Коришћење и инсталација OS GNU/Linux Ubuntu 10.10

`_aleksandar_`

Početnik
Poruka
10
Поштовани,

са задовољством Вам представљам мој мали допринос повећању броја корисника OS GNU/Linux у Србији, а и шире, путем ове књиге. Књига је намењена свима онима који су само чули за Линукс а желели би да га пробају/користе. Желим овом приликом да се захвалим promis-у који је својим рецензијама верификовао исправност књиге.​

Даље представљам садржај књиге, а линк за преузимање књиге се налази испод садржаја.

Садржај

Увод 4
1 Како доћи до инсталације OS-a GNU/Linux Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat 5
1.1 Share it 5
1.2 Ship it 5
1.3 Направите сами своју инсталацију 6
1.3.1 Преузимање инсталације са интернета 6
1.3.2 Провера исправности преузетог .iso фајла 7
1.3.3 Прављење бутабилног CD/DVD-a односно бутабилног USB-a у OS-у Microsoft Windows 8
1.3.3.1 Прављење бутабилног CD/DVD-a 8
1.3.3.2 Прављење бутабилног USB-a 10
1.3.4 Провера исправности нарезаног бутабилног CD/DVD-a 14
1.3.4.1 Подешавање уређаја са којих се подиже OS 14
2 Коришћење OS-a GNU/Linux Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat у Live моду 20
3 Припрема рачунара пре инсталирања новог OS-a 24
3.1 Прављење резервне копије свих вама важних података са хард диска 24
3.2 Партиционисање хард диска 24
3.2.1 Партиционисање хард диска новог рачунара на коме ће бити инсталиран само OS Gnu/Linux Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat 26
3.2.2 Партиционисање хард диска новог рачунара на коме ће бити инсталирана два OS-a: Microsoft Windows и GNU/Linux Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat 27
3.2.3 Партиционисање хард диска на коме већ постоји OS Microsoft Windows а на коме ће бити инсталиран и други OS GNU/Linux Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat 27
3.2.4 Случај када један рачунар има више хард дискова 28
3.2.4.1 Хард дискови зависе један од другог 28
3.2.4.2 Хард дискови су међусобно независни 28
3.2.5 Пример креирања потребне партиције за Linux 29
4 Инсталација OS-a GNU/Linux Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat 35
Закључак 48


Линк за преузимање књиге у pdf формату:

http://hotfile.com/dl/108672071/b26e328/Sigurni_koraci_malog_pingvina_-_Ubuntu_10.10_-_Live_mode_i_instalacija.pdf.html

Александар
 
Prema datom sadržaju, rekao bih da ovaj priručnik pokriva samo pripremu računara za instaliranje i samo instaliranje Ubuntu-a. Sećam se kada sam instalirao verziju 6 koliki je to pain-in-the-ass bio, jer sam morao sam da podešavam parametre instalacije, ono što je danas, hvala Bogu, automatizovano.

Što se tiče same instalacije, preporučujem instalaciju korišćenjem programa "Wubi". Potrebno je, pored tog programčeta, skinuti i .iso fajl Ubuntu instalacije (mislim da ne postoje ograničenja po pitanju verzije Ubuntu-a). Zatim iz Windows-a pokrenete ovaj Wubi, odaberete particiju na kojoj želite da instalirate Ubuntu, odaberete koliko prostora da se izdvoji na toj particiji za taj OS, odaberete .iso fajl Ubuntu instalacije i za ne više od 5 minuta vi imate instaliran Ubuntu! Posle prilikom startovanja računara dobijate meni da izaberete jel hoćete Ubuntu ili Windows. A ni brisanje nije bilo nikada lakše! S obzirom da ste Ubuntu instalirali preko Windows aplikacije, verovali ili ne, brišete ga tako što ga nađete u "Add/Remove programs" preko Control Panel-a i tamo mu odaberete opciju uninstall.

Wubi: https://help.ubuntu.com/community/Wubi

P.S. Prema naslovu same teme, pomislio sam da će biti reči, pored same instalacije, i o korišćenju samog Ubuntu-a. Međutim, koliko mogu da primetim, knjiga pokriva njegovo korišćenje samo u live varijanti, tj. dok korisnik pripremi kompjuter za instaliranje. Lako će korisnik da se snađe za instaliranje, ali problem je posle - šta dalje. Mnogi odustaju od Linux-based operativnih sistema jer su navikli na jednostavnost Windows-a.
 
Prema datom sadržaju, rekao bih da ovaj priručnik pokriva samo pripremu računara za instaliranje i samo instaliranje Ubuntu-a. Sećam se kada sam instalirao verziju 6 koliki je to pain-in-the-ass bio, jer sam morao sam da podešavam parametre instalacije, ono što je danas, hvala Bogu, automatizovano.

Što se tiče same instalacije, preporučujem instalaciju korišćenjem programa "Wubi". Potrebno je, pored tog programčeta, skinuti i .iso fajl Ubuntu instalacije (mislim da ne postoje ograničenja po pitanju verzije Ubuntu-a). Zatim iz Windows-a pokrenete ovaj Wubi, odaberete particiju na kojoj želite da instalirate Ubuntu, odaberete koliko prostora da se izdvoji na toj particiji za taj OS, odaberete .iso fajl Ubuntu instalacije i za ne više od 5 minuta vi imate instaliran Ubuntu! Posle prilikom startovanja računara dobijate meni da izaberete jel hoćete Ubuntu ili Windows. A ni brisanje nije bilo nikada lakše! S obzirom da ste Ubuntu instalirali preko Windows aplikacije, verovali ili ne, brišete ga tako što ga nađete u "Add/Remove programs" preko Control Panel-a i tamo mu odaberete opciju uninstall.

Wubi: https://help.ubuntu.com/community/Wubi

P.S. Prema naslovu same teme, pomislio sam da će biti reči, pored same instalacije, i o korišćenju samog Ubuntu-a. Međutim, koliko mogu da primetim, knjiga pokriva njegovo korišćenje samo u live varijanti, tj. dok korisnik pripremi kompjuter za instaliranje. Lako će korisnik da se snađe za instaliranje, ali problem je posle - šta dalje. Mnogi odustaju od Linux-based operativnih sistema jer su navikli na jednostavnost Windows-a.

Ima dosta upustava na srpskom kako da se koristi ubuntu. Znam za jedno takvo, ali autor mi jos nije odgovorio na poruku, da li smem da okacim link na ovom forumu.

Sto se tice instalacije preko Wubi-a. Ok je to. Samo, u slucaju reinstalacije WIndows-a da li ostaje ubuntu na racunaru ili mora i on da se ponovo snimi?
 
Ima dosta upustava na srpskom kako da se koristi ubuntu. Znam za jedno takvo, ali autor mi jos nije odgovorio na poruku, da li smem da okacim link na ovom forumu.

Sto se tice instalacije preko Wubi-a. Ok je to. Samo, u slucaju reinstalacije WIndows-a da li ostaje ubuntu na racunaru ili mora i on da se ponovo snimi?
Pa, to zavisi na kojoj particiji si instalirao Ubuntu. Ako nije na istoj na kojoj je i Windows (ne znam ni da li je moguće da se instalira na istoj, nisam probao), onda neće da ti se izbriše Ubuntu prilikom reinstalacije Windows-a. Međutim, tu sad postoji jedan drugi problem. U fajlu boot.ini, koji ti stoji na sistemskoj particiji (onoj na kojoj ti je i Win instaliran), u njemu se nalaze podaci o instaliranim operativnim sistemima na računaru. Pre nego što rešiš da reinstaliraš Windows, obavezno prvo otvori taj fajl, pronađi stavku koja se odnosi na Ubuntu i prekopiraj je na neko drugo bezbedno mesto. Onda kada reinstaliraš Windows, samo ponovo otvori taj isti fajl (čiji bi sadržaj sada trebalo da je promenjen) i upiši one parametre za Ubuntu.

E sad, pošto se Ubuntu preko Wubi-ja instalirao kao obična Windows aplikacija, on je bio prisutan u listi instaliranih programa u Add/Remove listi u Control Panel-u. Ali kako si reinstalirao Windows, ta lista se resetovala i više ga Ubuntu nema u njoj. Ako poželiš da ga obrišeš, mislim da će biti dovoljno da obrišeš folder u kom je instaliran (najobičnije brisanje) i da izbaciš parametre o Ubuntu-u iz malopre pomenutog fajla boot.ini. Nisam probao na taj način "ručno" da ga brišem, ali mislim da bi ovako trebalo da ide.
 
U svakom slucaju,koliko znam,ako reinstaliras Windows,ujedno se brise i Ubuntu.
Instaliranjem Ubuntua pored Windowsa na drugoj nekoj particiji,mozda se moze sacuvatu Ubuntu,ali moras onda da naknadno "probudis/instaliras" bootloader, i pitanje je da li ce sve biti kako treba.
Taj bootloader o kome govoriš, ako misliš na onaj GRUB boot loader za Ubuntu, on se čuva u folderu u kome je i Ubuntu instaliran, a pristupa mu se preko parametara u boot.ini datoteci. Time, ako obrišeš folder sa Ubuntu instalacijom, obrisao si i GRUB.
 
Само сам изразио своје субјективно мишљење.
Pa kapiram to, ali ljude će interesovati zbog čega misliš da je to zlo. Jel si iskusio neke poteškoće sa njim? Jel ti je pravio neke probleme? Koristio sam ga jedno godinu dana i stvarno nemam na šta da se požalim, niti mi pada na pamet na šta bi neko i mogao da se požali po pitanju Wubi-ja.
 
Pa kapiram to, ali ljude će interesovati zbog čega misliš da je to zlo. Jel si iskusio neke poteškoće sa njim? Jel ti je pravio neke probleme? Koristio sam ga jedno godinu dana i stvarno nemam na šta da se požalim, niti mi pada na pamet na šta bi neko i mogao da se požali po pitanju Wubi-ja.

Лично сматрам да OS GNU/Linux Ubuntu најбоље ради када се стандардном процедуром инсталира на хард диск. Право да ти кажем, Wubi нисам никада користио, нити сам пожелео да га користим. Једноставно, људи морају знати да је Ubuntu оперативни систем (тачније, најпопуларнија дистрибуција OS-a GNU/Linux за desktop рачунаре), а не тамо неки програм унутар Windows-a. Лично сам велики противник самог постојања Wubi-ја. Потешкоће сам искусио само са Windows-ом, док сам са Linux-ом све задовољнији.
 
Ok, u tome se obojica slažemo. Ko planira ozbiljno da koristi Ubuntu, onda je čista instalacija (bez Wubi-ja ili nečega sličnog) ono što je potrebno uraditi. Ipak će i sam Ubuntu da ima bolju kontrolu nad hardverom kada su mu dodeljene stvarne particije, a ne neki virtuelni HDD koji mu napravi Wubi. Ali Wubi je koristan prvenstveno za početnike koji bi da se oprobaju u Linux okruženju malo i koji mogu na jednostavan način da ga uklone ako im se ne dopadne. Takođe je Wubi idealan za privremene instalacije Ubuntu-a.
 
Само што ја сматрам да је најбољи начин за почетнике да ubuntu испробавају у live моду до миле воље, па ако им се свиди они ће га лепо и инсталирати. Јесте да се мора знати подешавање редоследа бутовања али сматрам да то није превелики проблем, (сматрам да ова књига делом доприноси томе).

На крају крајева, уколико корисник има жељу да учи, без обзира колико је његово знање у тренутку када је само чуо за реч Линукс, ниједна препрека за њега неће представљати озбиљан проблем.
 

Back
Top