Такса на пренос имовине

електрика

Zaslužan član
Poruka
122.586
Муж је од оца наследио стан у Земуну, имао је у суду оверен уговор о доживотном издржавању и то је све ок.

Међутим, када је отишао у Катастар да пренесе стан на своје име, тј да сви рачуни гласе на његово име, остао је запањен сумом коју треба да плати.

За стан од шездесетак квадрата то је тренутно близу хиљаду евра. Притом није пружена могућност плаћања у ратама.

Шта да радимо, докле ће стан гласити на покојниково име?

Да ли је ова држава нормална?
 
Zasto je sa ocem sklapao ugovor. To bas nije normalno. Ako je klasicno nasledstvo sa oca na sina onda se nista ne placa. Ali to se sve desava u poreskoj upravi, ne u katastru. U katastru placa uknjizenje koje ide od 10 do, na primer, 100 evra u zavisnosti od toga da li je stan uknjizen pa je samo promena valsnika ili se knjizi prvi put.
 
Zasto je sa ocem sklapao ugovor. To bas nije normalno. Ako je klasicno nasledstvo sa oca na sina onda se nista ne placa. Ali to se sve desava u poreskoj upravi, ne u katastru. U katastru placa uknjizenje koje ide od 10 do, na primer, 100 evra u zavisnosti od toga da li je stan uknjizen pa je samo promena valsnika ili se knjizi prvi put.

Грешка, реч и јесте о пореској управи, сад ме муж исправио. Уговор је правио да би био заштићен од члана породице који је наследио другу породичну некретнину, за сваки случај. Дуга прича, није битно.
 
Na Ugovor o dozvotnom izdrzavanju, se placa 2.5% porez na procenjenu vrednost imovine.
To se placa u opstini, posle toga u Katastru oko 9000.din.

Е, то је то. Не знам само како замишљају да изведемо то плаћање. Вероватно мисле да ће сви продавати станове па ће суму покрити капаром. :roll:
 
Ako je to prva nekretnina, koja glasi na njegovo ime moze onda se porez ne placa.
Ako ste zvanicno podneli zahrev za obracun poreza, morate da platite u roku pd 15 dana,
Ako zahrev nije bio u zvanicnij fromi, onda podnesite kad budete imali para da platite.

Да, прва. Значи има наде?

Не, нисмо још ништа званично поднели, разговор је био чисто информативан.
 
Imam jos nesto da dodam. Ako je procenjena vrednost poreza oko 1000 , znaci da je u pitanju stan
male kvadrature. Neka suprug dostavi dokumentaciju samo za sebe (bez clanova porodice).
Možda vam se posreci, pa skupite pare za još neki stan.

57 квадрата је у питању, мислим да је око 120 000 динара било кад смо питали, а то је било пре две три године.
 
Nisam mislila samo na Vozdovac, i nije sve u ljubicastoj zgradi.
Neke opstine traze da prikom dostavljanja ppi4(Obrazac za obracun poreza) imas dokaz i da si predao
ppi2(godisnji porez na imovnu),neke ne, vec ppi2 dostavljas kad platis(ili te oslobode) porez na prenos apsolutnih prava.
Ako je u pitnju novogradnja , onda je drugacije, ali ovo nije novogradnja.
 
Nisam mislila samo na Vozdovac, i nije sve u ljubicastoj zgradi.
Neke opstine traze da prikom dostavljanja ppi4(Obrazac za obracun poreza) imas dokaz i da si predao
ppi2(godisnji porez na imovnu),neke ne, vec ppi2 dostavljas kad platis(ili te oslobode) porez na prenos apsolutnih prava.
Ako je u pitnju novogradnja , onda je drugacije, ali ovo nije novogradnja.

Pa to sam i rekao da sada nije sve u ljubicastoj.

Ovo drugo mi nema logike. Kako mozes da predas ppi2 bez pecata o prenosu apsolutnih prava iz poreske uprave. Nema ni uknjizenja bez toga. Ja sam ovu proceduru prosao na tri opstine, poslednji put prosle godine na Paliluli. I svuda je bilo isto. Prvo prenos apsolutnih prava pa sve ostalo.
 
Na Voždovcu za oslobađanje poreza na prenos apsolutnij prava, prvo ppi2, pa onda ppi4.
Za uknjiženje , niko ne traži dokaz da plaćaš godišnji porez na imovinu.To nema veze sa uknjižbom.
ppi2, možes da predaš na osnovu kopije kupoprodajnog Ugovora.

Mi se ocigledno ne razumemo. Za uknjizenje ti traze prenos apsolutnih prava. Bez pecata poreske uprave nece te niko uknjiziti. Isto vazi i za ppi2.

Uvek ide prvo prenos apsolutnih prava ili ako hoces ppi4 jer je rok za to 10 dana od nastanka promene, na primer, od sudske overe kupoprodajnog Ugovora.

Ppi2 mozes da predas i do 31. marta sledece godine nakon promene.
 
Za ppi2, nije tačno, hoćeš da kažeš ako kupiš stan napr .u aprilu, i porez na prenos apsolutnih prava
platiš u maju, da porez na imovinu prijavljuješ tek sledeće godine (pošto si napisao rok 31.3)
Ko plaća u medjuvremenu porez na imovinu na taj stan?

Koristi od godišnjeg poreza na imovinu imaju opštine, i zato neke uslovljavaju da kada
predaješ zahtev za obračun apsolutnih prava, dostaviš i da si prijavio godišnji porez na imovinu.
Drugim rečima ako hoćeš bicikl, prvo kupi pumpu.
 

Back
Top