Hinduizam

svi vernici hindusi veruju da je krishna bozhija inkarnacija na zemlji. bagavad gita je jedna od najbitnijih knjiga u verskom/ religijskom hinduizmu, i to je knjiga u kojoj je zapisano shta je krishna uchio ljude kada je bio na zemlji pre par hiljada godina.


inache i meni je zhao shto muslimani nisu preshli svi u hinduizam i da onda nema vishe islama.


Znaci Krishna je zivjeo na zemlji i to je bila osoba koja je nadgradila Hinduizam?Da li je Krishna i i Vishna jedno te isto i kakva je veza Krishne odnosno Vishne sa Brahmom.Bas dobro sto si ovdje prisutan kao Hindus jer mozemo dosta toga nauciti o Hinduizmu i ujedno preko ovog foruma promovirati Hinduizam.Jos jedno bih te pitao.Da li Hindusi vjeruju u djavola i da li postoji kod njih neko ko predstavlja djavola i koga se Hindusi klone?
 
Višnu je jedan od tri boga (pored Brahme i Šive) u hinduizmu. Glavni bog je Brahma, koji se sastoji od boga Višnu (boga održavanja) i Šive (boga uništenja). Brahmanizam kao religija se u staroj Indiji javio prije Budizma. Brahmanizam zagovara podjelu ljudi na klase, tj. kaste (kako su se zvale u Indiji).
Obično se Višnu prikazuje kao mladić tamnoplave boje koji u svoje četiri ruke drži četiri atributa:
školjku
disk
toljagu
lotosov cvijet
Hindusisti vjeruju da on često silazi na zemlju da kazni zločince, a dobre ljude da nagradi. Ova silaženja (ili avatare) ili inkarnacije su omiljen predmet indijskog pjesništva.

200px-Museum_f%C3%BCr_Indische_Kunst_Dahlem_Berlin_Mai_2006_036_2.jpg
 
Znaci Krishna je zivjeo na zemlji i to je bila osoba koja je nadgradila Hinduizam?Da li je Krishna i i Vishna jedno te isto i kakva je veza Krishne odnosno Vishne sa Brahmom.
hindusi veruju da bog stalno uzima oblik medju ljudima da im pomogne. poslednji bozhiji silazak koji je bio javan (da se sam otkrije kao bog) je bio krishna. vishna je ime za bog i znachi sveprisutan, brahma je takodje ime za boga znachi tvorac. a krishna je inkarnacija boga na zemlji. vedanta hindusi veruju da svako ime boga, tj. svaka njegova osobina ima oblik, vishnu je kada bog uzme oblik choveka plave kozhe sa 4 ruke, brahma je kada bog uzme oblik choveka za 3 glave i slichno.

Da li Hindusi vjeruju u djavola i da li postoji kod njih neko ko predstavlja djavola i koga se Hindusi klone?
ne postoji djavo. postoji rech asura- koja se prevodi kao demon, ali u hinduizmu se loshi ljudi nazivaju asurama.

Višnu je jedan od tri boga (pored Brahme i Šive) u hinduizmu. Glavni bog je Brahma, koji se sastoji od boga Višnu (boga održavanja) i Šive (boga uništenja).
ovo je greshka. brahman i brahma su razlichite stvari. bog je brahman. a tri kako ih zovu- "glavna boga", tj. prva i glavna ispoljavanja boga su vishnu, shiva i brahma.
 
Poslednja izmena:
Znaci li to da Hindusi vjeruju u trojstvo Brahma, Vishnu i Siva i da li je to sustina njihovog vjerovanja?
ne sushtina hindu verovanja je brahman. a brahma vishnu i shiva su sporedni. oni su pochetak vedanta mitologije. pored brahme, vishnua i shive postoje na desetine oblika kojima se bog ispoljava.

Inace saznao sam da je Krishna osmi avatar Vishne?
zavisi na kojoj listi, na nekoj je osmi ili deveti, na nekoj 24i. ali on je jedan od mnogih avatara (tj inkarnacija na zemlji) boga.
 
Cekaj malo.Kakva je razlika izmedju Brahman i Brahma?Bas si me sada zbunio.Inace interesuje me Hinduizam da bih uvidio da li je to klasicni politeizam.

Inace rogozub otkada si prijesao u Hinduizam i kako se to desilo?Sigurno imas interesantnu pricu oko toga.
 
ekaj malo.Kakva je razlika izmedju Brahman i Brahma?Bas si me sada zbunio.
brahman je bog. a brahma, vishnu, shiva, ganesha, parvati durga, indra, jama, surja, narajana itd su ispoljavanja boga.

Inace interesuje me Hinduizam da bih uvidio da li je to klasicni politeizam.
inache, chitaj shta pishem. hinduizam uopshte nije politeizam. sve hindu tradicije su monistichke, svi veruju u jednog boga- brahmana.
 
To je izgleda istia stvar kao sto mi monoteisti kojima je vjera objavljena na Bliskom Istoku vjerujemo u Andjele jer Andjeli pod naredjenjem Bozjim cine ono sto im Bog naredi cak vade dusu covjeku po naredjenju Bozjem.To bar mi muslimani tako vjerujemo.Mi muslimani vjerujemo da postoji Melek (andjeo) Mikail koji je zaduzen za pustanje vjetrova i osvjezivanje zraka ljudima, zatim postoji Melek koji pise dobra djela covjekova a sa lijeve strane covjeka postoji melek koji pise losa djela covjekova.Znaci Meleci su sluge Bozije.
 
Poslednja izmena:
brahman je bog. a brahma, vishnu, shiva, ganesha, parvati durga, indra, jama, surja, narajana itd su ispoljavanja boga.


inache, chitaj shta pishem. hinduizam uopshte nije politeizam. sve hindu tradicije su monistichke, svi veruju u jednog boga- brahmana.



Inace nisi mi odgovorio otkad si primio Hinduizam i sta te natjeralo na to?Kako je to prihvatila tvoja porodica?
 
To je izgleda istioa stvar kao sto mi monteisti kojima je vjera objavljena na Bliskom Istoku vjerujemo u Andjele jer Andjeli pod naredjenjem Bozjim cine ono sto im Bog naredi cak vade dusu covjeku po naredjunju Bozjem.To bar mi muslimani tako vjerujemo.Mi muslimani vjerujemo da postoji Melek (andjeo) Mikail koji je zaduzen za pustanje vjetrova i osvjezivanje zraka ljudima.
slichno. samo shto u hinduizmu ti "andjeli" nisu neka bicja razlichita od boga. bog ne stvori andjele da urade neshto za njega, vecj sve bog radi, samo shto uzme oblik nekog "andjela" i onda tako uradi shta vecj radi.

Inace nisi mi odgovorio otkad si primio Hinduizam i sta te natjeralo na to?Kako je to prihvatila tvoja porodica?
napisao sam, samo ne chitash. nemam shta vishe da kazhem sem toga shto sam vecj napisao: "preshao" sam u hinduizam jer mislim da je najplemenitija religija i da je najispravnija.
napustio sam hrishcjanstvo pre par godina. a porodica mi nishta nije ni rekla o tome, samo kad su videli da sam prestao da idem u crkvu, rekao sam im da nisam vishe hrishcjanin, i to je to.
 
Poslednja izmena:
Kako je na to reagirala tvoja porodica znajuci da je tvoja porodica privrzena SPCu i kako je to tvoja porodica to primila?Da li su te grdili i da li su pokusali da te odagnaju od Hinduizma?Da li planiras nekad da odes u Indiju i da se okupas u rijeku Ganges?
 
Reci mi rogozube da li Hindusi jedu svinjsko meso i sto najcesce Hindusi rucaju koje jelo im je najpoznatije?Poznavao sam jednog Hindusa koji je volio jesti chickenburger.Probao sam chickenburger i bio je izvrstan.
 
Kako je na to reagirala tvoja porodica znajuci da je tvoja porodica privrzena SPCu i kako je to tvoja porodica to primila. Da li su te grdili i da li su pokusali da te odagnaju od Hinduizma?
nisu uopshte pobozhni, i ne zanima ih.

Da li planiras nekad da odes u Indiju i da se okupas u rijeku Ganges?
ne, nisam vedanta hindus, nego niaja hindus. to je filozofski hinduizam, nema nikakvih rituala.

Reci mi rogozube da li Hindusi jedu svinjsko meso i sto najcesce Hindusi rucaju koje jelo im je najpoznatije?Poznavao sam jednog Hindusa koji je volio jesti chickenbruger.Probao sam chickenburger i bio je izvrstan.
taj nije bio hindus, nego samo indijac. hinduizam podrazumeva vegetarijanstvo. ahimsa, ili nenasilje je osnovna vrednost hinduizma, a to podrazumeva i neubijanje zhivotinja.
 
Nisam znao da su oni vegetarijanci a ovaj Hindus koji je bio sa mnom je rekao da je njima zabranjeno jesti Kravu odnosno govedje meso ali da im je dozvoljeno jesti kokosje meso odnosno meso zivine.Mislim da je mozda taj Hindus bio iz drugacije skole koja nije mozda povezana sa tvojom skolom rogozube.Inace to je veoma dobro sto Hindusi ne jedu svinjsko meso jer kod njih se moze jesti dobra hrana.Nego nisi mi odgovorio sto Hindusi najcesce jedu za rucak.Da li i oni koriste pirinac kao sto je pilav ili sutlijas i da li oni kao i Kinezi jedu slicnu hranu?Sada kad si Hindus onda sigurno moras odlaziti za Indiju da bi se okitio znanjem i iskustvom iz Hinduizma.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nisam znao da su oni vegetarijanci a ovaj Hindus koji je bio sa mnom je rekao da je njima zabranjeno jesti Kravu odnosno govedje meso ali da im je dozvoljeno jesti kokosje meso odnosno meso zivine.
lupeta gluposti. svi pobozhni hindusi su vegetarijanci. oni koji nisu pobozhni, oni mogu da budu "hindusi" samo na papiru.

Nego nisi mi odgovorio sto Hindusi najcesce jedu za rucak.Da li i oni koriste pirinac kao sto je pilav ili sutlijas i da li oni kao i Kinezi jedu slicnu hranu?
nemam pojma. znam da je najcheshcje jelo medju hindusima kichri, koje se sastoji od kuvanog pirincha i kuvanog sochiva. ja lichno ne jedem to jelo, ali su mi glavna hrana u togu dana pirinach i sochivo, jer su najhranljivije biljke.
ako te zanima vishe o indijskoj kuhinji, imash ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_cuisine

Sada kad si Hindus onda sigurno moras odlaziti za Indiju da bi se okitio znanjem i iskustvom iz Hinduizma.
ime hinduizma je sanatana darma, shto znachi "vechna religija", i onda nije ogranichena ni vremenskim dobom ni prostorom. to je religija koja je danas vezana za indiju, ali u iste stvari su verovali i pitagorejci u grchkoj, i sekstijanci u rimu, i koramiti u persiji, i karmatijanci u rano doba islama, i uchenici al-marija i al haladzha na tlu sherijatskih drzhava, i uchenici rusoa u francuskoj, i transcendentalisti u americi, svugde po svetu su se javljale grupe ljudi koji su verovali u boga, reinkarnaciju, nenasilje i asketizam. a to je sushtina hinduizma.
 
Poslednja izmena od moderatora:
lupeta gluposti. svi pobozhni hindusi su vegetarijanci. oni koji nisu pobozhni, oni mogu da budu "hindusi" samo na papiru.


nemam pojma. znam da je najcheshcje jelo medju hindusima kichri, koje se sastoji od kuvanog pirincha i kuvanog sochiva. ja lichno ne jedem to jelo, ali su mi glavna hrana u togu dana pirinach i sochivo, jer su najhranljivije biljke.
ako te zanima vishe o indijskoj kuhinji, imash ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_cuisine


ime hinduizma je sanatana darma, shto znachi "vechna religija", i onda nije ogranichena ni vremenskim dobom ni prostorom. to je religija koja je danas vezana za indiju, ali u iste stvari su verovali i pitagorejci u grchkoj, i sekstijanci u rimu, i koramiti u persiji, i karmatijanci u rano doba islama, i uchenici al-marija i al haladzha na tlu sherijatskih drzhava, i uchenici rusoa u francuskoj, i transcendentalisti u americi, svugde po svetu su se javljale grupe ljudi koji su verovali u boga, reinkarnaciju, nenasilje i asketizam. a to je sushtina hinduizma.



Nego rogozube da li ti nedostaje Hinduisticka zajednica i da li bi volio da zivis u Indiji gdje su svi Hindusi?Mislim da je ljepse zadovoljstvo za tebe kad odes u Hinduisticki hram i pomolis se bogu.Inace ne znam kako se nazivaju Hinduisticki hramovi.Znam da se Budisticki hramovi nazivaju pagodama.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nego rogozube da li ti nedostaje Hinduisticka zajednica i da li bi volio da zivis u Indiji gdje su svi Hindusi?
ne. svaki hindus kao svoju zajednicu vidi sve dobre ljude.

Mislim da je ljepse zadovoljstvo za tebe kad odes u Hinduisticki hram i pomolis se bogu.
ne treba mi hram jer se ni ne molim bogu. umesto toga meditiram.

Inace ne znam kako se nazivaju Hinduisticki hramovi.Znam da se Budisticki hramovi nazivaju pagodama.
hinduistichki hramovi se nazivaju mandiri.
 
Poslednja izmena od moderatora:
622px-India_topo_big.jpg


Mapa Indije

Postojbina rogozuba je Indija koja je lijepa i koja ima Hinduizam kao glavnu religiju.Inace Indija je lijepa i mislim rogozube da bi trebao otici u svoju zemlju da se druzis sa svojom vrstom naroda.
 
Poslednja izmena od moderatora:
ne. svaki hindus kao svoju zajednicu vidi sve dobre ljude.


ne treba mi hram jer se ni ne molim bogu. umesto toga meditiram.


hinduistichki hramovi se nazivaju mandiri.



Inace ne mogu shvatiti da si Hindus a da ne moras ici u Hinduisticke hramove.cak se ni ne molis bogu na Hindu nacin.Znaci ti samo meditiras?To nije onda Hinduizam jer ti ne vjerujes u Brahmana i ne ides redovno u Hindu hramove da ostavis novac i da se pomolis kipu Vishne.To je ono sto bih ja nazvao pomodarstvom tako da ti nisi pravi Hindus.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Inace ne mogu shvatiti da si Hindus a da ne moras ici u Hinduisticke hramove.cak se ni ne molis bogu na Hindu nacin.Znaci ti samo meditiras?To nije onda Hinduizam jer ti ne vjerujes u Brahmana i ne ides redovno u Hindu hramove da ostavis novac i da se pomolis kipu Vishne.
vecj sam objasnio koje hindu shkole postoje. ovo ti je vecj neznam koji put da postavljash glupa pitanja, glupa- jer sam na njih vecj odgovorio.
a chovek koji pita neshto na shta mu je vecj odgovoreno je ili glup ili zaje*ava. u oba sluchaja, prestani da smarash sa glupim pitanjima.
 
Poslednja izmena od moderatora:
622px-India_topo_big.jpg


Mapa Indije

Postojbina rogozuba je Indija koja je lijepa i koja ima Hinduizam kao glavnu religiju.Inace Indija je lijepa i mislim rogozube da bi trebao otici u svoju zemlju da se druzis sa svojom vrstom naroda.

Mingo, nisam znao da postoje vrste naroda....
 
Poslednja izmena od moderatora:
vecj sam objasnio koje hindu shkole postoje. ovo ti je vecj neznam koji put da postavljash glupa pitanja, glupa- jer sam na njih vecj odgovorio.
a chovek koji pita neshto na shta mu je vecj odgovoreno je ili glup ili zaje*ava. u oba sluchaja, prestani da smarash sa glupim pitanjima.

Meni ne ide u glavu kako neko moze biti Hindus a da ne vjeruje u boga Brahmana i Brahama, Shiva i Vishnu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
napisao sam, samo ne chitash. nemam shta vishe da kazhem sem toga shto sam vecj napisao: "preshao" sam u hinduizam jer mislim da je najplemenitija religija i da je najispravnija.
napustio sam hrishcjanstvo pre par godina. a porodica mi nishta nije ni rekla o tome, samo kad su videli da sam prestao da idem u crkvu, rekao sam im da nisam vishe hrishcjanin, i to je to.

Zamolio bih te u vezi "prelaska" ako možeš nešto više da mi kažeš, jer koliko je meni poznato ne može se postati hinduista, već je to određeno samim rođenjem, rađaš se kao hinduista, a ne prelaziš na hinduizam. Naravno moguće da grešim i da imam potpuno pogrešnu informaciju, pa bih te zamolio za pojašnjenje u vezi toga, ako može ?
Hvala
 
svaka hindu shkola veruje da je brahman lichnost, ako ne verujesh u to, onda pripadash nekoj nastika (ateistichkoj) shkoli, i nisi hindus; pod hinduizmom se podrazumeva par shkoli (niaja, vedanta, joga, mimasa, vaisheshika- ove dve poslednje su nestale) koje su astika (teistichke).

panteizam je prvenstveno bio oznaka za filosofiju koju su u staroj grchkoj zastupali pitagorejci, platonisti, i najpoznatije stoici. e sad, medju stoicima je bila nekolicina koja je odbacila originalno stoichko uchenje da je univerzum bicje i da ima lichnost, tj. bili su ateisti. u modernoj filozofiji takvu prichu je imao spinoza, i od tada se pod panteizmom podrazumeva ateizam, tj. verovanje da je "bog" jednostavno zbir svega shto postoji (pan- sve, teos- bog). e onda je napravljen termin panenteizam da se oznachi da bog nije jednostavno zbir svega shto postoji, vecj da postoji neshto dodatno, a to je bozhiji um, tj bozhija lichnost. i onda se teologija pitagorejaca i platonista (i hinduizma, i raznih slichnih uchenja u drugim religijama) naziva panenteizam (pan- sve, en- u, teos- bog).

Hvala za odgovore, nisam ja Hindu uopšte.
Izgleda da sam onda negde bliži panteizmu :D

Možeš li da pojasniš mokšu ?
 
Nisam znao da su oni vegetarijanci a ovaj Hindus koji je bio sa mnom je rekao da je njima zabranjeno jesti Kravu odnosno govedje meso ali da im je dozvoljeno jesti kokosje meso odnosno meso zivine.Mislim da je mozda taj Hindus bio iz drugacije skole koja nije mozda povezana sa tvojom skolom rogozube.Inace to je veoma dobro sto Hindusi ne jedu svinjsko meso jer kod njih se moze jesti dobra hrana.Nego nisi mi odgovorio sto Hindusi najcesce jedu za rucak.Da li i oni koriste pirinac kao sto je pilav ili sutlijas i da li oni kao i Kinezi jedu slicnu hranu?Sada kad si Hindus onda sigurno moras odlaziti za Indiju da bi se okitio znanjem i iskustvom iz Hinduizma.

Inace muslimanima je dozvoljeno jesti govedje meso i to je dozvoljeno od Allaha tako da nama muslimanima je zabranjeno jesti samo svinjsko meso.

Vidi ovako. Kravlje meso se ne jede iz prostog razloga što se životinja (bilo koja životinja) ne može duplo upotrebljavati (čitaj zloupotrebljavati). Ne možeš piti kravlje mleko i jesti kravlje meso, kao što ne možeš voditi ljubav sa ženom čije mleko piješ, ako si skontao.

Svinjsko meso je slično ljudskom, jer svinja pripada grupi omnivora, odnosno svaštojeda, kao i čovek. Živina je ptica kao svaka druga ptica.

Dobro je da čovek bude vegetarijanac, jer ljudski želudac je želudac biljojeda a ne mesoždera.

Dalje, Kinezi jedu sve i svašta, a ono što ne znaš… Kinezi imaju kinesku četvrt, ali nemaju kinesko groblje. Zašto? Zato što mrtve Kineze prodaju u restorane. Imaj to na umu kad i ako sledeći put odeš u neki njihov restoran i naručiš meso (a svako meso kod njih je sitno seckano, da ne znaš od čega je… khm, odnosno… od koga je)…

Što se tiče muslimana, svinjetina se ne jede, jer je Muhamed živeo u pustinji, gde bi svako ko bi jeo svinjetinu prokuvao. Tradicija je čudo jedno. Znam najmanje dva muslimana koja jedu slaninu preko zime, da bi se dodatno zagrejala.

Eto, da se i ja javim na ovoj pljuvačkoj temi…
 

Back
Top