Smak vs Bijelo Dugme

СМАК ИЛИ БИЈЕЛО ДУГМЕ?

  • СМАК

  • БИЈЕЛО ДУГМЕ


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Neka Smak pokusa da odsvira o otpjeva pjesmu "Sve cu da ti dam samo da zaigram" ako moze. Bijelo Dugme je legenda koja se ne moze unistiti. Inace, muziku BIjelog Dugmeta racunam samo do Bitange i Princeze 1979 godine. Inace jedini izdajnik Bijelog Dugmeta je sam Goran Bregovic koji je na grub nacin odstupio od izvorne muzike Bijelog Dugmeta i to sve zbog licne koristi i para.

 
Poslednja izmena:

Muzika Bijelog Dugmeta nije bila pasivna i davalo se paznje tempu tokom svirke sto to nije bila karakteristika ostalih Ex Yu Bendova. Tim tempom se odlikovao samo Deep Purple koji je njegovao taj tip muzike. Ono sto mogu zamjeriti Bijelom Dugmetu je sto nije davao paznju dugoj solazi na gitaru i na orguljama jer Bijelo Dugme je moglo pridavati paznju toj kombinaciji tako da se ljubitelji rocka i gitare zatio cesto odlucuju za Smak koji je pridavao paznju dugim solazama. Inace, ono malo solaze sto bi odsvirao Goran Bregovic je bilo bolje od mnogih dugih solaza na Tockovoj gitari. Taj slast i taj smek na gitari je krasilo Gorana Bregovica. Gibson gitara mu je tako dobro isla da je nije trebao mijenjati. Inace, pogrijesno ljudi misle ako smatraju Gorana Bregovica losim gitaristom. On je jos u to vrijeme procjenjen jakim gitaristom i najboljim aranzerom. Inace Bijelo Dugme su jkrasili rifovi taj tempo od pocetka pjesme do kraja koju su drzali svi clanovi grupe Bijelo Dugme.
O vokalu Zeljka Bebeka ne treba govoriti jer mogu slobodno reci da je bolji pjevac od Davida Coverdalea i da je njegov glas mogao drzati svaku hard rock blues pjesmu.
 
Poslednja izmena:

Muzika Bijelog Dugmeta nije bila pasivna i davalo se paznje tempu tokom svirke sto to nije bila karakteristika ostalih Ex Yu Bendova. Tim tempom se odlikovao samo Deep Purple koji je njegovao taj tip muzike. Ono sto mogu zamjeriti Bijelom Dugmetu je sto nije davao paznju dugoj solazi na gitaru i na orguljama jer Bijelo Dugme je moglo pridavati paznju toj kombinaciji tako da se ljubitelji rocka i gitare zatio cesto odlucuju za Smak koji je pridavao paznju dugim solazama. Inace, ono malo solaze sto bi odsvirao Goran Bregovic je bilo bolje od mnogih dugih solaza na Tockovoj gitari. Taj slast i taj smek na gitari je krasilo Gorana Bregovica. Gibson gitara mu je tako dobro isla da je nije trebao mijenjati. Inace, pogrijesno ljudi misle ako smatraju Gorana Bregovica losim gitaristom. On je jos u to vrijeme procjenjen jakim gitaristom i najboljim aranzerom. Inace Bijelo Dugme su jkrasili rifovi taj tempo od pocetka pjesme do kraja koju su drzali svi clanovi grupe Bijelo Dugme.
O vokalu Zeljka Bebeka ne treba govoriti jer mogu slobodno reci da je bolji pjevac od Davida Coverdalea i da je njegov glas mogao drzati svaku hard rock blues pjesmu.

Слажем се 100% за Бебека који јесте био велики певач без кога Дугме не би ни постојало нити би могло да се уопште упореди са СМАКОМ, али је урнебесно смешно стављати Бреговића као соло гитаристу у компарацију са Точком, једним од највећих прог фјужн гитариста света.
Бреговић поседује велики аранжерски, менаџерски и лоповски таленат (јбг треба знати украсти страну, туђу песму и прерадити је тако да буде велики домаћи хит) али као гитариста је нула спрам Точка; слушао сам Дугме још као млађи малолетник на Хајдучкој чесми, па на стадиону ЈНА у Београду, и да не набрајам, и увек је Бреговић једва свирао. Концерте су "вадили" Бебек својим гласом и Владо Правдић на клавијатурама. Не знам да ли си ти икада био на концерту Смака или цениш Точка само по ономе што имаш на плочама. Јбга, било који гитариста се МОРА чути уживо да би се праведно оценио. Иначе, Бреговић је користио услуге Влатка Стефановског да му одсвира неке деонице на каснијим плочама Дугмета (без Бебека).

Најомиљенији албум Дугмета ми је "Ето, баш хоћу!" зато што Лаза Ристовски свира на њему и због оног "Хеј ноћи, стани зора да сванеееее ....."
Најбоља песма Дугмета.
 
Poslednja izmena:
Ма важи! Молим модераторе да под хитно реагују. Ово је скрнављење легенди. Које кур*ево упоређивање СМАК-а са дугметом? Са једне стране РМ Точак, Кепа, Борис, па 'ајде чак и Најда, мада је много слабији певач од Бориса. Са друге Бреговић, Бебек, Милић Вукашиновић. Тифа и Ален су једини који нешто вреде из дугмета по мом мишљењу.

Са једне стране Организам блуз, Блуз у парку, Шумадијиски блуз, мали милион "биски", Улазак у харем, Црна дама итд, а са друге ћирибирибела, или породи ме као срна на снегу и заборави ако можеш, све у фину материну ваш сан је укакан и такве ствари.
 
Poslednja izmena:
Bijelo Dugme su slusali svi od mladjeg pa do najstarijeg. Bijelo Dugme su slusale stare nane iz sela kad bi se vratile iz stale sa svjezim mlijekom, pa bi uz put pjevale Hop Cup poskocicu. To znam jer ja ima moju familiju u Pesteru. Kad god bih pitao bilo koju nanu jesi li cula za Zeljka Bebeka ona bi rekla Hop Cup.
Vec da ne pricam za pjesmu Tako ti je mala mouja kad ljubi bosanac da je vec postala himna Bijelog Dugmeta.

Smak su slusali samo ekstremna omladina tog doba.

Jednom sam pustio Smak mojoj nani a ona odmah viknu iskljuci to. Pusti mi hop cup.
 
Ма важи! Молим модераторе да под хитно реагују. Ово је скрнављење легенди. Које кур*ево упоређивање СМАК-а са дугметом? Са једне стране РМ Точак, Кепа, Борис, па 'ајде чак и Најда, мада је много слабији певач од Бориса. Са друге Бреговић, Бебек, Милић Вукашиновић. Тифа и Ален су једини који нешто вреде из дугмета по мом мишљењу.

Са једне стране Организам блуз, Блуз у парку, Шумадијиски блуз, мали милион "биски", Улазак у харем, Црна дама итд, а са друге ћирибирибела, или породи ме као срна на снегу и заборави ако можеш, све у фину материну ваш сан је укакан и такве ствари.

Evo reaguje moderator.

Naravno da je Smak u prednosti što se mene tiče, što nedvosmisleno pokazuju i rezultati ankete. Muzički, tehniški, lirski, pevački, emocionalno i kako god, Smak je naš najbolji bend koji smo u istoriji imali i koji još dugo neće biti nadmašen. Naravno, sve ovo ne znači da Dugme nije legendarni i veoma, veoma kvalitetan bend čak i u svetskim razmerama.

Dugme je priča sa druge planete. I ja mislim da su Smak i Dugme teško poredive stvari, ali da je ova anketa baš skrnavljenje Smaka sigurno nije tačno. Nasuprot, siguran sam da će Smak završiti sa ubedljivom prednošću, što je dobro i ispravno.
 
Bijelo Dugme su slusali svi od mladjeg pa do najstarijeg. Bijelo Dugme su slusale stare nane iz sela kad bi se vratile iz stale sa svjezim mlijekom, pa bi uz put pjevale Hop Cup poskocicu. To znam jer ja ima moju familiju u Pesteru. Kad god bih pitao bilo koju nanu jesi li cula za Zeljka Bebeka ona bi rekla Hop Cup.
Vec da ne pricam za pjesmu Tako ti je mala mouja kad ljubi bosanac da je vec postala himna Bijelog Dugmeta.

Smak su slusali samo ekstremna omladina tog doba.

Jednom sam pustio Smak mojoj nani a ona odmah viknu iskljuci to. Pusti mi hop cup.

Nana je bila ugrožena.
Falilo joj je hop-cup.

Goran Bregović je najveći plagijator na ovom prostorima i šire.
SMAK.
 
Bijelo Dugme su slusali svi od mladjeg pa do najstarijeg. Bijelo Dugme su slusale stare nane iz sela kad bi se vratile iz stale sa svjezim mlijekom, pa bi uz put pjevale Hop Cup poskocicu. To znam jer ja ima moju familiju u Pesteru. Kad god bih pitao bilo koju nanu jesi li cula za Zeljka Bebeka ona bi rekla Hop Cup.
Vec da ne pricam za pjesmu Tako ti je mala mouja kad ljubi bosanac da je vec postala himna Bijelog Dugmeta.

Smak su slusali samo ekstremna omladina tog doba.

Jednom sam pustio Smak mojoj nani a ona odmah viknu iskljuci to. Pusti mi hop cup.

Eh Alija, pa teško da bi se tvojoj babi dopao Šumadijski Bluz
 
Znate li kako je odsvirao Bregovic pjesmu "Ne Gledaj me Tako i ne Ljubi me Vise"? Kad je odsvirao onaj solo pa kad je stao koljenima na pod a gitaru pribio uz grudi. Kao danas se sjecam one crne gitare gibson. Isao je na G pa munjevitom brzinom presao na F stisnuvsi puni akord. Kad bi to mogao da uradi Tocak?
 
Znate li kako je odsvirao Bregovic pjesmu "Ne Gledaj me Tako i ne Ljubi me Vise"? Kad je odsvirao onaj solo pa kad je stao koljenima na pod a gitaru pribio uz grudi. Kao danas se sjecam one crne gitare gibson. Isao je na G pa munjevitom brzinom presao na F stisnuvsi puni akord. Kad bi to mogao da uradi Tocak?

Mustafa, tebi nije baš dobro danas, jel da?

 

Slusaj decko... poslusaj dobro ovu pjesmu. Za rock nije vazno motati na gitari nego je vazno iz gitare izvuci dusu. B.B. KIng mozda nije motao kao Gary Moore ali je B.B. King domaci zadatak svakom muzicaru.
 
Slusaj decko... poslusaj dobro ovu pjesmu. Za rock nije vazno motati na gitari nego je vazno iz gitare izvuci dusu. B.B. KIng mozda nije motao kao Gary Moore ali je B.B. King domaci zadatak svakom muzicaru.

Eh Ćamile pojma ti nemaš o gitari i "motanju" na gitari, ma šta to značilo. Nego sumnjiv si mi da malko zakuvavaš nešto ovde, a ako još i ubedim sebe da stvarno to radiš možda ćeš da naučiš šta je to Cult Of Personality guitar riff.

 
Bijelo Dugme su slusali svi od mladjeg pa do najstarijeg. Bijelo Dugme su slusale stare nane iz sela kad bi se vratile iz stale sa svjezim mlijekom, pa bi uz put pjevale Hop Cup poskocicu. To znam jer ja ima moju familiju u Pesteru. Kad god bih pitao bilo koju nanu jesi li cula za Zeljka Bebeka ona bi rekla Hop Cup.
Vec da ne pricam za pjesmu Tako ti je mala mouja kad ljubi bosanac da je vec postala himna Bijelog Dugmeta.

Smak su slusali samo ekstremna omladina tog doba.

Jednom sam pustio Smak mojoj nani a ona odmah viknu iskljuci to. Pusti mi hop cup.

Зато сам и поставио ову тему / гласање.
Врхунска музика од стране музички најамбициознијег и најпрогресивнијег састава бивше Југе (Смак) Vs. јeдан од највећих друштвених феномена бивше Југе (Дугме)
А, једно време је Смак био популарнији од Дугмета, у време када је изашла Црна Дама. Код младих наравно - бабе не рачунам.
 
Poslednja izmena:
Kao kompozitor (kompozicija je određivanje toga kakva će pjesma da bude), Bregović je vrlo neuporedivo bolji od toga ko je komponovao za Smak, ma ko to bio.
Da, plagirao je neke pjesme. Ali najgenijalnije stvari koje je komponovao nisu bili plagijati. Neke od njih:
Ima neka tajna veza
Sta bi dao da si na mom mjestu - neko će reći da je tu nešto (veoma malo i kratko) ukradeno od Child in Time, ali to što su note dvoje kompozitora slične ne znači da nisu sami došli do njih.
Kad bi bio bijelo dugme
Ove cu noci naci Blues (za koju je neko rekao da je plagijat neke pjesme od BB Kinga, što je smiješno)
Ne gledaj me tako i ne ljubi me vise
Patim evo deset dana
Selma
Lose vino
Pozurite konji moji
Odlazim
Slatko li je ljubit tajno
Ne placi
Lazes
Jer kad ostaris
Ti nikad neces znati srce jedne zene

I Smak nema ni jednu bar približno dobru pjesmu nekoj od nabrojanih. Meni je nebitno ko je bolji gitarista, Bregović ili Točak, bitno mi je čije su ploče punije kvalitetne muzike. Zvuk Bregovićeve gitare je daleko bolji od točkovog, ali čak i ako to nije svirao Bregović, to je on komponovao. Što se tiče dugih solaža, bolje su Bregovićeve 3 note i imaju više smisla nego Točkovih 1000000. Kvalitet ne zavisi od broja nota. Ali za one koji vole duge solaže:

Kad bi bio bijelo dugme
Pozurite konji moji
Sta bi dao da si na mom mjestu
Jer kad ostaris

I na kraju krajeva, kao gitaristi, koji svira i sa trzalicom i sa prstima, mnogo mi je teže svirati Bijelo Dugme nego Smak. Ne samo meni, već svakome ko je gitarista.
 

Back
Top