРЕШИЛИ ПИТАМ СЕ
 
Poslednja izmena od moderatora:
ima naravno. Nisi u Srbiji pa ne znas. Imas srednju ugostiteljsku skolu u Srbiji svuda u vecim mestima i tu svuda postoji smer kuvar.

Ma Tihi, znam ja to sve, nego mi je bilo blesavo da si se baz za kuvare uFatio.
Doduse mogao si i za frizere:D
I jos nesto, to je sve samo neko slovo na papiru jer je situacija na terenu deseta.

Zanimljiije bi bilo da nam neko iz Vojvodine kaze kako stvari stoje sa detetom kome je slovacki maternji jezik, pa i madjarski.
Da li to jedno dete ima prava na posebnog nastavnika i nastavu na metrnjem u srednjoj kuvarskoj?
Koliko ja znam, nema jer i ne postoje vise ( mozda je Subotica neki iznimak) srednje skole na madjarskom jer nema ni dece.
 
Ja ne znam da li u Tutinu sve ukupno ima 14 srpske dece, a ne znam da li u celoj Sjenici sve ukupno ima 14oro dece, bez obzira na nacionalnost.

Pricamo o najbosnjackijem naselju u Srbiju i najmrtvijem naselju u Srbiji.

Nema sigurno, a i taj bosnski jezik ( valjda se jezik tako zove) nije nikakva frka.
Usput ne razume zasto Tihi nije postavio topik o deci i jeziku, a gde je velika i lingvisticka i kulturoloska razlika
medju decom, a to bi bio deo Srbije u kome zive Albanci (( vecina su Albanci).
 
Neznam o čemu se radi, Ako Srbi imaju status Naroda, onda imaju sva prava, a ako imaju status Nacionalne manjine, onda neka se pozovu na svoja prava.

Ako to negiraju vlasti Srbije, onda ih treba eliminisati svakog prava donošenja odluka u ima Srba na tom prostoru. To je kršenje Ustavnih prava, kao i građanskih..... Kao i međunardnih...


PS

Najgore je to što Srbija još nije stala na strani zaštite Srbskog pisma....
 
Nema sigurno, a i taj bosnski jezik ( valjda se jezik tako zove) nije nikakva frka.
Usput ne razume zasto Tihi nije postavio topik o deci i jeziku, a gde je velika i lingvisticka i kulturoloska razlika
medju decom, a to bi bio deo Srbije u kome zive Albanci (( vecina su Albanci).
Predpostavljam da si mislila da su poreklom i to mozda poreklom albanci,i to ne sa Kosmeta,vec sa S.Albanije,mada su vec u davnim vremenima slovenizirani,ili su mozda arbanizovani ali ne skroz.
A mislim da nece ici ni jedno srpsko dete na taj bosnjacki jezik.
 
A koliko je Sjenica manja od Novg Pazara?:D

- - - - - - - - - -


To ti pricaj Vucicu i Nikolicu jer kako sam rece od kako su oni na vasti ti si progledao:D
Ima li dana kada ne mrziš sebe? :)
A ima li dana kada ne mrziš druge? :)
Ne isinuiraj moje reči i rečenice na svoj ciničan način i davati im pogrešan značaj. :)

Zašto mrziš na Hristovu ljubav? :)


Kolika je Svetosavska Srbija teritorijalno?
 
Poslednja izmena:
Tutin je manji od Sjenice.

Jeste, ali je zivlji, ima vise omladine.

Sva srpska omladina iz Sjenice je u Cacku ili Beogradu, a bosnjacka u Novom Pazaru ili Sarajevu.

- - - - - - - - - -

Nema sigurno, a i taj bosnski jezik ( valjda se jezik tako zove) nije nikakva frka.
Usput ne razume zasto Tihi nije postavio topik o deci i jeziku, a gde je velika i lingvisticka i kulturoloska razlika
medju decom, a to bi bio deo Srbije u kome zive Albanci (( vecina su Albanci).

Da, ja bih se vise brinuo zbog cinjenice da u Bujanovcu na primer, nece moci da se formiraju odeljenja na srpskom.
 
Predpostavljam da si mislila da su poreklom i to mozda poreklom albanci,i to ne sa Kosmeta,vec sa S.Albanije,mada su vec u davnim vremenima slovenizirani,ili su mozda arbanizovani ali ne skroz.
A mislim da nece ici ni jedno srpsko dete na taj bosnjacki jezik.

Di si bre odavno si prestao da me stalkujes:D
I sta mene briga odakle su neciji koreni?

Nema veze tu Albanija ( ni Severna ni Juzna) , Albanci sa Kosova kazu da imaju dva jezika, da se i ne razumeju sa Albancima iz Albanije.
Dva dijalketa albanskog ali jedni drugima skoro pa i nerazumljiv...
Sta tebe muci danas?

- - - - - - - - - -

A kako izgledaju casovi stranog bosnjackog jezika?

hahaha
Hehehehe i ja sam strasno radoznala, ali to Tihi ne zna:D
 
Srbi iz ovih opstina treba da izadju na ulice i da niko ne posalje dete u skolu dok se Srbima , kao diskriminisanima ne omoguci obrazovanje svoje dece na sopstvenom srpskom jeziku

Preziveli smo Turke.

Preziveli smo Svabe.

.

Srbe nemože niko razumjeti
Na ovom istom forumu se upirere iz petnih žila da dokažete kako ne postiji drugi jezik nego samo srpski a sad ????????????????
 
Poslednja izmena od moderatora:
Di si bre odavno si prestao da me stalkujes:D
I sta mene briga odakle su neciji koreni?

Nema veze tu Albanija ( ni Severna ni Juzna) , Albanci sa Kosova kazu da imaju dva jezika, da se i ne razumeju sa Albancima iz Albanije.
Dva dijalketa albanskog ali jedni drugima skoro pa i nerazumljiv...
Sta tebe muci danas?

Da citiram sta si odvalila pre toga, da su oni Albanci,nadovezao sam se na to....pre svega nije utvrdjeno da su Albanci,jer bi pricali albanski,nosili bi imena albanska.
Ustvari ovo tvoje odvaljivanje je one pameti,kad te onaj lik nagradi da si vlajna...
Dva dijalekta postoje u Albaniji na Kosmetu.u CG,samo jedan dijelekt albanskog jezika se koristi u komunikaciji.
Mene ne muci, nista....nego tvoje etiketiranje jesu li neki siptari ili ne.
 

Back
Top