Najbolji "manji" kompakt ?

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
Постављам питање у име пријатељице.

Она се управо пензионисала и решава да се озбиљније посвети фотографији као хобију.

Ја сам јој прво предложила, наравно, да узме исти апарат као што је мој, :D, али она не би хтела ништа од тих, како рече, "великих који привлаче пажњу а и непрактичних за носање", али би хтела да је апарат што бољи, пре свега да је квалитет фотографије "најбољи могући" у тој класи, а, штавише, спремна је и да се забавља разним ручним подешавањима, није јој то непознато, још из аналогног доба.

На прву лопту, ја бих јој онда предложила нешто од овог: Canon SX130, Canon SX 220HS, Sony DSC-HX9V, Panasonic LX5, Canon G11 ili 12, Nikon P 7100.

Истина, из директног искуства корисника које знам могу да јој препоручим Canon-е SX130 и G серију (на основу G9, додуше), а za остале сам само видела тестове, па не знам заправо колико су они поуздани, поготово кад се и разликују за исти апарат.

Шта ви од ових најпре препоручујете?

Да ли неко од вас има и неки сасвим десети, можда још бољи предлог?
 
Imam digitalni NIKON i odličan je,
ali su svi digitalni dobri za daljine do desetak metara.
Svakako staviti veliku rezoluciju (300) pa iz photoshopa
"ušminkati" (efekat crvenih očiju i sl.)
Za profi bavljenje samo klasični sa dobrim objektivom
 
Danas imamo veliki izbor digitalnih aparata i svi su manje-vise dobri.

Zavisi sta misli u vecini da slika.

Ja imam PENTAX OPTIO 30 i vrlo sam zadovoljan sa njim.

Mogu da slikam dobre slike sa vrlo malog rastojanja, a potpuno je otporan na vodu (moze da slika i ispod vode)
 
Nije uopste istina da su danasnji aparati svi dobri i daje velika rezolucija samo prednost...Ima aparata od pre vise godina koji i dan danas postavljaju standarde za neke jeftinije danasnje...Dakle od gore navedenih-iako to i nije bas kompakt-klasa-Panasonic LX-5, Canon G11/12 il Nikon P 7100...iako je tu za nijansu malo visepara u igri pa bih tu ubacio i Olympus XZ-1-izuzetno velika svetlosna moc, dosta kompaktan, u svojoj klasi izuzetan senzor...metalno kucite...manuelne kontrole...
Onda kazem-LX serija od panasonica je nesto BRUTALNO u toj klasi, doduse sa nesto manjim Zoomom,ali pocinje od 24mm "mana: je zoom od "samo"24-90 mm...ali je blenda 2,0 na sirem deluNikon P 7100 varijanta je pandan/ekvivalent canon G seriji...Cvrst, dobro gradjen, pokretni ekran, trazilo(spijunka), 28-200 objektiv, full manuelne kontrole itd...slicno kao i canon G 12
 
Хвала најлепше на досадашњим сугестијама.

Буџет јој је, иначе, комотно до 400, а, каже, протегла би се и до 500 за нешто заиста квалитетно.

Намерава да фотографише пре свега природу, почев од свог цвећа и биљака на тераси, којег стварно има занимљивог и разноврсног, животиње, при чему је интересује и макро - разни инсекти, али и трке на хиподрому, пејзаже, а фотографисала би и архитектуру.
 
a sto onda ne bi razmotrila neku kupoviu npr. Olyja ili Panasonica ili pak Samsunga sa izmenljivim objektivima-veci senzor=bolja slika, brze sve radi, reaguje, jednom kad zamenis objektiv-ko da ims drugi aparat...Znaci ne znam sad napamet cene-ali npr.Samsung NX 10 cini mi se da je bio oko 450-500 evra...a i objektivi nisu preterano skupi...Pogotovo sto se navecinu tih aparata mogu i kaciti stariji objektvi-koji i ako nemaju auto-fokus-imaju potvrdu fokusa-sto je za staticne fotke sasvim dovoljno...pa cak se i neki DSLR uklapa u ovu pricu opusteno...Znam ja sta ce Milunka reci-ali veruj mi-jednom ko proba DSLR-na pamet mu ne pada da se vrati na bilo stadrugo...neuporedivo je...
 
a sto onda ne bi razmotrila neku kupoviu npr. Olyja ili Panasonica ili pak Samsunga sa izmenljivim objektivima-veci senzor=bolja slika, brze sve radi, reaguje, jednom kad zamenis objektiv-ko da ims drugi aparat...Znaci ne znam sad napamet cene-ali npr.Samsung NX 10 cini mi se da je bio oko 450-500 evra...a i objektivi nisu preterano skupi...Pogotovo sto se navecinu tih aparata mogu i kaciti stariji objektvi-koji i ako nemaju auto-fokus-imaju potvrdu fokusa-sto je za staticne fotke sasvim dovoljno...pa cak se i neki DSLR uklapa u ovu pricu opusteno...Znam ja sta ce Milunka reci-ali veruj mi-jednom ko proba DSLR-na pamet mu ne pada da se vrati na bilo stadrugo...neuporedivo je...
Па и ја сам јој помињала ДСЛР, и његове предности али, кажем, жена просто хоће нешто што је мањих "габарита" физички, и да се не зеза око тих мењања објектива, а видим, мало би и зазирала да носи толику скаламерију, пар пута ме је питала како се не плашим да ме неко не нападне и отме ми апарат.

А ја се стварно не плашим, иако, истина, доживљавам ту и тамо добацивање и коментаре, а нити сам чула да се то неком десило, али, ето, она и то узима као фактор.
 
Хвала најлепше на досадашњим сугестијама.

Буџет јој је, иначе, комотно до 400, а, каже, протегла би се и до 500 за нешто заиста квалитетно.

Намерава да фотографише пре свега природу, почев од свог цвећа и биљака на тераси, којег стварно има занимљивог и разноврсног, животиње, при чему је интересује и макро - разни инсекти, али и трке на хиподрому, пејзаже, а фотографисала би и архитектуру.

..najbolji kompakt koji postoji za sada je najnoviji Canon G1X..slike u rangu pocetnih DSLR-A Canona,Nikona..mali ali opak..cijena je inace 700 $ u Aamerici,700 Eura u Europi..u Dubayu na aredromu 510 $...
 
OK to sve ali G1X je vise Prosumer klasa nego kompakt, a drugo pored DSLRova i Sony/Oly/Panasonic varijanti za isto ili manje novaca-o ovome i ne treba razmisljati...jer glavna prednost DLSRova i uopste aparata gde se menjaju objektivi-i jeste bas to...kao i brzina rada...>stari DSLR + novi(drugi) objektiv=skroz novi apara moglo bi se reci...do kod kompakta/prosumera-to Ti je-sto Ti je...
 
..najbolji kompakt koji postoji za sada je najnoviji Canon G1X..slike u rangu pocetnih DSLR-A Canona,Nikona..mali ali opak..cijena je inace 700 $ u Aamerici,700 Eura u Europi..u Dubayu na aredromu 510 $...

Odličan jeste, ali da je "najbolji" je diskutabilno.Canon je neprevaziđen za pejzaže, ali od najjeftinijeg pa do 1Dx sve fotografisano unutra vuče na žuto. Ne treba suviše verovati TIPA/EISA nagradama, jer se one dodeljuju na sumnjiv način-recimo, Tamronovo staklo 70-300 VC je proglašeno za "najbolje" iako ga niko živ još nije testirao ni u laboratorijskim ni u realnim uslovima u trenutku proglašenja.
Što se preporuka tiče:

Canon S100 - 459 evra
Nikon P7100 -430 evra
Canon G12 -465 evra (dok ga još ima u radnjama)

Canon G1X je suviše skup, 750 evra.Za tu cenu se zaista isplati uzeti DSLR, ma koliko ga neko ne voleo.
 
OK to sve ali G1X je vise Prosumer klasa nego kompakt, a drugo pored DSLRova i Sony/Oly/Panasonic varijanti za isto ili manje novaca-o ovome i ne treba razmisljati...jer glavna prednost DLSRova i uopste aparata gde se menjaju objektivi-i jeste bas to...kao i brzina rada...>stari DSLR + novi(drugi) objektiv=skroz novi apara moglo bi se reci...do kod kompakta/prosumera-to Ti je-sto Ti je...

..ja ni ne zelim nosit DSLR-a niti ruksake,ali zelim kvalitetan mali aparat..za sada po reviewima je to G1X ili sada najnovije Sony RX100..zelim mali kvalitetan aparat koji je ukomponiran sa dobrom blendom (Sony f1,8-,,,G1X f2,0),dobar ISO standard i sukladnost sa RAW-om..cijena mi nije bitna,jer ga kupujem vani,najvjerovatnije u Dubayu,gdje su najjeftiniji..
 
..ja ni ne zelim nosit DSLR-a niti ruksake,ali zelim kvalitetan mali aparat..za sada po reviewima je to G1X ili sada najnovije Sony RX100..zelim mali kvalitetan aparat koji je ukomponiran sa dobrom blendom (Sony f1,8-,,,G1X f2,0),dobar ISO standard i sukladnost sa RAW-om..cijena mi nije bitna,jer ga kupujem vani,najvjerovatnije u Dubayu,gdje su najjeftiniji..
Vidi stvarno ne bih da se mesham Tvoj je novac-ali Canon G1x ako pogledas malo bas je daleko od malog aparata...Mislim tezina od 500+ grama?pa to je skoro kao DSLR!>+ ce Ti i za njega trebati dobro ne ranac(koji ne mora obavezno uz DSLR moze neka torbica) ali torbica slicno kao i za DSL|R-obavezno! Pa covece jel Ti vidis koliko je to cudo? I koliko god da je jeftiniji preko-nesto ne verujem da cesh ga naci za, loopam-300-400 evra...Zashto? >zato jer je to novi model za koji nemaju interesa da obaraju cenu...A kopmakt tj prosumer videces i sam-koliko god dobri bili-NE MOGU da se porede s DSLRom...ali ni po cemu...Veruj mi ja ti to iz iksutva govorim....Treca varijanta koju bih ja toplo preporucio-je Micro 4/3 varijanta-ne-DSLR ali slicno-tj menjaju se objektivi...
Dovoljno manji sa nekim "palacinka" objektivom a opet dovoljno bolja slika od kompakta+izmenljiva optika=sije SVAKI kompakt/prosumer...ali podvlacim-Tvoj novac kupuj shta hocesh...
 
^^iako znam koji cemo odgovor dobiti-ja bih ili isao na 4/3 varijantu 450-600 evra, moze da se bira aparat skoroi to kit +neka palacinka...a od kompakta/prosumera cega god da se ne menja objektiv-Nikon P7100, ili Canon G12...eventualno Oly XZ1 i canon S100...ali 500-600 evra za kompakt/bilo sta sto se ne menja objektiv-JA LICNO ni u ludilu ne bih dao-400+ je MAXIMUM...no kao sto rekoh vec @ucka-Tvoj novac-Tvoj izbor...
 

Back
Top