Šta rade lopovske strane banke u Srbiji?

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Kamate visoke jer banke ne mogu da ostvare profit u Srbiji!
Tanjug | 10. 01. 2013. - 20:28h | Foto: O. Bunić | Komentara: 0


Banke u Srbiji imaju skoro najveće kamate na kredite u Evropi i nema naznaka da će one u doglednoj budućnosti biti smanjene, zato što ih pravdaju rizikom zemlje, a glavni razlog za visoke kamate je mali broj transakcija zbog vrlo male kupovne moći, tako da banke naplaćuju visoke kamate i marže da bi ostvarile profit.

Ukoliko se u obzir uzmu krediti u evrima ili sa deviznom klauzulom u evrima, tada se godišnja efektivna kamata kreće i do 25 odsto godišnje i sastavljena je od prosečnog tromesečnog ili šestomesečnog euribora (bazna kamata Evropske centralne banke, trenutno je 0,54 odsto), kamate banke u Srbiji i njene provizije.


Pošto u Srbiji posluju 32 banke, logično je očekivati da će mehanizmi konkurencije sniziti kamate i marže, ali se to nije desilo, tako da privreda i građani Srbije nisu ni približno ravnopravni po tom pitanju sa onima u Evropskoj uniji.




Kamate na dinarske kredite idu i do 36 odsto, zavisi od vrste zajma, a tu su ograničavajući faktori inflacija, tako da ispod toga ni jedna banka nema računa da odobrava zajam, uz relativno visoku referentnu kamatu NBS od 11,25 odsto koja takođe utiče da kamate budu visoke.



Ekonomista Goran Nikolić rekao je da bi zbog priličnog broja banaka u Srbiji, s obzirom na veličinu tržišta, trebalo očekivati visoku konkurenciju i međusobnu borbu za klijente kojima će ponuditi povoljnije kamate, ali je to izostalo.


S druge strane, banke naplaćuju relativno visoke marže, koje one pravdaju rizicima, mada događaja koji bi proizveli rizike po banke nije bilo poslednjih godina u Srbiji, zbog čega bi banke eventualno pretrpele gubitke većih razmera, posebno one sa stranim vlasništvom, kazao je Nikolić.


Glavni razlog zbog kojeg su kamate na kredite u Srbiji visoke, po Nikolićevim rečima, je i činjenica da banka koja je ušla kod nas i osvojila tržište, pokušava zbog relativno malog broja transakcija, usled vrlo male kupovne moći, da naplati visoke kamate i marže da bi ostvarila profit.


- Dakle, u suštini banke na malom obimu transakcija, žele da ostvare zaradu i da imaju profite, što i svake godine manje - više imaju, za razliku od drugih delova privrede, gde se ne možemo pohvaliti takvom uspešnošću - istakao je on.


Nikolić je ukazao na primer Nemačke, gde se godišnje ostvaruje i do 10 puta više transakcija po jednom klijentu, jer je tamo bolji životni standard i posledica je da su bankarske kamate mnogo niže, a banke ostvaruju profit na osnovu velikog broja transakcija.


Razlika u kamatama je najmanja na stambene kredite u EU i Srbiji, dok su one najizraženije kod potrošačkih i gotovinskih zajmova koji su kod nas mnogo skuplji, kazao je on.


Nikolić je naveo i primer kod stambenog kredita da korisnik koji ga prvi put traži da će imati troškove konverzije valuta, ukoliko je sa deviznom klauzulom i tu banka naplaćuje proviziju od 0,8 do jedan odsto i često se dešava da banka o tome i ne obavesti klijenta, ali mu to uredno naplati.


Prema njegovim rečima, u ovom trenutku u Srbiji su jedino opravdani stambeni krediti i zajmovi za pokretanje proizvodnje, a svi ostali, poput zaduživanja kod banke da bi se išlo na letovanje, predstavljaju neodgovorno ponašanje, jer novac za takve potrebe danas bi trebalo uštedeti.


http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/362059/Kamate-visoke-jer-banke-ne-mogu-da-ostvare-profit-u-Srbiji

Odgovor je-kradu! Ako ne mogu da ostvaraju profit u Srbiji zašto ih onda ima toliko mnogo i zašto ne odlaze iz Srbije. Na svakom koraku u gradu po 2 banke! Bagra lopovska!
 
...
Odgovor je-kradu! Ako ne mogu da ostvaraju profit u Srbiji zašto ih onda ima toliko mnogo i zašto ne odlaze iz Srbije. Na svakom koraku u gradu po 2 banke! Bagra lopovska!

Ne mogu da ostvare profit?!??!?! Prema toj izjavi, nasi politicari govore suvu istinu. Nase kamate su veoma visoke, a krediti su indeksirani u evrima (evro vrednost kredita se NE gubi).

Lazu pirane, nije ih sramota :thumbdown:
 
Čujem da su krediti u Komercijalnoj, Čačanskoj, AIK, Univerzal, Privrednoj...džabe...

Vidi se da pričaš laički i zlonamerno.

Dobro, prvo si pomenuo Komercijalnu banku. Da vidimo ovo:

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=450

Dakle, kamate Komercijalne banke za unapređenje energetske efikasnosti se kreću od 5,5 do 7% a kod stranih banaka 20-25%, znam pošto sam se lično raspitivao jer bi mi možda trebao 1 takav kredit! Znači u Komercijalnoj banci je taj kredit više nego duplo jeftiniji nego u stranim bankama. I šta sad imaš da izjaviš???
 
Vidi se da pričaš laički i zlonamerno.

Dobro, prvo si pomenuo Komercijalnu banku. Da vidimo ovo:

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=450

Dakle, kamate Komercijalne banke za unapređenje energetske efikasnosti se kreću od 5,5 do 7% a kod stranih banaka 20-25%, znam pošto sam se lično raspitivao jer bi mi možda trebao 1 takav kredit! Znači u Komercijalnoj banci je taj kredit više nego duplo jeftiniji nego u stranim bankama. I šta sad imaš da izjaviš???

Verujem da 95% publike ni ne razume sta je "kredit za unapredjenje energetske efikasnosti"...

Jel su im kamate za stambene kredite duplo nize? Kazi to, sto obicni ljudi razumeju.
 
Verujem da 95% publike ni ne razume sta je "kredit za unapredjenje energetske efikasnosti"...

Jel su im kamate za stambene kredite duplo nize? Kazi to, sto obicni ljudi razumeju.

Pa brate, ti si moderator, ti moraš sve da razumeš. A druga, kakva publika, pa nismo u pozorištu, majku mu! :per:

Evo ti slika pa čitaj, tu sve piše:

unapredjenje_ee_v.jpg


Znači, nije tu ništa apstraktno i imaginarno. Sve piše konkretno i jasno na linku i slici s tim što "publika" ne bi trebalo da gleda nominalnu kamatnu stopu nego efektivnu kamatnu stopu!
 
Poslednja izmena:
Vidi se da pričaš laički i zlonamerno.

Dobro, prvo si pomenuo Komercijalnu banku. Da vidimo ovo:

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=450

Dakle, kamate Komercijalne banke za unapređenje energetske efikasnosti se kreću od 5,5 do 7% a kod stranih banaka 20-25%, znam pošto sam se lično raspitivao jer bi mi možda trebao 1 takav kredit! Znači u Komercijalnoj banci je taj kredit više nego duplo jeftiniji nego u stranim bankama. I šta sad imaš da izjaviš???

šta imam da izjavim... :D :D :D
pa evo za Dnevnik....idi u banku u kojoj se daju najpovoljniji uslovi za rešvanje tvog problema...mislim da bi svako moje dalje izlaganje na tu temu bilo nepotrebno...
ali uzmi kredit za automobil u Komercijalnoj ili ćeš u Findomestik...
a ta priča o pljačkanju Srba od strane banka ima dve strane, pa ako prihvatimo tvoju tezu da su kamate u stranim bankama ne 5X veće kao u tvom primeru, nego recimo 50% veće.....zašto glupi Srbi uzimaju kredi u tim bankama i ne zadužuju se kod domaćih banaka...
 
šta imam da izjavim... :D :D :D
pa evo za Dnevnik....idi u banku u kojoj se daju najpovoljniji uslovi za rešvanje tvog problema...mislim da bi svako moje dalje izlaganje na tu temu bilo nepotrebno...
ali uzmi kredit za automobil u Komercijalnoj ili ćeš u Findomestik...
a ta priča o pljačkanju Srba od strane banka ima dve strane, pa ako prihvatimo tvoju tezu da su kamate u stranim bankama ne 5X veće kao u tvom primeru, nego recimo 50% veće.....zašto glupi Srbi uzimaju kredi u tim bankama i ne zadužuju se kod domaćih banaka...

Pa sam si rekao, zato što su glupi! A to ti je iz istog razloga što kupuju hrvatsko umesto da kupuju srpsko.
 
a što se tiče tog kredita Komercijalne banke za unapređenje energetske efikasnosti..evo jedan članak... http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...a-Komercijalne-banke-za-energetsku-efikasnost
iz kog se vidi da je to kredit koji je namenski Komercijalna banka uzela od izvesnog fonda po povoljnim uslovima i prodaje ga dalje klijentima...vrlo lako moguće da jeKomercijalna banka jedina banka na ovim prostorima uradila taj oblik aranžmana i da je iz tog razloga kredit za tu namenu najpovoljniji...
što se tiče kamatnih stopa...na jednom sajtu koji se isključivo bavi kreditiranjem, ne želim da ga pominjem, da ne bi bilo reklamiranja, kad se urade kalkulacije....nema velikih odstupanja između domaćih i stranih banaka u važnijim sferama kreditiranja...da nije tako..davno bi stranci otišli iz Srbije jer bi svi usluge kreditiranja kupovali u domaćim bankama.
 
a što se tiče tog kredita Komercijalne banke za unapređenje energetske efikasnosti..evo jedan članak... http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...a-Komercijalne-banke-za-energetsku-efikasnost
iz kog se vidi da je to kredit koji je namenski Komercijalna banka uzela od izvesnog fonda po povoljnim uslovima i prodaje ga dalje klijentima...vrlo lako moguće da jeKomercijalna banka jedina banka na ovim prostorima uradila taj oblik aranžmana i da je iz tog razloga kredit za tu namenu najpovoljniji...
što se tiče kamatnih stopa...na jednom sajtu koji se isključivo bavi kreditiranjem, ne želim da ga pominjem, da ne bi bilo reklamiranja, kad se urade kalkulacije....nema velikih odstupanja između domaćih i stranih banaka u važnijim sferama kreditiranja...da nije tako..davno bi stranci otišli iz Srbije jer bi svi usluge kreditiranja kupovali u domaćim bankama.

hehe pa ko sto vidimo komercijalna je povoljnija od stranih lopovskih banaka.

sad zasto i kako - korisnika kredita ne interesuje previse

on zna da placa manje.
 
a što se tiče tog kredita Komercijalne banke za unapređenje energetske efikasnosti..evo jedan članak... http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...a-Komercijalne-banke-za-energetsku-efikasnost
iz kog se vidi da je to kredit koji je namenski Komercijalna banka uzela od izvesnog fonda po povoljnim uslovima i prodaje ga dalje klijentima...vrlo lako moguće da jeKomercijalna banka jedina banka na ovim prostorima uradila taj oblik aranžmana i da je iz tog razloga kredit za tu namenu najpovoljniji...
što se tiče kamatnih stopa...na jednom sajtu koji se isključivo bavi kreditiranjem, ne želim da ga pominjem, da ne bi bilo reklamiranja, kad se urade kalkulacije....nema velikih odstupanja između domaćih i stranih banaka u važnijim sferama kreditiranja...da nije tako..davno bi stranci otišli iz Srbije jer bi svi usluge kreditiranja kupovali u domaćim bankama.

Pazi, ja sam konkretan, meni je to trebalo, i zato sam išao od banke do banke i raspitivao sam se o tome. Znači, mene ne zanima da li su oni te pare uzeli iz nekog međunarodnog fonda za zelenu energiju, koje su klauzule njihovog međusobnog ugovora i na koji način taj fond kreditira ili pomaže komercijalnu banku, mene zanima samo kamata a ta kamata je 6-7% a ovamo je najmanje 20. Molim lepo.

A kamate za kredite za kola, kamione, avione i stanove me ne zanimaju zato što za njih nemam učešće!
 
Poslednja izmena:
hehe pa ko sto vidimo komercijalna je povoljnija od stranih lopovskih banaka.

sad zasto i kako - korisnika kredita ne interesuje previse

on zna da placa manje.

Komercijalna ima politiku da sto vise posluje sa penzosima i radnicima iz javnog sektora. Normalne strane banke teraju privatna lica, penzose i pandure, dok ih Komercijalna privlaci. I naravno da ce neko ko vodi politiku privlacenja penzosa i pandura kao svojih korisnika davati neke kredite povoljnije privatnim licima, aka socijalnim slucajevima.
 

Back
Top