Етимологија

, kanura je verovatno skraćena osnova od konop / kanap sa sufiksom -ura, mada Skok je vidi kao persizam:
Можда грешим, проверићу, али чини ми се да је канура и назив за неки дрвени чанак који служи у ткању, где настаје канап.
То -ура додајемо за место где нечега има напретек ..клисура, гудура, гадура:zper: (много гадости у истом женском телу))

Како ли је доспела у црквенословенски из персијског пре доласка Османлија? Није ли логичније да је словенског порекла, а да је персијска реч њен когнат?
Они ткају, ми смо ткали..Обећавам да ћу, током наредних дана, да приложим један путопис који потврђује присуство Срба са очуваном српском традицијом у 16. веку, међу Парћанима, дакле међу говорницима персијског. То се увек прескаче, наши расејани Срби који свакако остављају трага за собом, јер се не уклапа у идеологију и политику од 1878.наовамо.
Бих и одмах да поставим, али заиста имам неке силне обавезе.

... a kako vidimo Usce smo preuzeli iz Irske:D
Вероватно и код њих постоји веза са обликом ушију и ушки , одакле је наш назив. Можда и са за-ушкама;)
 
Poslednja izmena:
Можда грешим, проверићу, али чини ми се да је канура и назив за неки дрвени чанак који служи у ткању, где настаје канап. Веза канап-канура је очигледна.
То -ура додајемо за место где нечега има напретек ..клисура, гудура, гадура:zper: (много гадости у истом женском телу))

Ćud je ženska smiješna rabota, reče neko ko je oboleo od sifilisa. :p
 
Vadi, ne vadi. Da li od tuda potice i ime drzave Nevada? Vodu svakako nisu Srbi izmislili, a kako vidimo Usce smo preuzeli iz Irske:D

Nevada je dobila ime po tome što u njoj žene najsrećnije. ;)

- - - - - - - - - -

Usce smo preuzeli iz Irske:D

Ušće je zbirna imenica od usta. Npr. Bocche di Cattaro znači ušće (reke) Kotora. Us(t)mina znaš i sama šta je. Itd.
 
Можда грешим, проверићу, али чини ми се да је канура и назив за неки дрвени чанак који служи у ткању, где настаје канап. Веза канап-канура је очигледна.

Листала сам мало ноћас литературу да проверим шта је канура заиста, који је то део. Целокупна терминологија из ткачког заната је врло обимна и компликована. Ипак, није тај мој дрвени чанак , измешала сам. "Чанак" се провлачи, има везе са поткама, али није канура. Добро да сам се оградила, јер, канура није место него облик.

Канура је оно што је Вук Караџић звао "повесмо", што сам опет морала да тражим јер ми је потпуно непознато.
Некако схватих коначно да се ради о облику и начину на који се смота упредена вуна или конопоља, или канап.
Рајела ће одмах да ме разуме, то је кад се вуница не мота у штрингле, него онако дугачко и после мораш да је опет премотаваш у клупче.Но, тај је облик био згодан кад се фарбало, помаже да се не изгуби пуноћа и мекоћа, а постизан је мотањем на мотовилу.

Овако се мота око мотовила или витла
Vitlo%20013.jpg


и коначно изгледа овако
zDrktkpTURBXy9jMGU3Y2VjNTJlMjlhZjJhZmU3NWRmNTc5NDk0NTI3Zi5qcGeSlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCww


Канура канапа овако:
slikaPP-kanapi-ekstra-kvaliteta-6mm-132210287v800h600.jpg


Или је и попреко повезана (да се не растура)
https://static.limundoslike.com/ori...stra-kvaliteta-raznih-dimenzija-135934483.jpg

Канура на турском значи свитак, сад колико је ово облик свитка, решите.
Повесмо , гледајући слике, мора да има везе са повезаним и повезати.
 
Znam sta je motovilka, a ovu vunu ovako slaganu/namotavanu zvali smo stringle.
Inace u Sloveniji se jedna vrsta salate zove motovilec , na nemackom je ta salata i Rapunzel ( ima i druga imena)
kao i ona Zlatokosa iz Grimove bajke ( Rapunzel). Kod nas nema te salate, a mnogo je dobra.
Pokusacu da se setim kako je moja baba govorila za ovu stringlu, nego svi su pokojni, nemam vise koga da pitam,
omladina nista vise ne zna.;)
 
Шта би значила именица виност (закривљеност, кривина) ?

Супротно је значење од невиности, и нађох је у правним текстовима :
Kao oblik vinosti da bi neko bio odgovoran za svoje nasilne postupke potreban je umišljaj što bi podrazumevalo da nasilnik je uvek svestan svog drskog, bezobzirnog i nasilnog ponašanja i da hoće( ima volju ) da izvrši takvu radnju.

Krivica, odnosno vinost, je psihički, odnosno subjektivni element opšteg pojma krivičnog dela...U našem Krivičnom pravu, vinost je pretpostavka subjektivne krivične odgovornosti.
 
Poslednja izmena:
Шта би значила именица виност (закривљеност, кривина) ?

Супротно је значење од невиности, и нађох је у правним текстовима :

Ја мислим да је то славјанизам, као и многи други правни изрази. Истог корена је и реч виновник. Виност просто речено значи кривица.
 
Шта би значила именица виност (закривљеност, кривина) ?
Супротно је значење од невиности, и нађох је у правним текстовима :
Строго говорећи, бар у правном контексту, виност није супортно од невиности (дакле, кривица), већ представља један аспект кривичне одговорности.

За доказивања кривичне одговорности на суду, потребно је доказати само постојања дела, и кривичности истог, као и виност. Виност је постојање свести о последицама и хтење радње. Дакле, реч је о психичком аспекту кривичног дела.

За кривичну одговорност је потребна и урачунљивост, без које не може бити виности, али на суду постоји презумпција урачунљивости, тако да се урачунљивост не доказује осим ако одбрана потегне питање неурачунљивости.
 
Poslednja izmena:
Строго говорећи, бар у правном контексту, виност није супортно од невиности (дакле, кривица), већ представља један аспект кривичне одговорности.

За доказивања кривичне одговорности на суду, потребно је доказати само постојања дела, и кривичности истог, као и виност. Виност је постојање свести о последицама и хтење радње. Дакле, реч је о психичком аспекту кривичног дела.

За кривичну одговорност је потребна и урачунљивост, без које не може бити виности, али на суду постоји презумпција урачунљивости, тако да се урачунљивост не доказује осим ако одбрана потегне питање неурачунљивости.
A kakva je onda razlika između vinosti i (pred)umišljaja?
 
A kakva je onda razlika između vinosti i (pred)umišljaja?
Рекао сам изнад да виност представља постојање свести и хтења (воље), али за постојаље виности није потребно присутво оба елемента. Довољна је само свест. У зависности од тога да ли је присутна и свест и воља, или само свет, облици испољавања виности деле се на умишљај и нехат (тежи и блажи облик). Дакле, не може бити умишаљаја без виности, али може бити виности и без умишљаја.

Такође, у правној употреби, умишљај није исто што и предумишљај. Предумишљај представља један од облика умишљаја (мада се у нашем законодавству не третира као посебан облик). За постојање умишљаја није потребно да је неко претходно испланирао свој злочин. Ако јесте, онда имамо предумишљај.

Морам нагласити да су моји одговори доста упрошћени. О овој теми се пишу читаве књиге, тако да је тешко све покрити у једном оваквом одговору.
 
Poslednja izmena:
Истог корена је и реч виновник.
Виновник је узрочник, подстрекач, покретач, изазивач неког догађаја ..

Строго говорећи, бар у правном контексту, виност није супортно од невиности (дакле, кривица), већ представља један аспект кривичне одговорности...
... Виност је постојање свести о последицама и хтење радње.
..али ипак је вероватније да је у правну терминологију виност дошла као супротност невиности (невин је онај ко није имао свест или још тачније ко није имао хтење, зар не.. невин је пасиван, вин активан...)..

А као глагол винути се напр, небу под облаке, значи узлетати, хитро и усмерено полетети, померити се брзо увис...Одатле винуће значи узлет, тако би испало...Можда је винуће најближе смислу виности у кривичном праву.

Као глагол извинути штогод, напр,руку, значи искривити, уганути, савити ....одатле би извинуће било искривљеност, поломљеност, угануће..

Ипак не знам да је ико користио вин, само невин се користи.
 
..али ипак је вероватније да је у правну терминологију виност дошла као супротност невиности (невин је онај ко није имао свест или још тачније ко није имао хтење, зар не.. невин је пасиван, вин активан...)..

А као глагол винути се напр, небу под облаке, значи узлетати, хитро и усмерено полетети, померити се брзо увис...Одатле винуће значи узлет, тако би испало...Можда је винуће најближе смислу виности у кривичном праву.

Као глагол извинути штогод, напр,руку, значи искривити, уганути, савити ....одатле би извинуће било искривљеност, поломљеност, угануће..

Ипак не знам да је ико користио вин, само невин се користи.
Вин је, баш као што кажем, супротно од невин (реч невин је настала додавањем префиска не-). Ова реч се појављује у црквенословенским изворима као вина и има значење 'кривица'. У српском језику се данас појављује искључиво у сложеницама попут невин, виновник итд.

Да будем искрен, док нисам почео да читам књиге из домена права на српском језику, нисам уопше имао појма да је реч невин сложеница. Сад кад размислим, у нашем језику скоро да и нема речи на не- које не садржи тај префикс.
 
Poslednja izmena:
Ова реч се појављује у црквенословенским изворима као вина и има значење 'кривица'.
Е, то је одлична информација:D
Сад је све "под винклу";)

Да будем искрен, док нисам почео да читам књиге из домена права на српском језику, нисам уопше имао појма да је реч невин сложеница.

Потпуно исти случај, тотално ме је збунила та неминовна виност.
 
Рекао сам изнад да виност представља постојање свести и хтења (воље), али за постојаље виности није потребно присутво оба елемента. Довољна је само свест. У зависности од тога да ли је присутна и свест и воља, или само свет, облици испољавања виности деле се на умишљај и нехат (тежи и блажи облик). Дакле, не може бити умишаљаја без виности, али може бити виности и без умишљаја.

Такође, у правној употреби, умишљај није исто што и предумишљај. Предумишљај представља један од облика умишљаја (мада се у нашем законодавству не третира као посебан облик). За постојање умишљаја није потребно да је неко претходно испланирао свој злочин. Ако јесте, онда имамо предумишљај.

Морам нагласити да су моји одговори доста упрошћени. О овој теми се пишу читаве књиге, тако да је тешко све покрити у једном оваквом одговору.
Za mene su umisljaj i predumisljaj jedno te isto jer ako neko planira neku otmicu, kradju ili ubistvo , zakon to tretira kao umisljaj ili predumisljaj.
Umisljaj mi zvuci hrvatski, predumisljaj srpski, ali nista tu ne menja na tezini zlocina.
 
Za mene su umisljaj i predumisljaj jedno te isto jer ako neko planira neku otmicu, kradju ili ubistvo , zakon to tretira kao umisljaj ili predumisljaj.
Umisljaj mi zvuci hrvatski, predumisljaj srpski, ali nista tu ne menja na tezini zlocina.
Не можемо мешати општу и стручну употребу (с тим што умишљај и нема никакву примену ван права). Право јасни разликује умишљај и предумишљај. Умишљај је општи термин за све што није нехат, а предумишљај подврста умишљаја коју карактерише додатна компонента временске дистанце.
 
Poslednja izmena:
Од дјевојке која неће вина очекујем да буде невина. ;)

Није она вина што неће вина;) Да је вина, тражила би вина;)

vidi sad krivina - kriv... kriviti, krivica.
Plus kriti, (s)krivati...
Bi li se ove tri reči mogle dovesti u etimološku vezu?

Које три тачно, Мркаље?
Дивља с-вина, Sviňa, Свиня ?:zper:

Сукривац је дакле, сувинац одн.сувиновник.
Листах мало мрежне књиге преко гугла, кад и у румунском се задржао тај свесловенски облик.
Чија је кривица? на румунском је A cui este vina?https://books.google.rs/books?id=Rp...4KBDoAQhdMAg#v=onepage&q=вина кривица&f=false
 
Poslednja izmena:
Није она вина што неће вина;) Да је вина, тражила би вина;)



Које три тачно, Мркаље?

Da li se ove tri reči, tj. njihovi korenovi, mogu dovesti u etimološku vezu:

1. vina (savi(nu)ti, saviti, viti, navijati, vitlati, vitlo, izvinuti, vinuti se)

2. krivina (okriviti, iskriviti, krivica, kriv, krivnja, krivac, krivina)
i

3. skriven (kriti se, pokriti, pokrivač, i sa prevojem korenskog samoglasnika krov, skrovište)?

Ili barem dve od tri? :think:
 
Листах мало мрежне књиге преко гугла, кад и у румунском се задржао тај свесловенски облик.
Чија је кривица? на румунском је A cui este vina?https://books.google.rs/books?id=Rp...4KBDoAQhdMAg#v=onepage&q=вина кривица&f=false

Rumunski je riznica srpskih arhaizama. :)


Сукривац је дакле, сувинац одн.сувиновник.

Da.

https://forum.krstarica.com/showthr...-i-pitanja?p=19034940&viewfull=1#post19034940
 

Својевремено смо дуго одгонетали и загонетали шта би било гона у нашим изразима, и нисмо до краја разрешили, иако смо укључили и нагоне и сва гоњења. И неки најдубљи ниво који смо пронашли био је везан за индо и иранске висоравни, ако ме сећање добро служи.

Претпостављам интуитивно да ће слично бити са виновником нове потраге- вином.
у Индији је традиционални жичани инструмент вина, али тај назив је тешко повезати са кривицом (са кривином би могло)..но, изгледа да је код њих у старијим текстовима тај инструмент називан вана, као и сваки жичани инструмент.

According to Suneera Kasliwal, a professor of Music, in the ancient texts such as the Rigveda and Atharvaveda (both pre-1000 BCE), as well as the Upanishads (c. 800–300 BCE), a string musical instrument is called Vana, a term that evolved to become Veena. The early Sanskrit texts call any stringed instrument as Vana...https://en.wikipedia.org/wiki/Veena

У другом примеру тумачи се употреба речци saha and vinā
They are uninflected words that reinforce the "accompany" meaning of case 3. saha emphasizes that the case 1 noun acts alongside the case 3 noun. But vinā changes the meaning of case 3 and shows that the case 1 noun acts without the case 3 noun.

अहं गजेन सह गच्छामि .. ahaṃ gajena saha gacchāmi.... I go alongside the elephant.
अहं गजेन विना गच्छामि... ahaṃ gajena vinā gacchāmi... I go without the elephant.
http://learnsanskrit.org/nouns/ppp/case3

Слично је и у неким иранским језицима, вина је речца у значењу без, супротно од, одвојено од ..https://books.google.rs/books?id=C7...TAE#v=onepage&q=vina iranian language&f=false тако да би се виност одн. винина (кривина) могла схватити као супротност правог , исправног (пута), или увинутост(савијеност) као супротност од правог.
 
Poslednja izmena:

Back
Top