Pomoc sa MySQL bazama......

djix

Zainteresovan član
Poruka
127
Planiram da uznem jedan Hosting paket u kome dobijam 5 MySQL baze. E problem nastaje jer ja neznam npr. ako stavim Mailing formu koja zauzima 1 MySQL bazu - da li ce mi posle mailing baze ostati jos 4 ? ? ? tj. da li me to ogranicava da mogu imati samo npr. Mailing formu, Forum, Users online, Chat i Ankete... Ako ste shvatili sta zelim pitati molim vas odgovorite...
 
Da, sve mozesh da strpash u jednu bazu, osim ukoliko ne koristish auto installer za neku skriptu, pa onda zahteva posebnu bazu (kao shto je Scripts Library u Cpanel-u, na primer), ali i posle toga mozesh da koristish tu bazu za josh neshto bez problema... Evo na primer ja sam stavio tri phpBB foruma na jednu MySQL bazu i sve odlichno radi.
 
ja u mom hosting paketu imam pravo samo na jednu bazu i bas se premisljam zasta da je iskoristim.
Sad koliko sam razumeo mogu u tu jednu bazu da upakujem vise aplikacija ali samo ako znam sam da ih povezem sa tom jednom bazom.
Da li sam dobro razumeo :?:
 
Da, dobro si razumeo... Na primer, ja na mom hosting paketu imam pravo na 5 baza podataka, a trenutno koristim dve, i to jednu za forume (stavio sam 3 phpBB foruma na jednu bazu) a drugu bazu koristim za ostale aplikacije koje instaliram na site ili ih sam napravim.
 
Pa kad instaliras tj ubacis tabele u bazu od Chat-a , phpbb foruma , Knjige Gostiju ili bilo cega drugog... Znaci imas bazu podataka koja se zove

MOJABAZA
- E sad u toj bazi imas tabele za
phpbb forum:

phpbb_auth_access
phpbb_banlist
phpbb_categories
phpbb_config
phpbb_confirm
phpbb_disallow
phpbb_forum_prune
phpbb_forums
phpbb_groups
phpbb_posts
... itd

za Chat:
caht_admin
chat_poruke
chat_podesavanja
... itd

za Knjigu Gostiju
knjiga_admin
knjiga_poruke
knjiga_podesavanja
... itd

Znaci za svaku tabelu za odredjenu aplikaciju napravis prefix u bazi kao sto je phpbb_ chat_ knjiga_ to je radi lakseg snalazenja. Tako da je nebitno sta ces sve ti imati u jednoj bazi i za koju aplikaciju. Bitno je kasnije kad radis kod u PHP
za SELECT ,INSERT, UPDATE, SET ..; itd da znas sta tebi treba

Za sve aplikacije bi koristio nesto ovako za povezivanje na Bazu:
Kod:
<?

$hostM  = "localhost"; // MySql server
$imeM   = "root"; // Korisnicko ime za pristup MySql serveru
$sifraM = " "; // Sifra za pristup MySql-u
$baza   = "MOJABAZA"; // Ime baze podataka
$db_veza = mysql_connect("$hostM", "$imeM", "") or die("Nemogu da se povezem na server!");
 mysql_select_db("$baza", $db_veza) or die("Nemogu da izaberem bazu");
 ?>

Dok bi za rad sa tabelama iz baze radio ovako nesto:
Za phpbb_
Kod:
$provera = "SELECT  nesto FROM phpbb_nesto WHERE nesto='$opet_nesto'";

Za chat:
Kod:
$provera = "SELECT  nesto FROM chat_nesto WHERE nesto='$opet_nesto'";

Za knjigu :
Kod:
$provera = "SELECT  nesto FROM knjiga_nesto WHERE nesto='$opet_nesto'";

Eto nema tu sta covek da se razmislja kad je to jednostavno i prosto ko pasulj!
Pozzzzzzzzzz
 
pa i ne izgleda mi nesto bas prosto ko pasulj. :shock:

ali mene su uvek bunili ti programerski delovi.
Nije to moj fah.Ja jedino mogu da se snadjem sa free scriptama.
U svakom slucaju hvala na ovom lepom objasnjenju, nekom ce lepo da koristi.
 

Back
Top