CRT ili LCD za graficki dizajn

moje licno misljenje je da za te pare bolje da potrazis neki kvalitetan CRT sa sonijevom TRINITRON cevi (ravan ekran) pazi samo da se ne opeces i kupis "ravan" ekran koji je zapravo staklo stavljeno ispred ekrana ! LCD su jos uvek malo neuhodana tehnologija ako mene pitas mislim sta ces da radis sa mrtvim pixelima a znaju da smetaju samo kad kupis kupi neki jaaaako dobar npr EIZO ili sony ili NEC u svakom slucaju sa refresh preko 100Hz ili oko toga ljudsko oko moze da detektuje do 70-80Hz ali za svaki slucaj vise je bolje! a za te pare mozes da kupis BOGOVSKI CRT i osrednji TFT (TFT je ThinFilmTechnology tj aktivna matrica tj za svaki piksel poseban tranzistor tj novi LCD)
 
vanilica80:
ok hvala hammerhead ...a sta mislish o kvalitetu slike prilikom gledanja filmova ili igranja igrica, kod kojih monitora je kvalitet veci?
Pa pazi za graficki dizajn, tj. staticnu sliku i najobicniji LCD je majka, ali kad krene brza slika da shara ekranom (narocito akcione scene iz filmova, ili FPS igre) nastaje problem, zbog sporog odziva tacke na ekranu.
Ne kazem da je neresiv, ali za te pare svakako jeste...
 
Ako ćemo o roku trajanja monitora možda treba spomenuti da većini današnjih CRT monitora slika počne naveliko da diše nakon godinu dana rada ( kad smo već kod roka trajanja ).
Što se tiče LCD-a ; pa on se koristi za digitrone ...
TFT je već nešto drugo ; mnogo fina stvar , samo malo skupa . Što se tiče fiksnog broja piksela , to nije neki problem za rad u graf. apl. Istina je da ako ne koristiš preporučenu ( prirodnu ) rezoluciju slika može da izgleda relativno gadno no ako ne planiraš da igraš igre onda nema frke . Takođe bi bilo dobro da vanilica80 razmisli i o ovome ; ako možeš da spojiš dva monitora na grafičku , onda , za toliko para kupiš dve dobre sedamnaeske i imaš veeeeeeliku radnu površinu ...
Nego ... ljudi , što ste tol'ko nervozni ?[/b]
 
navedite 2 studija za graficku pripremu koji koriste TFT...

CRT je bolji u svakom pogledu. U studiju u kojem ja radim imamo samo crt i to 19 koje drzimo izmedju 1600x1200 i 1480x.... zbog osvezavanja ( 1600x1200 u 75 Hz 1480 u 85 ) Probaj da to izvedes na TFTu.
TFT je zakucan na jednu rezoluciju a i menjaju mu se bolje sa uglom, sto tebi za dizaj nikako nesme da se desi. jedina prednost TFT je sto su mali ali uskoro bi trebalo da pocnu da se proizvode CRT-ovi sa kracom katodnom cevi.

Uzgred da li sam napomenuo da je 19 CRT 200-250 E
 
Ice:
CRT je bolji u svakom pogledu. U studiju u kojem ja radim imamo samo crt i to 19 koje drzimo izmedju 1600x1200 i 1480x.... zbog osvezavanja
Uzgred da li sam napomenuo da je 19 CRT 200-250 E

E jak mi je to studio kada koristite 19" monitore
i otkad je to neki studio referenca za kvalitet monitora!

Da ne tupim mnogo uzmimo za primer Mac koji se i pravi (izmedju ostalog) za graficki dizajn pa pogledajte kakvi su kod njega monitori (da nisu CRT???)
Za graficki dizajn su TFT monitori majka samo sto kvalitetan monitor kosta 1200 evrica pa ko je profesionalac i kome to zaradjuje hleb neka izvoli ostali neka cute i neka rade na monitorima od 200-250 evra!!
...pa kada za dve godine pocnu da namiguju i na obicnu sijalicu pitacu ih onda koliko su para ustedeli???
 
rastamann:
Hammerhead:
DabaMAN:
Da je ova tema postavita, neznam, recimo 1998, nekako bih i razumeo ovaj odgovor. Ali danas reći da je LCD neuhodana tehnologija je apsurdno.
onda mi objasni zasto im je i dalje prosecan rok trajanja 2 GODINE!


Ae ne lupaj ako ne znash, 'leba ti
alo bre... ja sam coveku probao da pomognem sa onim sto ja znam... ako znas bolje onda reci :"E gresis nije tako nego ovako" nemoj vredjas ljude za dz
 
sonne:
Ice:
CRT je bolji u svakom pogledu. U studiju u kojem ja radim imamo samo crt i to 19 koje drzimo izmedju 1600x1200 i 1480x.... zbog osvezavanja
Uzgred da li sam napomenuo da je 19 CRT 200-250 E

E jak mi je to studio kada koristite 19" monitore
i otkad je to neki studio referenca za kvalitet monitora!
radije cemo da ulozimo 10.000 e u novu masinu za posao nego da razbacujemo pare na 21". Uzgred nisam video da si naveo jedan a ne dva studio koji koriste TFT, zato molim te...
Moj kolega, koji se pripremom bavi 10 godina ( pre toga je radio animaciju ) takodje deli moje misljenje da su TFT sranje a sto se tice Maca, na njemu je radio 4 godine kada je bio zaludjen za Mac i tad mu je mac bio savrsenstvo. Sad mu je od tog savrsenstva ostao u uspomeni jedino raspored komponenti u njemu jer se ne je.... sa kablovima.
 
Yebiga druze, moram da se slozim sa sonnetom, ipak gresis. Stoji sva ta prica oko obicnih TFT-ova, ali stoji i ono sto covek rece: ako ti treba kvalitet zbog posla, izuj se pa ces da dobjes i sliku i performanse boli glava.
Inace, kvalitet slike na TFT-u pogotovu onog prikacenog na DVI, ne moze da se poredi sa CRT-om. Kako to mi nikako nije jasno. Ja i sad kad gledam ovaj moj krsh dok kucam, rekao bih kako uopste oko moze da vidi bolje. A onda kad stanem pred neki pro CRT ili TFT nemogu da verujem usta gledam. Ali razlika izmedju TFT-a i CRT se definitivno vidi...
E sad zasto ti neces da je vidis... neznam tvoja stvar.
 
Hammerhead:
DabaMAN:
Da je ova tema postavita, neznam, recimo 1998, nekako bih i razumeo ovaj odgovor. Ali danas reći da je LCD neuhodana tehnologija je apsurdno.
onda mi objasni zasto im je i dalje prosecan rok trajanja 2 GODINE!

A moja garancija na LCD je 3 godine !!!

A ipak za grafiku bih se odlucio Neki Sony-jev CRT model !!

Meni za programiranje je dobar i LCD 17"
 
Ice:
sonne:
Ice:
CRT je bolji u svakom pogledu. U studiju u kojem ja radim imamo samo crt i to 19 koje drzimo izmedju 1600x1200 i 1480x.... zbog osvezavanja
Uzgred da li sam napomenuo da je 19 CRT 200-250 E

E jak mi je to studio kada koristite 19" monitore
i otkad je to neki studio referenca za kvalitet monitora!
radije cemo da ulozimo 10.000 e u novu masinu za posao nego da razbacujemo pare na 21". Uzgred nisam video da si naveo jedan a ne dva studio koji koriste TFT, zato molim te...
Moj kolega, koji se pripremom bavi 10 godina ( pre toga je radio animaciju ) takodje deli moje misljenje da su TFT * a sto se tice Maca, na njemu je radio 4 godine kada je bio zaludjen za Mac i tad mu je mac bio savrsenstvo. Sad mu je od tog savrsenstva ostao u uspomeni jedino raspored komponenti u njemu jer se ne je.... sa kablovima.

A koju ces to masinu da kupis za te pare majke ti, da i ja otvorim studio???
Koji bre format vi stampate? A4? sa tako jeftinim masinama???
A sto se tice "dva studio" jedan od dva najveca studia kod nas ih koristi a ti razmisli raspitaj se pa onda odgovori!
A sto se tice tvog kolege znam ja ljude koji se 15 godina bave programiranjem a jos rade na PII i na cetrnaestoincnim monitorima!!! I sta? ...sada ja trebam da kazem da su te kombinacije najbolje za programiranje zato sto ih oni koriste i zato sto kazu da su im to super masine???
I jos nesto zanima me na kojoj masini radite pripremu za reklamu koja je povrsine oko 100 kvadrata?!
 
ok su tft, ali meni je na crt-u nekako "normalnija" slika
možeš više da izmanipulišeš parametrima, jeftiniji su, zrno je sitnije(uglavnom)...

ali su tft-ovi manji, imaju tanji okvir(ako stoje jedan do drugog), manje zrače, ravniji su, boje su tačnije...
 
Za nešto "crtkanja" u Photoshopu i Paintu LCD je OK, ali za pravu pripremu štampe, molim Vas lepo - ni u ludilu.

Ko je radio pripremu nekad (taj sam), zna o čemu pričam. Bez obzira na sva poboljšanja koja prate najnovije TFT monitore, boje se BEZ IZUZETKA deformišu u zavisnosti od H/V ugla posmatranja i ko u takvim uslovima uspe da ukalibriše sliku, svaka mu čast. Za pripremu štampe se i na klasičnim CRT monitorima koriste posebni kalibratori (hardverski) koji služe za podešavanje toplote i zasićenosti boja po ISO i Pantene Color standardu, pa pošto takav uređaj samo što ne eksplodira kad ga prisloniš uz TFT, zaključak izvedite sami.

Molim kolege koje me od ranije poznaju sa foruma da se ne uvrede, jer ovo nije samo još jedna pljuvačina po TFT-u, već samo činjenica vezana za relaciju TFT-DTP, koja opet, ne znači da TFT ima lošu sliku, već je prosto nepogodan za pripremu.

Inače, uz MACove koji su namenjeni pripremi se NE isporučuje TFT i to se mora naglasiti dileru Apple opreme, ako je namena takva.

Pozdrav
 
BATICE JA SAM STAMPAR I TOTALNO SI U PRAVU.KOLIKO SAM PRIMETIO TFT JE PRILICNO ZAJEBAN ZA NEKE JAKO SITNE DETALJE.UPRAVU SI I KED KAZEZ TO ZA MAC-OVE.KO GOD IMA KATANU ILI NEKU DRUGU MAKINU ZA FILMOVANJE KACI JE NA G4 ILIG5 SA CRT TRINITRONOM
 

Back
Top