Aplauz

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Zašto ljudi pljeskaju rukama kada ih nešto oduševi?

Zašto ne trupte nogama ili pucketaju prstima, ili jednostavno počnu da skaču u mestu?

da li je cilj stvoriti što veću buku (pa je zvuk koji pljeskanje dlanom o dlan najpogodnije?)
zašto onda ne galame glasom?

Šta je to što čoveka tera da u stanju ushićenja pljeska dlanom o dlan?

Da li je to ustaljena norma? Ili tako rade i bebe kada se uzbude? (mada bebe pri tom ne proizvode nikakav pljesak..al ajde)

kako vi gledate na aplauz
toliko je ustaljen i uobičajen da verovatno nikome ne pada na pamet da dovodi u pitanje jedan tako ustaljen oblik izražavanja osećanja, ali..zamislimo da dođu marsovci

slete, izađu iz broda..mi se okupimo oko njih, oni liče na nas, krenu da nam se osmehuju, shvatimo da su prijatelji..spopadne nas velika radost i - krenemo da aplaudiramo..

a oni se prepadnu i pobegnu

neka vaše opservacije moliću
 
nisam uspeo da vidim to pljeskanje..
bilo kako bilo, interesuje me zašto ljudi udaraju dlanom o dlan

čak i kad se setim famoznog mitinga na ušću tamo devedeset i neke, kad se sjatilo pola srbije s koca i konopca, glavni utisak mi je bilo da su neki ljudi jedva uspeli da potrefe dlan dlanom kad su pljeskali
a eto i oni su hteli...
 
sto se skakanja tice najverovatnije se raspizde hormoni, sto za posledicu ima trenutnu navalu energije, koju je neophodno isprazniti. pljeskanje i trupkanje je valjda kontrolisana varijanta toga. mada pljeskanje nekada moze biti iz kurtoazije.
 
Zašto ljudi pljeskaju rukama kada ih nešto oduševi?

Zašto ne trupte nogama ili pucketaju prstima, ili jednostavno počnu da skaču u mestu?

da li je cilj stvoriti što veću buku (pa je zvuk koji pljeskanje dlanom o dlan najpogodnije?)
zašto onda ne galame glasom?

Šta je to što čoveka tera da u stanju ushićenja pljeska dlanom o dlan?

Da li je to ustaljena norma? Ili tako rade i bebe kada se uzbude? (mada bebe pri tom ne proizvode nikakav pljesak..al ajde)

kako vi gledate na aplauz
toliko je ustaljen i uobičajen da verovatno nikome ne pada na pamet da dovodi u pitanje jedan tako ustaljen oblik izražavanja osećanja, ali..zamislimo da dođu marsovci

slete, izađu iz broda..mi se okupimo oko njih, oni liče na nas, krenu da nam se osmehuju, shvatimo da su prijatelji..spopadne nas velika radost i - krenemo da aplaudiramo..

a oni se prepadnu i pobegnu

neka vaše opservacije moliću

Što se marsovaca tiče, ladno mogu da pobegnu ne samo od našeg pljeskanja dlanom o dlan već misim da bilo koja vrsta koja bi eventualno imala volje da nas poseti, bi bila blago rečeno šokirana mnogim događanjima na ovoj našoj lepoj plavoj planeti.
Zamisli neke tamo "ljude" više vrste koji iznenada banu u zemlju Srbiju i shvate i primete kako se mi ljubimo ko da smo zato plaćeni, ljube se žene i žene, muški i muški, muški i žene i tako u nedogled i sve triput, nije nam dosta dva obraza no okrećemo i treći-nepostojeći, a čim završimo sa ljubljenjem krenemo da zabadamo nož u leđa, ko kome stigne i kad stigne, najviše volimo da ubodemo najrođenije, što sina, što oca, kuma najradije. Aplauzi će im biti kao potvrda našijeh neandertalskih shvatanja pobede, pobednika i ko zna čega još.
Ne dao bog da nam se nalakte i neki vanzemaljci, dovoljni smo mi sami sebi, koji moj će nam još i tamo neki.
 
zato sto ti je to urodjeno i ako si primetio da od najranijih dana deca iskazuju radost na taj nacin i to se nastavlja tokom celog zivota...

jos jednom zasto kaka midi i zasto vetar duva..
 
zato sto ti je to urodjeno i ako si primetio da od najranijih dana deca iskazuju radost na taj nacin i to se nastavlja tokom celog zivota...

jos jednom zasto kaka midi i zasto vetar duva..

ustalljena norma ! znaci lice u jednom postu pitas obrazlazes i demantujes sam sebe ***. necu vise ni da pisem na tvojim temama aj cao

Svoje loše raspoloženje usmeravaš ka drugima...Tako ga se nečeš rešiti! Pokušaj nećim drugim da se baviš-tvojim hobijem ili pretražuj net...

Topik pitanje jednostavno,a i odgovor izgleda:proizvođenje zvuka-skretanje pažnje da se dele emocije ili samo na svoje emocije...Pljeskanje je EMOTIVAN ČIN.
A kako i zašto? Evolucija ili kreacija -điđi ili smrt...:mrgreen:
 
na pr to skakanje i odusevljenje je primereno majmunima..valjda smo malo napredovali..kad ono julia roberts u zgodnoj zeni hohoho..grok grok odusevljeno navija..aplauz je dovoljno glasan i kulturan
 
Poslednja izmena:
urođeno, ne bih rekao - postoje čitave društvene zajednice koje radost ne iskazuju aplauzom

mene interesuje zašto (za one sa jeftinijim ulaznicama, još jednom - dakle zašto ) mozak daje komandu dlanovima da pljeskaju jedan o drugi

čak i ako bi bilo "urođeno" pitanje zašto ostaje
i mislim da nema veze sa radošću

baby.gif


applause.gif


1002d1321921390-vent-channels-applause.gif


m38a9omy10zam0mk38-domeneche_applause.gif
 
Aplauz je svesna radnja, znaci nije nesvesna. Mi i te kako to radimo svesno.

Aplauz spominje se u vreme rimskog doba. To je izraz zadovoljstva, saglasnosti, podrske, pozdrava,

Zasto udarenje dlan o dlan, zato sto je najednostavniji, zvuk je jak i moze biti konstantan.


U nekim kulturama aplauz ne postoji. Kao sto kod nas postoji znak pozdrava rukovanje kod nekih kultura ne postoji.
Opet kazem on nije urodjen i svestan je kao rukovanje. E sad ce neko pitati zasto rukovanjem se pozdravljamo?>
 
Poslednja izmena:
bebama se valjda motorika razvija tako da prvo koriste ruke
tek kasnije nauče da stoje, skaču, progovore
aplauz je običajno prihaaćen izraz
a u nekim neformalnim situacijama bogami se i skače i pucketa i vrišti i skidaju brusevi i gaće da se izrazi oduševljenje
 
Што се тиче аплауза, људи су то почели радити вјероватно зато што је практично и лако изводљиво, а ипак се тиме исакзује нешто. Данас ми то радимо свјесно, аплаудирамо зато што смо научени тако и навикли на то. Аплаудирање је увијек свјесна радња, тако да ту нема ништа за расправу.
 
Не аплаудираш зато што ти се нешто стварно свиђа. Аплаудираш зато што је вријеме за аплауз. Некоме аплаудираш а некоме не. Аплаудираш ономе кога подржаваш.
 
Не аплаудираш зато што ти се нешто стварно свиђа. Аплаудираш зато што је вријеме за аплауз. Некоме аплаудираш а некоме не. Аплаудираш ономе кога подржаваш.

Ne. Po pravilu uvek ako si iskren aplaudiras kada nesto ti se svidja, podrzavas. Ti si malo u ovom postu kontradiktoran, kazes Не аплаудираш зато што ти се нешто стварно свиђа

Pa na kraju Аплаудираш ономе кога подржаваш.

Ja ako mi se ne svidja nesto necu ga podrzati aplauzom. Na stadionu se aplauzom podrzava navija i pozdravlja svoj klub.

Ako u pozoristu covek aplaudira glumcima i predstavi samo zato sto cela publika aplaudira a njemu se ne svidja ta predstava onda je on u stvari licimer.
 
Што се тиче аплауза, људи су то почели радити вјероватно зато што је практично и лако изводљиво, а ипак се тиме исакзује нешто. Данас ми то радимо свјесно, аплаудирамо зато што смо научени тако и навикли на то. Аплаудирање је увијек свјесна радња, тако да ту нема ништа за расправу.

dokle god postoji pitanje Zašto, ima mesta za raspravu.
glupander će da prihvati stvar zdravo za gotovo ili zato što je to "tako".
Psiholog, filozof, mislilac- se pita.

Ako je aplaudiranje svesna radnja, kada je i kako nastao opštedruštveni dogovor da se aplauzom iskazuje nešto?
Ko je prvi zapljeskao rukama, pa neki ljudi oko njega rekli.."m, ovo je dobro..Ovako ćemo od sad da iskazujemo osećanja.."?

A ako je nesvesna, onda to tek otvara mnogo pitanja u vezi našeg nervno-motornog sistema
Imajte u vidu UVEK - da mozak daje komandu rukama da pljeskaju jedna o drugu.
 
A kako je recimo rukovanje postalo opstedrustveni dogovor da postane nacin pozdravljanja?>

E sad ti stalno pominjes mozak citiram tebe:Imajte u vidu UVEK - da mozak daje komandu rukama da pljeskaju jedna o drugu.

Pa sta je tu cudno jer to je svestan cin i mi naredjujemo mozgu da komanduje motorici ruka. Kao kod rukovanja ako necemo, mi necemo se rukovati. Ako hocemo, hocemo. Ja jos nisam sreo coveka da je alaudirao a da toga nije svestan.


kada je i kako nastao opštedruštveni dogovor da se aplauzom iskazuje nešto? Ne znamo, niti cemo znati a da li znamo kako i kada je nastalo da znak pozdrava bude mahanje, rukovanje, grljenje?
 
Aplauz je svesna radnja, znaci nije nesvesna. Mi i te kako to radimo svesno.

Aplauz spominje se u vreme rimskog doba. To je izraz zadovoljstva, saglasnosti, podrske, pozdrava,

Zasto udarenje dlan o dlan, zato sto je najednostavniji, zvuk je jak i moze biti konstantan.


U nekim kulturama aplauz ne postoji. Kao sto kod nas postoji znak pozdrava rukovanje kod nekih kultura ne postoji.
Opet kazem on nije urodjen i svestan je kao rukovanje. E sad ce neko pitati zasto rukovanjem se pozdravljamo?>
Bebama aplauz svesna radnja?Hmm...
 
mnoge ritualne radnje su nastajale i prestajale
tako i rukovanje nije oduvek postojalo u ovoj formi
čak i danas ono ima razne manifestacije i podmanifestacije koje su karakteristične određenim grupama, podgrupama isl

kroz istoriju, često je "pozdrav" imao upravo bukvalno značenje - poželeti nekome zdravlje
Zašto?
Zato što je do skora bolest ubijala u nezamislivo velikim brojkama.
Mnoge danas bezazlene bolesti nekada su kosile milione ljudi.

Dodirnuti nekoga značilo je opasnost od bolesti.
Otud je rukovanje preuzelo i tu ulogu - potvrdu da je neko zdrav. Propusnicu, dozvolu za bezbednu komunikaciju.

Osim bolesti, tu su i ratovi, oružja.
Mahanje, pa i rukovanje, značilo je - bez oružja.

Kucanje čašama u znak zdravice, nastalo je (na pirmer) kao potreba da se proveri da li je u izgledu (nekada omiljeni sport-trovanje)ž
pa bi svako sunuo malo svog pića u čašu onog drugog i obrnuto, kao dokaz da je piće čisto od otrova.

Zašto ovo pominjem, zato što ovi gestovi imaju svoje raconalno poreklo i dabome, nemaju ama baš nikakve veze sa aplauzom.

Stoga bih ponovio pitanje, vezano za odnos podsvesti i lupanja dlanom o dlan.

29snis.jpg
 

Back
Top