http://hr.wikipedia.org/wiki/LGBTIQ
LGBTIQ je pokret, kultura, aktivizam, teorija i politika.
Akronim LGBTIQ je standardiziran i usvojen od većine aktivističkih grupa i ime je pokreta, kulture, teorije, politike i aktivizma na području bivše Jugoslavije od 2003. godine.
U Hrvatskoj se do 2002. godine koristio akronim LGBTT, odnosno LGBT (lezbijke, gejevi, biseksualne, transrodne, transeksualne osobe), koji se i dan danas često koristi.
U Sjedinjenim državama LGBTIQ se uglavnom piše GLBT(IQ), no danas se u svijetu kombinacije počenih slova rastežu sve do "FLGBTTTIQQUA", koji se kao takav rijetko koristi - odnosno radi se o različitim akronimima koji sadrže ova slova: Fetish, Lesbian, gay, bisexual, transgender, transexual, two-spirited - koji se nekada piše i ts, unsure, asexual, (straight) allies, intersexual, queer, questioning (youth). Two spirited je termin kojim američko domorodačko stanovništvo naziva transeksualne osobe, no često ga uzimaju homoseksualne i biseksualne osobe kako bi se samoidentificirale.
LGBTIQ akronim se zapravo može shvatiti kao koalicija identiteta i politkâ; od queera, queer-feminizma, lezbijskog (feminističkog), preko gej (liberalističkog) do ostalih konfliktnih i nekonformističkih političkih ideja.
Za razumjevanje problematike LGBTIQ politike, pokreta i kulture iznimno je bitno poznavanje razlike između spola i roda, te spolnog i rodnog identiteta i rodnog izražavanja koji iz njih proizlaze:
Tjelesni integritet - pravo osobe na vlastito nesmetano tjelesno postojanje.
Spolni identitet - podrazumijeva vlastitu spolnu samokoncepciju, ne neophodno ovisnu o spolu koji je pripisan rođenjem. Spolni identitet tiče se svakoga ljudskog bića i ne znači samo binarni koncept muškoga ili ženskoga. Spolni identiteti jesu: žena, muškarac, transeksualna osoba, interseksualna osoba, ali i ne identificiranje po spolu.
Rodni identitet – podrazumijeva vlastitu rodnu samokoncepciju, ne neophodno ovisnu o spolu koji je pripisan rođenjem. Rodni identitet tiče se svakoga ljudskog bića i ne znači samo binarni koncept muškoga ili ženskoga. Rodni identiteti jesu: žensko, muško, transrodno, ali i ne identificiranje po rodu.
Rodno izražavanje - se može promatrati kao način na koji netko sebe izražava kroz vanjsku prezentaciju, izgled, kroz ponašanje, oblačenje, frizuru, glas, tjelesne karakteristike ili druge vanjske oznake. Sve osobe se na neki način rodno izražavaju. Androginost je način neutralnog rodnog izražavanja.
Seksualni identitet proizlazi iz seksualnosti. Podrazumjeva vlastitu kreaciju, opisivanje ili prihvaćanje raznih identiteta koji su dio kao takvi važan segment cijelokupnog psihološkog i društvenog života čovjeka. Njihov temelj je seksualna orijentacija, odnosno seksualnost osobe. Lezbijka, gej, biseksualac, biseksualka, transrodna osoba, transeksualac, transeksualka, interseksualna osoba, interseksualac, interseksualka, queer, gender queer, boi, strejt, str8, hetero, heteroseksualac, heteroseksualka,...sve su samo neki od mogućih seksualnih identitetâ. U kreiranju ili prihvaćanju seksualnih identiteta osoba se poziva na pravo na samodefiniranje - pravo osobe da sama definira svoj identitet (svoje identitete) i sebe kao osobu, te pravo na samoidentifikaciju - pravo osobe da sama identificira svoj identitet (svoje identitete), te da se ne identificira.
Seksualne slobode - predstavljaju mogućnost potpunog izražavanja osobnih seksualnih potencijala kao i odgovornog ponašanja prema drugima.
Rodne slobode - pravo svake osobe da izražava svoj rod na način koji izabere; kroz ženskost, androginost, muškost ili bilo koju drugu točku na spektrumu. Ovo uključuje pravo na rodnu neodređenost i rodnu kontradikciju. Jednako je važno da svaka osoba ima pravo da odredi, uvjetuje ili mijenja spol na način koji joj odgovara, bio muški, ženski ili bilo koji drugi na spektrumu. Ovo uključuje pravo na fizičku neodređenost i kontradikciju.
-----------------------------------------------
Fizičko vidljivo oku nije jedino što postoji i prema čemu je ovaj svijet definiran ..vjekovima je bilo tako ..možda isuviše dugo..toliko da naš svijet stane u naše oko. Duhovnim, spiritualnim se nazivalo ono što se nije moglo vidjeti prelomnim i receptornim aparatom oka, a zatim obrađenim u hemisferama velikog preko drugih dijelova mozga .. Ljudski organizam je složeniji nego se nama čini, nego vidimo i čujemo, pa i osjetimo ... hormonsko lučenje je determinisano genetskim zapisom, genetski zapis je prirodna tvorevina ili 'kako vam drago' .. ali spoznaja da nije našom voljom određeno te da ne može našom voljom biti ni ukalupljeno omogućava nam da drugima damo slobodu, te da time i sebi damo slobodu ...
Nametanje spolnog i rodnog identiteta i izražavanja je protivno prirodi i čovjeku..
Čovjeku se mora dozvoliti ne da bude ono što drugi po njegovom tijelu zaključuju da jeste, nego ono što on osjeća da jeste .. jer osjećaj je fizički stvarniji od tijela koje oko vidi ili ruka osjeti??! Kako je to moguće? Pa jednostavno ..jer mišići, skelet su poput hardvera ili zidova .. ono što teče našim tijelom i ono što se stvarno zbiva na ćelijskom i humoralnom nivou jeste mnogo važnije i jeste pokretač i jeste pravi život..poput života iza zidova kuće ili softvera koji određuje gdje se nalazimo (ovo programeri već bolje znaju da objasne) ..