Nemam diplomu, ali imam skill i znanje

blaze

Početnik
Poruka
41
Naime, nemam zavrsenu srednju skolu, jer sam morao da se ispisem i predjem na vanredno skolovanje zbog problema sa drustvom i profesorima koji su me maltretirali i zbog psihickih problema. Nisam nikada zavrsio tu trecu godinu srednje koja apsolutno nema nikakve veze sa mojim znanjem i interesovanjima. Pokusavam da radim preko interneta - preprodaja tehnike. Kupim, popravim, prodam. Vrlo dobro poznajem racunare kao i ostale elektronske uredjaje, vrlo sam vest sa lemilicom i stalno se usavrsavam u tom polju elektronike. Znam i photoshop, flash, action script i visual basic, ali nemam para da ulozim u posao. Znam sta da kupim, znam da ocenim sta ce mi se isplatiti, ali moji ne zele da mi pomognu nimalo finansijski, a bez diplome se ne mogu zaposliti nigde. Imam psihickih problema i mnogo bi mi znacilo kada bi moji hteli da mi bar kupe racunar - da nemam svoj racunar. Brat je prisvojio moj u svoje vlasnistvo. Postoji li neki nacin da dobijem neku finansijsku pomoc od drzave s obzirom da imam sociofobiju i jos mnogo problema sa samim sobom i ne mogu da zavrsim tu skolu, a jos teze bih radio u nekoj privatnoj firmi? Ne znam da li sam jasan i ne znam da li sak uboo pravi subforum, ali ne znam kome da se obratim. Potreban mi je novac kako bih radio, jer mi trosenje vremena u prazno mnogo tesko pada.
 
Naime, nemam zavrsenu srednju skolu, jer sam morao da se ispisem i predjem na vanredno skolovanje zbog problema sa drustvom i profesorima koji su me maltretirali i zbog psihickih problema. Nisam nikada zavrsio tu trecu godinu srednje koja apsolutno nema nikakve veze sa mojim znanjem i interesovanjima. Pokusavam da radim preko interneta - preprodaja tehnike. Kupim, popravim, prodam. Vrlo dobro poznajem racunare kao i ostale elektronske uredjaje, vrlo sam vest sa lemilicom i stalno se usavrsavam u tom polju elektronike. Znam i photoshop, flash, action script i visual basic, ali nemam para da ulozim u posao. Znam sta da kupim, znam da ocenim sta ce mi se isplatiti, ali moji ne zele da mi pomognu nimalo finansijski, a bez diplome se ne mogu zaposliti nigde. Imam psihickih problema i mnogo bi mi znacilo kada bi moji hteli da mi bar kupe racunar - da nemam svoj racunar. Brat je prisvojio moj u svoje vlasnistvo. Postoji li neki nacin da dobijem neku finansijsku pomoc od drzave s obzirom da imam sociofobiju i jos mnogo problema sa samim sobom i ne mogu da zavrsim tu skolu, a jos teze bih radio u nekoj privatnoj firmi? Ne znam da li sam jasan i ne znam da li sak uboo pravi subforum, ali ne znam kome da se obratim. Potreban mi je novac kako bih radio, jer mi trosenje vremena u prazno mnogo tesko pada.

Misliš da ti diploma nešto znači? Kako naivno. Ovde sad svako živi i radi kako se snađe.
 
Ne mislim, ali bih imao sansu da dobijem kintu od biroa (ne veliku sansu i toga sam svesan)

Pa u Kruševcu baš fale majstori za kompjutere ,raspitaj se malo nema tu velikih firmi ali na tri mesta možeš da se raspitaš i garant ako stvarno znaš jedan će te primiti.Odi na buvljak i kupi stare delove i sklopi jedan za sebe bar toga ima koliko hoćeš.A to što ti drkću ruke od čega je to droga ili nešto drugo.
 
Sve je ovde u Srbiji kako se snadjes nazalost. Ne bih ti bilo lose da zavrsis srednju, ako radis preko neta to niko ne gleda, ali opet, nije na odmet ovako. Na netu moras da budes bas dobar i da radis debelo da bi zaradio 2000 eur mesecno od programiranja. Cuo sam da ima takvih, ali ne znam nijedan primer. E sad, kapiram ja socijalnu fobiju, i sam manje-vise imam tih problema, ali mozda nije lose baciti pare na neki faks, vanredno, preko neta, kako vec, cisto da imas neki komad papira.

Ako se bavis kompovima, to nije toliko vazno, ali opet, moze da znaci u nekoj meri. Nema tu pomoci od drzave, ti si jedan mladic sa psihickim problemima, a drzava ne pomaze onima koji imaju rak ili cekaju transplantaciju organa ili kojima treba stotine hiljada evra za operaciju. Tebi za komp treba minimalno 200 eur da mozes da koristis Photoshop. Novce ne znam kako da zaradis, uzmi konobarisi ako ti bas toliko treba, beri visnje negde, jeste da moras da budes okruzen ljudima, ali sta da mu radis, kada se mora, nije tesko.

Ja sam za ono da ipak ti tu srednju zavrsis nekako, vanredno, a ako imas vremena i volje malo da potrazis strucnu pomoc zbog tog maltretiranja od strane profesora i ucenika u skoli.
 
Ne mislim, ali bih imao sansu da dobijem kintu od biroa (ne veliku sansu i toga sam svesan)

kintu od biroa mozes da dobijes jedino ako si sveze izgubio posao pa imas pravo na godinu dana socijlane pomoci dok ne nadjes novi posao
s tim sto je ta kinta obracun od staza, primanja i poreza na sve i svasta pa ako izvuces 100e slavis

a ti kao neko ko nikad nije radio nema sta da dobijes od biroa
da je tako svi bi to dobijali

ne znam da li imas pravo na invalidninu, ali to se pred komisijom dokazuje i treba da te proglase radno nesposobnim, sto se nece desiti jer to dobijaju samo teski invalidi
 
Hvala na odgovorima i izvinjavam se sto ne mogu sad da quoute-ujem, jer sam sa fona. Ima u Krusevcu servisa, radio sam u jednom i imao sam solidne prihode koje sam ulagao opet u neku preprodaju, tako da mi u pcetku nije ostajalo nista, ali posle kad sam se uhodao dobro sam zaradjivao, pogotovu sto moji tad nisu radili nigde i ja sam im pomagao. Ruke mi se tresu, jer sam prestao sam da uzimam terapiju, a tresle su mi se i pre toga (molim bez komentara moras da uzimas to, jer znam najbolje kako je to delovalo na mene). Sad skupljam kintu za neki racunar na kupindu su bas povoljne i dualcore masine, koje ce meni za sve vrsiti posao. Drugar ce mi pokloniti hard i monitor. Ide sporo, jer slabo zaradjujem, a ipak imam i jos troskova pored toga. Raspitivao sam se za branje tresanja, visanja, kupina, ali ocigledno i za to treba veza, jebena smo kenija. Za biro - mislio sam na onaj bespovratni kredit, ali kako cu ja da im prezentujem biznis plan, kad cu da se ufrcim necu moci recenicu da sklopim, na to sam mislio da li bi pogledali kroz prste zbog dijagnoze (znam da od invalidske i ostalih pomoci nema ni qrca, ipak sam radno sposoban). Mogu da ja komuniciram samo u specificnim situacijama imam blokadu i imam somatske simptome ko' sto rekoh tresenje ruku, gubljenje ravnoteze itd.

Sent from my U8655-1 using Forum Krstarice mobile app
 
ja znam slucaj da je uzet taj kredit sa biroa dobijeno je malo vise od 1000e
sve je momentalno otislo drzavi za poreze, takse i ostalo, i pre nego sto je pocet biznis
na kraju su morali da nadju pare sa strane da bi dodali da krene biznis

moras dooobro da iscackas sta daju kako daju i koliko, i najglavnije na sta ce te pare da odu, jer je najverovatnije da ces te pare proslediti drzavi odmah....presipanje iz supljeg u prazno u bukvalnom smislu

verovatno si razgovarao vec sa nekim dr na tu temu, ali ne znam da probas ponovo vanredno, poenta je u momentu polaganja ispita srediti te simptome koji te ometaju, mozda ima nekih lekova pomocu kojih to moze da se izvede....ne znam procesaljaj to sa vise dr ....jer te tomnogo koci sto nemas srednju
 
Ako vec malo imas problem sa drustvom, a imas vestine, uvek mozes da sredujes kompove privatno. Lupam, neko ti donese komp, ne ne radi mi sistem, ovo ono, graficka, sta vec, ti lepo kazes aha, to ti je 80 eur, (50 eur graficka, 30 tebi za trud), narucis graficku preko neta, montiras, dovidjenja.

Za taj posao i ne treba da radis medju ljudima, tako da nema ni problema, radis kod tebe gde ti odgavara, kada ti odgovara, pa tako malo dok ne stanes na noge. Posle, skupi petlju, pa vidi u neku firmu, opet, to radis negde iza, mozda sa jednim kolegom, ali ko ga sisa, ne razmisljas o njemu, ne razmislja on o tebi.
 
ja znam slucaj da je uzet taj kredit sa biroa dobijeno je malo vise od 1000e
sve je momentalno otislo drzavi za poreze, takse i ostalo, i pre nego sto je pocet biznis
na kraju su morali da nadju pare sa strane da bi dodali da krene biznis

moras dooobro da iscackas sta daju kako daju i koliko, i najglavnije na sta ce te pare da odu, jer je najverovatnije da ces te pare proslediti drzavi odmah....presipanje iz supljeg u prazno u bukvalnom smislu

verovatno si razgovarao vec sa nekim dr na tu temu, ali ne znam da probas ponovo vanredno, poenta je u momentu polaganja ispita srediti te simptome koji te ometaju, mozda ima nekih lekova pomocu kojih to moze da se izvede....ne znam procesaljaj to sa vise dr ....jer te tomnogo koci sto nemas srednju

Ovo je tačno, dva druga i ja smo hteli da otvorimo servis i prodaju računara. Ako ne možeš sam da smuljaš nešto i kreneš na državu ne računaj, oni su samo tu da ti uzmu jer to lopovi jedino i rade. Ista je priča i kad sam tražio serdstva za plastenik, ne daju pomoć za poljoprivredu a vamo poljoprivreda nam je šansa. Sve sam lažov i lopov!
 
Naime, nemam zavrsenu srednju skolu, jer sam morao da se ispisem i predjem na vanredno skolovanje zbog problema sa drustvom i profesorima koji su me maltretirali i zbog psihickih problema. Nisam nikada zavrsio tu trecu godinu srednje koja apsolutno nema nikakve veze sa mojim znanjem i interesovanjima. Pokusavam da radim preko interneta - preprodaja tehnike. Kupim, popravim, prodam. Vrlo dobro poznajem racunare kao i ostale elektronske uredjaje, vrlo sam vest sa lemilicom i stalno se usavrsavam u tom polju elektronike. Znam i photoshop, flash, action script i visual basic, ali nemam para da ulozim u posao. Znam sta da kupim, znam da ocenim sta ce mi se isplatiti, ali moji ne zele da mi pomognu nimalo finansijski, a bez diplome se ne mogu zaposliti nigde. Imam psihickih problema i mnogo bi mi znacilo kada bi moji hteli da mi bar kupe racunar - da nemam svoj racunar. Brat je prisvojio moj u svoje vlasnistvo. Postoji li neki nacin da dobijem neku finansijsku pomoc od drzave s obzirom da imam sociofobiju i jos mnogo problema sa samim sobom i ne mogu da zavrsim tu skolu, a jos teze bih radio u nekoj privatnoj firmi? Ne znam da li sam jasan i ne znam da li sak uboo pravi subforum, ali ne znam kome da se obratim. Potreban mi je novac kako bih radio, jer mi trosenje vremena u prazno mnogo tesko pada.
imam rodjaka koji isto kao ti,nije zavrsio skolu,ali je isto radio sto i ti,bio je vrlo vest sa kompjuterima,to ga je jako zanimalo,i popravljao i preprodavao,kintu je `pakovao`,a stalno je radio na prosirivanju svojih znanja i vestina...i verovao ili ne,i programiranje ima u malom prstu...kad je skupio dovoljno kinte,otvorio je svoju sofversku firmu (valjda sam dobro rekla)...cak je i zaposlio par radnika.
to sto ti pominjes biro za nezaposlene i nekakav novac-mislim da ti je neko dao pogresnu info.imas svakakve jeftine tehnike preko limundo sajta,kupuj,popravljaj,preprodaj...nemas drugog resenja..
 
imam rodjaka koji isto kao ti,nije zavrsio skolu,ali je isto radio sto i ti,bio je vrlo vest sa kompjuterima,to ga je jako zanimalo,i popravljao i preprodavao,kintu je `pakovao`,a stalno je radio na prosirivanju svojih znanja i vestina...i verovao ili ne,i programiranje ima u malom prstu...kad je skupio dovoljno kinte,otvorio je svoju sofversku firmu (valjda sam dobro rekla)...cak je i zaposlio par radnika.
to sto ti pominjes biro za nezaposlene i nekakav novac-mislim da ti je neko dao pogresnu info.imas svakakve jeftine tehnike preko limundo sajta,kupuj,popravljaj,preprodaj...nemas drugog resenja..

Da. Jedan "moj klinac" koga sam naučio računarima
u BG otvorio malu firmicu, i šta radi?
Za nikakve pare kupi računar (naispravan, neka rasprodaja, bivljak....)
sredi i prodaje polovne.
I ovde ima par takvih firmi.
Nisu se obogatili ali za njih i više nego što im treba.

Ili. daš oglas, obilaziš i čistiš od virusa i reinstališeš
OS. Ako to znaš.
Zatim. prodaja DVD i DiVX filmova.
 
Poslednja izmena:
Oд бироа можеш да добијеш 160 000 динара али си у обавези да оснујеш своју радњу и да она послује најмање годину дана. Порези и доприноси су месечно око 9 000-10 000 динара (ПИО,здравствено, доприноси за незапослене). У почетку платиш још неке таксе, типа, АПР (Агенцији за привредне регистре где региструјеш фирму) Пореској управи (где узмеш ПИБ).

Ево линка

http://www.nsz.gov.rs/live/trazite-...ogrami/subvencija_za_samozapo_ljavanje.cid255

Дакле, ако си сигуран да ћеш моћи да имаш сталне приходе и да ћеш моћи првих годину дана да успешно послујеш онда је ок. Наравно 160 000 динара је ситна пара али је бесповратна а за озбиљан посао је увек потребно више али тај се вишак набави из других извора (уштеђевина, позајмица, кредит, поклон..).

Баци поглед и на овај линк

http://www.nsz.gov.rs/live/trazite-...ami/programi_za_osobe_sa_invaliditetom.cid285


Да ли си размишљао да пробаш да изађеш на инвалидску комисију у ПИО? Можда добијеш инвалидску пензију ако комисија оцени да ниси способан за рад.
 
Naime, nemam zavrsenu srednju skolu, jer sam morao da se ispisem i predjem na vanredno skolovanje zbog problema sa drustvom i profesorima koji su me maltretirali i zbog psihickih problema. Nisam nikada zavrsio tu trecu godinu srednje koja apsolutno nema nikakve veze sa mojim znanjem i interesovanjima. Pokusavam da radim preko interneta - preprodaja tehnike. Kupim, popravim, prodam. Vrlo dobro poznajem racunare kao i ostale elektronske uredjaje, vrlo sam vest sa lemilicom i stalno se usavrsavam u tom polju elektronike. Znam i photoshop, flash, action script i visual basic, ali nemam para da ulozim u posao. Znam sta da kupim, znam da ocenim sta ce mi se isplatiti, ali moji ne zele da mi pomognu nimalo finansijski, a bez diplome se ne mogu zaposliti nigde. Imam psihickih problema i mnogo bi mi znacilo kada bi moji hteli da mi bar kupe racunar - da nemam svoj racunar. Brat je prisvojio moj u svoje vlasnistvo. Postoji li neki nacin da dobijem neku finansijsku pomoc od drzave s obzirom da imam sociofobiju i jos mnogo problema sa samim sobom i ne mogu da zavrsim tu skolu, a jos teze bih radio u nekoj privatnoj firmi? Ne znam da li sam jasan i ne znam da li sak uboo pravi subforum, ali ne znam kome da se obratim. Potreban mi je novac kako bih radio, jer mi trosenje vremena u prazno mnogo tesko pada.


Pogodio si forum. :)
Što se brineš oko diplome srednje škole kad na birou čekaju fakultetlije, pa? Nisi ti jedini slučaj, isto znam jednog drugara kao ti, nema srednju školu a ima talenat za kompjuter pa snalazi kako ume i zna. Tako i ti. I ja imam srednju školu ali uplovila u drugi posao s kojim nema nikakve veze sa strukom. Tu nema više zapošljavanje po struci, već ono što ti pruža moraš da prihvatiš i i naučiš, da se boriš, grabiš knjige i usvajaš neko znanje ili imaš jake ruke da malteraš zidove i fasade, utovariš istovariš robu, kelnerišeš, snađi se. Ako ti je komunikacija problem, a ljudi ima ih svakakvih, nisu oni bolji od tebe, opusti se, ako nisu oni ok zaobiđi ih.
 
Ja sam prvi koji ne podnosi ljude koji se duvaju diplomom a u stvari nemaju pojma o prakticnom radu. Pogotovu sto pricas o action script-u ili bilo kom drugom namenskom i object orijentisanom programiranju. Tako da, planiram ,u nekoj buducnosti,da otvorim kompaniju na duze staze , koja ce imati veze sa programiranjem i znam da cu tu najmanje zaposljavati ljude sa diplomom, vec ljude koji imaju dobar portfolijo, kretavan rad iza sebe i konstantno uce, a ne zavrsio sam skolicu i sada treba da zezvecim na fotelji i imam arogantan stav. Tako da ce u obzir ulaziti ljudi koji imaju da pokazu znanje, pre svega radnost, dobar stav i rezultat a ne parce papria. I isto tako nailazio sam na, ok cijenica, inostrane kompanije koje tako funkcionisu. Tako da, ako ti je to neka uteha..onda eto. A sada od drzave, ne znam koliko mozes dobiti pomoci.
 
Ja bi ti, toplo i ljudski, prvo savetovala da sredis prvo sebe. Nemoj pogresno da me shvatis, ali dok god si takav, mogucnosti ce ti biti vrlo ogranicene, a potencijal imas sigurno veci od toga da popravljas kompjutere. Pricam ti kao neko ko je takodje imao razne psihicke probleme (mada to tako grozno zvuci kad se kaze), ko je takodje odbijao da uzima terapiju da ne bi bila kao neki zombi, ko je mislio da su moji problemi strasni i neresivi....jako puno snage, energije, truda, rada sam ulozila prvo u sebe, da meni bude bolje...i isplatilo se, posle toga, sve je islo mnogo lakse. Ko sto rekoh, dzabe ti i bespovratni i povratni krediti, i ovi za zaposljavanje....ti moras sebi biti na prvom mestu...ako si dobar sebi, bices dobar za sve ostalo...
 

Back
Top