NIJE ŠALA: Rumuni zapošljavaju Srbe zbog džablje rada za ČRVENU

Nepozvani Junak

Domaćin
Poruka
3.637
Rumunski poslodavci, u trci za profitom, u potrazi su za što jefitnijom radnom snagom. Zato se sve više okreću ka - Srbiji.

12186.jpg


Biznismeni iz Timiške županije, naime, uveliko se u Privrednoj komori sa sedištem u Temišvaru raspituju kako da, posle ulaska u EU, nadomeste osetan odliv kvalitetnog stručnog i zanatskog kadra na Zapad - uvozom radnika iz komšiluka, odnosno, iz naše zemlje.

O ovome razgovaralo se i na sastanku u Kikindi Asocijacije privrednih komora Banata, čije su članice tri naše i dve rumunske komore. Zaključeno je, kako kaže prvi čovek RPK Kikinda Tibor Šebek, da zbog potreba angažovanja naše radne snage u Rumuniji, privredne komore ove zemlje, kao i njena ambasada u Beogradu, srpskim članicama Asocijacije dostave ponudu o neophodnim radnicima.

Potom će se, da se nešto konkretno i uradi, u priču uključiti naša Nacionalna služba za zapošljavanje.

Još se ne zna precizno kolike su i kakve potrebe Rumunije za radnom snagom. U zapadne zemlje, zbog više zarade i bolje sveukupne perspektive, poslednjih godina otišli su brojni stručnjaci, ali i kvalitetna kvalifikovana radna snaga. Uglavnom strani biznismeni, koji su preuzeli industrijske kapacitete, suočeni s tim problemom, spremni su da iz Srbije uvezu odgovarajuću radnu zamenu.

Uhlebljenje u Temišvaru i okolini zasad je pronašao manji broj naših državnjana. Tek nekoliko desetina žitelja Srpske Crnje biciklima svakodnevno odlazi u pet kilometara udaljeni Žombolj s druge strane državne međe.

Da funkcionišu pre devet godina zatvoreni malogranični prelazi kod Nakova i Mokrina sigurno bi se mnogi Kikinđani, Čokani, pa i Novokneževčani već uhlebili u nekoj rumunskoj firmi.

kolcesrbija.gif



Nekada su državne plate bile skoro duplo manje nego kod prvatnika gde se radilo
a Srbi su se rugali Rumunima nadničarima za "ČRVENU"
Nekako se eto dogodilo da su sad državne plate tri puta veće nego kod privatnika kod kog se i dalje radi
ali Rumuni rešili da zapošljavau "džablje Srbe"
Konstantno se omalovažava iskustvo pa se tobož deklarativno znanje poistovećuje sa iskustvom što je odlična podloga da se sroza cena rada
Svuda gde Srbin može da čaprka dok ne sjebe totalno to nema cenu - mobilni, kompjuteri i automobili
A kada upropati onda daj da me ne košta al da mi radi u full-u i nek crkne majstor to sam mogao i ja samo da sam imao to i to

Ajmo seljaci - jel može i najdžablje samo da ostanete u Beograd pošto tamo oklen ste zatucana regija ali pamet očigledno vrh i ekstra?
 
evo neki komentari sa uvaženog B92 portala koji ne objavjuje zanimljivosti iz sveta kako kuče vozi lubenicu:

U rumuniji su manje plate nego u Srbiji. Ponekad je i bolje sedeti i neraditi ništa nego raditi dzabe...
(Mrmot, 23. maj 2013 03:06)

pa...ocigledno je da su Srbiju prestigli i Ruminija i Albanija. Posto mi volimo da se podsmevamo svima, a ne vidimo sebe, u ovoj situaciji ostaju nam samo Romi, posto su oni jedini siromasniji od nas. Bedno je kada slusam na pojedinim radio stanicama viceve o Romima koji se svode na to da su oni siromasni. Pogledajte gde smo! Dno dna Evrope! Mozda ne bi bilo lose da pricamo viceve sami o sebi tipa "posao Srbin sa diplomom fakulteta da bere voce preko leta u Rumuniji..." ajd' sad ono "hahaha"..
(Patriota, 23. maj 2013 08:31)




@Svetlana: ne razumem u cemu je problem sto je 2.5 miliona ljudi otislo iz rumunije? da je srece otislo bi i iz srbije, pa bi onda mozda i nezaposlenost u srbiji bila oko 10%. par miliona ljudi je otislo da zivi tamo gde je bolje, narod se spasao. a da li je nesto bolje za drzavu (da ne kazem vlastodrsce) je totalno nebitno. bitno je da je ljudima bolje, pa makar i u stranoj zemlji. da smo se mi malo vise potrudili da napravimo zemlju u kojoj je lepo ziveti umesto smo se borili za njene granice, niko ne bi od nas bezao i otcepljivao se. bunimo se sto albanci ne zele da zive sa nama u srbiji, a vise od dve trecine srba masta da se odseli iz iste te srbije. ovde je dobro samo spahijama u drzavnoj sluzbi koji uzimaju veci harac nego turci. a mi srbi kakvi smo, ne bi se pobunili ni kad bi vlast trazila pravo prve bracne noci, a kamo li za svakave sitnice kao sto je pljacka, ljudska prava i slicne gluposti.
(Simerijanac Anarhista, 23. maj 2013 08:45)


Ja studiram u Temišvaru, od 2008 sam ovde. Iako jeste tačno da kupovna moć u Rumuniji je poprilično ista kao i kod nas, ovde može da se lepo zaradi i živi ukoliko ste snalažljivi jer postoje inostrane firme i koje su uvek spremne da zaposle stručne kadrove za solidnu platu. Zakoni su im takođe bolje usklađeni sa EU. Imajte u vidu da ovde je trenutna nezaposlenost 2% iliti oko 7000 ljudi (najmanja u zemlji), ali i dalje fale stručni ljudi.
(Petar, 23. maj 2013 02:38)


@seljadin

Seljadine, je l ti se tesko pomiriti sa cinjenicom da je Srbija najsiromasnija drzava (ako je mozemo nazvati drzavom) u evropi?
(mash, 23. maj 2013 02:01)

dakle i na B92 došli seljadini...
 
Mogu patriote da listaju istoriju koliko hoće samo da bi opljuvali nešto Rumune

Ja sam nacionalista pa o Rumunima mislim sve najbolje ( kroz istoriju nikada nismo imali bolje susede).
I ja sam u Beogradu radio za rumunsku firmu. Korektni ljudi, u pozitivnim stvarima slični kulturnijoj varijanti Srba ...sve u svemu, mnogo prijatnije nego raditi za hrvatsku ili neku zapadnu firmu.

gluposti,nemas pojma sta pises,ti rumuni su gola bijeda srbija je za njih svajcarska

Haha.
I Rumunija prolazi kroz krizu ali nezaposlenost je manja a plate su nešto veće nego u Srbiji. I kod njih je na policama u radnjama strana roba ali za razliku od nas - ta roba se proizvodi kod njih. Oni nisu tek tako ustupili svoje tržište. Plate nisu nemačke ali svako selo ima svoju fabriku, baš kao u Švabiji.

Inače, pre 3-4 godine, plate u državnom sektoru su im bile 800-1000e pa kad su videli da dolazi kriza, sami su ih smanjili na 400 i to bez štrajkova, ciganisanja itd.
Ozbiljan narod
 
Poslednja izmena:
E onda mora da si ti iz Rumunije :D

iz Rumunjske Srpske

Bosančerosi izbeglice od keša za firme zapravo i uveli one fore sa probnim radom - da ne plate nikom ništa
Nisu to radili Crnogorci nego baš Bosanske firme po Beogradu
Sad valjda ima ona fora da se "kapariše prvih 14 dana" pa će ti to isplate po napuštanju firme
ali pod uslovom...
 
Ja sam patriota pa o Rumunima mislim sve najbolje ( kroz istoriju nikada nismo imali bolje susede).
I ja sam u Beogradu radio za rumunsku firmu. Korektni ljudi, u pozitivnim stvarima slični kulturnijoj varijanti Srba ...sve u svemu, mnogo prijatnije nego raditi za hrvatsku ili neku zapadnu firmu.

Koliko sam zaključio iz komunikacije sa njima po internetu oni su ponekad naivno nepromišljeni ali iza svega se ne krije nikakva zloba i pakost
kao kod Srbina ili Bosanskog Srbina koji te u oči gleda a misli ti sve najgore uz osmeh
zbune se Rumuni kad vide da nema odgovora sa druge strane za neku nepromišljenost, jer ja računam a navikoh na jajarisanje a oni opušteno i veselo
već sledeća situacija - sve prethodno zaboravili

boe ih tuki

nego šta ćemo mi sa našom pameću da su nam svi neprijatelji
ima i ona latinska - čovek je čoveku vuk(ao)
jes da ima i ona zloupotreba nije upotreba nego pokvarenost
ali mi se eto našli u prvoj
druga nam nepoznata
 
Rumunski poslodavci, u trci za profitom, u potrazi su za što jefitnijom radnom snagom. Zato se sve više okreću ka - Srbiji.

12186.jpg


Biznismeni iz Timiške županije, naime, uveliko se u Privrednoj komori sa sedištem u Temišvaru raspituju kako da, posle ulaska u EU, nadomeste osetan odliv kvalitetnog stručnog i zanatskog kadra na Zapad - uvozom radnika iz komšiluka, odnosno, iz naše zemlje.

O ovome razgovaralo se i na sastanku u Kikindi Asocijacije privrednih komora Banata, čije su članice tri naše i dve rumunske komore. Zaključeno je, kako kaže prvi čovek RPK Kikinda Tibor Šebek, da zbog potreba angažovanja naše radne snage u Rumuniji, privredne komore ove zemlje, kao i njena ambasada u Beogradu, srpskim članicama Asocijacije dostave ponudu o neophodnim radnicima.

Potom će se, da se nešto konkretno i uradi, u priču uključiti naša Nacionalna služba za zapošljavanje.

Još se ne zna precizno kolike su i kakve potrebe Rumunije za radnom snagom. U zapadne zemlje, zbog više zarade i bolje sveukupne perspektive, poslednjih godina otišli su brojni stručnjaci, ali i kvalitetna kvalifikovana radna snaga. Uglavnom strani biznismeni, koji su preuzeli industrijske kapacitete, suočeni s tim problemom, spremni su da iz Srbije uvezu odgovarajuću radnu zamenu.

Uhlebljenje u Temišvaru i okolini zasad je pronašao manji broj naših državnjana. Tek nekoliko desetina žitelja Srpske Crnje biciklima svakodnevno odlazi u pet kilometara udaljeni Žombolj s druge strane državne međe.

Da funkcionišu pre devet godina zatvoreni malogranični prelazi kod Nakova i Mokrina sigurno bi se mnogi Kikinđani, Čokani, pa i Novokneževčani već uhlebili u nekoj rumunskoj firmi.

kolcesrbija.gif



Nekada su državne plate bile skoro duplo manje nego kod prvatnika gde se radilo
a Srbi su se rugali Rumunima nadničarima za "ČRVENU"
Nekako se eto dogodilo da su sad državne plate tri puta veće nego kod privatnika kod kog se i dalje radi
ali Rumuni rešili da zapošljavau "džablje Srbe"
Konstantno se omalovažava iskustvo pa se tobož deklarativno znanje poistovećuje sa iskustvom što je odlična podloga da se sroza cena rada
Svuda gde Srbin može da čaprka dok ne sjebe totalno to nema cenu - mobilni, kompjuteri i automobili
A kada upropati onda daj da me ne košta al da mi radi u full-u i nek crkne majstor to sam mogao i ja samo da sam imao to i to

Ajmo seljaci - jel može i najdžablje samo da ostanete u Beograd pošto tamo oklen ste zatucana regija ali pamet očigledno vrh i ekstra?

Браво за румунске бизнисмене! Ето наших спаситеља, какви шеици какви бакрачи!
 
nego šta ćemo mi sa našom pameću da su nam svi neprijatelji
ima i ona latinska - čovek je čoveku vuk(ao)
jes da ima i ona zloupotreba nije upotreba nego pokvarenost
ali mi se eto našli u prvoj
druga nam nepoznata

Rumuni sigurno nisu iz te priče.
Stariji Rumuni pamte staru izreku "Rumunija ima samo dva prijatelja - Crno more i Srbiju".
Mlađi ne znaju za to ( kao što ni mladi Grci ne prave razliku između Srbina i Nemca) ali opet, imaju potpuno korektan odnos. Ponavljam - i po liku i po nastupu deluju kao neka domaćinska-kulturica srpska varijanta.
Malo pričaju ( i međusobno i sa drugima ) , paze da ne uvrede, imaju ponešto od ravničarskog "trankila" mentaliteta, rade lagano ( naizgled previše opušteno) a u stvari organizovano i efikasno, neiskompleksirani i nezainteresovani "da se pokažu" ili dokazuju da su "nadrasa" puna keša ( to je već razlika spram Srba :D ).
 
Poslednja izmena:
E onda mora da si ti iz Rumunije :D

nisam iz rumunije ali citam novine,koliko puta sam zadnje vrijeme procitao u crnoj hronici o zlocinima romuna po srbiji,te ubili babu kod koje su nadnicili za 100 eura i slicne stvari.a ko je god zadnjih godina putovao naprimer kroz Italiju ,narocito autoputem Milano venecia prema trstu i sezani mogao je da vidi o kakvim se siromasima radi,to je gomila razno raznih kombija ,prepunih rumuna koji rade po italiji ili francuskoj,spaniji,sve sama sirotinja ti kobiiji i autobusi vuku nekakve prikolice prepune smeca,nekakvih stvari itd ..i nasi gastabajteri jesu samo dno ali ovi su nas prestigli...
 
nisam iz rumunije ali citam novine,koliko puta sam zadnje vrijeme procitao u crnoj hronici o zlocinima romuna po srbiji,te ubili babu kod koje su nadnicili za 100 eura i slicne stvari.a ko je god zadnjih godina putovao naprimer kroz Italiju ,narocito autoputem Milano venecia prema trstu i sezani mogao je da vidi o kakvim se siromasima radi,to je gomila razno raznih kombija ,prepunih rumuna koji rade po italiji ili francuskoj,spaniji,sve sama sirotinja ti kobiiji i autobusi vuku nekakve prikolice prepune smeca,nekakvih stvari itd ..i nasi gastabajteri jesu samo dno ali ovi su nas prestigli...

I naši gastrabajteri su većinom neopevana bagra kakvu u Srbiji maltene nećeš ni videti.
Ista je priča i sa rumunskim emigrantima, a u pitanju je i velika zemlja ( 20 miliona ) pa ih ima više i lakše padaju u oči.
Takođe, rumunski Romi su iskoristili priliku ( ulazak u EU ) i razmileli se po čitavoj EU.


Tu bi Srbija mogla do profitira od "Evrointegracija" pa da i mi pošaljemo kojih 200-300 000 Roma u Itaaliju i NemačkU, pa makar nas cela Evropa prozivala zbog toga.
Eto njima malo "multi-kulti" ekipice pa nek se zabavljaju.
 
Poslednja izmena:
Каква бре Румунија? У Лебане да идете да нађете пос’о!

Лебане запошљава младе стручњаке

Општина Лебане запослила је све факултетски образоване са просеком изнад 8,5, удвостручила накнаду за новорођенчад, а од 1. јуна вртић за треће дете биће бесплатан. То су неке од мера којима једна од најсиромашнијих општина у Србији жели да заустави исељавање.

%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B51.png


Са’ ће чика јуначки да ти погледа у зубе.
 
Каква бре Румунија? У Лебане да идете да нађете пос’о!

Лебане запошљава младе стручњаке

Општина Лебане запослила је све факултетски образоване са просеком изнад 8,5, удвостручила накнаду за новорођенчад, а од 1. јуна вртић за треће дете биће бесплатан. То су неке од мера којима једна од најсиромашнијих општина у Србији жели да заустави исељавање.

%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B51.png


Са’ ће чика јуначки да ти погледа у зубе.

ha! jes' kad bi bilo tako lako mrdnuti dupe iz beograda i otici u tamo neko lebane...
 
Каква бре Румунија? У Лебане да идете да нађете пос’о!

Лебане запошљава младе стручњаке

Општина Лебане запослила је све факултетски образоване са просеком изнад 8,5, удвостручила накнаду за новорођенчад, а од 1. јуна вртић за треће дете биће бесплатан. То су неке од мера којима једна од најсиромашнијих општина у Србији жели да заустави исељавање.

%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B51.png


Са’ ће чика јуначки да ти погледа у зубе.

OK. Zaposlili su "100" mladih stručnjaka, u državne firme i na državna jasla, paramadržave, ne bi li koliko toliko sprečili pražnjenje Srbije i odlazalk stanovništva...

Dakle tih 100 radnih mesta, ako ih uopšte ime toliko je popunjeno.. Tačka...

Šta je sa ostalima? Od Preševa do Kladova?
 
Jel braćo, oćemo da radimo ili da sačekamo da se reši situacija?
Ako će da radimo da se prvo dogovorimo oko cene... to je najvažnija stavka u celom biznisu
:mrgreen:

Ко ће овде да ти ради? Навикло то да држава све да, од рођења у породилишту па до сара’не.
 
Sujeverni kažeš?

kaže baba da kada sam se rodio došla neka komšinica Rumunka seoska gatara
i zaštitila me magjom - "ČUVAJ BOŽE OVO MUŠKO OD LOŠE ŽENE"
Sad će neko reći ma šta lupaš i to je sujeverje ali, eto, osta ja neoženjen u Srbiji
A kad pogledam moje razvedene prijatelje sa alimentacijama i nije mi žao
Ama baš ništa nisam propustio što se tog dela života tiče

beli-luk.jpg

a ti trk u albaniju pa tamo sebi nadji nevestu, kao svaki posteni srpski domacin...:mrgreen:
 

Back
Top