Patrijarhat

Patr. ne znaci ropstvo i ne iskljucuje zdrav razum i ljubav pri uparivanju dvoje ljudi
Nesreca je iskljuciva posledica pogresnog odabira , u prevodu deficit svesti i ljubavi
i naravno ravnanje polova, sto rekosmo odvec
 
Taki musko-zenski odnos cu da opisem kroz poznatu bajku da svakome bude jednako blisko ono sto zelim reci

Trnoruzica

Trnoruzica predstavlja zenu, ona je pasivna skoro mrtva u dubokom snu hiljadu godina.
To znaci da je ona kao zena bez muskarca, svakako neudata zena, na izvestan nacin mrtva.
Takodje, ona je u fantazmu cekanja pravog muskarca, pa makar trajalo i sto godina.

Kraljevic oznacava muskarca, aktivnog ucesnika, bez kojeg trnoruzica ne bi znala sta je zivot, dok je on ne poljubi.
Muskarac je heroj, cinom njegovog isceliteljskog poljupca ozivljava se ne samo princeza nego i sve zivo u kraljevstvu.

Pre zakljucka price sto su ziveli srecno do kraja zivota imamo i onu cinjenicu da je princeza do kraljevica intaktna, i da se udaje za njega prvog muskarca
(makar to bilo i posle jednog veka) koji je seksualno nacinje.


Sta mislimo o ovakvnom ljubavnom uredjenju ??

ma to je izmisljenja prica ...
 
Patr. ne znaci ropstvo i ne iskljucuje zdrav razum i ljubav pri uparivanju dvoje ljudi
Nesreca je iskljuciva posledica pogresnog odabira , u prevodu deficit svesti i ljubavi
i naravno ravnanje polova, sto rekosmo odvec

ne znaci...ali znaci dominaciju i to vrlo ociglednu, e sad neko je stvoren da bez toga ne moze, neko pak to ne trpi i zeli dominaciju (mislim na zenu) ima i toga
a neko jednostavno nadje partnera u zivotu
stvar izbora
ali tesko da ce se svi sloziti da je to sto je tebi ok i ostalima...jednostavno ima previse losih strana da bi se ja recimo slozila
 
Patrijarhat je nesto sto po mom misljenju treba poslati na smetliste istorije. Ili ako nekom ovo zvuci ostro, ajd da kazem drugacije: patrijarhat je nesto sto treba prevazici podizanjem nivoa svesti, oslobadjanjem. Oslobadjanjem od iskrivljenje percepcije kako je navodno 'patrijarhat prirodno i predodredjeno stanje'. Smatram da je to zabluda, i to zabluda koja se svesno forsira Zato sto se ljudi plase podizanja nivoa svesti, i korenitih promena. A da bi ljudi konacno postali slobodna bica i da bi mogli biti ono sto jesu(bez obzira na vrline i mane, nedostatke), da bi u istinski oslobodjenom i slobodnom drustvu za svakog istinski bilo mesta, patriajrhat treba prevazici.. Patrijarhat od zena pravi nesto sto zapravo i nisu 'slabiji pol' i formira ih tako da postanu i budu ovisne od muske dominacije, a kroz to i da se navale na tzv 'muski oslonac' bez mere, iako nesposobne za zivot nisu. A od muskaraca patrijarhat pravi nekakav shatro 'jaci pol', celik, snagu i oslonac, ne dopustajuci pravo i na slabosti. Dakle, patrijarhat kod zena favorizuje i podstice slabosti i ovisnost, a uskracuje im pravo na vecu snagu(snagu ucesca) i samostalnost. A kod muskaraca podstice nerealnu projekciju i fizicke i psiholoske snage i dominacije, a sputava pravo na slabosti. Takva vrsta drilovanja pocinje i usadjuje se jos u detinjstvu. Samim tim patrijarhat uskracuje i zenama i muskarcima po jedan nuzan deo licnosti, koji cini celinu ljudskog bica. Ne dopustajuci da se musko zenski odnos razvija na osnovama uzajamnosti. Vec se favorizuje odnos zastitnicke dominacije(muske) i zenske podredjenosti. A iz toga proistice muska lezernost u dominaciji i istovremeno opterecenost teretom zastitnickog patrona, pater familiasa. A kod zene proistice i podredjenost i lezernost(preterano ocekivanje od zastitnickog oslonaca). Samim tim se uskracuje mogucnost da se ljudi istinski prozimaju, da uzajamno nauce da podele i dobro i lose u zivotu, da jedno drugom budu podrska i oslonac. Da prihvate obostrano i pravo na nedostatke i slabosti. A ne samo da ocekuju savrsenstvo i traze vrline.
 
Poslednja izmena:
Samim tim se uskracuje mogucnost da se ljudi istinski prozimaju, da uzajamno nauce da podele i dobro i lose u zivotu, da jedno drugom budu podrska i oslonac. Da prihvate obostrano i pravo na nedostatke i slabosti. A ne samo da ocekuju savrsenstvo i traze vrline.

Ovo se moze videti i u patrijarhatu tako da taj obrazac moze biti nevažan za kritiku patrijarhata,mada tvoje kritike deluju prilično realno mislim da su malo izvučene iz konteksta, tako da možemo imati i dobar i loš patrijarhat i ne mora značiti da je svaki patrijarhat obavezno loš.Ti si u svom postu patrijarhat opisao tako da u patrijarhatu ne postoji harmoničan odnos između žene i mušarca.Neka ljudi sami izaberu koji im se od ponuđenih modela sviđa i neka oblikuju svoj odnos i život u njemu onako kako njima najviše odgovara.
Teško je u bilo čemu stvari predstavljati kao crne i bele.
 
Нисам за патријархат, то није постојало ни у време мог деде, али би ваљало некако да мушкарци остану мушкарци, а жене жене. Ако је икако могуће.

OK a šta vam (msm tebe pitam al' gro njih je iskoristilo istu frazetinu) uopšte znači ovo "muškarci ostanu muškarci i žene žene", primerom? :think:
Ako već nisi za patrijarhat, a u vreme mog dede itekako je postojala neka verzija istog.

- - - - - - - - - -


Otmu je, pa i ako je momak fin i neće da je siluje podrazumeva se da je qrva. Imali smo istu bajku i u domaćem filmu sa katarinom radivojević.
 
Taki musko-zenski odnos cu da opisem kroz poznatu bajku da svakome bude jednako blisko ono sto zelim reci

Trnoruzica

Trnoruzica predstavlja zenu, ona je pasivna skoro mrtva u dubokom snu hiljadu godina.
To znaci da je ona kao zena bez muskarca, svakako neudata zena, na izvestan nacin mrtva.
Takodje, ona je u fantazmu cekanja pravog muskarca, pa makar trajalo i sto godina.

Kraljevic oznacava muskarca, aktivnog ucesnika, bez kojeg trnoruzica ne bi znala sta je zivot, dok je on ne poljubi.
Muskarac je heroj, cinom njegovog isceliteljskog poljupca ozivljava se ne samo princeza nego i sve zivo u kraljevstvu.

Pre zakljucka price sto su ziveli srecno do kraja zivota imamo i onu cinjenicu da je princeza do kraljevica intaktna, i da se udaje za njega prvog muskarca
(makar to bilo i posle jednog veka) koji je seksualno nacinje.


Sta mislimo o ovakvnom ljubavnom uredjenju ??

kolko godina ima toj bajki i kad je pisana to kad promislimo onda se moze reci da je to tad bila slika drustva

sad nam se djevojke tetoviraju + mogu popiti ko i mushko a kad podrignu milina Bozija

takva djevojka nikog necheka vetj ih glodje pa baci ko kosku recimo ---> piletju:mrgreen:
 
Ovo se moze videti i u patrijarhatu tako da taj obrazac moze biti nevažan za kritiku patrijarhata,mada tvoje kritike deluju prilično realno mislim da su malo izvučene iz konteksta, tako da možemo imati i dobar i loš patrijarhat i ne mora značiti da je svaki patrijarhat obavezno loš.Ti si u svom postu patrijarhat opisao tako da u patrijarhatu ne postoji harmoničan odnos između žene i mušarca.Neka ljudi sami izaberu koji im se od ponuđenih modela sviđa i neka oblikuju svoj odnos i život u njemu onako kako njima najviše odgovara.
Teško je u bilo čemu stvari predstavljati kao crne i bele.

Moja kriticka opservacija patrijarhata je moje licno vidjenje, licni dozivljaj. Ne obavezuje nikog. Niti sam imao nameru da moje tumacenje bude nekakva ultimativna istina. Ako se meni nesto licno ne dopada, ne svidja, ili ako sebe ne vidim u necemu, onda najcesce imam i kriticki stav prema tome. Al i nezavisno od toga, pokusavam da kritiku neke pojave zasnujem i na onim segmentima koju su po mom misljenju zaista za kritiku. Osim toga, mislim da uvek treba ici napred i tragati za novim oblicima i sadrzajima, jednostavnijim, humanijim, ugodnijim, podobnijim za zivljenje, prevazilaziti ono sto je zastarelo.
 
Poslednja izmena:
Mislim da vecina ljudskih bica bez partnera bi se osecala promaseno.

Jeste, mozemo mi sada da kazemo, "sam/a sam, lepo mi je", ali da l' ce tako biti kada se zavrsi radni dan, a ti 50 godina, dodjes kuci, drugari, drugarice imaju porodicu, decu, a ti sedis kao panj, cekas da padne mrak i da sutradan opet na posao. Besmisleno malo, zar ne? Ako cemo da budemo filozofi, besmisleno je mozda kako god okrenemo, ali je ipak lepse podeliti tu starost sa nekim.

E sad, da l' je Trnova Ruzica cist primer patrijarhata, pa mozda, ali opet stojim da i muskarcima i zenama treba neko, pa probudi, da ozivi, ako cemo biti romanticni.
 
Taki musko-zenski odnos cu da opisem kroz poznatu bajku da svakome bude jednako blisko ono sto zelim reci

Trnoruzica

Trnoruzica predstavlja zenu, ona je pasivna skoro mrtva u dubokom snu hiljadu godina.
To znaci da je ona kao zena bez muskarca, svakako neudata zena, na izvestan nacin mrtva.
Takodje, ona je u fantazmu cekanja pravog muskarca, pa makar trajalo i sto godina.

Kraljevic oznacava muskarca, aktivnog ucesnika, bez kojeg trnoruzica ne bi znala sta je zivot, dok je on ne poljubi.
Muskarac je heroj, cinom njegovog isceliteljskog poljupca ozivljava se ne samo princeza nego i sve zivo u kraljevstvu.

Pre zakljucka price sto su ziveli srecno do kraja zivota imamo i onu cinjenicu da je princeza do kraljevica intaktna, i da se udaje za njega prvog muskarca
(makar to bilo i posle jednog veka) koji je seksualno nacinje.


Sta mislimo o ovakvnom ljubavnom uredjenju ??

to je sve metafora
bajke i princevi su u vreme kada su pisani bili moralno potkovani, sada ne
lepo je da imas prvu ljubav potpuno i do kraja ali to je retkost
i ne citaj bajke
 
hm...
moja romanticna strana voli taj koncept. to, ja nepoljubljenja itd, on covek mog zivota, ljubav plane i traje ceo zivot.
istovremeno, u praksi je to neizvodljivo, ne danas.
 
Taki musko-zenski odnos cu da opisem kroz poznatu bajku da svakome bude jednako blisko ono sto zelim reci

Trnoruzica

Trnoruzica predstavlja zenu, ona je pasivna skoro mrtva u dubokom snu hiljadu godina.
To znaci da je ona kao zena bez muskarca, svakako neudata zena, na izvestan nacin mrtva.
Takodje, ona je u fantazmu cekanja pravog muskarca, pa makar trajalo i sto godina.

Kraljevic oznacava muskarca, aktivnog ucesnika, bez kojeg trnoruzica ne bi znala sta je zivot, dok je on ne poljubi.
Muskarac je heroj, cinom njegovog isceliteljskog poljupca ozivljava se ne samo princeza nego i sve zivo u kraljevstvu.

Pre zakljucka price sto su ziveli srecno do kraja zivota imamo i onu cinjenicu da je princeza do kraljevica intaktna, i da se udaje za njega prvog muskarca
(makar to bilo i posle jednog veka) koji je seksualno nacinje.


Sta mislimo o ovakvnom ljubavnom uredjenju ??

Najbolje. Imali smo nekada tako lepe bajke i basne. Poučne i zdravorazumske.
 
pa jeste...ivica i marica naprimjer
gdje djeca ubiju nasilnog ljudozera i vrate se roditeljima koji su ih napustili...

nego, znate li opce drugi dio trnoruzice
posto ima jos...missim, nakon vjencanja kad princ ode u rat, a snajka i djeca ostanu s njegovom macehom...

vrlo lijepo, poucno i zdravorazumski, nema sta
da ne pominjem kako ovo opce nisu nase bajke
 
pa jeste...ivica i marica naprimjer
gdje djeca ubiju nasilnog ljudozera i vrate se roditeljima koji su ih napustili...

nego, znate li opce drugi dio trnoruzice
posto ima jos...missim, nakon vjencanja kad princ ode u rat, a snajka i djeca ostanu s njegovom macehom...

vrlo lijepo, poucno i zdravorazumski, nema sta
da ne pominjem kako ovo opce nisu nase bajke

Pa nemoj sad da bežimo sa teme :) Patrijarhat i matrijarhat po pitanju odnosa muškarca prema ženi su slični - oba je uvažavaju i štite. To što negde tu i tamo ima magarca, koji ne paze i ne čuvaju svoju ženu i kuću, toga uvek imaš, a naročito danas u emancipaciji, kada je ženama izgleda došlo i najteže vreme.
 
Pa nemoj sad da bežimo sa teme :) Patrijarhat i matrijarhat po pitanju odnosa muškarca prema ženi su slični - oba je uvažavaju i štite. To što negde tu i tamo ima magarca, koji ne paze i ne čuvaju svoju ženu i kuću, toga uvek imaš, a naročito danas u emancipaciji, kada je ženama izgleda došlo i najteže vreme.

ne bjezimo s teme, naprotiv
ti rece kako su to lijepe, poucne, zdravorazumske bajke...ja tI dadoh sazetak ivice i marice
missim, ima i gore...recimo bajka iz uvodnog posta
a ovo ostalo - to je tvoje misljenje
i ja se s njim se slazem
naprosto, nemaju svi ljudi potrebu da parazitiraju koju ce platiti cim god...samo da je ostvare
sto naravno, ne znaci da paraziti nemaju pravo na svoje...zauvijek sretne simbioze
imaju...pod odredjenim uvjetima :lol:
 
Poslednja izmena:

Back
Top