Ilirska kraljica Teuta i izgubljeno blago

Djika junior

Domaćin
Poruka
3.723
Za početak, ko je bila Teuta:

Теута (231. п. н. е. - 228. п. н. е.) је илирска краљица из III века п. н. е. која је владала после смрти свог супруга једног од најзначајнијих илирских краљева Агрона, а уместо малолетног сина Пинеса.
Након смрти свог мужа, није успела да настави његову снажну владавину. Временом су илирске старешине почеле да јој отказују послушност и подривају њену власт. То се нарочито појачава након сукоба са Римљанима 229. године п. н. е. који је уследио због појачаног илирског гусарења по Јадрану. Сукоб са Римом окончан је поразом Илира, док се Теута повлачи у Рисан где склапа мир са Римом који постаје господар већег дела илирских земаља, док под њеном влашћу остаје узани појас од Дубровника до ушћа Дрима. Хваром са околним острвима и копном завладао је као римски вазал Деметрије Хваранин, некадашњи Теутин восковођа.

A sada misterija vezana za Teutu.

Posle smrti svog muža ilirska kraljica je prestonicu preselila na Risan gde je sagradila tvrdjavu, čiji su ostaci vidljivi i dan danas.. Kada su Rimljani napali njenu prestonicu, Teuta se sa svojim ljudima i blagom sklonila u tvrdjavu, gde je mesecima izdržala opsadu. Jedna legenda kaže da se kraljica, videvši da će tvrđava biti osvojena, sa svojim blagom bacila u vodopad podzemne reke, ostavivši za sobom samo legendu o blagu za kojim arheolozi i dan danas tragaju.
To nas uvodi i u novu legendu o podzemnoj reci, jer se postavlja pitanje kako su stanovnici tvrdjave preživeli višemesečnu opsadu bez vode ( tvrdjava je izgradjena na mestu gde nema vode)

Stanovnici Risna tvrde da kada padne velika kiša iz Spile poteče prava podzemna reka, koja se kasnije povuče a u njenom koritu se mogu naći nakit, grnčarija i sitan novac.

http://www.planeta.org.rs/18/13 legende blago.htm

Koliko sada vi znate o Teuti i njenom blagu. Da li je moguće da se Teuta sklonila u neki podzemni grad?
 
Ma daj, na balkanu se praktično za svakog malo bitnijeg lika iz prošlosti vezuje neko skriveno blago...

naravno B.R.E.!!
kakva blaga celi kosmos je nash!
nisi chuo za ovu legendu?:evil:

intervju by vrlinovisvjet:
Povodom izlaska dugo ocekivane knjige: "Sakrivena Istorija Srba", tom prvi, popricali smo sa doktorom Aleksandrom Popadicom, drzateljem katedre za Pucku Etimologiju beogradskog sveucilista, naravno u Beogradu i slobodnim dopisnikom foruma za nacionalnu transcedenciju - Atlantida Iznad Sapca / Energetski Oblak bogova sa Olympa / sve Etire zovem da mi peru tanjire. Doktor Popadic u slobodno vrijeme bavi se pcelarstvom, modelarstvom, macevanjem, poezijom, uredjivanjem ikebane, voli zalaske sunca, djecu koja sakupljaju slicice fudbalera Partizana, voli setnje uz obalu, a kao mlad sakupljao je znacke, salvete i prve brojeve Mikijevog Almanaha, te se dopisivao sa mladima iz "cele Jugoslavije". Vrstan je ezoterik te povjesnicar, koji ponosno biva pozivan na ustolicenje po foteljama mnogih rukovodecih duhovnih ucitelja i lidera kako nesvrstanih, tako i svestranih zemalja. Zelja mi je bila da saznam vise o doktorovoj fascinaciji svojim narodom te teorijama ( koje se dadu procitati na atlantida.com forumu), o Srbima kao "Kozmickim cuvarima planete", onima od kojih su nastajali Rusi, Hrvati, Njemci (Nemci - nemi - ne govore, kako je to doktor mudro primijetio) te svi ostali narodi, kako na ovoj planeti, tako i na...ostalim planetama; te o velikim istorijskim licnostima Ninu Belovu (Dionizu), Serbo Makaridovu (Ozirisu) te neizostavnom Lesandru Srbljaninu (Aleksandru Makedonskom).

Mladi Semioticar: Doktore Popadicu, budite pozdravljeni.

Doktor Popadic: Hvala mladicu. Budi pozdravljen i ti.

MS: Doktore, oko vase nove knjige "Sakrivena Istorija Srba, tom prvi (Istorija od Aleksijevica do Zumburmijevica)" stvorile su se mnoge kontroverze. Mnogi kazu da ste prvi u cjelokupnoj povijesti covjecanstva koji je uspio objektivnu istinu o istoriji Zemljana, to jest, Srba, pribliziti svekolikoj javnosti.

DP: Gledajte, mladicu. Mnogo...ali...mnogo....njih prije mene pokusavalo je to da uradi, ali...bezuspesno. Mnogo bezuspesno. Moj prethodnik, doktor Kosta Kostadinovic, dobitnik prestizne nagrade "Braca Udarnik", nije mogao na tako kvalitetan nacin doci do zeljenih rezultata; kao ni doktor Uros Nemanja koji je u svom bestseleru: "Magije Vladaju Svetom", objasnio gdje se tocno kriju zamke hermetickog kaosa, no previdio je sedmo Keterovo Nacelo hermetizma koje glasi: "tko je u moru , nije na kopnu".

MS: Znaci, to rusi i osnove srpskog zakona gravitacije?!

DP: Ne. Niposto. To ga samo oplemenjuje. Telo ne pada uvek na patos, nego ga nekada povuce vasiona i on nesputano odleti u tu vasionu...I ne j... mu niko mater, jer to je telo onda slobodno telo. I niko ga neda, kao ni Belu Bulu Cetvrtog.

MS: A, vidim, upoznati ste i sam "Zabranjenom I Sakrivenom Hrvatskom Povijescu - od Irana do nasih dana, od stoljeca sedmog do ovog sata nista manje vrijednog".

DP: Kako da ne. Ja kao istoricar i moram...i umem...svasta da proucim. Ne mogu da delujem i da sirim znanje tek tako. Ta knjiga je teski falsifikat. Reci cu vam zasto. Hrvati nisu dosli iz Irana nego iz Iriđe, sela na srpsko rumunjskoj granici koje je nestalo pod erupcijom Vezuva.

MS: Doktore, koji Vezuv, za boga???????

DP: Vezuv je srpski vulkan. Tu je istorija takodje falsifikovana. Ne postoji Vezuv u Italiji. To su izmislili da satru postojanje cinjenice da su Talijani u stvari Srbi. Naime, Vezuv je toliko jako eruptiro, da je dio lave otisao u vasionu, napravio krug oko Meseca i privucen Zemljinom gravitacijom i elektromagnetskim talasima, udario u Pompeje. To ovde zna svako dete.

MS: To nisam znao.... Morat cu meditirati na ovo kada slijedeci puta odem u Šaolinski Hram.

DP: Meditujte na to. Isplatice vam se.

MS: Odakle, uvazeni doktore, Srbi kao narod vuku korijene? Ron Hubbard odgovorio mi je posthumno, putem cenelinga, da su srbi stari 3,7 kvatrilijuna godina.

DP: He he. Jeste li znali da Ron Hubbard u stvari znaci Robin sto vuce korene od reci Radovan, sta znaci: onaj koji svetu obznanjuje Bozije Vesti, ujutro i uvece?

MS: Jok...

DP: A Hubbard, pazte sada... znaci citano otpozadi Drabuh. Drabuhijevici su drevno pleme sa obala Ðerdapa, o kojima legenda govori da su se spustili iz vasione iz Andromeda Galaksije i doneli Zemljanima hleb i pismo. Od tuda potecu i semitske legende kako je hebrejski alfabet u Tori u pocetku bio vatren; kada su Drabuhijevici pekli hleb na vatri, ljudi su ih Nemo posmatrali (to su bili oni Nemci / Germani koje spominju na Atlantida Iznad Sapca forumu), i ovima je bilo neugodno u toj nemoj tisini, da je pismo palu u vatru i slova zasjala u toj primordijalnoj noci.

MS: U-j-e-b-o-t-e....Ovo je nesto najfantasticnije sto sam cuo u zivotu.


DP: Nije to nista. Hubbard, to jest, Radovan Drabuhijevic, iznio je dve neistine. Prva je da su Srbi stari 3,7 kvatrilijuna godina. Oni su stariji za dvije dijade.

MS: Znaci, God Mind nije bio Srbin?

DP: Kojesta. God Mind je stvoren mnogo kasnije. U Bas Celik planini.

MS: Meni vise nista nije jasno? Ko je onda stvorio Srbe?

DP: Nitko. Mi smo oduvek bili. Mi smo infinitivnost. Trijada Sustine kroz kodove stvaranja B, R i E.

MS: Bre?

DP: Da, nacelo piramide i cele vasione.

MS: Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

DP: Ha ha. Jel vam sada jasnije, mladicu?

MS: Da. Otvaram se. Upravo transcendiram. Vidim Celestijalne Dveri.

DP: Da, to je prvi korak ka razumevanju gnoze.

MS: Bojim se da je tako. Toliko je pogresno da bi moglo biti istinito. I kako je dalje tekla povijest Zemljana, to jest Srba?

DP: Vasiona se pocela razredjivat. Proredilo se sve u vasioni. Pocelo je da se zgusnjava. I jedan od srba - kosmickih umova, sveti Spasoje, kaze: "elem".

MS: Elem?

DP: Samo to. To je kod. Oznacava spiralu srednjeg kicmenog stuba univerzuma. Gematrijska vrednost mu je 010, sto je broj Zemlje kao centra cele vasione.

MS: Dodje mi da zavristim od ushicenja, kao rakun na amfetaminima.

DP: Mladicu, paradigme su da se ruse. Kao sto kaze narod: mnogo je puteva, ali ne vodi svaki u srediste rudnika Kreka - Banovici.
MS: Zen

DP: Tako je...zen. Z(emlja) E(nergija) N(ovi Pazar).

MS: Mislio sam da je N Novi Sad...

DP: Tako su mislili i moji preci, ali se pokazalo pogresnim u konacnoj ekvilibrijskoj jednacini proracuna cele vasione.

MS: Udara u srz. I sta onda bijase?

DP: Sveti Spasoje dobiva planetarno telo i postaje Dragisa Popadic, zvan Giga Moravac. Giga kao Gigant, jedan od Titana u grckoj mitologiji, koja je u stvari prepiska Pozarevackih Kronika, koje datiraju tamo negde iz osmog milenija prije Hrista.

MS: Kada se Giga Moravac spustio na Zemlju?

DP: Nije se spustio. Zgusnuo se i dobio je telo. Zena mu bijase Emilija Popadic. E kao boginja haosa Erida (kasnije Izida, ranije Serbona), MI kao mikrokosmos. LI kao Lilith ( opet veze sa Eridom / Serbonom) i JA kao osnovni kod / elemenat sustine - JA Srbin. Ti Ðejn.

MS: Hm...... Jesu imali neprijatelja?

DP: Kako da ne. To je opisano i u Vedama i u Mahabharati. Kasnije i u Popol Vuhu i Gilgamesu. Haos se integriso i emanirao svetlosna tela crne materije koja su se utelovila kroz dva entiteta (kabalisticna Kliffota), zvane Jataganac i Kurcubic. Oni su ubrzo zavladali kolektivom zvanim "Soliter Vasiona". Giga Moravac je usao u taj soliter samo da povrati izgubljeno znanje na etar, ali ga ova dvojica sprecise u tome.

MS: I sta dalje bi?

DP: Bio je osujecen i vapio za osvetom .Njegov bes bio je krik od kojega podrhtavase temelji citave vasione. Bio je besan. Vasiona je zanemela. Niko vise nije jeo svinjske glave u skembetu. A svako zna da je svinjska glava simbol mira, jedinstva i ljubavi. I da krkanje istih dovodi do stvaranja kozmicke supstance koja sjedinjuje coveka prvo sa Bogom, pa potom i sa njegovm atmanom / sustinom/ srpstvom.

MS: Dalje?

DP: Giga postavlja zahtev pred Boga: "Ma More BRE (kod) da nam ga izduvas spreda i otpozadi ako ne ocistis soliter koji ova dvojica stvorahu". Bog se oglusi. Uplasio se. To znaci da bog nije Srbin nego p....
I rece Giga: "E pa ima bre (kod) da im se keve najebem. Majke im ga nabijem pokvarene:"

MS: Da? Dadadadadadadadadada?

DP: I poce rat. Sve cetiri strane sveta stopise se u jednu. Sa istoka dodje Sveti Sava. Sa zapada Sveti Vasilije. Sa juga Sveti Ugljesa. A sa severa sveti Miladin. Brod koji nosi planetu se savio. Vode procurise u vasionu.

MS: Je-bo-te.......

DP: Nastao je dernek. Kada se 4 strane sveta stopise u jednu, nastaje CCCC - cetiri S. To bijase prije milijardu i po godina. Zatim nastade zatisje. Giga je dobio bitku. Ali ne i rat.

MS: Ovo je ko pohod Aleksandra Makedonskog, ili kako vi kazete: Lesandra Srbljanina...

DP: Ma, lesandar je bio kasnije...Cuti bre dete kada govorim...Elem, bijahu to burni mileniji za Zemljane / Srbe. Srbi smo tada putovali vasionom. Kretali smo se i astralno i svemirskim brodovima. Mnogo toga Ðin Rodenberi (inace Ðemal Rafrahinovic) nije mogao da provari jer je musliman, pa je falsifikovao to u Zvezdanim Stazama, dok je Stevan Spilbergovic to ucinio mnogo bolje. Znaju u holivudu kakostoje stvari na planeti.

MS: Nije li u to vrijeme bila reptilska invazija na planet Rigel?

DP: Jeste. Ja sam u to vreme bio u Kozmickoj Titovoj Mitrovici. Kasnije nam se generalstab preselio u Zrenjanin pa u Sremsku Mitrovicu jer su reptili tada putem svoje obavestajne sluzbe - NKVD, pratili svaki nas pokret.

MS: ******, ko u Drvaru 43-e.

DP: Ma koji bre Drvar...Cuti bre dete. Cuti. Elem...Presli smo u ilegalu. Jastaganac i Kurcubic, koji su stvorili reptile, zeljeli su Zemlju za sebe. Mi smo se udruzili sa Lyreanima dok su nam Sirius A bica davala tehnologiju, kao sto lepo rece i napisa Stevan Swerdlowski, rus Srpskog porekla. Sirius A su isto Srbi, jer Sirius na drevnoom drakonijansko galaktickom narjecju znaci: onaj koji je doputovao iz Mladenovca.
 
tako je opshirna da parametri krstarice slabo primaju :(
nastavak

intervju by vrlinovisvjet:
MS: Znaci, srbi su i Ohalu Koncil?

DP: Pa naravno. Ohalu Koncil je bio u pocetku Ohalu Koncila, sveto vece andjela Srba koji su uzeli oblik etira iz srpske Enokijane. Pa to zna svako dete. Kao sto bi reko Jovan Ducic za Pitagorinu Teoremu: "Kvadrat nad hipotenuzom to zna svako dete jednak je zbiru kvadrata nad obe katete".

MS: Hm....ima smisla. Ima debelog smisla...Morat cu kontemplirati kasnije na sve ovo. Hvala vam gospodine.

DP: Ja sam za tebe DRUG, gospodine.

MS: A dobro, necemo sad Iliju Cvorovica odmah mjesati u ovo...Kako dalje bijese...

DP: Pobedili smo reptile. Morali smo unistiti Lemuriju, ali smo dobili rat. Reptili beze pod Zemlju, a Srbi / Zemljani ostaju na povrsini. Tu pocinje zlatno doba covecanstva. Mnoge pesme bijahu napisane tada. Mnogi epovi opevani. Doba mira trajalo je do 80 milijunagodinaprije hristosa, kada je Zemlja prestala biti centar Srpske Galaksije i Srpske Vasione. Dosli su...oni.....
MS: Ko?

DP: Cigani. Romi. Narod bez karme. Ljudi od Drva iz Popol Vuha. Od njih su nastali indijanci, indijci, pakistanci, hispanjolci, muđahedini, kavkazci te kasnije japanci i kinezi te crnci, krizanjem cigana pod zvezdanim nebom Oriona. Ta magija stvorila je crnce te sve koji nisu svetle koze - nesrbe.

MS: Znaci, tako....

DP: Vodja cigana, šejpšiftani Reptil zvao se Stači Stara Mamba...gde mamba implikuje to reptilsko u njemu. Cigani su onda prosirili reptilsku genetiku po planeti i po vasioni.

MS: Hm....

DP: I povezali se oni sa podzemnim reptilima, naprave drzavni udar i uniste SFRJ - Svemirsku Federativnu Republiku JunajtedSrbiju. Razlome ju na vise delova. To je bio pocetak kraja. Udarili su kroz zvezdanu kapiju na juznoj tocki koja se zove KO-SO-VO, sto na drevnom jeziku galaktickih Srba znaci: tamo gde izabrani galakticki narod stvorise sve ostale u miru, ljubavi i harmoniji. Znalci ce primetiti da glas VO oznacava elemenat vode, po drevnoj formuli: "pijes vodu kao VO, a ne znas sta je H2O".

MS: I onda? Sta je bilo?

DP: Rat...Toliko nepoznat nama kao narodu. Opet smo se morali odreci mira, ljubavi i blagostanja i udariti po mrskom neprijatelju - ciganu..nesrbinu...reptilu...

MS: I?

DP: Sta I? Pa pobedili smo. Kanalizirali smo kroz neksusno kozmicku prostor vreme liniju duhovnog ucitelja i maga, centar ovoga univerzuma Dragana Dabica, alias: Radovana Karadzica, koji nam je poslao energiju crnog sunca, i tako smo spasili vasionu. Tada smo stvorili Atlantidu. Jao sta je to lepa zemljabila. Kucadi i macica na sve strane. Deca se igrala gola po brdima i svi su bili sretni, jedino je Zelron KusturicaX, poznati redatelj filma na Atlantidi, snimao neke cudne filmove po podrumima. Ali, nema veze...lepo je to doba bilo i dugo je trajalo....I onda...Prije 80 iljada godina....

MS?

DP: Dodju grejsi. Mamu im malu pokvarenu nabijem. Ciganska deca obucena u neka smesna odela, pocese da nas gadjaju prackama. Vodja greysa, Hamush (Ha - Ra - Hur - Kuit), osnovao je egipšatsku republiku. Izazvali su nas na referendum. Mi necemo, ali sjebali Nemci (nemi srbi iz Hiperboreje, Polarisa, Agarte, Shangri La i Tibeta) i zaratismo se. Ponovo. I ovaj puta resili smo da stanemo nemani na kraj Zauvek. Bacimo svetu atomsku bombu na sve njihove gradove. Jao sto se razbezali ko pacovi po svetu i vasioni. Ali, Egipcani razvili duhovnu tehnikunzvanu Ogledalo / Zrcalo i bomba je skacuci doskakala i do nas i raznela nas u paramparcad. Preziveli su se sklonli i osnovali Zemlju Serboniju, odakle dalje istoriju znas sa Atlantida Foruma.

MS: Da, to mi je vec poznato...Naisao sam na nesto na Atlantida forumu, gdje duhovni ljudi transcendiraju toliko jako, da se , dizuci svijest toliko visoko da obicnog smrtnika zaboli glava pri samoj pomisli na to, stapaju sa Bozanski Nacionalizmom i opetovano dizu iz grobova svece, knjazove, careve i voždeve. Pascal Bruckner je to u njihovom slucaju nazvao: nekrofilijom. Ti ljudi samo ukazuju da je ostrica balkanske duhovnosti, u stvari najobicniji nacionalizam i sovinizam, gdje je jedan balkanski narod koji broji stanovnika poput prosjecnog evropskog grada, hard core fanaticnim ego tripovima utuvio sebi u glavu da su: od Boga i jedni jedini. To je patologija i samo iz te patologije mogu nastati "Zvezdane Kapije na Kosovu", "Svi narodi potrekli od Srba" i "Vanzemaljske rase koje strepe od velikih Srba, koji su u povijesti tukli sve od Atlantidjana do Kineza i Mongola". Ista patologija vlada i ovdje "preko Drine", ali je nasrecu lisena hard core prizvuka besmisla i suludog fanatizma na granici razuma, ostavljajuci samo jasnu sliku o krizi duha kroz banalizirajuci aspekat krize nacionalnog identiteta, sto je svojstveno svim banana republikama i zemljama treceg svijeta, kao sto su Srbija, Hrvatska, Gruzija i Tunguzija. Ta feudalna monarhijska teznja za dominacijom, svojstvena vecim imperijalistickim drzavama, nije nista drugo nego reverzni zaokret tisucama godina u natrag, u doba glinenih plocica i sricanja neartikuliranih slogova pored spiljske vatre.

DP: Ma sta je ovo? Sta mi to napricaste? (doktor se hvata za srce i provjerava bilo) Sta je vama? Vi ste...vi ste....USTASA!!!!!!

MS: Bojim se da nisam. A i brijem da bi u vasem prijevodu i etimoloskom raju ova rijec znacila: Uzasli Srbin Tarabic Anulira Srbe Atlantidjane
DP: Pa vi ste izopacenik. Srbi su bili Atlantidjani. I Hiperborejci. I Lemurijci. I Kanaanci. I Polarisanci. I Marsijanci. I Taucetijanci i anđeli i.... I...I...I........njanjanjanjanjanjanjanja

MS: Doktore, ide vam nekakva pjena na usta...

"Mladicu", zacujem glas iza sebe. "Jesmo vam rekli da ne gnjavite doktora", rece bolnicar i popravi doktoru jastuk i plahtu. "Doktor ce sada dobiti dvije tabletice...jeli tako doktore....vraze stari...buci buci...vidi sta se da stipati za obraz...haha...ko moj mali kod kuce", nasmije se prema drugom bolnicaru.

Nakon nekoliko trenutaka, u sobu udje psihijatar, sto je bio znak da je moj intervju zavrsen... :sad2:
 
Mislim da je ovo posao za Indijanu Dzonsa :mrgreen:
Moj deda mi je pricao da skoro u svakom selu u celoj Srbiji ima zakopan bar jedan cup sa blagom....najvise su ih zakopavali tokom ratova, a onda izginu i cupu zauvek nestane trag....tako da su i svi ti kraljevi i kraljice morali posedovati blago koje niko posle njih jos nije iskoristio jer nije nadjeno...
 
Evo još malo o Teuti:


Njezin uspon do najviše vlasti pokazuje da su žene u ilirskom društvu bile cijenjene pa su muškarci bili spremni prihvatiti i žensko gospodstvo.
--------------------------------------
Potkraj 230. g. pr. Kr. Teuta je dala napasti otok Isu (Vis). No, njezini su uspjesi privukli pozornost Rimljana, koji su Teuti uputili poslanike. Ona ih je samosvjesno primila, opravdano doživjevši nastup rimskih poslanika kao bahato upletanje u poslove svoga kraljevstva. Na povratku su poslanici napadnuti, onaj koji se ponio nadasve drsko prema kraljici ubijen je, a ostali su zatočeni.

edna od legendi kaže da se Teutina grobnica nalazi u spilji kod Perasta u blizini Risana i Kotora, a ta spilja skriva i kraljičino blago. Prema Hvaranima, na mjestu Oglavka i Koščaka pokraj Sućurja na istočnom rtu otoka stajali su Teutini dvori, a kraljica je u okolici počela zidati i grad koji nije dovršila, budući da su je Rimljani porazili. Stanovnici Šolte znaju za još jedne Teutine dvore, na brdu iznad uvale Senjska, gdje su ribari običavali bacati dio ulova na sve četiri strane svijeta da steknu kraljičinu naklonost i milost u daljnjem ribolovu.

---------------------------------------------------
Druga inačica legende pripovijeda da se u utvrdu sklonila prognana kad je izgubila prijestolje.

Ovdje je očijukala sa zarobljenim mladićima i gusarskim kapetanima, a kad bi joj dojadili, dala bi ih baciti s visokih litica otoka. I Višani se mogu pohvaliti Kraljičinom spiljom u kojoj je, pripovijedaju, također živjela kraljica Teuta.


http://www.vecernji.hr/vijesti/teut...tane-litice-kad-su-joj-dojadili-clanak-127893
 
Za početak, ko je bila Teuta:



A sada misterija vezana za Teutu.

Posle smrti svog muža ilirska kraljica je prestonicu preselila na Risan gde je sagradila tvrdjavu, čiji su ostaci vidljivi i dan danas.. Kada su Rimljani napali njenu prestonicu, Teuta se sa svojim ljudima i blagom sklonila u tvrdjavu, gde je mesecima izdržala opsadu. Jedna legenda kaže da se kraljica, videvši da će tvrđava biti osvojena, sa svojim blagom bacila u vodopad podzemne reke, ostavivši za sobom samo legendu o blagu za kojim arheolozi i dan danas tragaju.
To nas uvodi i u novu legendu o podzemnoj reci, jer se postavlja pitanje kako su stanovnici tvrdjave preživeli višemesečnu opsadu bez vode ( tvrdjava je izgradjena na mestu gde nema vode)



http://www.planeta.org.rs/18/13 legende blago.htm

Koliko sada vi znate o Teuti i njenom blagu. Da li je moguće da se Teuta sklonila u neki podzemni grad?

Nikada nisam čuo legedu da se bacila zajedno sa blagom u nekakav podzemnu reku ili vodopad , ispod tvrđave nema nikakve reke niti vodopada . Meštani pričaju legendu da se ona bacila sa tvrđave a da je blago pre toga negde sakrila . Naravno ovakve legende su uobičajene za skoro svakog vladara , naročito za tragično nastradalog.

Stanovnici Risna tvrde da kada padne velika kiša iz Spile poteče prava podzemna reka, koja se kasnije povuče a u njenom koritu se mogu naći nakit, grnčarija i sitan novac.

Ovo je tačno ali to nema nikakve veze sa Teutinim blagom. Na mestu gde danas protiče Spila, na Carinama nalazio se deo naselja (potopljeni delovi kuća) iz nešto kasnijeg perioda u odnosu na Teutu ( smatra se I ili II vek nove ere). Ove kuće se protežu i duž livade blizu škole gde se vrše iskopavanja . Te kuće su poplavile usled promene toka reke a smatra se da je jedan deo tog naselja u moru -na ušću Spile u more (zaliva) . Postoji i priča da se ceo grad nalazi u moru ali ova priča po svemu sudeći nije tačna. Šta je izazvalo pomeranje rečnog korita ne zna se - postoje hipoteze o zemljotresu .
Ne znam koliko je poznato ali u Risnu je iskopavanja obavljao i čuveni Artur Evans dok je živeo u Dubrovniku.
 
Poslednja izmena:
Nikada nisam čuo legedu da se bacila zajedno sa blagom u nekakav podzemnu reku ili vodopad , ispod tvrđave nema nikakve reke niti vodopada . Meštani pričaju legendu da se ona bacila sa tvrđave a da je blago pre toga negde sakrila . Naravno ovakve legende su uobičajene za skoro svakog vladara , naročito za tragično nastradalog.



Ovo je tačno ali to nema nikakve veze sa Teutinim blagom. Na mestu gde danas protiče Spila, na Carinama nalazio se deo naselja (potopljeni delovi kuća) iz nešto kasnijeg perioda u odnosu na Teutu ( smatra se I ili II vek nove ere). Ove kuće se protežu i duž livade blizu škole gde se vrše iskopavanja . Te kuće su poplavile usled promene toka reke a smatra se da je jedan deo tog naselja u moru -na ušću Spile u more (zaliva) . Postoji i priča da se ceo grad nalazi u moru ali ova priča po svemu sudeći nije tačna. Šta je izazvalo pomeranje rečnog korita ne zna se - postoje hipoteze o zemljotresu .
Ne znam koliko je poznato ali u Risnu je iskopavanja obavljao i čuveni Artur Evans dok je živeo u Dubrovniku.


Lepo si objasnio. Moguće je za taj grad u moru, mislim da sam već pomenula da su neki ronioci u staroj Jugoslaviji istraživali, u medjuvremenu je država pukla, pa nije bilo nekog posebnog istraživanja.
 

Back
Top