Govor Rajne Dragicevic

duusa

Aktivan član
Poruka
1.611
Sta mislite o ovom sto je profesorka Rajna Dragicevic rekla:

Ipak, ako mene pitate, na listi vrhunskih zanimanja nalaze se sledeća: profesor, lekar, advokat, sudija, inženjeri, još jednom, profesor.
Raznorazni nepismeni i polupismeni ljudi danas sebe olako mogu nazvati nekakvim pi-arovima ili menadžerima, neobrazovane voditeljke sebe zovu novinarkama, a folk-pevačice umetnicama, da i ne govorim o art direktorima, biznis konsultantima, bek-ofis administratorima, velnes konsultantima, ivent koordinatorima, kopi-print operaterima, marketing konsultantima, ofis-asistentima, portfolio-menadžerima, produkt dizajnerima.
Iza zvučnih naziva zanimanja najčešće se kriju foliranti koji misle da se ugled može steći preko noći, kriju se oni koji nisu imali izdržaj da završe fakultet koji su započeli, oni koji menjaju zanimanja i profesije kao prljave čarape."

Budite uvereni da seme svih ekonomskih, političkih, kulturnih, moralnih reformi u ovoj zemlji može da proklija samo u porodici, ali i u vašoj učionici, i to upravo na časovima srpskog jezika i književnosti! Zato se trudite da budete uzor svojim učenicima.

Krenite u rat protiv svih starleta, sponzoruša, pevačica, manekenki, tajkuna, biznismena i pobedite ih. Vi im morate postati orijentaciona tačka, svetionik u životu! Za taj rat imate 45 minuta dnevno skoro svakog radnog dana, a to nije malo. Pobedićete tako što ćete dati sve od sebe da saržaje koje treba da predstavite svojim učenicima učinite zanimljivim, uzbudljivim, svežim. Uspećete u tome samo ako mnogo znate, ako volite ono što radite i ako ste posvećeni."

Evo za one koji zele ceo govor da procitaju,meni se jako dopao
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/39...a-govor-koji-ce-studenti-pamtiti-celog-zivota
 
Један колега је већ поставио као тему на Политици (где јој је заправо и место), али је закључана.

Док год имамо такве професоре има и наде за нас.

И док год имамо студенте које овакав говор дотиче и одушевљава, има наде за нас.
 
promašila je temu.
nije u domenu profesora sprskog da sipa vrednosne sudove učenicima o spoznorušama, tajkunima itd... može eventualno ako đaci pitaju za lično mišljenje da ga iznese, ali nikako kao veliku istinu i da tvrdi kako je to jedino ispravno što ona propagira...
 
I sama sam profesor, ali mi je govor delovao preterano, tako da bih predlozila da procitate i ovo misljenje sa kojim se slazem velikim delom.
http://digitalizuj.me/2013/07/saradnik-u-nastavi-o-govoru-jer-vi-ste-profesori/

Zanimljiva analiza.

Elem, doticna profesorka je delom potpala pod ono sto sama pokusava da prokaze, a to je povrsnost: nisu svi menadzeri i ostali napomenuti isti, vec takvi na koje ukazuje najvise upadaju u oci, a to je povrsno.

Da li se neko nekome radno mesto zove menadzer za to i to, potpuno je svejedno, ako ta osoba valjano obavlja svoj posao. Uzgred, ima profesora koji su jadni jad, od zaposlenih... Dno. I sta sad?
 
Ja sam profesor po zanimanju, ne po tituli, i, bez obzira što ne predajem "najvažniji predmet", već matematiku, ne vidim ništa loše u govoru dotične. Već sam komentarisala negde ovaj govor. Da sam u prilici i da umem, isto bih se ovako obratila svršenim studentima, po zanimanju profesorima. Oprostite, ali meni u diplomi piše "profesor". Ne razumem onoliku ogorčenost u komentarima neistomišljenika, da nisu svi koji su završili Filološki fakultet profesori. Ona valjda ona zna kome je govor uputila. Da je se obraćala lekarima, verovatno bi govor prilagodila: "jer, vi ste lekari", pravnicima: "jer, vi ste pravnici", i td.
Žalosno je što smo puni mržnje, zavisti, gorčine, što samo vidimo loše, bavimo se drugima, a ne sobom. Kad bi se ovoliko analizirali govori političara, koji nam direktno kroje sudbinu, gde bi nam kraj bio...
 
Na listi vrhunskih zanimanja profesor na fakultetu a ne ovaj u srednjoj skoli.
da. posebno ovi sa segamega marketinga i sličnih eurotalibanskih izmišljotina :lol:

Greška profesora doktora Milana Kocića, koji predaje na kragujevačkom Ekonomskom fakultetu, i koju je otkrio student M. L., izazvala je pravi urnebes na društvenim mrežama. Na fotografiji stranice udžbenika, koja je postavljena na Fejsbuku, kao izvor naveden je portala Njuz.net koji je poznat po tome što objavljuje satirične, ali izmišljene vesti.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/39...enik-iskljucio-mobilni-i-krije-se-od-javnosti
 
Nekada se govorilo 22 miliona stanovnika, 22 miliona fudbalskih selektora: navikli smo da gledamo i komentarisemo kako drugi rade, da znamo sta ne valja, ali ne bas i kako bi trebalo da se to - nesto radi/uradi, a da na svoj rad bas i ne obracamo paznju.
 
Da li se neko nekome radno mesto zove menadzer za to i to, potpuno je svejedno, ako ta osoba valjano obavlja svoj posao. Uzgred, ima profesora koji su jadni jad, od zaposlenih... Dno. I sta sad?

Jasno nam je na koje "menadžere" je profesorka mislila. Čini mi se da se takvi najviše i busaju. Jasno nam je svima da se ti privatni fakulteti lakše završavaju, da se tamo ne pitaju još koliko ispita imaš do kraja, već još koliko rata.
 
a da ti procitas opet taj njen govor
meni stvarno glupo da na takav nacin pricam o drugim profesijama
recimo - promijenice gomilu poslova
oce, al ne zato sto bi tako htjeli vec zato sto su takva vremena dosla...gdje ona zivi??
lako je bahatiti se iz relativne udobnosti katedre
koja u danasnjem drustvu dodje nesto ko savrsena barijera prema stvarnosti

nego, ima jedna izreka koja se na profesore generalno odnosi
i nije bas laskava
ne kazem da za sve profesore vrijedi, ali ne zivim u iluziji da svi profesori vole svoj posao
zapravo, imam osjecaj da su takvi u manjini
 
Jasno nam je na koje "menadžere" je profesorka mislila. Čini mi se da se takvi najviše i busaju. Jasno nam je svima da se ti privatni fakulteti lakše završavaju, da se tamo ne pitaju još koliko ispita imaš do kraja, već još koliko rata.

PItanje je na koje je menadzere mislila i da li je ikada videla menadzera, van televizije... A ima ih koji su zavrsili drzavne fakultete, koji su se borili strukom i zauzeli mesta na kojima jesu... Zato sam napisao da i sama naginje povrsnosti. Sto i nije strasno, jer je jasno sa kojom je to ambicijom pricala. PItanje je da li je imala kome da prica...
 
Jasno nam je na koje "menadžere" je profesorka mislila. Čini mi se da se takvi najviše i busaju. Jasno nam je svima da se ti privatni fakulteti lakše završavaju, da se tamo ne pitaju još koliko ispita imaš do kraja, već još koliko rata.
Apsolutno. Upravo se ti po raznim forumima, komentarima na sajtovima i najviše bune protiv ovog njenog govora, a tu drugi neki koji se solidarišu sa bliskim im osobama prozvanim u tom govoru pa ističu neku površnost njenog govora, neuviđajući da time pokazuju kako su zapravo sami površni i da suštinu nikako nisu razumeli.
 
Sta mislite o ovom sto je profesorka Rajna Dragicevic rekla:

Ipak, ako mene pitate, na listi vrhunskih zanimanja nalaze se sledeća: profesor, lekar, advokat, sudija, inženjeri, još jednom, profesor.
Raznorazni nepismeni i polupismeni ljudi danas sebe olako mogu nazvati nekakvim pi-arovima ili menadžerima, neobrazovane voditeljke sebe zovu novinarkama, a folk-pevačice umetnicama, da i ne govorim o art direktorima, biznis konsultantima, bek-ofis administratorima, velnes konsultantima, ivent koordinatorima, kopi-print operaterima, marketing konsultantima, ofis-asistentima, portfolio-menadžerima, produkt dizajnerima.
Iza zvučnih naziva zanimanja najčešće se kriju foliranti koji misle da se ugled može steći preko noći, kriju se oni koji nisu imali izdržaj da završe fakultet koji su započeli, oni koji menjaju zanimanja i profesije kao prljave čarape."

Budite uvereni da seme svih ekonomskih, političkih, kulturnih, moralnih reformi u ovoj zemlji može da proklija samo u porodici, ali i u vašoj učionici, i to upravo na časovima srpskog jezika i književnosti! Zato se trudite da budete uzor svojim učenicima.

Krenite u rat protiv svih starleta, sponzoruša, pevačica, manekenki, tajkuna, biznismena i pobedite ih. Vi im morate postati orijentaciona tačka, svetionik u životu! Za taj rat imate 45 minuta dnevno skoro svakog radnog dana, a to nije malo. Pobedićete tako što ćete dati sve od sebe da saržaje koje treba da predstavite svojim učenicima učinite zanimljivim, uzbudljivim, svežim. Uspećete u tome samo ako mnogo znate, ako volite ono što radite i ako ste posvećeni."

Evo za one koji zele ceo govor da procitaju,meni se jako dopao
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/39...a-govor-koji-ce-studenti-pamtiti-celog-zivota

Reče žena i ostade živa... nije joj ovo trebalo u životu...
Jako ružan članak, ali je u jednom delu pljunula po sponzorušama i spomenula urušen sistem vrednosti te je sasvim ok i prosvetljujuć polupismenoj rulji.
 
Poslednja izmena:
Reče žena i ostade živa... nije joj ovo trebalo u životu...
Jako ružan članak, ali je u jednom delu pljunula po sponzorušama i spomenula urušen sistem vrednosti te je sasvim ok i prosvetljujuć polupismenoj rulji.

Ako su svršeni studenti polupismena rulja, a upravo se njima obratila, onda su verovatno pismeni samo ovi koji komentarišu govor, a nisu ga ni shvatili.

Inače, taman sam pomislila kako o profesorima govori kao o ljudima koji su jednim delom zaduženi za odgoj naše dece, kad se ona prosu sa profesorima srpskog, lekarima i sudijama...

Jednim delom...ali, plašim se da ih dobijamo kasno, kad su već u svojim kućama zadojeni mržnjom prema školi i nastavnicima, koji su najveće zlo ovog društva, ništa ne rade i samo štrajkuju. Zašto bi učili kad ih sutra ne čeka posao, zašto bi cenili nekog obrazovanijeg od sebe, ko ima budžetsku platu, dok oni nemaju šta da jedu, samo su neka od pitanja koja postavljaju sebi...

Mi smo jednostavno takav narod, sklon kritikovanju, lepa reč o nekome, a da nije iz naše porodice, kao da bi nam usta osušila... Za sve su nama drugi krivi, a da sami ne mrdamo prstom da postojeće stanje promenimo. Ako se neko i usudi, prođe kao Rajna.
 
Ја сам савршено свесна тога какво нам је образовање данас.

И какви су нам професори, бар добар део њих.

Управо због тога, овај говор има велики значај.

Небитно је што се она обраћа професорима српског језика, говор се односи на све професоре.

Некада је делотворно крајње сурово бацити некоме истину у лице.

Она је, сем спонзорушама и разним менаџерчићима, конслутантима и сличнима, истину бацила у лице и будућим професорима.

Свесна тога да ће се у оваквој средини врло брзо и сами искварити.

Просветни радници заиста морају да буду особе од ауторитета, и она им је објаснила како се ауторитет стиче и како се лако губи.

Не видим ништа лоше у њеном говору.

Ако се неко осетио лично прозваним, нека се запита зашто је то тако и да ли је задовољан државом у којој живимо.

Она само тражи да свако од нас учини за своју државу оно што може.

А то је да савесно и одговорно ради свој посао.
 
mogla je stvarno da izostavi druge profesije, s obzirom na to da ti ljudi i pune budzet iz kojeg je placaju.
mene licno bi bilo sramota da tako pricam o ljudima koji posteno rade, imaju zavrsen fakultet i zive svoj zivot umesto da pljuju one oko sebe, sto bi mogli, to je najlakse.
jedno su sponzoruse, nesto sasvim drugo ljudi koji rade u okviru novih zanimanja koja se njoj ne dopadaju jer za njih ne postoje srpske reci.
 
Inače, taman sam pomislila kako o profesorima govori kao o ljudima koji su jednim delom zaduženi za odgoj naše dece, kad se ona prosu sa profesorima srpskog, lekarima i sudijama...


"Nemojte zaboraviti da se profesorom, lekarom ili sudijom niko ne može samoprozvati."

isto tako zajednicko za ova zanimanja je postojanje korupcije. To ne znaci da su svi profesori korumpirani, sve sudije korumpirane..jel tako???
 
Poslednja izmena:
mogla je stvarno da izostavi druge profesije, s obzirom na to da ti ljudi i pune budzet iz kojeg je placaju.
mene licno bi bilo sramota da tako pricam o ljudima koji posteno rade, imaju zavrsen fakultet i zive svoj zivot umesto da pljuju one oko sebe, sto bi mogli, to je najlakse.
jedno su sponzoruse, nesto sasvim drugo ljudi koji rade u okviru novih zanimanja koja se njoj ne dopadaju jer za njih ne postoje srpske reci.

ma postoje, al ne zvuce...dovoljno, valjda
tipa menadzer - to se nekad zvalo poslovodja
: )))
 
Добар део форумаша прича о професији професора каква је сада.

Говор је о професорима какви би требало да буду.

А занимања која је навела нису нова, само се другачије зову.

И за њих је сада потребан (приватни углавном) факултет, некада су се људи ослањали на лични штоф за тај посао, а то је нешто што се не учи.

Или га имаш, или га немаш.
 
ma postoje, al ne zvuce...dovoljno, valjda
tipa menadzer - to se nekad zvalo poslovodja
: )))

Moj otac je bio poslovođa, ali se to moglo postati tek nakon radnog iskustva, isključivo tako, uz polaganje dodatnih ispita. To se rangiralo kao V stepen stručnosti. Danas si poslovođa ako imaš tatu... O tome Rajna govori, ljudiii... Ne može da vodi posao neko ko nije video zgradu fakulteta, a kamo li preduzeće u kome treba da radi. Zato smo dovde i došli, što bi svi da rukovode, a niko da radi.
 
Širina shvatanja,razumevanje pročitanog se uči u školi,na časovima našeg jezika.U Srbiji je zadnjih 25 godina postalo bitno kolika ti je plata i koliko malo možeš da radiš a da dobiješ što više.To se uči na primeru.Ko je veći primer sem roditelja? Profesorka je potpuno u pravu,a nekad se velike stvari pokreću malim početkom.U svakom slučaju,ovo je govor nad kojim se treba zamisliti.
 

Back
Top