Sta upisati? Molim za pomoc!

gost 307121

Početnik
Poruka
16
Ovako... Zavrsio se, najzad, ovaj prijemni ispit i sve muke oko ucenja, skole... Ali, razmisljajuci o mom narednom koraku, upisu u srednju skolu, poceo sam da se dvoumim. Polagao sam i ispit za Filolosku gimnaziju, koji sam odlicno uradio, 6. sam na listi. Imao sam 102 poena iz srpskog i 118 iz ruskog. Takodje, odlicno sam prosao i na zavrsnom ispitu, ukupno imam 97.5 bodova i mogao bih da upisem Devetu beogradsku gimnaziju. Nije da bezim od matematike, odlicno mi ide i to je, uostalom, glavni problem. Dakle, moje pitanje je: Filoloska ili Deveta?
 
Ako si konkurisao u filološkoj fimnaziji , znači da voliš jezike, a da prirodne nauke ipak manje voliš, zar ne ?

Verovatno su male šanse d ćeš studirati farmaciju , arhitekturu, elektrotehniku. Ako je tako ja bi na tvom mestu izabarao filološku gimnaziju, jer će te bolje lingvistički osposobiti. Nikad nemoj pristati na to kada ti govore, da treba da studiraš nešto, što je atraktivno, ako ti imaš odbojnost prema tome, mene su tako zajebali. To ne zbnači da treba studirati gluposti poput sociologija, etnologije, andragogije i drugih prevaziđenih grupa, što jezici nisu, poznavanje jezika, postaje sve značajnije. Bolja je uska specijalizacija, koju daje filološka gimnazija i zato bi bila moj izbor.
 
Poslednja izmena:
A neko od 14 godina bas zna šta će dalje u životu,evo ja sam uhvatio sb da me privlači bios i gelogija,a upisao sam gimn. društvenog smera i sad imam 18 god.Imaš ljude koji ni sa 19 ne znaju šta će dalje :confused:

Mislim da se već u tom uzrastu vidi ko je više za matematiju i fiziku, a ko za lingvistiku, istoriju, literaturu. Treba samo neko stariji, da usmeri takvog adolescenta. Ja imam gadne posledice, jer sam mnogo vremena izgubio od pogrešnog izbora. Onaj koji ne ume apstraktno da razmišlja, nikad ne treba da upiše neki tehnički fakultet. Meni je žao što nisam upisao filološki fakultet, inače sam uvek imao sklonosti ka društvenim naukama. Sklonosti nikad ne treba zanemarivati , jer se to vrati kao bumerang.
 
Ako si konkurisao u filološkoj fimnaziji , znači da voliš jezike, a da prirodne nauke ipak manje voliš, zar ne ?

Verovatno su male šanse d ćeš studirati farmaciju , arhitekturu, elektrotehniku. Ako je tako ja bi na tvom mestu izabarao filološku gimnaziju, jer će te bolje lingvistički osposobiti. Nikad nemoj pristati na to kada ti govore, da treba da studiraš nešto, što je atraktivno, ako ti imaš odbojnost prema tome, mene su tako zajebali. To ne zbnači da treba studirati gluposti poput sociologija, etnologije, andragogije i drugih prevaziđenih grupa, što jezici nisu, poznavanje jezika, postaje sve značajnije. Bolja je uska specijalizacija, koju daje filološka gimnazija i zato bi bila moj izbor.
Tacno tako, jeste da mi matematika ide veoma dobro, ali jednostavno me ne privlaci i mislim da time ne bih mogao da se bavim. Jezike, s druge strane, obozavam. Isao sam na republicko iz srpskog, falio bod za trece mesto, takodje sam isao i na gradsko iz ruskog... Radije bih upisao Filolosku, ali sam hteo da cujem i vase misljenje. Hvala na odgovorima!
 
Ne znam do kad imas fore da se odlucis, tj. kad je upis, ali moj ti je savet da uradis test profesionalne orijentacije (ne online, vec pravi, uz koji ide i razgovor sa psihologom) pa da onda odlucis. Nismo mi sami svesni svih svojih sklonosti, a narocito ne tako mladi, a neke od njih na taj nacin mozes da skontas. Evo ja sam u 20 godina resila da, pored muzicke akademije, upisem i psihologiju, prosto sam tek sad shvatila da imam sklonosti ka tome, a inace sam zavrsila srednju muzicku i bukvalno se pola svog zivota bavim muzikom, pa tek posle toliko godina vidim da bi mi mozda jos nesto lezalo.
U svakom slucaju, zelim ti da doneses pravu odluku, koja god bila :)
 

Back
Top