DELL- APPLE za ARHITEKTicu =)

Sunshine_Arch

Početnik
Poruka
2
Dragi strucnjaci ,pocinjem da radim u Francuskoj i svaka pomoc oko izbora racunara mi je vise nego dragocena . Nisam radila na apple-u
mada veeeecina FR kolega koliko vidim ima po jedan (min) :( Obzirom da ne gasim 3D MAX , Vray , AutoCAD , PS, COREL , RHINO .....zanima me da li vredi uzimati kredit =) pa Apple ili bi neki DELL ili vec nesto drugo moglo da sluzi ( do 1000 e ) . Samo da nije Toshiba ,s njom se ne bih vise petljala ! :confused: Svakako bih ga kupila u FR ,oko 150 e je niza cena + tax free =) Sta mislite o npr:
http://configure.euro.dell.com/dell...c=fr&l=fr&s=dhs&cs=frdhs1& model_id=xps-l702x

http://configure.euro.dell.com/dell...c=fr&l=fr&s=dhs&cs=frdhs1& model_id=xps-l702x

Konfiguracije su na kraju i na FR ...sto nece biti problem ;)
Hvala hvala hvala hvala hvalaaaaaaa.....
 
Poslednja izmena:
Bilo je tu konkretno pitanje ,ali sta se desilo s ovim tackama i zasto ne mogu da izmenim poruku poooojma nemam!
Uglavnom, kupujem racunar ( u cije se konfi.nesto bas i ne razumem ;( ) na kome necu gasiti 3D max, Vray , Auto CAD, PS ,Corel....pa me zanima da li Dell ili vec nesto sl. ( do 1000e u Francuskoj -link 1-2 ) npr. moze da sluzi kako treba i KAKVA JE RAZLIKA u odnosu na papreni Apple na kome zaista nisam radila , za razliku od kolega u FR koji vecinom rade na njima ?

http://configure.euro.dell.com/dell...&c=fr&l=fr&s=dhs&cs=frdhs1&model_id=xps-l702x
http://configure.euro.dell.com/dell...&c=fr&l=fr&s=dhs&cs=frdhs1&model_id=xps-l702x

Konfiguracije su na kraju...i na fr , sto ekspertima nece biti problem...sigurna sam ;)
Hvala hvala hvalaaaaaaa!!!:worth:
 
Evo par reči pošto sam u ovoj temi verziran jer mi je brat 3D modelar i intenzivno koristi sav softver koji si nabrojala, plus Maya, zBrush itd.

Daklem, prva stvar koju treba da razumeš je da je Apple najobičniji PC unutra. Dakle nema magije, koriste iste one delove kao i Dell - procesori, diskovi, memorija, grafika - sve je u osnovi isto.
Druga stvar je činjenica da većina ovih programa koje si navela inicijalno pravljena za PC (Windows), mada neki od njih imaju i OSX (Apple) verzije.
Treća stvar je da ćeš za Apple zbog fancy izgleda i imena firme uvek dati više para nego za PC istog kvaliteta.
Četrvta stvar je da Apple operativni sistem (OSX) možeš da instaliraš na Dell-u, kao što Windows možeš da isntaliraš na Appleu, mada ne znam zašto bi to radila osim ako naročito voliš jedan hardver a drugi softver.

Ako insistiraš na notebook-u, savetujem ti da uzmeš najbolji PC koji možeš da priuštiš, jer ćeš imati manje problema da instaliraš sav ovaj sofver - sve će to raditi odmah, "out of the box", nećeš se patiti sa instalacijom programa u Parallelsu (progam na Appleu koji ti omogućava startovanje PC aplikacija, kao što je recimo Corel).

Od ova dva koja si navela, bolji ti je i7 (drugi link), a ne bi bilo loše da za 30-40 evra dodaš još 4GB RAM-a, pa da imaš ukupno 8, pošto 3D programi vole puno memorije. Takođe, bilo bi dobro da imaš nVidia Quadro grafiku (koja je baš optimizovana za 3D programe), ali ne znam da li bi se to uklopilo u limit od 1000€ i da li Dell nudi tako nešto (pre su imali, sad ne znam)

Poslednje, za iste pare uvek možeš da uzmeš malo bolji desktop nego laptop, ali ako nameravaš da ga nosiš sa sobom onda ti laptop ostaje jedini izbor.
 
PC (Dell , HP, Acer ili sta vec) ti je jeftinija opcija a kao sto je neko rekao jedina razlika izmedju Epla i PC-a je OS.Sto se tice softvera koji spominjes on barem po ljudima koji sa njim intenzivno rade bolje sljaka na Eplu nego na Windows 7 ili XP ( Vista je djubre).
 
Sto se tice softvera koji spominjes on barem po ljudima koji sa njim intenzivno rade bolje sljaka na Eplu nego na Windows 7 ili XP ( Vista je djubre).
Ma ne radi čak ni to... to je jedna od onih laži koja toliko puta ponovljena počne da važi za istinu. Vršio sam testiranje recimo Adobe Photoshopa paralelno na OSX-u i Windowsu, i ništa ne radi bolje, čak je PC bio donekle brži. Naravno, sve zavisi od hardvera, ali za iste pare imaš bolji hardver u PC-ju, pa će ti i programi raditi bolje. Što se tiče izbora, od Microsoft operativnih sistema praktično jedini izbor danas je Windows 7 (i to 64-bitni u tvom slučaju, stare ne treba ni da razmatraš.)
 
Jel bas zelis laptop? Za 1000 evrica mozes da uzmes i vise nego dobru konfiguraciju sa 24inc monitor + ssd od 120GB. Recimo pazaris neki Dell u2411 monitor koji je oko 180eur + SSD ti je nekih 100-120 evrica , mada mozes da pazaris i od 256GB a on je oko 250rvra. Ako uzmes SSD primetices i te kakvu razliku, neces imati random time access , brze ce ti se otvarati programi daleko brzes ces vrsiti manipulaciju/obradu. Zatih nekih 600-700 koliko ti ostane mozes da kupis dobru tastaturi i mis za nekih 50-60eur, procesor i ploca ce te kostati oko 200, 16GB memorije oko 100eur ili mozda manje, napajanje neka je 70eur jer teb nece trebati neko ultra, kuciste neka je oko 50 i graficka neka je oko 200eur + dodaj i jedan obican mehanicki HDD od 2TB sto je oko 150eur.
To je cirka oko 1000eur al daleko bolje nego a projektujes na laptopu i ekranu od 17inc.....

Al ako bas bas hoces laptop onda pazri onaj drugi i dodaj jos nekih 200eur i zameni mehanicki HDD za SSD
 
Dragi strucnjaci ,pocinjem da radim u Francuskoj i svaka pomoc oko izbora racunara mi je vise nego dragocena . Nisam radila na apple-u
mada veeeecina FR kolega koliko vidim ima po jedan (min) :( Obzirom da ne gasim 3D MAX , Vray , AutoCAD , PS, COREL , RHINO .....zanima me da li vredi uzimati kredit =) pa Apple ili bi neki DELL ili vec nesto drugo moglo da sluzi ( do 1000 e ) . Samo da nije Toshiba ,s njom se ne bih vise petljala ! :confused: Svakako bih ga kupila u FR ,oko 150 e je niza cena + tax free =) Sta mislite o npr:
http://configure.euro.dell.com/dell...c=fr&l=fr&s=dhs&cs=frdhs1& model_id=xps-l702x

http://configure.euro.dell.com/dell...c=fr&l=fr&s=dhs&cs=frdhs1& model_id=xps-l702x

Konfiguracije su na kraju i na FR ...sto nece biti problem ;)
Hvala hvala hvala hvala hvalaaaaaaa.....

Apple sta reci za Apple sem da ko nije imao neki njihov proizvod prica napamet...
Ja sam Apple-ov ipod suffle kupio pre tacno 4 godine, i dan danas baterija mu drzi kao prvog dana, kvalitet izrade je pervarzija, kvalitet zvuka i slusalica vrhunski znaci.
Bilo koji mp3 druge marke koji sam uporedio sa mojim ipod-om nije mu bio ni do kolena ali ni do kolena znaci po kvalitetu zvuka, jasnoci i jacini.

E sada posto se ovde prica o LT nisam imao nikada apple-ov naravno, ali kako svi mozemo da primetimo cak i nasi ovde koriste apple, tipa ovi iz Granda kada je audicija itd...
Zasto ? Pa verovatno zato sto su gotovo neunistivi kao i moj ipod, zbog kvaliteta izrade, i kvaliteta komponenti.
Neko je pomenuo da se potpuno iste komponente stavljaju u ostale LT i u Apple to nije tacno nikako, primera radi Apple ima svoje sopstvene hard diskove koje izradjuju oni, opticke uredjaje, ram memorije, monitore, graficke kartice, tastature, miseve....itd itd, e sada npr apple ce da ubaci u svoj LT intelov i7, al zato ni jedan dell ne moze ubaciti grafiku koju je napravio apple npr... Ima i kod nas da se kupi delova od apple kompanije ali je jako siromasno sa ponudom.

Ja sam skoro uzeo dell LT Inspirion sa istim procesorom koji je naveden na tvom linku br 2 8 gb rama i slabijom grafickom nego na linku br 2 za 67 000 dinara.
Zasto nisam uzeo apple ako ga toliko volim i branim pitace neko :), razlog je jednostavan nemam toliko novca za LT da izdvojim da imam ne bi casio casa uzeo bih neki apple za 1500 e... Al sta je tu je takav nam je standard.

E sada ja da sam na tvom mestu ako bas mora LT ja bih uzeo neki Dell zasto ? Pa mislim da je dizati kredit za uzimati LT ludorija :) Pogotovo kakva je sada globalna i finansiska situacija, da imas kes u rukama sada OK, al kredit ja ne bih dizao treba to otplacivati itd :).

Stoga si za pocetak izmi neki jaci dell sa i7, 8 gb rama, i dobrom grafikom i zavrsi posao, ako kasnije budes imala para prodas ovaj kupis Apple i to je to :bye:
 
Apple sta reci za Apple sem da ko nije imao neki njihov proizvod prica napamet...
Ja sam Apple-ov ipod suffle kupio pre tacno 4 godine, i dan danas baterija mu drzi kao prvog dana, kvalitet izrade je pervarzija, kvalitet zvuka i slusalica vrhunski znaci.
Bilo koji mp3 druge marke koji sam uporedio sa mojim ipod-om nije mu bio ni do kolena ali ni do kolena znaci po kvalitetu zvuka, jasnoci i jacini.

E sada posto se ovde prica o LT nisam imao nikada apple-ov naravno, ali kako svi mozemo da primetimo cak i nasi ovde koriste apple, tipa ovi iz Granda kada je audicija itd...
Zasto ? Pa verovatno zato sto su gotovo neunistivi kao i moj ipod, zbog kvaliteta izrade, i kvaliteta komponenti.
Neko je pomenuo da se potpuno iste komponente stavljaju u ostale LT i u Apple to nije tacno nikako, primera radi Apple ima svoje sopstvene hard diskove koje izradjuju oni, opticke uredjaje, ram memorije, monitore, graficke kartice, tastature, miseve....itd itd, e sada npr apple ce da ubaci u svoj LT intelov i7, al zato ni jedan dell ne moze ubaciti grafiku koju je napravio apple npr... Ima i kod nas da se kupi delova od apple kompanije ali je jako siromasno sa ponudom.

Ja sam skoro uzeo dell LT Inspirion sa istim procesorom koji je naveden na tvom linku br 2 8 gb rama i slabijom grafickom nego na linku br 2 za 67 000 dinara.
Zasto nisam uzeo apple ako ga toliko volim i branim pitace neko :), razlog je jednostavan nemam toliko novca za LT da izdvojim da imam ne bi casio casa uzeo bih neki apple za 1500 e... Al sta je tu je takav nam je standard.

E sada ja da sam na tvom mestu ako bas mora LT ja bih uzeo neki Dell zasto ? Pa mislim da je dizati kredit za uzimati LT ludorija :) Pogotovo kakva je sada globalna i finansiska situacija, da imas kes u rukama sada OK, al kredit ja ne bih dizao treba to otplacivati itd :).

Stoga si za pocetak izmi neki jaci dell sa i7, 8 gb rama, i dobrom grafikom i zavrsi posao, ako kasnije budes imala para prodas ovaj kupis Apple i to je to :bye:

Ih nahvali ti njega al ja npr imam iPhone koji sam platio skoro 600evrica pre 2.5godina i nimalo nisam zadovoljan. Slusalice su se raspale veoma brzo, kabl za punjnje isto tako, sada me njaka i desava se da nece da ga prepozna, neka tehicka resenja, odnosno izrada je krajnje lose uradjena kao npr prikljucak za slusalice koji se veoma lako napuni sranjima pa moras da ga cistis i vadis, mestoza punjenje/povezivanje sa racunarom isto tako....

Koriste zato sto su videli na serijama i po americkim filmovima da se korsite pa hoce da budu in i nista drugo... Apple ima veoma dobro organizovan marketing sektor i za reklame torse ogromne svote novca.
Stavljaju se druze, sve se proizvodi u Kini i mestima gde je jeftina radna snaga, mislis da apple ima svoje fabrike za hdd, opticke uredjaje, panele, graficke kartice... Zna li koliko je to neisplativo? Atijeve graficke, mislim da idu WD diskovi... Neamju nista oni svoje, sve im prave robovska radna snaga.... Mozda samo misevi i tastatura al i to sam ubedjen da im prave kinezi....
 
Ih nahvali ti njega al ja npr imam iPhone koji sam platio skoro 600evrica pre 2.5godina i nimalo nisam zadovoljan. Slusalice su se raspale veoma brzo, kabl za punjnje isto tako, sada me njaka i desava se da nece da ga prepozna, neka tehicka resenja, odnosno izrada je krajnje lose uradjena kao npr prikljucak za slusalice koji se veoma lako napuni sranjima pa moras da ga cistis i vadis, mestoza punjenje/povezivanje sa racunarom isto tako....

Koriste zato sto su videli na serijama i po americkim filmovima da se korsite pa hoce da budu in i nista drugo... Apple ima veoma dobro organizovan marketing sektor i za reklame torse ogromne svote novca.
Stavljaju se druze, sve se proizvodi u Kini i mestima gde je jeftina radna snaga, mislis da apple ima svoje fabrike za hdd, opticke uredjaje, panele, graficke kartice... Zna li koliko je to neisplativo? Atijeve graficke, mislim da idu WD diskovi... Neamju nista oni svoje, sve im prave robovska radna snaga.... Mozda samo misevi i tastatura al i to sam ubedjen da im prave kinezi....

Da li si ti siguran da si kupio original Apple a ne neku kopiju :per:
Znaci ko god sumnja mogu mu slikati moj ipod suffle i toliko se jedan kvasio ( od znoja ) nebrojeno puta jer sam trcao sve sa njim a posto ima stipaljku zadenem ga za sorc ili trenerku, dosta koriscenje, nikada niti jedan problem nije imao sem jednom kada se punio pa nestalo struje pa se malo ,,slogirao'' to jest morao sam da ga resetujem na fabricka podesavanja, al sve u svemu ocena od 1 do 10 je 10 +.

Ne znam gde prave komponente al svoje imaju : http://itsvet.com/proizvodi/apple/comp_comp_hdd/producer/171 ], http://itsvet.com/proizvodi/apple/comp_comp_vga/producer/171, http://itsvet.com/proizvodi/apple/comp_comp_ram/producer/171 itd itd, samo kazem kod nas je ponuda jako ogranicena pogledajte po stranim radnjama pa da vidite sta sve apple proizvodi. A za sastavljanje pa danas se sve sastavlja u kini, indoneziji, tajvanu, pakistanu..., zbog jeftine radne snage al kvalitet komponenti nije odatle, kao npr original adidas patike jeste da su oni sastavljanje u tajvanu npr al je sirovina nemacka...

A i malo sam procesljao sada njihove LT koji imaju u ponudi kod nas... Stavlja se samo intelov procesor npr i eventualno grafika da nije proizvedena od apple-a svi ostali bitni delovi se stavljaju koje je apple napravio, mozes videti i sam :D
 
Da li si ti siguran da si kupio original Apple a ne neku kopiju :per:
Znaci ko god sumnja mogu mu slikati moj ipod suffle i toliko se jedan kvasio ( od znoja ) nebrojeno puta jer sam trcao sve sa njim a posto ima stipaljku zadenem ga za sorc ili trenerku, dosta koriscenje, nikada niti jedan problem nije imao sem jednom kada se punio pa nestalo struje pa se malo ,,slogirao'' to jest morao sam da ga resetujem na fabricka podesavanja, al sve u svemu ocena od 1 do 10 je 10 +.

Ne znam gde prave komponente al svoje imaju : http://itsvet.com/proizvodi/apple/comp_comp_hdd/producer/171 ], http://itsvet.com/proizvodi/apple/comp_comp_vga/producer/171, http://itsvet.com/proizvodi/apple/comp_comp_ram/producer/171 itd itd, samo kazem kod nas je ponuda jako ogranicena pogledajte po stranim radnjama pa da vidite sta sve apple proizvodi. A za sastavljanje pa danas se sve sastavlja u kini, indoneziji, tajvanu, pakistanu..., zbog jeftine radne snage al kvalitet komponenti nije odatle, kao npr original adidas patike jeste da su oni sastavljanje u tajvanu npr al je sirovina nemacka...

A i malo sam procesljao sada njihove LT koji imaju u ponudi kod nas... Stavlja se samo intelov procesor npr i eventualno grafika da nije proizvedena od apple-a svi ostali bitni delovi se stavljaju koje je apple napravio, mozes videti i sam :D

Naravno da jesam, doneto iz Amerike, Sim free i ostale gluposti...
Telefon je zivo sranje, zvuk je Ok al ne perfektan, slusalice mogu biti daleko kvalitetnije, ekran je Ok al i to nije njihova tehnologija vec druga frima pravi ekrane za njih..

Pogledaj samo ko pravi iPhone
http://texyt.com/iphone+manufacturer+supplier+assembler+not+apple+00113

Sve je to Ok, isto tako i najveci proizvodjaci HDD-ova nalepe svoje ime al delove prave samo par fabrika, zato ti je i toliko skocila cena kada su bile poplavljene fabrike.
Mogu oni da napisu sta hoce al je tehnoloski/ekonomski neisplativo da pravis postrojenja da bi ugradjivao samo u svoje masine. Oni samo lupe svoje ime al delovi su dosli sa ko zna kojih mesta i samo sastavljeni u nekom njohovom postrojenju. Vidis i sam da je na grafickim Radeon chipset, a koliko znam Apple nije proizvodjac Radeon cipseta. Zato ti i kazem da oni uzimaju delove i sami ih sklapaju.

Tako da ce npr nove ekrane za iPhone 5 praviti ili Toshiba ili Sharp...

Mozda se jedan mali deo pravi u njhovim fabrikama al sumnjam da 20% proizvoda tipa Mac Air, Mac Pro.... ima nesto sto je 100% Apple. Jednostavno ne ispalti im se da prave svoju fabriku za SSD, napajanje, memoriju ( koja je sada toliko jeftina da je to smesno, drug ima nekih 100 pakoanja od 8GB Geil Enhance Corsa 1333mhz. Cena 8gb za 40-45 eura, mozda je sada i manje, nisam pitao.
 

Back
Top