DZIP / SUV

Kod Rovera obavezno prekontrolisi u servisu kakvi su diferencijali jer im je to velika boljka i na dosta njih ces videti da je skinut kardan a na nekim aje obrusen puz i bez obzira sto je kardan tu da bi ljudi mislili da je sve u redu ,zadnjeg pogona nema i ne krlja jer nema puza.To mozes lako proveriti na tehnickom pregledu jer ima i tehnici za 4x4 vozila a on funkcionise drugacije u odnosu na onaj za obicne automobile.To je ista traka ali je program drugaciji i neki tehnicki pregledi ga nemaju.
Suzuki je dobar brend ali treba dobro proveriti stanje jer kod japanaca su delovi poprilicno skupi.
 
Mislim da niko sa foruma nema Duster a kamoli Terios koji je meni licno jako lep ali se secam kada sam nekada hteo da kupim neki Daihtsu i pitao majstora za misljenje on mi odgovorio "Sta ce ti to? Tu su delovi skupi ko za formulu."
Ja inace volim japance i vozio sam ih dosad bar 5-6 i bio sam zadovoljan ali to su uglavnom bile Toyote.
 
Da li si vozio 4x4 koje si vozio ako smem da pitam? Čuo sam da je rav4 fensi džip i da mnogo troši... Tj. da nema neke sposobnosti vredne pomena.. A za delove nisam upoznat...

Hvala unapred..
 
Da li si vozio 4x4 koje si vozio ako smem da pitam? Čuo sam da je rav4 fensi džip i da mnogo troši... Tj. da nema neke sposobnosti vredne pomena.. A za delove nisam upoznat...

Hvala unapred..

Pre tacno godinu dana sam sebi registrovao jednog RAV4 2.0D4D 2004 i bio sam odusevljen kako ide i kako malo trosi jer moramo imati u vidu da je to vozilo tezine od 1460kg a da ide 180 km/h i da trosi u cisto gradskoj voznji 10L.
Kad malo bolje razmislis pa gotovo svi benzinski motori od 1600 ccm u obicnom autu trose toliko a koji dzip bilo koje kubikaze trosi manje.
Odlicna ubrzanja,dobra udobnost i veliki prostor su me odusevili.Razlog zasto sam ga prodao je sto se bavim uvozom automobila i bilo mi je bezveze da imam zarobljeno 10k eura u autu sa kojim prelazim 5k km godisnje a potrebu za 4x4 nemam. I sad ga nemam ali mogu reci samo reci hvale sem jedne po meni glupe stvari a to je da ne moze da se ukljuci stalni pogon na 4 tocka i taj stalni pogon je prednji a zadnji se pali pautomatski po potrebi.
Kod novijeg RAV-a je to reseno i ima ukljucenje sva 4 tocaka a li se preko brzine od 60 km/h iskljucuje.Realno tako je idealno jer ako mogu da jurim sta ce mi pogon jer to automatski znaci da su uslovi na putu dobri a samim tim se smanjuje i potrosnja. Da ne zaboravim da je kod RAV-a takodje mana plivajuci zamajac koji brze strada nego kod klasicnog automobila sa istim motorom a zbog tezine automobila.Kosta sa zamenom oko 850 eura i onda si miran oko 150k km.
 
Pozdrav svima.:bye:



Tek se upoznajem sa forumom pa reko da se prikljucim :rumenko:
Ovaj post me je privukao
Nijedan od tih fensi dzipova nije pravi terenac .............
Zna se koji su pravi terenci...
...a ovo mi je nekako "vise terenac" nego recimo pomenuti Ignis 4x4

:per:









































































 
dzipijada%202011.jpg



Kako prenosi Tanjug, Bor će sredinom februara biti domaćin Memorijalnog reli skupa ljubitelja džipova u znak sećanja na tragično preminulog Dragoljuba Petkovića, osnivača borskog Džip kluba "Vilisbor".

Članovi kluba svakodnevno treniraju za ovaj memorijal, bez obzira na vremenske prilike, a očekuje se učešće vozača džipova iz Beograda, Petrovca, Jagodine i još nekih gradova u okruženja, rekao je Tanjugu predsednik borskog udruženja ljubitelja džipova Bojan Jovkić.

U toku je trasiranje staze u dužini od oko 50 km, a "u igri" su obronci Stola, Crnog Vrha i Dubašnice, planina u okolini Bora, pošto je ovaj kraj bogat predelima za ovaj sport", kaže Jovkić.

"Bor ima tradiciju u ovom sportu pune dve decenije. Na terenima u okolini Bora vožen je Bazar reli još 1992. godine. Posle toga, organizovan je Povlen reli u Valjevu. Kasnije je ovaj sport omasovljen, tako da se poslednjih godina organizuje i do 50 reli skupova širom Srbije", kaže Jovkić.

Prema njegovim rečima, Džip klub "Vilisbor" u Boru okuplja oko 60 članova.

Autor: Tanjug.rs
 
Da li si vozio 4x4 koje si vozio ako smem da pitam? Čuo sam da je rav4 fensi džip i da mnogo troši... Tj. da nema neke sposobnosti vredne pomena.. A za delove nisam upoznat...

Hvala unapred..

RAv4 je klasican "dzip" za po asfaltu . Nije to pravi dzip

Svaki pravi dzip prvenstveno mora da ima zakljucavanje diferncijala i reduktor koji moze da se okrene na 4LO , to je pogon na sva cetiri tocka uz zakljucavanje diferencijala koji te izvlaci iz blata snega i slicnih problema uz minimalnu brzinu i maksimalnu trakciju

RAV4 Honda CRV Subaru Forester imaju samo klasican elektronski kontrolisani pogon na sva 4 tocka

To naravno znaci da ce da imaju bolju trakciju nego vozila na pogon na zadnje/prednje tockove ali ipak po meni ne spadaju u prave terence .

Dzip = pravi terenac po meni.

Znaci uzimaj u obzir samo vozila koja imaju ovo o cemu pricam ako planiras offroad.

Takodje gume su jako bitne za offroad i skroz su drugacije nego gume za asfalt.

Al ko sto rekoh sve zavisi u koju svrhu hoces da koristis vozilo.

Najjeftiniji izbor u ovoj opciji ti je dobro poznata Lada Niva. Svi drugi terenci su takodje jako dobri - ali im je takva i cena.

Recimo ja mogu da pohvalim Nissan Pathfinder i Jeep Grand Cherokee - ali oni su prilicno skup izbor.

Takodje su solidni i Nissan Terano i Nissan X-Trail.
 
Moj najomiljeniji SUV je Jeep Grand Cherokee

A najjeftiniji dobar je po meni Nissan Pathfinder

Sad gledam nov ganc 2013 godiste u Nemackoj se moze kupiti za 21.000 eura

To je bas mnogo jeftino . Znaci kod nas bi platio carinu od 2% + PDV na to

Mada opet dati 26.000 eura za auto je mnogo novca za vecinu gradjana

Zato Lada Niva nema premca kod nas.
 

Back
Top