Papa Franja?

Ne vidim problem u eventualno pogrešnom nazivanju pape, ali vidim u izuzetno pogrešnom nazivu "Srbijanci". Prokleti Vuk, koliko je Austrijskog semena posejao u našem jeziku.
 
Ne vidim problem u eventualno pogrešnom nazivanju pape, ali vidim u izuzetno pogrešnom nazivu "Srbijanci". Prokleti Vuk, koliko je Austrijskog semena posejao u našem jeziku.

Vuk nije izmislio taj naziv niti ga je izmislila Austrija, nego Srbi, narod je jedan druge tako zvao. Srbijanci i Precani, Crnogorci i Bosanci itd. Vuk je samo zabiljezio taj naziv a i Vuk sam je bio Srbijanac.
 
Nisam napisao da ga je Vuk izmislio, nije on ništa izmislio, već samo radio po nalogu Austrije i predivne mu žene, koja nije čak htela ni da uđe u Srbiju, koliko ju je volela.

www.opismenise.com:
"Облик српски (не србски, о томе смо писали овде) настао је од именице Србин и наставка -ски. РМС дефинише српски – да се односи на Србе и на Србију, док се за именицу Срби каже да су народ из групе Јужних Словена чија већина живи у Србији (мада бисмо ми рекли да већина живи ван Србије, но добро сад). Из овога видимо да припадник народа подразумева национално-етнички елемент (Срби), док реченица који живи у Србији указује на територијално-политички елемент (из Србије, пореклом из Србије...).

Србијанац и србијански су речи које се бележе тек од 19. века (забележио их је Вук) и последица су околности у то доба (у време старе Аустроугарске) Срби су били територијално подељени: на оне у ослобођеној Србији остварене Карађорђевим устанком (тј. Србијанци) и на оне који су живели изван граница те Србије (Срби)."

Etnonim Demonim

Italijan Italijan

Nemac Nemac

Čeh Čeh

Slovak Slovak

Španac Španac

Holanđanin Holanđanin

Mađar Mađar

Hrvat Hrvat

Makedonac Makedonac

Grk Grk

Slovenac Slovenac

Rumun Rumun

Srbin Srbijanac?!?!?

Ispravno je:

Srbin Srbin
 
Prosto me zanima zasto Srbijanci zovu novoga papu - papa Franja? To toliko bode oci i iritira.

Isti je rodjen u Argentini i porijeklom je Talijan. Ime koje je uzeo nije mu ime dato po rodjenju nego po katolickom svetcu Svetome Francisku (latinski)... Kud god krenemo, ime je latinskog porijekla a dolazi od nekadasnji Franaka. Sveti Francisko je prijeklom Talijan i Francuz..
Dakle, ni jedan od ove dvojice nije ni Srbijanac niti Hrvat.
Pogledah i po stranijem jezicima, posebno slovenskim, i svaki slovenski jezik ima prilagodjenu verziju imena latinskog korijena, jedino Srbijanci dijele ime sa Hrvatima...

Otkuda to ime? Tema nije za jezik niti za neki drugi podforum, jer je u pitanju cisto politicko ulizistvo i samoponizavanje.

Otuda i ovo. San Francisko, grad u Kaliforniji, bi prema tome treba biti Sveti Franja... Francisko Goja, Franja Goja... Franc Ferdinand, Franja Ferdinand itd.?

SAMO DAPODESTIM DA NE DELE SRBI IME SA RVATIMA, NEGO RVATI SA SRBIMA..DA SE ZNA DA SU SRBI STARIJI...I DA JE JEZIK SRPSKI

I NISU SRBIJANCI NEGO SRBI...JERBO SU SRBIJANCI I EGIPĆANI KOJI ŽIVE U SRBIJI, A SRBI SU SRBI...I PO NJIMA JE SRPSKI JEZIK, A NE SRBIJANSKI JEZIK...VREDJAŠ
 
Bas me zanima kolko ti Srba znades sa tijem imenom. Onako, ako je jedan, onda cu priznati da nijesam u pravu i izvinicu se u slucaju da sam reka glupost kako izgleda. Nijedan Srbin nema ime franj sa nijednim nastavkom od sviju slova u azbuci...
Niti jedan.
Niti ima ijedan drugi narod koji ima ime Franjo. Osim Hrvata.

Primenjujući tvoju logiku, što bismo papu zvali Francisko, pošto garantovano nema nijednog Srbina sa tim imenom. :) Drugo, ne moraš da se izvinjavaš, ali činjenica da postoje u Srba prezimena Franić, Franeta i sl. kaže da je bilo nekada Srba koji su se tako zvali.

I kakve veze sad imaju Hrvati? Pošto iz nekog razloga samo Hrvati nadevaju ime Franja, mi ćemo da proglasimo da Srbi ne smeju da ga koriste u tom obliku, nego nekom drugom?
 
Primenjujući tvoju logiku, što bismo papu zvali Francisko, pošto garantovano nema nijednog Srbina sa tim imenom. :) Drugo, ne moraš da se izvinjavaš, ali činjenica da postoje u Srba prezimena Franić, Franeta i sl. kaže da je bilo nekada Srba koji su se tako zvali.

I kakve veze sad imaju Hrvati? Pošto iz nekog razloga samo Hrvati nadevaju ime Franja, mi ćemo da proglasimo da Srbi ne smeju da ga koriste u tom obliku, nego nekom drugom?

Zaboravio je na Franjevce, franjevacke samostane, franjevacki red, opate, ima i u SPC ( svejedno sta o njima danas mislimo) ljudi koji se bave i ovakvim
profanim stvarima.
 
Primenjujući tvoju logiku, što bismo papu zvali Francisko, pošto garantovano nema nijednog Srbina sa tim imenom. :) Drugo, ne moraš da se izvinjavaš, ali činjenica da postoje u Srba prezimena Franić, Franeta i sl. kaže da je bilo nekada Srba koji su se tako zvali.

I kakve veze sad imaju Hrvati? Pošto iz nekog razloga samo Hrvati nadevaju ime Franja, mi ćemo da proglasimo da Srbi ne smeju da ga koriste u tom obliku, nego nekom drugom?

ne mora da znači da je bilo Srba koji su se tako zvali tj. da je to patronimik...
 
I ne zovem ga tako, ali mi bode oci. Odje se navode neki primjeri npr. Djordje Vasington itd. ali Djordje, Jovan itd. su imena koja imaju kod Srba, ali nema imena Franjo. Ono samo ima kod Hrvata.

Zato sto je Franz von Asissi katolicki svetac. Zato ga nema u Srbiji i pravoslavaca uopste.

Sveti Jovan i Sveti Pavle su "univerzalni" sveci. Ovaj je malo novijeg datuma.
Inace u UK ( valjda i i u USA) zove se Pope Francis.
 
Данас, 16:17
Папа Фрања критиковао корупцију и педофилију
9AP836594678354.jpg

© Photo: AP/Riccardo De Luca
Римски папа Фрања, у свом интервјуу за римски лист Messaggero, критиковао је корупцију у политици и педофилију.

Уништавање и депрецијацију политике корупцијом Фрања је назвао светским проблемом. ''Не желим да кажем да су корумпирани сви али мислим да је тешко остати поштеним у политици'', - нагласио је поглавар.
Фрања је такође рекао да осећа велики бол и патњу када је реч о искоришћавању и сексуалном злостављању деце, нагласивши да постојање овог феномена указује на недостатак истинске социјалне политике у савременом друштву
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2014_06_29/Papa-Franja-kritikovao-korupciju-i-pedofiliju-8137/

Лицимур!
 
Bas me zanima kolko ti Srba znades sa tijem imenom. Onako, ako je jedan, onda cu priznati da nijesam u pravu i izvinicu se u slucaju da sam reka glupost kako izgleda. Nijedan Srbin nema ime franj sa nijednim nastavkom od sviju slova u azbuci...
Niti jedan.
Niti ima ijedan drugi narod koji ima ime Franjo. Osim Hrvata.

Koliko Srba znas da se zovu Vartolomej ili Irinej?

Pa opet tako zoves Vaseljenskog i Srpskog patrijarha

Sto ih ne zoves Batolomeus ili Irineus?

Koliko Srba ima sa imenom Varnava?
 

Back
Top