Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Naravno, samo nisam hteo da uvredim vernike,
ovde ispljuvaše ateiste, pa eto, da bih pokazao ateističku
toleranciju prećutah ovo za naslov.

Етимолошки посматрано, идиот је неко ко нема везе са јавним пословима; после смо тај термин везали за менталну ретардацију, стање духа...
 
Етимолошки посматрано, идиот је неко ко нема везе са јавним пословима; после смо тај термин везали за менталну ретардацију, стање духа...

U današnjem dekadentnom društvu (ne samo današnjem) dobar i pošten čovek je idiot, a svaka bagra je sposoban čovek.
Zamena vrednosti je očigledna.
 
Али, колико видим сања* користи интерпункцијски знак, који, верујем, сама не користи; а испровоцирана погрешним плагирањем Џојса коме су наши лектори паузу у току мисли обележили двема тачкама (то правопис не познаје као интерпункцијски знак), преузела је као стигмато-сарказам.

Побогу, алим, зашто стављаш ДВЕ тачке, а не три?
.. nisam ja isprovocirana pogrešnim plagiranjem džojsa ..
.. negu uočavam alimovu reformu pravopisa kao genijalnu ..
 
.. vidiš .. meni izgleda da ste vi .. takve stvari .. u principu .. zaboravili ..
.. dakle .. mislim da ste žrtvovali ideje .. da bi sačuvali privid .. .. rekao bi .. mudrost .. da bi sačuvali pamet ..
.. ja mislim da pogrešno koristiš to .. vi ..
.. ja u te .. vi .. ne spadam ..
(.. a to što ti svakako umeš bolje .. jasnije i preciznije .. izraziti srž knjige .. na tome ti svaka čast ..
.. al ne moraš baš toliko insistirati na merenju s onima koji to izražavaju .. našire ..)
 
Етимолошки посматрано, идиот је неко ко нема везе са јавним пословима; после смо тај термин везали за менталну ретардацију, стање духа...

.. etimologija je nebitna ..
.. dostojevski u idiotu razmatra baš to što je alim rekao .. da li biti dobar čovek .. znači biti idiot ..
 
.. ma ko je ispljuvao ateiste ..?

Nije, nego, k...e, ******, homoseksualci, itd. itd., i sa njima ateisti (u jednom postu bese neko slicno ovom, nabrajanje)i. sta imaju zajednicko ateisti sa
ovim navedenim marginalnim grupama, ciji pripadnici mogu biti itekako veliki vernici.

Setih se jednog filma, kurt rasel u glavnoj ulozi, on je neki snejk, ne mogu se setiti naziva filma,
pocinje, kao neka kataklizma, a na jedno ostrvo proteran sav sljam drustva, ubice, k...e, lopovi i naravno ATEISTI.
Tako pocinje uvod filma, ovim recima narator se obraca gledaocu!
Sve mi se cini.....al da ne duzim....
 
.. a tako znači .. dostojevski je htio reći da miškin ne radi u javnim poslovima .. a s obzirom da si ti tu etimologiju izučio .. onda ju ubacuješ i ovdje ..
.. a .. vidiš .. ja mislim suprotno .. da su javni poslovi nevažni za ono što dos govori .. jer je htio reći nešto jebeno jednostavno .. znači li biti dobar isto što i biti glup ..

.. a isus bi teško bio idijot .. .. znaš što ga spašava .. ? .. to što ništa nema ..
.. dostojhevski je moga pisati o nekom .. dobrom kao isus .. ali je htio i o nekom .. stvarnom .. šta bi taj radio sa tim što ima ..
.. kad je jedan bogati htio za isusom .. ovaj mu je rekao daj sve svoje siromasima i pođi za mnom .. .. dalje znaš ..
.. a danas .. na svijetu ima dobrih .. ? .. kako izgledaju .. ? .. dostojevski je mrtav .. ali njegovo je pitanje rješeno .. ? .. ili još živo .. ?
.. sjećam se jedne ženske iz knjige .. dobra .. pomaže svih .. ljubav .. plemenitost .. ama karitas živi .. ali pare ne da .. .. zanimljiva .. ? .. .. mnogo sam kasnije našao jednu sličnu .. možda kakav rod .. šta li .. kod sartra .. u putevima slobode ..
.. otad pomrli svi ti .. i miškin i dos i sartr i te ženske .. a .. jope sve živo .. ne čini vam se .. ?

.. ponekad mi se čini da ja i ljudi ne pričamo o istom .. pa o čemu onda ljudi pričaju .. ? .. ponekad mi se čini da ja i dos mislimo o istom .. vama se to nikad ne učini .. ?
 
Nije, nego, k...e, ******, homoseksualci, itd. itd., i sa njima ateisti (u jednom postu bese neko slicno ovom, nabrajanje)i. sta imaju zajednicko ateisti sa
ovim navedenim marginalnim grupama, ciji pripadnici mogu biti itekako veliki vernici.
.. ne znam .. pitaj noru .. to je razvrstavanje ona uvela ..
.. i nešto ne mislim da je mislila bilo koga od navedenih pljuvati ..
(.. niti sam primetila da ih je bilo ko drugi pljuvao ..)
 
.. ne znam .. pitaj noru .. to je razvrstavanje ona uvela ..
.. i nešto ne mislim da je mislila bilo koga od navedenih pljuvati ..
(.. niti sam primetila da ih je bilo ko drugi pljuvao ..)

Ma meni svejedno, navikao sam se ja to da slusam,
indikativna je kategorizacija, nisam imao nameru da sirim temu, samo sam tebi odgovorio,
nema potrebe siriti diskusiju i spamovati temu.
poz
 
.. sjećam se jedne ženske iz knjige .. dobra .. pomaže svih .. ljubav .. plemenitost .. ama karitas živi .. ali pare ne da .. .. zanimljiva .. ? .. .. mnogo sam kasnije našao jednu sličnu .. možda kakav rod .. šta li .. kod sartra .. u putevima slobode ..
.. sara ..

..

.. da .. misliš isto ko dostojevski ..
(.. nemoj pred srbima skraćivati .. dos je jedna nezgodna skraćenica .. ovdi kod nas ..)
.. i ja mislim prilično slično ..
 
.. da .. tačno ..
.. poenta je u razradi ..
.. inače bi pisao haikue ..

.. izreka je .. dobar i lud su braća ..

.. al da se baš vratim na ateiste .. kad si već prepznao popljuvavanje .. koga nigde nije bilo ..

.. mislim da je ateistima prilično teško da razumeju dostojevskog ..
.. a i religijcima ..
.. mislim da su ateisti u opasnosti da ga ne shvate .. a religijci u opasnosti da ga pogrešno shvate ..

.
 
.. i ovo je relativiziranje .. dostojevski na svoj sartr na svoj .. tuđman na svoj milošević na svoj ..
.. a i izmjenična struja je trebala biti izmišljena .. pa da nije tesla bio bi neko drugi ..

.. ali ne .. ja nebi rekao .. mnogo je toga na ovom svijetu .. jedno i jedinstvano .. za početak barem dvojica .. ja i bog .. a nakon toga i dostojevski .. postejeći .. jasan .. i od boga dan ..
 
.. i ovo je relativiziranje .. dostojevski na svoj sartr na svoj .. tuđman na svoj milošević na svoj ..
.. a i izmjenična struja je trebala biti izmišljena .. pa da nije tesla bio bi neko drugi ..

.. ali ne .. ja nebi rekao .. mnogo je toga na ovom svijetu .. jedno i jedinstvano .. za početak barem dvojica .. ja i bog .. a nakon toga i dostojevski .. postejeći .. jasan .. i od boga dan ..

tacno, da nije ovaj bio bi onaj, nije to relativizacija, to je jednostavno prirodan tok stvari, da li je tesla ili markoni, ono o radio talasima, pitanje datuma, malo da spustimo loptu,
da i da nije nekog "pojedinacnog i posebnog bilo" opet bi nesto bilo, mozda na dragaciji nacin, al' opet bi bilo, posebno mu da pecat, uvek je tako, nije to relativizacija, to je neminovnost....
uvek nesto bude prvo... onda se postavljaju pitanja... kad i kako?

mogu li ja da se prikljucim vama dvojici .... hahahahaa pardon, trojici .....;)


.... svaki covek je ....jedinstven i pojedinacan ....itd., itd.,
 
Poslednja izmena:
.. i ovo je relativiziranje .. dostojevski na svoj sartr na svoj .. tuđman na svoj milošević na svoj ..
.. a i izmjenična struja je trebala biti izmišljena .. pa da nije tesla bio bi neko drugi ..

.. ali ne .. ja nebi rekao .. mnogo je toga na ovom svijetu .. jedno i jedinstvano .. za početak barem dvojica .. ja i bog .. a nakon toga i dostojevski .. postejeći .. jasan .. i od boga dan ..

Mislis da nije bilo tudjmana i milosevica ne bi bilo sranja koje nas je zadesilo?
slabo si ti to nesto "SKONTAO"
 
Poslednja izmena:
.. da .. tačno ..
.. poenta je u razradi ..
.. inače bi pisao haikue ..

.. izreka je .. dobar i lud su braća ..

.. al da se baš vratim na ateiste .. kad si već prepznao popljuvavanje .. koga nigde nije bilo ..

.. mislim da je ateistima prilično teško da razumeju dostojevskog ..
.. a i religijcima ..
.. mislim da su ateisti u opasnosti da ga ne shvate .. a religijci u opasnosti da ga pogrešno shvate ..

.

Biti tako iskljuciv, mislim...
...da li ateisti ili religiozni ( ne)razumeju Dostojevskog ? Izvini, ne prilici da se bude tako iskljuciv. Bice da je u zaru diskusije. Ja, na primer, drzim da je Nice razumeo Dostojevskog. z:)
 
Biti tako iskljuciv, mislim...
...da li ateisti ili religiozni ( ne)razumeju Dostojevskog ? Izvini, ne prilici da se bude tako iskljuciv. Bice da je u zaru diskusije. Ja, na primer, drzim da je Nice razumeo Dostojevskog. z:)

Sanja* ti Agnostik?

ko razume Dostojevskog, uopste, po tebi, sanja*?

ajd' malo sam grubu rec upotrebio, vec to napisah, nije popljuvavanje u pitanju, kategorizacija, svrstavanje je u pitanju, napisah post o tome.

sanja*, nije valjda da samo ti i alim razumete Dostojevskog?

A Nice, jasno ko dan da ga je razumeo, o tome i pisao...koliko se secam...procitanog....
 
Poslednja izmena:
.. mislim da su tuđman i milošević u stvari .. sreća za balkan .. da je juga trajala do danas .. rat koji bi nastao bio bi deset puta strašniji ..

.. naravno .. ****** .. mislim i to .. sljedeće ..
.. ko od ljudi ne uspjeva priznati .. veličinu .. dostojevskom tesli ili isusu .. riskira da bude čovjek koji ne shvaća istinu .. .. ne zato što njima ta veličina treba .. nego zato što ju i drugi čovjek .. može vidjeti i shvatiti ..
.. a svjetova nema sto .. ima jedan .. i toga pokreću jasni zakoni .. baš ti .. koji postoje ..
 
Ja ni na jedan nacin nisam pokusao da osporim njegovu velicinu, naprotiv, procitaj moje postove koji su
predhodili, ali pravljenje boga od nekog to je malo preterivanje, velicina je velicina,
genijalnost je genijalnost, a bogovi su "bogovi"

a isus kao ideja dobrog, jeste dobra ideja, na njoj se i marksizam temelji , na toj ideji...jednakosti
zloupotreba je vec druga stvar...
 
Poslednja izmena:
.. a tako znači .. dostojevski je htio reći da miškin ne radi u javnim poslovima .. a s obzirom da si ti tu etimologiju izučio .. onda ju ubacuješ i ovdje ..
.. a .. vidiš .. ja mislim suprotno .. da su javni poslovi nevažni za ono što dos govori .. jer je htio reći nešto jebeno jednostavno .. znači li biti dobar isto što i biti glup ..

Ма, нисам ја то измислио. Погледај било који речник:

Идиот, -а (м) (ж.идиоткиња) [лат. idiota од грч. idiotes грађанин без јавних обавеза]1. у старој Грчкој, припадник нижих слојева народа који није упућен у државне послове. 2. мед. онај који пати од идиотизма. 3. пеј. глупак, блесан, будала. 4. уређај који омогућава особи у телевизијском студију да чита написан текст...

Извор је:
Велики речник страних речи и израза: Иван Клајн, Милан Шипка


Или било који други.

Није случајно Дос. (хихи - Дос!) тако дао назив роману. У књижевној теорији то се зове именска индивидуализација.
 
Poslednja izmena:
.. nije to .. htio sam reći da je to što govoriš za mene sada potpuno nevažno .. to sa riječima ..

.. timosten ..
.. ni ja nisam htio od dostojevskog stvoriti boga ..
.. a od isusa .. čini mi se .. htio bi .. stvoriti boga .. htio bi reći da čovjek može prerasti sebe .. po raznim pitanjima i tako sličiti na isusa ..
.. ali .. to ne znači mnogo ..
.. svaki čovjek ima neku .. vlastitu skalu vrijednosti .. svako nešto slijedi .. .. i kako ništa ne sliči čovjeku kao drugi čovjek .. .. to svaki .. trasira svoj put služeći se drugima .. kao orjentirima ..
 
@alim



Osnovna misao vodilja, predmet istrazivanja dostojevskog je dobro u coveku, sve sto
je napisao o losim karakterima je u sklopu istrazivanja ideje "dobro u coveku", (o tom i Dostojevski pise u svojim dnevnicima)
imam skoro sve sto je kod nas objavljeno od Dostojevskog, sve sam procitao,
mada davno, poneceg se i secam ;) (spremam se na obnavljanje gradiva ovih dana)

e vidis, celih svog zivota, a verovatno i do smrti, gajicu u sebi tu ideju, tog dobrog, mada nisam vernik ;),
pokusacu da nikad nikog ne mrzim, i bas cesto pomislimi da je to borba protiv vetrenjaca, otud uglavnom i moj odnos
prema zivotu kao apsurdu.

Verska crta, koju je dostojevski u svojoj transformaciji od "socijaliste" ka ortodoksnom verniku razvio,
potice kao posledica stradanja u sibiru....koja meni ne smeta, ni kod njega, ni kod tebe ni kod inog, ajd malo na tvom meternjem

.. svaki čovjek ima neku .. vlastitu skalu vrijednosti .. svako nešto slijedi .. .. i kako ništa ne sliči čovjeku kao drugi čovjek .. .. to svaki .. trasira svoj put služeći se drugima .. kao orjentirima ..

u ovom se u potpunosti slazem
 
Poslednja izmena:
@alim



Osnovna misao vodilja, predmet istrazivanja dostojevskog je dobro u coveku, sve sto
je napisao o losim karakterima je u sklopu istrazivanja ideje "dobro u coveku", (o tom i Dostojevski pise u svojim dnevnicima)

Аферим!

То је оно што сам још јуче хтео да напишем апропо констатацији коју је неко поставио, да је Достојевски афирмисао зло у човеку.
Ти си то одлично сублимирао.
Мени је на памет падало да повучем паралелу са кинематографијом и ратним филмовима.
Наиме, најбољи филмови ратне тематике су у ствари антиратни филмови.z;)
 

Back
Top