Nihilizam

Između ostalog...Fariseji imali na umu najefikasniji populizam-očigledno...
Znači ,moš biti glup ko tocilo i ne razumeti religiju,samo slepo verovati-zagarantovana ti
VIP loža u raju...:mrgreen:
Papa,kardinali,biskupi i svi zapadni teolozi zdušno podržavaju takvu doktrinu...
Pravoslavlje ide još korak dalje u retro:ne treba ništa da znaš-samo da osećaš... To znači
da je dovoljna skoro animalna vera...:mrgreen:
Sveštenicima nisu nužni filozofi i mudri ljudi,štaviše-prećutno-takvi u raju nemaju šta da traže...
(Oni će da filozofiraju-kako da ne
...:mrgreen:)
Nacuclao si se fisher-u. :mrgreen: Zašto se često pozivaš na Molitvu na jezeru? Ti i ne znaš koloko su pojedini sveštenici mudri i svestrano naobrazovani. U stvari - nećeš da znaš! Al, može ti bit. :lol:
 
Nacuclao si se fisher-u. :mrgreen: Zašto se često pozivaš na Molitvu na jezeru? Ti i ne znaš koloko su pojedini sveštenici mudri i svestrano naobrazovani. U stvari - nećeš da znaš! Al, može ti bit. :lol:
S najučenijima među njima sam imao prilike...Svakako su naobrazovani i informisani,ali Risto -i verom sputani...
Naime...Moš reči da je đavolska rabota,ali jedno je dobro a nebrojeno mogućnosti ne dobrog...U to spada i zlo...
I šta da ti kažem:kad bismo se držali samo isključivog dobra-ne bi bilo ni umetnosti ni napretka,ni kreacija...
Ali misli ti i sam...
Ja sam stalno na misaonom brdu-s one strane i dobra i zla...Malo osamljeno mesto doduše,ali panorama...
 
Onaj ko se uputio u potragu za apsolutnom istinom, neminovno dolazi do različitih saznanja, često kontradiktornjih, pa zato zapada u nihilizam.
Kad u Besedi na gori Isus kaže : "Blago siromašnima duhom jer je njihovo carstvo nebesko", to jedino mogu tumačiti željom da se kaže nešto kao: blago onima koji ne znaju previše, sumnjaće u moje učenje, a gde je sumnja, tu je i nihilizam.

A da je bio dovoljno mudar pa da sam sebi od pocetka zivota dodijeli jednu strast da zagospodari njegovom dusom, ne bi bio tako izgubljena ovca...

»Čula«, »strasti«. — Kada strah od čula, požuda, strasti, dođe tako daleko te nam savetuje da ih se klonimo, to je već simptom slabosti: krajnja sredstva uvek karakterišu nenormalna stanja. Ono što ovde nedostaje, ili tačnije što je u opadanju, to je snaga da se čovek odupre jednom impulsu: kad čovek ima instinkt da mora popuštati, to jest da mora reagirati, onda čini dobro ako izbegava prilike za to (»iskušenja«).
»Nadražaj čula« samo je utoliko iskušenje ukoliko se radi o biću čiji se sistem lako pokreće i podleže uticaju: u suprotnom slučaju, kod velike glomaznosti i tvrdoće sistema, potrebni su jaki nadražaji da pokrenu funkcije.
Raspusništvu mi zameramo samo kod onoga ko nema nikakvog prava na nj; i skoro sve strasti su stekle rđav glas zbog onih koji nisu dovoljno jaki da ih upotrebe na svoju korist.
Mora biti jasno da se protiv strasti može prigovoriti ono isto što i protiv bolesti: pa ipak mi ne bismo smeli da se lišimo bolesti, a još manje strasti. Nama je potrebno anormalno, mi životu zadajemo ogroman potres kroz ove velike bolesti.
U pojedinosti valja razlikovati:
1. Glavnu strast, koja čak donosi sa sobom i najviši oblik zdravlja uopšte: tu se najbolje postiže koordiniranje unutrašnjeg sistema i njegovog rada u jednom smeru — ali to je skoro definicija zdravlja!
2. Sukob strasti, dvojstvo, trojstvo, mnoštvo »duša u istim grudima«: to je vrlo nezdravo; znak unutrašnje propasti i raspada, gde se otkriva i povećava unutrašnji rascep i anarhija —: osim ako jedna strast najzad ne postane gospodar. Povraćanje zdravlja.
3. Naporednost strasti, bez sukoba i uzajamnog podupiranja:često je periodična i onda, čim se vaspostavi red, i zdrava. Tu spadaju najinteresantniji ljudi, kameleoni; oni nisu u sukobu sa sobom, oni su srećni i sigurni, ali se ne razvijaju — njihova stanja leže jedno pored drugoga. Oni se menjaju,ali ne postaju.
 
Između ostalog...Fariseji imali na umu najefikasniji populizam-očigledno...
Znači ,moš biti glup ko tocilo i ne razumeti religiju,samo slepo verovati-zagarantovana ti
VIP loža u raju...:mrgreen:
Papa,kardinali,biskupi i svi zapadni teolozi zdušno podržavaju takvu doktrinu...
Pravoslavlje ide još korak dalje u retro:ne treba ništa da znaš-samo da osećaš... To znači
da je dovoljna skoro animalna vera...:mrgreen:
Sveštenicima nisu nužni filozofi i mudri ljudi,štaviše-prećutno-takvi u raju nemaju šta da traže...
(Oni će da filozofiraju-kako da ne...:mrgreen:)

Nije to bas tako. Nisi ti cirao moju knjigu, vidi se. Fakt je da je u doba Isusa bilo samo siromasnih duhom, posto je prije toga sve od duha bilo izginulo. I sam svestenik nema duha, mada moze da bude obrazovan. U sustinisvi obrazovani i nisu nista drugo nego jedna vrsta svestenika, tzv. strucni idioti.
 
Nije to bas tako. Nisi ti cirao moju knjigu, vidi se. Fakt je da je u doba Isusa bilo samo siromasnih duhom, posto je prije toga sve od duha bilo izginulo. I sam svestenik nema duha, mada moze da bude obrazovan. U sustinisvi obrazovani i nisu nista drugo nego jedna vrsta svestenika, tzv. strucni idioti.
Jesi li ti nekad čuo izraz "aktuelna istina"?
Neke Ničeove,hajde i tvoje,istine su aktuelne...
Ovo o sveštenicima i stručnjacima...
A vidi...vanzemaljci se pojave pred tv ekranima i počnu kratke i jezgrovite govore o našoj civilizaciji
i potrebi korekcije smera promene i objasne suštinu i cilj postojanja te eliminišu religiju...
I desi se da ljudi viš ne idu u te hramove već se okrenu sopstvenom duhovnom i materijalnom (ali s novim kvalitetima)
razvoju...
Naše dve istine o farisejima-više neće biti interesantne-aktuelne...
Govorim o realnoj modalnosti...Eno Medvedev priznao da vanzeme šalabazaju među nama... I pametni kao Hoking...:lol:
 
auf prijatelju ako ti je nihilizam sinonim za skepticizam,ti onda ozbiljno se zavaravas,a sto je najgore,nisi svjestan koliko je jos povrsno ovako izjednacavati i dati sinonime za nesto sto ti ocigledno nije jasno ponajbolje.a plus bese li ti ono psiholog?:confused:

Izvinjavam se ako te moj stav uvredio ili iznervirao. Ne nalazim za shodno da ti trebam objašnjavati zbog čega sam doneo takav zaključak i zato prihvatam tvoju kritiku dok god je u zoni kulturne i vaspitane korespodencije. Pitanje vezano za moju profesiju smatram nepotrebnom indiskrecijom jer na forumu i jesmo da bi pisali zaštićeni nikovima.:hvala:
 
Platon opet tvrdi da u potopu nestaju svi gradski pac ... ljudi, i da samo brdjani seljaci ostaju.

Mozda zato sto su dovoljno hrabri i posteni da se zadrze na mjestu gdje nije lako za zivot?

Mozda ipak heroji opstaju, a rulja nestaje...

Bez zdravog seljaka sa dobrim moralom, nijedna nacija ne moze da opstane. Cini mi se da sam cuo da je u SAD 2% poljoprivrednog stanovnistva.

U svakom slucaju Nietzsche ih naziva jednom vrstom plemstva, jer zavise samo od sebe.

Ovo bi trebalo da je tema o vrlinama, da samo pokazemo koliko nisko su nihilisti spali.
 
Platon opet tvrdi da u potopu nestaju svi gradski pac ... ljudi, i da samo brdjani seljaci ostaju.

Mozda zato sto su dovoljno hrabri i posteni da se zadrze na mjestu gdje nije lako za zivot?

Mozda ipak heroji opstaju, a rulja nestaje...

Bez zdravog seljaka sa dobrim moralom, nijedna nacija ne moze da opstane. Cini mi se da sam cuo da je u SAD 2% poljoprivrednog stanovnistva.

U svakom slucaju Nietzsche ih naziva jednom vrstom plemstva, jer zavise samo od sebe.

Ovo bi trebalo da je tema o vrlinama, da samo pokazemo koliko nisko su nihilisti spali.
Pa ti si 50 % nihilista-žemski...:mrgreen:
 
Platon opet tvrdi da u potopu nestaju svi gradski pac ... ljudi, i da samo brdjani seljaci ostaju.

Mozda zato sto su dovoljno hrabri i posteni da se zadrze na mjestu gdje nije lako za zivot?

Mozda ipak heroji opstaju, a rulja nestaje...

Bez zdravog seljaka sa dobrim moralom, nijedna nacija ne moze da opstane. Cini mi se da sam cuo da je u SAD 2% poljoprivrednog stanovnistva.

U svakom slucaju Nietzsche ih naziva jednom vrstom plemstva, jer zavise samo od sebe.

Ovo bi trebalo da je tema o vrlinama, da samo pokazemo koliko nisko su nihilisti spali.
Sve to stoji, ali ja bih radije bio stvaralac.

PS. U šta sada vjeruješ?
 
Sve to stoji, ali ja bih radije bio stvaralac.

Nietzsche je htio da vjenca oficire sa kcerkama bogatih Jevreja. Dakle, trazi se spoj vrline i imanja, da bi od toga nastao duh. Kad vidis debelog prostaka da juri sa jointom u ustima, koji protestvuje protiv rata, onda znaj da je nihilista. Nije lako imati vrlinu i biti stvaralac. To vec bez pojma aristokratije nikako ne ide.
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji, ali ja bih radije bio stvaralac.

PS. U šta sada vjeruješ?

Veruje u nekadasnju stvarnu aristokratiju i sadasnju degenerisanu polulaznu aristokratiju...

Izgubljen je u danasnjim civilizacijskim ratovima i sukobima superslia

Zivi u proslosti...:rotf:... i staracki onemocalo place

Eh, da zivi u proslosti, bio bi nihilista, sobzirom na buducnost danas je dinosaurus...:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Postao sam nihilista.
Tek sad shvatam u kakvoj sam zabludi bio...

Svi smo Nihilisti:per:

neko više neko manje. Ali to ovde neki mnogo stariji ne razumeju, ne znaju i ne osećaju. Kretenizovanje je involutivni proces, jer sami smo se odrekli evolucije kao vrsta. Možemo ga usporiti, odložiti ili ubrzati i odmah obaviti stvar sa pečatom adakta superkraja u najvećem herojskom dostojanstvu:think:... možda

Dalje,
Pokušaj suprotstavljanju i otporu nihilizma je divljački, herojski, srčani, strasni, đavolski ali i svečovečni, harmonijski, moralni, etički, estetski i anđeoski.
Ali prvo moramo kreatore "Goja" i NSP-a da eliminišemo revolucijom i finansijere zaduženih upravnika kako raja, tako i pakla.:mrgreen:
 
Jel zima...

Nisam mislio na tebe...:mrgreen:

Mislio sam na aristokratu , On ne involuira...Kod njega je proces odradio...ko najstarije sirće-bilo nekad vino dobro....:rotf:
 
i_support_israel_poster-r6fdeffe8b49a4ec7b4b376c0252f5f1f_ajpr4_400.jpg

:hvala:
 

Back
Top