Ateizam protiv vaspitanja?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Norma Dzin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.856
Kao pandan ovoj temi:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/555530-Religija-protiv-erotike

nalete mi sledeca inspiracija u mislima:

Kako ateisti vaspitavaju svoju decu i kako ih sprecavaju da npr. utonu u blud, narkomaniju i ostale grehe odnosno stetna ponasanja? S obzirom da im matrica nije religija, kako objasnjavaju deci sta je i zasto neispravno, cak i kad ocigledno nije, ali svi mi malo stariji znamo da jeste - u smislu : jedan momak nije starsno, pa i dva, ali do koliko momaka treba da ima njihova cerka a da to ne bi bilo moralno stetno, koliko dzointa sme da popusi njihovo dete da ne bi uslo u zavisnost i da li sme, kako da usaglase ova stetna ponasanja sa njihovom omiljenom devizom (izvinjavam se ako necija nije) - "uzmi sve sto ti zivot pruza danas si cvet sutra uvela ruza", kako jednostavno vaspitavaju decu kad misle da u crkvi treba da se nosi erotska odeca, na kojim morlnim principima i da li im je do njih uopste stalo?

Verujem da jeste - zato pocnite.
 
da pocenem....
droga nema nikakve vece za religijskim ucenjem, vec sa zdravljem. jednostavno - droga steti zdravlju tako detetu objasnis. leba ti da li si ikad u skoli prisutvovala predavanjima tipa - reci ne drogi, bavite se sportom?
kakve veze ima konzumiranje droge sa ateizmom?
drugo. blud.
sta je blud? konkretno....dete iz religioznwe porodicesmatra da je blud samozadovoljavanje. svi smo prosli kroz tinejdzerski period kada smo eksperimentisali sa svojim telom...neki jos uvek to rade, a neki se suzdrzavaju...ili lazu da ne rade. jako je frustrirajuce za mladu osobu kada posle svakog takvog eksperimentisanja misli da cini greh. to iutekako utice na psihu u negativnom smislu. dete ce gubiti samopouzdanje sto dalj moze da vodi upravo u "blud" trazeci tako potvrdu sebe, vezivanje za problematicne osobe....
trece - dete kome se namecu zabrane i koje mora da postuje pravila ce pre da uleti nepromisljeno u ono sto vi nazivate grehom jer bar bi to trebalo da znate iz biblije - zabranjeno voce je najsladje.
kako ti vaspitavas svoju decu?
 
meni licno se ne svidja kada vidim da dete od tri godine zna za pojam "bog" ili kada dete od tri godine sklapa rukice da se moli. to dete nema pojma sta radi a sto je jos gore roditeljmu ne objasnjava (a kako i da detetu od 3 godine objasnis sta je bog i molitva) vec mu namece model ponasanja. jos gore takvi roditelji za sve sto dete pita nemaju konkretno objasnjenje vec samo - bog tako hoce, bog je to dao, bog je to stvorio i sl. meni jako, jako glupo.
doslo mi je dete (5 god) iz vrtica i poceo da prica nesto o bogu :eek: kao igramo se on kaze - ko voli, voli.....BOGA...
pitam ga - stefane a sta je to bog, on kaze ne znam...pa kako onda znas da li ga volis ili ne? slegao je ramenima....tako da kod nas u porodici dete ne vaspitava na temeljima religije, niti ce.
 
da pocenem....
droga nema nikakve vece za religijskim ucenjem, vec sa zdravljem. jednostavno - droga steti zdravlju tako detetu objasnis. leba ti da li si ikad u skoli prisutvovala predavanjima tipa - reci ne drogi, bavite se sportom?
kakve veze ima konzumiranje droge sa ateizmom?
drugo. blud.
sta je blud? konkretno....dete iz religioznwe porodicesmatra da je blud samozadovoljavanje. svi smo prosli kroz tinejdzerski period kada smo eksperimentisali sa svojim telom...neki jos uvek to rade, a neki se suzdrzavaju...ili lazu da ne rade. jako je frustrirajuce za mladu osobu kada posle svakog takvog eksperimentisanja misli da cini greh. to iutekako utice na psihu u negativnom smislu. dete ce gubiti samopouzdanje sto dalj moze da vodi upravo u "blud" trazeci tako potvrdu sebe, vezivanje za problematicne osobe....
trece - dete kome se namecu zabrane i koje mora da postuje pravila ce pre da uleti nepromisljeno u ono sto vi nazivate grehom jer bar bi to trebalo da znate iz biblije - zabranjeno voce je najsladje.
kako ti vaspitavas svoju decu?

Ne, na ovoj temi ja postavljam pitanja, a kako mi nisi odgovorila sta je za tebe blud i kako bi to objasnila svom detetu, da li je stetan, do koje mere sme u kojim godinama da se ide, do koliko, kako i gde da se obuce pristojno a gde ne, onda ni ja tebi ne mogu podrobnije odgovoriti jos.
 
toliko o kvalitetnoj rapravi, nadam se da ce moderatori reagovati.

Ne tema uopste nije zlonamerna. Kad jedan ateista govori da u crkvu treba da se udje erotrski obucen, ja samo pitam, kako onda vaspitavaju takvi svoju decu gde i kako da se bude obucen uopste u raznim prilikama a s obzirom da sam prijavila tu temu, sigurna sam da ni na ovu nece reagovati jer je sasvim pristojna i logicna.

Dakle, tema je o moralnoj matrici u vaspitanju dece od strane ateista, posto im je vec religija nesto sto nije "in" i sto je prevazidjeno i "zatucano".

Kako objasniti detetu da je ruzno da se sprda s Bogom, recimo? I s tudjom religijom?

Interesuje me kako vi to objasnjavate deci? Da li im dajete sostveni primer i kako? Eto jos jednog pitanja.
 
Poslednja izmena:
Mozda bi mogao ovaj citat da doprinese temi:

ГУБИТАК СИСТЕМА ВРЕДНОСТИ

Веома често се заборавља да су млади такође део друштва и да су нераскидиво повезани са животом тога друштва у његовим најразличитијим пројавама. Због тога је криза посткомунистичког друштва и његових основних институција, иначе повезана са губитком система вредности, нужно морала да се одрази и на садржај специфичне, омладинске културе. Какво је друштво, таква је и омладина, с том разликом што међу младима унутрашњи проблеми целокупног друштва много лакше излазе на површину и бивају много упадљивији.

Међу младима се, као и у целом друштву, упоредо са извесним духовним препородом примећује и ништа мање очигледна криза у погледима на свет, као и морална криза. Често се може чути да савремена омладина, као и читаво наше друштво, све више постаје носилац индивидуалистичке, утилитарне свести. Несумњиво је да то одговара истини, али и у тој, на први поглед безизлазној ситуацији, може се пронаћи нешто позитивно јер је основа за такав тип свести међу младима self-made man (човек који је створио самога себе) и који, према томе, има потпуну одговорност за последице својих поступака.


Истовремено све више расте и отуђење међу генерацијама, које укључује широк спектар непријатности – од прекидања унутарпородичних контатака, вечног проблема међусобног разумевања родитеља и деце, па до супротстављања „наше генерације" свим претходним. Из тога се, сасвим природно, рађа нихилизам – између осталог и правни – који израста из протеста против ауторитета како у породици, тако и у друштву у целини. Осим тога, омладина је у значајној мери независнија од старијег поколења будући да у огромној већини млади људи још немају своју породицу, немају професију, немају оне многобројне обавезе којима – у одређеном узрасту – бива обузет сваки човек.

http://pravoslavlje.spc.rs/broj/1035/tekst/mladi-kao-sansa-i-izazov-za-crkvu/

Dakle kako detetu usaditi osecaj autoriteta, s obizom da dok ne poraste mora da slusa roditelje i nemoguce mu je sve objasniti? Kako da na tom putu i u tom odrastanju ne "sklizne" u pomenuti nihilizam iliootpor svim autoritetima, pa i roditeljskim?
 
Kao pandan ovoj temi:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/555530-Religija-protiv-erotike

nalete mi sledeca inspiracija u mislima:

Kako ateisti vaspitavaju svoju decu i kako ih sprecavaju da npr. utonu u blud, narkomaniju i ostale grehe odnosno stetna ponasanja? S obzirom da im matrica nije religija, kako objasnjavaju deci sta je i zasto neispravno, cak i kad ocigledno nije, ali svi mi malo stariji znamo da jeste - u smislu : jedan momak nije starsno, pa i dva, ali do koliko momaka treba da ima njihova cerka a da to ne bi bilo moralno stetno, koliko dzointa sme da popusi njihovo dete da ne bi uslo u zavisnost i da li sme, kako da usaglase ova stetna ponasanja sa njihovom omiljenom devizom (izvinjavam se ako necija nije) - "uzmi sve sto ti zivot pruza danas si cvet sutra uvela ruza", kako jednostavno vaspitavaju decu kad misle da u crkvi treba da se nosi erotska odeca, na kojim morlnim principima i da li im je do njih uopste stalo?

Verujem da jeste - zato pocnite.

Moji su roditelji ateisti, pa evo ja i brat smo veoma lepo vaspitani. Ne drogiramo se, nismo hapseni, zavrsili skole, uopste nismo problematicni, a samo su nam objasnjavali sta je dobro i moralno, a mi bili razumni. Evo ja sam pre godinu dana dobio sina i sasvim lepo uspostavljam kontakt s bebom. Npr: kad uzme nesto u ruke sto ne valja nekoliko puta sm mu ponovio pec pec i on sad zna sta treba da uradi. Kad malo poraste, necu da ga plasim paklom i ostalim glupostima, i uveren sam da ce biti dobra osoba. Ako ti u zivotu cinis dobro samo zbog straha od Boga, onda ti je to jadan zivot proveden u strahu. Moze se biti moralan iako ne verujes. Pozdrav!
 
Moji su roditelji ateisti, pa evo ja i brat smo veoma lepo vaspitani. Ne drogiramo se, nismo hapseni, zavrsili skole, uopste nismo problematicni, a samo su nam objasnjavali sta je dobro i moralno, a mi bili razumni. Evo ja sam pre godinu dana dobio sina i sasvim lepo uspostavljam kontakt s bebom. Npr: kad uzme nesto u ruke sto ne valja nekoliko puta sm mu ponovio pec pec i on sad zna sta treba da uradi. Kad malo poraste, necu da ga plasim paklom i ostalim glupostima, i uveren sam da ce biti dobra osoba. Ako ti u zivotu cinis dobro samo zbog straha od Boga, onda ti je to jadan zivot proveden u strahu. Moze se biti moralan iako ne verujes. Pozdrav!

Naravno, drago mi je zbog tebe, sigurna sam da te nisu vaspitavali da u crkvu ulazis sa erotskom odecom. :)
 
Naravno, drago mi je zbog tebe, sigurna sam da te nisu vaspitavali da u crkvu ulazis sa erotskom odecom. :)

Kod ljudi erotizam i seksualnost se pre nalaze u pogledu, pokretu, stavu, nego u odeci. Mislim da si htela da kazes da se u crkvu ne ulazi prostacki i nekulturno obucen. Neke devojke su mi vise seksi zakopcane do grla, nego neke koje su skoro gole!
 
Kod ljudi erotizam i seksualnost se pre nalaze u pogledu, pokretu, stavu, nego u odeci. Mislim da si htela da kazes da se u crkvu ne ulazi prostacki i nekulturno obucen. Neke devojke su mi vise seksi zakopcane do grla, nego neke koje su skoro gole!

Pa dobro eto npr. kako bi ti svom detetu objasnio da je ruzno sprdati se s crkvom ili drugim detetom koje pohadja religijsklu nastavu (pod pretpostavkom da si dao dete na gradjansko vaspitanje)? Sta bi mu rekao?
 
Ni muž ni ja nismo vernici, pa su nam deca uzorna. Njihova deviza NIJE: „Uzmi sve što ti život pruža itd“, a nije (bila) ni naša, roditeljska.
Stariji je jedan od najboljih studenata na svom fakultetu, mlađi jedan od najboljih matematičara i informatičara u zemlji. Talentovani, svestrani, pristojni, ne puše, ne piju (čak ni pivo), ne duvaju, ne psuju, i ni u jednom smislu nisu problematični. U određenom periodu vrlo ih je interesovala religija, po sopstvenom izboru su išli na veronauku, stariji je čak odličan poznavalac istorije religije, ali su ateisti. To ih uopšte ne sprečava da se druže sa vernicima i da se uzajamno poštuju.
Ali evo bisera: dok je jedan od njih bio u nižim razredima osnovne, njegova učiteljica – koja se inače deklarisala kao vernik – zamerila mu je zato što je „isuviše fini“ i rekla javno, na roditeljskom, da mu fali „ulično vaspitanje“. Naravno, taj biser ne može se tumačiti njenom verskom opredeljenošću, nego upravo onim što jeste: malko niži IQ.
Takođe, ne bih odvajala decu vernika i decu ateista; među prijateljima imam i vernike i ateiste, i ne vidim vezu između ponašanja njihove dece i koeficijenta vere ili ne-vere.
Vaspitanje je moralni imperativ, i zavisi od mentalnog sklopa i vaspitanja samih roditelja. Posvećivanje detetu i LJUBAV – najvažniji su činioci. Detetu se ne preti, dete se ne zastrašuje, dete se ne ucenjuje; detetu se objašnjava, sa puno strpljenja – kroz priče prilagođene njihovom uzrastu i primere.

p.s. Ja nisam za poštovanje autoriteta po svaku cenu, samo zato što su autoriteti. Nepoštovanje autoriteta ne može se (uvek) poistovećivati sa nihilizmom. Da je tako, revolucije bi bile potpuno deplasirane.
U osnovi zdrave kritičnosti leži zdrav duh.
 
Pa dobro eto npr. kako bi ti svom detetu objasnio da je ruzno sprdati se s crkvom ili drugim detetom koje pohadja religijsklu nastavu (pod pretpostavkom da si dao dete na gradjansko vaspitanje)? Sta bi mu rekao?

zasto mislis da dete kojeg roditelji ne uce da veruje u boga obavezno mora da se sprda sa onima koji uce drugacije.
kako ces ti da naucis dete da se ne sprda sa decom koja ne idu u crkve ili jos gore idu u neke druge crkve?
ah da zaboravi TI postavljas pitanja :roll:
serpent saint
zato sto se na vencanjima coluje pa je sve dozvoljeno.....kad se dobro podmaze ma mogu da zaigraju i kolo na oltaru.
 
Pa dobro eto npr. kako bi ti svom detetu objasnio da je ruzno sprdati se s crkvom ili drugim detetom koje pohadja religijsklu nastavu (pod pretpostavkom da si dao dete na gradjansko vaspitanje)? Sta bi mu rekao?

Rekao bi mu da nije lepo sprdati se s bilo cim a ne samo s Crkvom, objasnio bi mu da ne treba to osecanje da gaji u sebi i da ima razumevanja za razlicita interesovanja i potrebe ljudi kao sto ih ima i on. Razlicitost medju ljudima je pozitivna i prirodna, tako se i radjamo, razliciti a ne isti. To je dobro u suprotnom bi svi bili bioroboti bez slobodne volje!
 
Ni muž ni ja nismo vernici, pa su nam deca uzorna. Njihova deviza NIJE: „Uzmi sve što ti život pruža itd“, a nije (bila) ni naša, roditeljska.
Stariji je jedan od najboljih studenata na svom fakultetu, mlađi jedan od najboljih matematičara i informatičara u zemlji. Talentovani, svestrani, pristojni, ne puše, ne piju (čak ni pivo), ne duvaju, ne psuju, i ni u jednom smislu nisu problematični. U određenom periodu vrlo ih je interesovala religija, po sopstvenom izboru su išli na veronauku, stariji je čak odličan poznavalac istorije religije, ali su ateisti. To ih uopšte ne sprečava da se druže sa vernicima i da se uzajamno poštuju.
Ali evo bisera: dok je jedan od njih bio u nižim razredima osnovne, njegova učiteljica – koja se inače deklarisala kao vernik – zamerila mu je zato što je „isuviše fini“ i rekla javno, na roditeljskom, da mu fali „ulično vaspitanje“. Naravno, taj biser ne može se tumačiti njenom verskom opredeljenošću, nego upravo onim što jeste: malko niži IQ.
Takođe, ne bih odvajala decu vernika i decu ateista; među prijateljima imam i vernike i ateiste, i ne vidim vezu između ponašanja njihove dece i koeficijenta vere ili ne-vere.
Vaspitanje je moralni imperativ, i zavisi od mentalnog sklopa i vaspitanja samih roditelja. Posvećivanje detetu i LJUBAV – najvažniji su činioci. Detetu se ne preti, dete se ne zastrašuje, dete se ne ucenjuje; detetu se objašnjava, sa puno strpljenja – kroz priče prilagođene njihovom uzrastu i primere.

p.s. Ja nisam za poštovanje autoriteta po svaku cenu, samo zato što su autoriteti. Nepoštovanje autoriteta ne može se (uvek) poistovećivati sa nihilizmom. Da je tako, revolucije bi bile potpuno deplasirane.
U osnovi zdrave kritičnosti leži zdrav duh.

Dobro ali dete do 18 godine mora da ima neki autoritet da slusa roditelja jer je on odgovoran za njega.

P.S. Drago mi je i zbog tebe , i nadam se, zapravo sigurna sam da ni ti nisi nagovarala i vaspitavala decu da mogu da idu npr. erotski obuceni u crkvu.


Rekao bi mu da nije lepo sprdati se s bilo cim a ne samo s Crkvom, objasnio bi mu da ne treba to osecanje da gaji u sebi i da ima razumevanja za razlicita interesovanja i potrebe ljudi kao sto ih ima i on. Razlicitost medju ljudima je pozitivna i prirodna, tako se i radjamo, razliciti a ne isti. To je dobro u suprotnom bi svi bili bioroboti bez slobodne volje!

Lepo, nemam primedbi.
 
da pocenem....
droga nema nikakve vece za religijskim ucenjem, vec sa zdravljem. jednostavno - droga steti zdravlju tako detetu objasnis. leba ti da li si ikad u skoli prisutvovala predavanjima tipa - reci ne drogi, bavite se sportom?
kakve veze ima konzumiranje droge sa ateizmom?
drugo. blud.
sta je blud? konkretno....dete iz religioznwe porodicesmatra da je blud samozadovoljavanje. svi smo prosli kroz tinejdzerski period kada smo eksperimentisali sa svojim telom...neki jos uvek to rade, a neki se suzdrzavaju...ili lazu da ne rade. jako je frustrirajuce za mladu osobu kada posle svakog takvog eksperimentisanja misli da cini greh. to iutekako utice na psihu u negativnom smislu. dete ce gubiti samopouzdanje sto dalj moze da vodi upravo u "blud" trazeci tako potvrdu sebe, vezivanje za problematicne osobe....
trece - dete kome se namecu zabrane i koje mora da postuje pravila ce pre da uleti nepromisljeno u ono sto vi nazivate grehom jer bar bi to trebalo da znate iz biblije - zabranjeno voce je najsladje.
kako ti vaspitavas svoju decu?

Znači što više dr... , a veruje u Boga, gubi samopouzdanje, vezuje se za problematične osobe,...:think:
A ako ne veruje, to će raditi ko dobar dan, ali će uvek braniti svoj stav da je to normalno (jer ne gubi samopouzdanje) i neće se vezivati za problematične osobe (jer one veruju u Boga).:think:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top