Zašto Muslimani ne jedu svinjsko meso?

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.434
Znam da je u Kuranu zapisano, da Muslimani ne treba da jedu svinjsko meso osim u velikoj nuždi.
Niđe nisam pročitao zašto?
Ima li još kakvih objašnjenja zašto?
Da li je možda kakva svinja šta naudila Muhamedu ili nekome poznatom vjerskom vođi ili nad njim izvršila kakvu agresiju ili nešto nevaljalo?.
 
Poslednja izmena:
:DJednom davno sam negde pročitala da se neka svinja očešala o džamiju, sad da li je to istina što pišem ili samo zezanje, pojma nemam, ali, imam jednu prijateljicu muslimanku sa kojom sam o tome pričala, ona kaže da je to zato što je svinja zaista svinja i jede svašta, čak i svoje mladunce. Sad, verovala bih joj da nije u pitanju i živinsko meso koje muslimani jedu, a od živine nema veće "svinje" kada je klopa u pitanju i oni ladno pojedu svoje mladunce ako uginu. Mada, ima i tu neke, svinja svoje mladunce ume da pojede i dok je živo, fuj, nisam muslimanka ali gicino meso ne konzumiram
 
U bliskom istoku veliki deo naroda ne jede svinsko meso.

Najlogicniji odgoovori su ovi.

1.) Tesko je uzgajiti svinje u pustinji jedino ako ranis svinju za stvarima koje mogu i ljudi da jedu, u Sumadiji na primer su ljudi pre toga slali svoje svinje u sumu i tamo su uvek nesto nadj

2.) Velike temperature dovode kod svinskog mesa do bolesti.
 
Znam da je u Kuranu zapisano, da Muslimani ne treba da jedu svinjsko meso osim u velikoj nuždi.
Niđe nisam pročitao zašto?
Ima li još kakvih objašnjenja zašto?
Da li je možda kakva svinja šta naudila Muhamedu ili nekome poznatom vjerskom vođi ili nad njim izvršila kakvu agresiju ili nešto nevaljalo?.

Свињско месо је тешко одржати на врућини, сушењем никако а печењем и стављањем у сопствену маст још некако. Од конзумирања свињетине се умирало у том поднебљу.
Умире се и од фимозе, а и од прљаве гузице, то су ствари до којих се дошло искуством и уграђено у правила преживљавања која су погрешно протумачена од стране полудивљих људи као божје правило.
 
Mislim da je Svinja prvobitno bila totemska zivotinja u tim krajevima, Bliski Istok i tako to, a totemi se nikad ne jedu, pa se to malo zaboravilo protokom vremena i promenom religija na tom prostoru, pa je od totema skliznula u tabuisanu i necistu zivotinju u tim istocnim religijama.
 
Очигледно да нико није прочитао Библију ал ето ти Срби православци!?

Пише у старом завету-Библија да човеку треба да се гади свиња...и набраја Бог још неке животиње...

Дакле и ви-ми не требамо је јести...
 
Mislim da je Svinja prvobitno bila totemska zivotinja u tim krajevima, Bliski Istok i tako to, a totemi se nikad ne jedu, pa se to malo zaboravilo protokom vremena i promenom religija na tom prostoru, pa je od totema skliznula u tabuisanu i necistu zivotinju u tim istocnim religijama.

Na bliskom istoku svinja vazi za prljavu zivotinju.

Sta mene cudi ko da Jevreji i Arapi ne znaju kako mirise ovca.
 
Очигледно да нико није прочитао Библију ал ето ти Срби православци!?

Пише у старом завету-Библија да човеку треба да се гади свиња...и набраја Бог још неке животиње...

Дакле и ви-ми не требамо је јести...
Ajde, pa što ih je onda stvorio, da bi imao čemu da se gadi, kao i tim još nekim životinjama.E, svašta, objašnjenje do hjaja.
 
Određeni stihovi iz 14. poglavlja Poslanice Rimljanima:

3. Који једе нека не укорава оног који не једе; и који не једе нека не осуђује оног који једе; јер га Бог прими.
6. Који разликује дане, Господу разликује; и који не разликује дана, Господу не разликује. Који једе, Господу једе: јер хвали Бога; и који не једе, Господу не једе, и хвали Бога.
14. Знам и уверен сам у Христу Исусу да ништа није погано по себи, осим кад ко мисли да је погано, ономе је погано.
17. Јер царство Божије није јело и пиће, него правда и мир и радост у Духу Светоме.
20. Не раскопавај дело Божије јела ради; јер је све чисто; него је погано за човека који једе са спотицањем.
22. Ти имаш веру? Имај је сам у себи пред Богом. Благо ономе који не осуђује себе за оно шта нађе за добро.
23. А који се сумња осуђен је ако једе, јер не чини по вери: а шта год није по вери грех је.
 
Pa, ako znamo da Biblija deli sve zivotinje na ciste i prljave, a da svinja spada u drugu grupu, onda je jasno da je Muhamed prepricavajuci Bibliju, tj. pisuci Kuran, zabranio svojim vernicima da jedu svinjetinu. Naime, i taj svet bronzanog doba znao je da svinja jedne cirkotine i glodare (miseve i pacove) te da je njeno meso zarazeno pre svega pandlicarom, ali i drugim zarazama, a nisu znali da se dobrom termickom obradom svinjskog mesa, koje je nesumnjivo najukusnije, otklanja opasnost od zaraza i dobijanje parazita. Dakle, u pitanju je nasilna primena preventivnih sanitarnih mera.

Isti je slucaj i sa obaveznim pranjem anusa i penisa, kao i zenskog polnog organa posle male i velike nuzde, kao i skidanje stidnih dlaka i malja ispod pazuha. Sve te higijenske mera, koje su ugradjene u "svete spise" se i dan danas primenjuje kako kod onih jevreja i muslimana koji imaju izuzetno luksuzne stanove, tako i kod onih koji zive u zemunicama.
 
Па и код нас има табуисаних меса (мада у случају крајње нужде јесте дозвољено), например месо крокодила, змија, скакаваца, даброва...
Не мора да буде написано ниуједној светој књизи, канонизованој од владајуће религиозне касте, а опет неће их нико јести.
 
Sta mene cudi ko da Jevreji i Arapi ne znaju kako mirise ovca.
Znaju, nego sta da znaju i u tom mirisu uzivaju. Naravno, ne mirisu sve ovce, vec samo ona rasa koja ima debele repove i pravu dugu vunu. To je u stvari loj. Ko se navikne na njihove specijalitete pravljene ovcjeg mesa ili od kajmaka ovcjeg mleka uzivanje u neobicno ukusna jela i turske djakonije. Specijalno su ukusne njihove "kajmakl baklava" (Kao sto vidite pozajmili su od nas reci kajmak i baklava - naravno da se salim).
 
Bog ne deli zivotinje na ciste i prljave.

Vec na ciste i neciste u ritualnom i zdravstvenom smislu.

Svinja jede sve, i mrtve zivotinje. Pacova na primer.

Ona je veliki rizik za coveka.

Dok zivotinje koje su za ishranu su biljojedi.

Sama ta cinjenica govori sve...

U njoj najvise prezivljavaju razne vrste bakterija nego u drugim zivotinjama

Uostalom Bog nikada nije ukinuo vegeterijanstvo.

Ali znajuci da ce covek da jede i meso, u svojoj milosti mu je odobrio zdravije i sigurnije zivotinje za ishranu.

Emanuilo kada tako izvadis Biblijski tekst van njegovog konteksta i citiras ga da li ti uopste radi savest ili znas li ti uopste sta radis?

Interesuje li tebe sta i o cemu taj tekst uopste govori?
 
Poslednja izmena:
Na bliskom istoku svinja vazi za prljavu zivotinju.

Sta mene cudi ko da Jevreji i Arapi ne znaju kako mirise ovca.

Мислим да је у време Мухамеда владала болест вероватно трихиноза,па зато није било пожељно јести свињетину,то је касније он и унео у Куран као неку забрану која је остала,ту је и као што неко рече тешко узгајање свиња у том поднебљу,а и код Јевреја постоји слична забрана а Ислам је доста дога узео од јудаизма па можда и зато.

Ако за свиње и постоји неко логично објашњење какво ли је онда за неконзумацију вина?:D
 
Bog ne drli zivotinje na ciste i prljave.Svinja jede sve, i mrtve zivotinje. Pacova na primer.

Vec na ciste i neciste u ritualnom i zdravstvenom smislu.
"Nije sija nego vrat".

(....)
Uostalom Bog nikada nije ukinuo vegeterijanstvo.
Nikada ga nije ni propisao.

Ali znajuci da ce covek da jede i meso, u svojoj milosti mu je odobrio zdravije i sigurnije zivotinje za ishranu.
Nije on ni jednom recju "odobrio" coveku da moze da konzumira meso. I sam je uzivao u paljenicama. Sta vise odbio je Kainov poljoprivrednu zrtvu, ali je sa velikom slasnju primio Aveljovu zrtvu od paljenica, stoi je Kaina izazvalo da ubije mladjeg brata. Inace, bog je napravio fine i precizne recepte od kakvog mesta da mu se spravljaju paljenice i u kojim prilikama.

Emanuilo kada tako izvadis Biblijski tekst van njegovog konteksta i citiras ga da li ti uopste radi savest ili znas li ti uopste sta radis?

Interesuje li tebe sta i o cemu taj tekst uopste govori?
Mnogo je hriscana koji slobodno tumace "sveta spisa", ali i onih koji mnogo sta oduzimaju ili dodaju Bibliji prema sopstvenom tumacenju. A crkva, tj. bog ne dozvoljava laicima, a ni svojim predstavnicima na zemlju da ga tumace ili pogresno interpretiraju. To je veliki greh, jeres, ali crkveni oci se mnogo zbog toga ne uzbudjuju. Vazno im je da vernik placa svoje verovanje u boga.
 
Poslednja izmena:
Znam da je u Kuranu zapisano, da Muslimani ne treba da jedu svinjsko meso osim u velikoj nuždi.
Niđe nisam pročitao zašto?
Ima li još kakvih objašnjenja zašto?
Da li je možda kakva svinja šta naudila Muhamedu ili nekome poznatom vjerskom vođi ili nad njim izvršila kakvu agresiju ili nešto nevaljalo?.

iz istih razloga shto ne bi trebalo da piju alkohol,i zashto se zapiraju...
probaj na plus 50 da senajedesh svinjetine...umrecesh za pola sata u najgorim mukama...
isto i sa alkoholom,tj preterivanjem u istom...
a dupe peru da im se ne usmrdi! :mrgreen:
 
U bliskom istoku veliki deo naroda ne jede svinsko meso.

Najlogicniji odgoovori su ovi.

1.) Tesko je uzgajiti svinje u pustinji jedino ako ranis svinju za stvarima koje mogu i ljudi da jedu, u Sumadiji na primer su ljudi pre toga slali svoje svinje u sumu i tamo su uvek nesto nadj

2.) Velike temperature dovode kod svinskog mesa do bolesti.

Tacan odgovor pod projem dva,imam neke porodicne prijatelje u Tel-Avivu,i kazu da je to razlog,a pridrzavaju ga se radi tradicije,al kad bi dosli u Sumadiju i probali pecenje uz pivo,zaboravili bi na tradiciju istoga trenutka :D
 

Back
Top