Patrijarhat

ne bjezimo s teme, naprotiv
ti rece kako su to lijepe, poucne, zdravorazumske bajke...ja tI dadoh sazetak ivice i marice
missim, ima i gore...recimo bajka iz uvodnog posta
a ovo ostalo - to je tvoje misljenje
i ja se s njim se slazem
naprosto, nemaju svi ljudi potrebu da parazitiraju koju ce platiti cim god...samo da je ostvare
sto naravno, ne znaci da paraziti nemaju pravo na svoje...zauvijek sretne simbioze
imaju...pod odredjenim uvjetima :lol:

Ja sam se pozivajući na to vreme prisetio samo onih bajki i basni, koje pripadaju srpskom kulturnom miljeu. Crvenkapa je na primer alegorična bajka, koja je poučna, a pripada nemačkom kulturnom miljeu i bavi se odrastanjem devojčica i izrastanjem u devojke.

- - - - - - - - - -

Mešate zaštitu i slobodu volje... ne želi svaka žena da bude zaštićena do kraja života kao malo dete.

I to je tačno. Mada, asocijacija je ipak malo površna, po mojoj proceni.
 
Ja sam se pozivajući na to vreme prisetio samo onih bajki i basni, koje pripadaju srpskom kulturnom miljeu. Crvenkapa je na primer alegorična bajka, koja je poučna, a pripada nemačkom kulturnom miljeu i bavi se odrastanjem devojčica i izrastanjem u devojke.

- - - - - - - - - -



I to je tačno. Mada, asocijacija je ipak malo površna, po mojoj proceni.

crvenkapa je, koliko se sjecam, francuska bajka
ova frizirana verzija je benigna, iako nasilna, u odnosu na najstarije verzije
koje ukljucuju vukodlaka (ogra), kanibalizam i seks, kao i smrt crvenkape
naravoucenije je da ne treba pricat sa strancima i pozivat ih na gajbu...
da te ne bi silovali i ubili

a trnoruzica?

fora je sto nijedna od ovih prica nema veze s tim na sto si se pozvao - tim...bajkama i basnama
koje pripadaju srpskom kulturnom naslijedju
takodjer, ove bajke u izvornom obliku tesko da su...lijepe...
mozda su poucne i zdravorazumske
ali su nasilne koliko i vrijeme u kojem su nastale
 
a tek ivica i marica? vestica tovi ivicu da ga skuva u loncu i pojede:eek: mislim, eeeeej, kanibalizam prsti na sve strane a time se uspavljaju deca. a tek pocetak iste bajke- roditelji bili siromasni pa resili da otkace decu tako sto ih odvedu duboko u sumu i tu ostave:eek: eeeeeej
 
a tek ivica i marica? vestica tovi ivicu da ga skuva u loncu i pojede:eek: mislim, eeeeej, kanibalizam prsti na sve strane a time se uspavljaju deca. a tek pocetak iste bajke- roditelji bili siromasni pa resili da otkace decu tako sto ih odvedu duboko u sumu i tu ostave:eek: eeeeeej


a pa imas sazetak gore...ivica i marica...kakva skeri prica :sad2:
 
Bajke su oličenje arhetipova kolektivne svesti, stoga ne podležu banalnoj plitkoj kritici prosečnog forumaša. Bajke se analiziraju kroz paralele sa mitovima i njihovu antropološku hermeneutiku, i istorijski, kroz folklor da bi se determinisali lokalni uticaji na spoljašnje oblikovanje arhetipa.
 
Bajke su oličenje arhetipova kolektivne svesti, stoga ne podležu banalnoj plitkoj kritici prosečnog forumaša. Bajke se analiziraju kroz paralele sa mitovima i njihovu antropološku hermeneutiku, i istorijski, kroz folklor da bi se determinisali lokalni uticaji na spoljašnje oblikovanje arhetipa.

Pa su, stoga, daleko prostija pojava od ovoga što si tako stručno pokušao da nam objasniš koristeći gomilu izraza namenjenih da odaju utisak inteligencije/obrazovanosti.
Tim pre što su njihovi "konzumenti" deca.
 
Pa su, stoga, daleko prostija pojava od ovoga što si tako stručno pokušao da nam objasniš koristeći gomilu izraza namenjenih da odaju utisak inteligencije/obrazovanosti.
Tim pre što su njihovi "konzumenti" deca.

Šta je lexo, nisi skontala, jel treba dešifrovanje?
i deca su njihovi konzumenti postala onda kada su te bajke "prečišćene" od strane zapadnoevropskih autora, inače su, ako se o njima može uopšte govoriti kao žanru, bile "namenjene" odraslima.
 
Zene strasi pasivnost u ovom slucaju ne osecaju se dovoljno zivim bitnim jakim sa takom prirodnom ulogom jer misle da smo tetkice i pepeljuge
kazao je milutin koja si ti pepeljuga meni je to kompliment ko porucen:)
 
ma stagnira, nego sam ranije pokušavao da uprostim za likove kao lexa, sada nek se muči s vujaklijom.

Dobro reko si jednom i totalno si objasnio forumu da se ne trudiš da koristiš nepotrebne izraze ne bi li zvučao pametnije, ne moraš da ponavljaš sad ko papagaj :confused:

- - - - - - - - - -

Sve sve ali... determinisali :roll: msm jbt postoji toliko normalan i prost izraz u srpskom jeziku za to :neutral:
 
Bajke su oličenje arhetipova kolektivne svesti, stoga ne podležu banalnoj plitkoj kritici prosečnog forumaša. Bajke se analiziraju kroz paralele sa mitovima i njihovu antropološku hermeneutiku, i istorijski, kroz folklor da bi se determinisali lokalni uticaji na spoljašnje oblikovanje arhetipa.

to niko ne spori;)
a moze da se analiziraju i kroz aspekat eksa, sto da ne.
 
Taki musko-zenski odnos cu da opisem kroz poznatu bajku da svakome bude jednako blisko ono sto zelim reci

Trnoruzica

Trnoruzica predstavlja zenu, ona je pasivna skoro mrtva u dubokom snu hiljadu godina.
To znaci da je ona kao zena bez muskarca, svakako neudata zena, na izvestan nacin mrtva.
Takodje, ona je u fantazmu cekanja pravog muskarca, pa makar trajalo i sto godina.

Kraljevic oznacava muskarca, aktivnog ucesnika, bez kojeg trnoruzica ne bi znala sta je zivot, dok je on ne poljubi.
Muskarac je heroj, cinom njegovog isceliteljskog poljupca ozivljava se ne samo princeza nego i sve zivo u kraljevstvu.

Pre zakljucka price sto su ziveli srecno do kraja zivota imamo i onu cinjenicu da je princeza do kraljevica intaktna, i da se udaje za njega prvog muskarca
(makar to bilo i posle jednog veka) koji je seksualno nacinje.


Sta mislimo o ovakvnom ljubavnom uredjenju ??

To je bajka, za one koji ne znaju.
A, kao što i svaka bajka, na lep i razumljiv način saopštava neku istinu, tako i ova bajka nudi prikaz jednog od osnovnih zakona ovog našeg sveta, ne jedinog i osnovnog nego jednog od nekolicine veoma važnih. Reč je o podeli ovog sveta na muško i žensko, a po svojoj suštini. Ako se bajka razume u svom doslovnom smislu, (bukvalnom) sa svim opisima prirode i ostalih detalja koji samo krase priču, dobije se priča uspavanka za devojčice u predpubertetu. Mojim kćerima, dok su bile u toj dobi, redovno sam je pričao pre spavanja, a kad njihova mama nije prisluškivala, obavezno posle priče govorio sam im da ni princeza a ni princ nisu stvarni ljudi, nego samo likovi koji oličavaju nešto što je jako važno razumeti dok si još mali.
Kada me je moja starija kčer jedne večeri, sva ozbiljna, upitala, a zašto je to važno, shvatih da je kod njih vreme bajki isteklo.

Upravo tad se pojavio Hari Poter.

Uzgred, "ljubavno uređenje" je nešto kao okruglo pa na ćoše.
Princ ne načinje princezu seksualno, čak ni kao recimo majmun bananu, to je pecaroški smisao koji vodi u bukvalizam.
Princ, samo princezinom mrtvom obliku, obliku ili formi celog sveta (kraljevstva) daje sirovu neoblikovanu snagu Sunca.
Tek kada se to desi, svet može da zaživi tj rodi se u stvarnosti.
To je smisao i jedva da ima veze sa ženama, muškarcima i njihovim iskomplikovanim odnosima u danšnje vreme.
Ima veze, ali samo kao što temelj ima veze sa ukrašavanjem fasade neke kuće.
Ima veze utoliko, što ako nije urađen po pravilima kojim se rade temelji, popušta, i građevina koju nosi pada u prah i pepeo.
Sve sa fasadom.
 
Ja sam se pozivajući na to vreme prisetio samo onih bajki i basni, koje pripadaju srpskom kulturnom miljeu. Crvenkapa je na primer alegorična bajka, koja je poučna, a pripada nemačkom kulturnom miljeu i bavi se odrastanjem devojčica i izrastanjem u devojke.

- - - - - - - - - -



I to je tačno. Mada, asocijacija je ipak malo površna, po mojoj proceni.


Bajku o Crvenkapi objavili su Braća Grim kao narodnu bajku sa severa Nemačke, ali nebitno.
Kad je o srpskom, ili bolje južnoslovenskom kulturnom miljeu reč, jako je indikativno da u toj tradiciji ne postoji ništa slično što bi mlade dame upućivalo da se čuvaju divljeg sveta koji počinje sa druge strane kućnog praga, a sa druge strane u današnijm društvima iz tog kulturnog miljea, na đubrištu proteklog rata, buja smrdliva maligna rana zvana kvazipatrijarhat maminih mrtvih puvala.

Ej žene, okanite se svojih mama i baba, okrenite se sebi i pomagajte, inače ima svi da se ugušimo od smrada najezde vaskolikih nezrelih mamojeba.
Ode država, ode zajednica, ode kultura, ode raja u indijance, na kraju dođu kinezi i nastane se na svojim vekovnim ognjištima.


.
 
Poslednja izmena:
Znam i moj se otac odskora prekrstio na to sto nisam do jednih poznijih godina imala nijednog muskarca
pa veli nije nacin da se cuvas to ti kao necu da vozim auto jer mogu da poginem
dodaje sticice te neke stvari jednog dana
VAZI
 
Znam i moj se otac odskora prekrstio na to sto nisam do jednih poznijih godina imala nijednog muskarca
pa veli nije nacin da se cuvas to ti kao necu da vozim auto jer mogu da poginem
dodaje sticice te neke stvari jednog dana
VAZI

:think:

:dontunderstand:

Iz tog razloga, stvarno nije način, ali pitanje je koji su stvarni razlozi.
 
Taki musko-zenski odnos cu da opisem kroz poznatu bajku da svakome bude jednako blisko ono sto zelim reci

Trnoruzica

Trnoruzica predstavlja zenu, ona je pasivna skoro mrtva u dubokom snu hiljadu godina.
To znaci da je ona kao zena bez muskarca, svakako neudata zena, na izvestan nacin mrtva.
Takodje, ona je u fantazmu cekanja pravog muskarca, pa makar trajalo i sto godina.

Kraljevic oznacava muskarca, aktivnog ucesnika, bez kojeg trnoruzica ne bi znala sta je zivot, dok je on ne poljubi.
Muskarac je heroj, cinom njegovog isceliteljskog poljupca ozivljava se ne samo princeza nego i sve zivo u kraljevstvu.

Pre zakljucka price sto su ziveli srecno do kraja zivota imamo i onu cinjenicu da je princeza do kraljevica intaktna, i da se udaje za njega prvog muskarca
(makar to bilo i posle jednog veka) koji je seksualno nacinje.


Sta mislimo o ovakvnom ljubavnom uredjenju ??

Ti si malo pobrkala loncice. U patrijarhatu princevi na belom konju ne postoje. U patrijarhatu zene su predmet trgovine. Kod bogatijih ili porodica koje se kotiraju visoko na socijalnoj lestvici lepa zena je jos jedan nacin da se pokaze taj socijalni status. Za roditelje devojke koja se uda u dobrostojecu porodicu to je sansa da se i oni donekle pomaknu na gore. To postoji i kod siromasnijih staleza ali je manje vidljivo. Generalno roditelji bi uvek izabrali momka iz porodice koja je bogatija i na dobrom glasu.

Znam i moj se otac odskora prekrstio na to sto nisam do jednih poznijih godina imala nijednog muskarca
pa veli nije nacin da se cuvas to ti kao necu da vozim auto jer mogu da poginem
dodaje sticice te neke stvari jednog dana
VAZI

U patrijarhatu ti ne bi cekala muskarca do poznih vec bi te roditelji udali sa 16-17 god i ti se tu nista ne bi pitala.
 
Poslednja izmena:
Sasvim odvratna bajka da, i jeste indoktrinacija kako zenskog tako i muskog pola. Posto je receno sta je lose sa zenskim u tom primeru da nadovezem i za muskarca. On je neko ko mora da prepesaci sedam gora, sedam mora, sedam planina, ubije azdaju, ubije tigra, zirafu, ne znam sta sve, da sve to prezivi i plus da ostane u sjajnom oklopu na belom ispeglanom konju i psiholoski zdrav, samo zbog pikane. Tako da je moje pitanje ovde, sta promeniti danas, da bi smo izbrisali taj patrijarhat.Posto se neminovno pominje porodica u modernom drustvu, moje misljenje je da ne treba ni osnivati porodicu jer koliko vidim danas je porodica obaveza i upravo to mucenistvo i za muskarca koliko i za zenu, a i da ne bi bilo nasilja, prevara, ja kazem, spreci a ne leci nesto sto je vec zastarelo.
 
Ti si malo pobrkala loncice. U patrijarhatu princevi na belom konju ne postoje. U patrijarhatu zene su predmet trgovine. Kod bogatijih ili porodica koje se kotiraju visoko na socijalnoj lestvici lepa zena je jos jedan nacin da se pokaze taj socijalni status. Za roditelje devojke koja se uda u dobrostojecu porodicu to je sansa da se i oni donekle pomaknu na gore. To postoji i kod siromasnijih staleza ali je manje vidljivo. Generalno roditelji bi uvek izabrali momka iz porodice koja je bogatija i na dobrom glasu.

Lepo je što ukazuješ na detalj koji nije nebitan, samo ga tumačiš na malo... čudan način. Siromašni roditelji bi rado udali/oženili dete billo kog pola za bogatijeg od sebe, misleći da će mu tako obezbediti budućnost, odavno se više ne sanja o njihovom ličnom napretku osim ako je dete samo željno da im pomogne... a predmet trgovine su bili i momci i devojke pre, nekako bi čak delovalo očiglednije da su to bili mladići. Porodica devojke bi morala da daa ogromne pare (još uvek popularna stvar u mnogim delovima sveta) ako žele da je se otarase iz kuće, inače ostaje teret, gladna usta, jer žene ne rade, žene rađaju decu. U Indiji je to, na primer, dovelo dotle da se trudnoće sa ženskom decom abortiraju samo zato što su videli pol. Imaju višak muških sad, zamisli blesave li situacije :lol:

Uglavnom, mladoženja se "kupovao", ne mlada. Mlada je deljena kao lajabiliti, teret, problem, ali problem koji ipak ima matericu.
 
Moram reći da mi je pomalo žao tih roditelja. U globalu bi morali da vole svoju decu, ma kog pola bila (čast izuzecima). Jednostavno su morali da ih prodaju kao stoku.
 

Back
Top