Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Teksavy je discount internet provider i mislim da je samo u pojedinim delovima Kanade.

Usput, pricati o internetu i raznim paketima je zaista gubljenje vremena posto svi ti paketi zavise u kojem ste delu Kanade.

Ukratko, postoje neke cake da se internet i paketi dobiju nize. Na primer ako ste sa provajderom oko godinu dana i nazovete i kazete da ce te da otkazete, ponudice vam nizu cenu. Tako sam ja na primer sa Bell Internetom dobio 50% snizenje sto ispadne mnogo jeftinije od konkurencije.

Licno ja te pakete mzrim sve jedno. Kablovska televizija je na primer totalno bacanje para. Ja imam antenu koja hvata desetak HD kanala (najobicnija moguca antena) i ne bih mi palo na pamet da dajem najmanje $40 mesecno za to. Treba biti kreativan. Ja mislim da je bilo 10 godina kada sam znao nekoga telefonom iz Kanade.

To sa ucenjivanjem ide odlicno sa tim telekom firmama, napravis listu zahteva, odes u ofis i kazes hocu toto i to i dok to ne dobijem nista necu da potpisem... i tako se to radi :)

ja sam tako dobila i neke kredite u banci, doduse... nisam otvoreno pretila, zena je bila fakultetski obrazovana pa je sabrala 2+2 bez crtanja :) rekla sam samo da sam jako nezadovoljna zbog toga i toga, da mi je druga banka dala kredit koji su on odbili i blah blah... dobila sam kredit i novu kreditnu karticu sa tri puta visim limitom :D
 
Veoma je vazno da uzimate kredite, kartice i redovno sve otplacujute jer tako gradite kreditni rejting. Niko o tome nije pisao... to je nesto veoma vazno. Takodje je vazno u kom kraju grada zivite, ako ste u "gradu" sa studentarijom, i nisko budzetnim ljudima oko vas... verovatno vam je i skola u koju vam ide dete niskobudzetna i to moze biti prilicno zastrasujuce... i zatupljujuce iskustvo za vase dete

zato se mi u narednih godinu dana selimo u najskuplji kraj u gradu, da nam dete ima fino drustvo :)
 
Kakva su vasa iskustva sa privatnim zdravstvenim osiguranjima u Torontu?Koje je najbolje i koliko otprilike kosta tromesecno za porodicu sa dvoje dece?I da li je neko koristio usluge CHCs-a?

Dok ti ne krene obavezno, moras uzeti neko osigruanje. U Alberti i Saskecvanu krece odmah. U BC-ju je nas izaslo oko 100$ mesecno po osobi, tj 900$ za tri meseca dok nije pocelo da tece.
Ako se odmah zaposlite, onda vam ni ne treba. Extended osiguranje obicno porkiva sve zivo i za zenu i za decu ( dental je kod mene 1,5K godisnje za svakog posebno, s tim sto je nesto 100% pokriveno a nesto 50%).
Proucite sve opcije pre nego sto dodjete.
 
Dok ti ne krene obavezno, moras uzeti neko osigruanje. U Alberti i Saskecvanu krece odmah. U BC-ju je nas izaslo oko 100$ mesecno po osobi, tj 900$ za tri meseca dok nije pocelo da tece.
Ako se odmah zaposlite, onda vam ni ne treba. Extended osiguranje obicno porkiva sve zivo i za zenu i za decu ( dental je kod mene 1,5K godisnje za svakog posebno, s tim sto je nesto 100% pokriveno a nesto 50%).
Proucite sve opcije pre nego sto dodjete.


Tako sam i mislila.Hvala na odgovoru
 
KanadjaninAB Po struci sam gradjeviski tehničar sa nekoliko godina radnog iskustva prvenstveno u suhomontaži(draywall installer) .....
....hteo sam te upitati kakva je situacija u Alberti u toj branši i dali možda poznaješ nekog ko se bavi gradjevinskim poslom..... moram ti reči da sam do sada poslao poslodavcima u Kanadu stvarno mnogo životopisa i aplikacija za posao, ali na moju žalost za sada još uvek nisam uspeo dobiti pozitivan odgovor .... :) Dodao bi samo još to da sam Slovenski državljan i da posedujem Kanadsku vizu koja mi važi godinu dana i omogučava mi da me potencijalni poslodavaoci mogu zaposliti...

p.s.Familjaran sam čovek i pomalo me je strah napustiti posao ženu i decu pa otiči tamo na slepo i tražiti posao iz kanade pošto tamo nemam stvarno nikog..

ps, za bilo kakvu povratnu infoformaciju bio bi ti stvarno zahvalan ...
 
Pozdrav svima na forumu, hvala Vam veliko sto ste bili tu da mi opalite samarcinu kada sam poceo da dramim u vezi odlaska :mrgreen:

Zamolio bih , ukoliko neko ima iskustva sa zivotom u Otavi , da ih prenese realno. Konkretno, pri razgovoru na forumima stice se utisak da ako se boravi u West delu moze se ziveti i bez francuskog jezika, odnosno cak i raditi u privatnom sektoru. Deluje mi kao pristojan grad, cistiji i manji u odnosu na Toronto.
Ukoliko bih se , zbog posla morao preseliti u Toronto :gace: , sta mislite o delu grada Annex? Koji je deo najpristojniji za zivot uopste. Ne znam da li je dobra polazna tacka za novog imigranta , cene+kriminal, ili ste pre za neku manju sredinu tipa London ?


Hvala
 
KanadjaninAB Po struci sam gradjeviski tehničar sa nekoliko godina radnog iskustva prvenstveno u suhomontaži(draywall installer) .....
....hteo sam te upitati kakva je situacija u Alberti u toj branši i dali možda poznaješ nekog ko se bavi gradjevinskim poslom..... moram ti reči da sam do sada poslao poslodavcima u Kanadu stvarno mnogo životopisa i aplikacija za posao, ali na moju žalost za sada još uvek nisam uspeo dobiti pozitivan odgovor .... :) Dodao bi samo još to da sam Slovenski državljan i da posedujem Kanadsku vizu koja mi važi godinu dana i omogučava mi da me potencijalni poslodavaoci mogu zaposliti...

p.s.Familjaran sam čovek i pomalo me je strah napustiti posao ženu i decu pa otiči tamo na slepo i tražiti posao iz kanade pošto tamo nemam stvarno nikog..

ps, za bilo kakvu povratnu infoformaciju bio bi ti stvarno zahvalan ...

Kakvu Kanadsku vizu imas?
 
KanadjaninAB Po struci sam gradjeviski tehničar sa nekoliko godina radnog iskustva prvenstveno u suhomontaži(draywall installer) .....
....hteo sam te upitati kakva je situacija u Alberti u toj branši i dali možda poznaješ nekog ko se bavi gradjevinskim poslom..... moram ti reči da sam do sada poslao poslodavcima u Kanadu stvarno mnogo životopisa i aplikacija za posao, ali na moju žalost za sada još uvek nisam uspeo dobiti pozitivan odgovor .... :) Dodao bi samo još to da sam Slovenski državljan i da posedujem Kanadsku vizu koja mi važi godinu dana i omogučava mi da me potencijalni poslodavaoci mogu zaposliti...

p.s.Familjaran sam čovek i pomalo me je strah napustiti posao ženu i decu pa otiči tamo na slepo i tražiti posao iz kanade pošto tamo nemam stvarno nikog..

ps, za bilo kakvu povratnu infoformaciju bio bi ti stvarno zahvalan ...

Iskreno ne znam nikoga sa tom strukom ovde. Van mog posla i zanimanja, nema se puno vremena za bilo sta drugo. Kakvu vizu imas?
 
Koliko moze da se zaradi u Kanadi?
I jel placaju po satu ili je fiksna plata?
Za neke obicne poslove,cisto informativno

Minimalac je 9.5$ (ovde gde sam, svaka provincija ima drugacije)
'Obicni' poslovi su - zavisi sta smatras - verovatno nesto za cega ne trebaju posebne kvalifikacije - u rangu 11 do 15$ na sat u startu - posle par godina mozda doguras do 20, ponekad vise. Ali to ti je bruto plata, od toga odbij cetvrtinu na poreze i doprinose, dakle mesecno ti ostaje 1500-2000$ sto je jedva dovoljno za osnovne potrebe. Ako imas diplomu koja vazi u Kanadi i dobar zanat, poslovi u struci ce ti doneti preko 20$ u startu sa tim se vec moze komotnije preziveti
Obracunava se po satu, ali neke firme imaju fiksno radno vreme, pa ti plata zavisi samo od toga koliko mesec ima dana, a negde te posalju kuci ranije kada nema posla ili radis u razlicitim smenama i tu se vodi evidencija
 
Poslednja izmena:
Koliko moze da se zaradi u Kanadi?
I jel placaju po satu ili je fiksna plata?
Za neke obicne poslove,cisto informativno

Prilicno uopsteno pitanje
Od 9$ po satu . To je uobicajeno najniza dnevnica u skoro svim provincijama. Naravno ovo je sa porezom, odbici za najmanje plate su oko 25 pa sve do 40% za najvece.
Obicni poslovi, tipa radnik u Walmartu ili u Meku su max 15$ na sat, blize 10$. Ovde to radi obicno studentarija ili kao dodatni posao (obicno vikendom).
Ako si zubar, prosecna pocetna plata u Kalgariju je 90$ na sat (primer)
Inzenjeri su obicno placeni godisnje, tu za sada nisam cuo nikoga da radi na sat, osim konsultanata i kontraktora (obicno preko 100$ na sat)
Npr. ja radim za godisnju platu, nema striktnog radnog vremena, mogu da radim i od kuce ako moram da ostanem itd. ali projektni rokovi moraju da se ispostuju tako da bude prekovremenog rada.
 
Poslednja izmena:
.......ja imam Working Holiday vizu ..znam da nije bog zna kakva viza... ali od svih mogučih viza koje su trenutno na raspolaganje i koje ti pri tome omogučavaju zapošljenje po dulazku u Kanadi nju je bilo nekako najlakše dobiti ...kao što rekoh u Kanadi nemam nikoga i težko mi je več zamisliti samo to da moram napustiti dvoje male dece i ženu a kamoli da bi se odlučio na potez pa otišao tamo na slepo pa od tamo tražio stan,posao itd...groznica me hvataaaa samo kad pomislim:),.. tako smo došli do zaključka da bi bila najbolja opcija verovatno za mene kada bi još pre odlazka pokušao navezati stike sa nekom firmom koja bi mi možda mogla omogučiti posao ili bar upoznati čoveka koji bi me mogao usmjeriti potencijalnim poslodavaocima..... (ja sam zamišljao da bi to bilo najbolje u branši gradjevine pošto tamo imam stvarno dosta izkustva)mada nije pogoj ja sam spreman raditi praktično bilo kakav posao......zato momci i devojke ako slučajno neko zna nekog potencialnog poslodavaoca neka mi se javi....:)ZNAM DA ZVUČI VIŠE OD POLA NAPISANOG KAO ZNANSTVENA FANTASTIKA POGOTOVO ZADNJI DEO..ALI KAKO ONO VEČ KAŽU LJUDI:"NADA ZADNJA UMIRE"

pozzz svima...
 
posao u gradjevini ces naci bez problema, lokalne novine imaju oglasa koliko hoces...
ali ako ti viza traje godinu dana, pozuri jer sve teze ce se neko odluciti da te zaposli kada vidi da ti uskoro istice...

a da ti neko sredi na gotovo,a ti samo da dodjes..nema nista od toga...
 
moja viza se aktivira i počinje da važi tek od prvog dana kad udjem u Kanadu znači ako dodjem tamo 25 juna važi mi do 25.6.2013.....
botexag znam znam....iluzorno je očekivati u ovo vreme bilo šta ...a pogotovo da neko nekom uz sve svoje obaveze i tempo života sredjuje posao totalnome strancu .....ništa onda eto mene tamo za mesec dana (edmunton ili calgary)
... a ako neko od vas slučajno uspe upoznati kakog Deda Mraza sa gradjevinskim poduzečem neka mi javi:)
p.s.na kojim sajtovima je najbolje tražiti stan u ta dva grada dali postoje neki interne stranice sa oglasima ili se može nači sve u vezi s tim na craigslistu ....
barem bi to pokušao da obezbedim pre nego što sletim na kanadsko tlo:) ..
 

Back
Top