Vestacko osvetljenje

Vitez Koja

Ističe se
Poruka
2.108
Gledao sam jednom neku emisiju o gajenu biljaka u zatvorenom prostoru bez prirodnog svetla pri cemu su kao izvor svetlosti koristili neke lampe. Zna li neko kakve su to lampe, kako se zovu i da li imaju da se kupe kod nas.:bye:
 
Postoje razne sijalice i reflektori za uzgajanje biljaka u zatvorenom prostoru. Za male povrshine bi ipak preporucila LED. Imam HPS reflektor od 400w i veoma je jak i greje uzasno. Nesme biti blizu vrhova biljaka, bar na 1m udaljenosti i on pokriva oko 2x2m a troshi ...mnooogo struje.
LED su mnogo prakticnije manje, jeftinije i mozesh ih staviti tacno iznad biljke ili cak izmedju biljaka. Pazi kad kupujesh diode jer kod nas josh nisu u shiroj upotrebi pa se prodaju i obicne led crvene i plave a ne sa pravim crvenim/plavim spektrom za biljke.Na ovom sajtu imash neke sijalice ali mislim da nemaju LED diode http://www.hidroponika.com/

U zavistosti od potrebe biljaka koje cesh gajiti i tvojih mogucnost izaberi odgovarajucu.Mozesh mi se javiti na pp ako su ti potrebne josh neke info :)
 
Mislim da bi za početak koristila ova slika .
attachment.php

Sa slike se vidi da se asimilacija (fotosinteza) u hlorofilu, vrši na svim talasnim dužinama svetlosti (pri svim bojama svetla), ali biljke najviše rastu i razvijaju se pri osvetljavanju crvenim i plavim spektrom tj.uz svetlo crvenog spektra (600-680nm) i plavog spektra (380-480nm). Takođe se vidi da postoje dve vrste hlorofila u zelenim delovima biljaka: a i b .
Svetlo iz crvenog spektra podstiče cvetanje ili zametanje plodova.
Plavi spektar svetla stimuliše hormone koji pokreću rast i kontrolišu period mirovanja dok se ne steknu povoljni uslovi za klijanje semena.
Pod plavim spektrom biljka više razvija bočne izdanke (ide u širinu), kompaktnija je i niža. Pod crvenim spektrom biljka više raste u visinu. Treba joj i jedan i idrugi spektar da bi bila lepa.
Dok niče i do "puberteta" više joj treba plavog spektra. Zato je u klijalištu važnije imati lampu koja daje dosta plavog spektra. .....................
......................................................................................
(post pisao Nabuko - moj nik )
 
Poslednja izmena od moderatora:
O izvorima svetla (lampa - str.), ću pisati, samo o onima sa kojima sam (bio) zadovoljan. Trenutno koristim (za ožiljavanje reznica) kombinaciju fluoroscentnih cevi: Aquarele i DayLigt-a. Sa njima sam zadovoljan i koristim ih već desetak godina u klijalištu. Poslednje tri godine radim i sa LED-ovkama (kombinacija belih, plavih i crvenih), takođe u klijalištu. o-tom-potom,...
Koristio sam i sve svetlosne izvore koje ste pominjali u temi ( neke još uvek imam , ali ih ne koristim).

I malo da se poigram matematike:
U ovoj temi je opisana zavisnost distance ( lampe od biljke ) i osvetljaja: Matematičari kažu da je to kvadratna funkcija: - Ako povećamo distancu 3 puta, osvetljaj će oslabiti 9 puta.
( Fizičari kažu da je to samo približno tako, jer,... ako nekoga zanima mogu objasniti).
Slika je naravno najrečitija: - primer sa jednom žaruljom (inkadescentna svetiljka) od 80W el. snage.

intezitet-svetla-gif.11499




*** izvorni post postavio Nabuko' -Lola_od_Nikaragve / oba nika su moja
 
Poslednja izmena od moderatora:
Boja, koja najviše odgovara biljkama u klijalištu je ljubičasta (kao boja aquarele za rast biljaka u akvarijumu).
Ista se boja koristi u (apsolutno sterilnim - umjetnim) uslovima razmnožavanja mikropropagacijom*
attachment.php

To je ta boja (slika iz prostora za razmnožavanje mikroprpagacijom*).​

Ta je boja kombinacija plave i crvene ( i bele - po potrebi). Ta je boja dobra i za ožiljavanja reznicama
Da bih dobio tu boju ja sam kombinovao LED-ovke. U početku klijanja, crvena boja (skoro) ne treba, ali je potrebna kasnije kada biljka krene da raste,.. pa sam ja crvene LED-ovke priključio na dimer, koji reguliše njihovu jačinu:
attachment.php

Kako biljka raste, tako joj pojačavam crvenu boju svetla (sa dimerom).
Vidi se odsjaj ljubičaste boje,.. ufotkaću kasnije celu lampu sa LEDovkama.

*Mikropropagacija je način razmnožavanja, kulturom tkiva ( meristem-e) i koristi se kod novih selekcija biljaka - za brzo umnožavanja originala ( neki od tih "originala" su GMO )
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sigurno je budućnost ve[šačkog osvetljavanja biljaka u novim tehnologijama,.. jer je energija ipak skupa za 'biznis' sa gajenjem biljaka, - nekada ih je jeftinije odgojiti na drugom mestu ( u Keniji na primer,.. ili -ruže na Galapagosu), pa ih (može i avionom,.. a najčešće brodom) preneti do tržišta (najveća svetska pijaca cveća je u Holandiji,.. u Elsmeru, odatle se distribuira na EvroAzijski kontinent). Jer je bitna i klima (temperatura i vlaga u vazduhu,.. pa i cena rada,.. ).

Onoo, gde je dopunsko (veštačko) osvetljenje biljaka neophodno će svakako ostati Klijališta (mesta gde sejemo ili ožiljavamo reznice).

DSC_0319.jpg

primer: Malo amatersko klijalište sa tek posejanim semenom povrća,.. seme se ne prekriva, dok ne isklija, jer će plava 'talasna dužina' svetla pospešiti (ubrzati, pojačati i povećati) klijavost,..
II faza je kada seme isklija (prekrijemo ga supstratom i menjamo talasnu dužinu (boju) svetla, ali plava ostaje dominantna da se biljke ne bi 'isteglile' (izdužile) u visinu, već da bi bile niže, kompaktnije, čvršće,.. (ponavljam - plava boja ih tera u širinu i smanjuje internodije,.. što se ceni kod rasada pri određivanju cene,..).
Nekada su se boje opisivale rečima (plava, ljubičasta, crvena, pink,.) ali tačniji je opis brojevima - u Kelvin-ima ( Kelvin je jedinica za temperaturu .. u ovom slučaju -temperaturu boje ),

led-lighting-w5.jpg

pa se i svetiljke tako kupuju ( na primer - svetiljku koja zrači dnevno svetlo, možete kupiti sa temperaturom - boje -manjom od 3000K - (Kelvina), ali i sa dvostruko većom vrednošću,.. (oko 6 hiljada Kelvina).
O Lumenima i Luksima ( o jačini svetlosti,.. to jest OSVETLJAJU - određenih svetlosnih tela (lampi),.. ako ste zainteresovani - pitajte :bye:
 

Prilozi

  • spektar zračenja.jpg
    spektar zračenja.jpg
    45,6 KB · Pregleda: 395
  • sijalica.gif
    sijalica.gif
    3,4 KB · Pregleda: 30
  • ruzicasta-vertikalna-basta-01.jpg
    ruzicasta-vertikalna-basta-01.jpg
    56,7 KB · Pregleda: 390
  • www.PijaniTvor.com - DSC_0389.jpg
    www.PijaniTvor.com - DSC_0389.jpg
    44,2 KB · Pregleda: 392
Poslednja izmena:
Добра ствар кад се у рано пролеће сеју повртларске културе.

daaa,.. ali bi valjalo znati dugoročnu prognozuu,..
jer mi (proizvođači) hoćemo bolju cenu,.. a to bi značilo ranije plodonošenje,..
ali se desi,..
"Što je sigurno,. sigurnoo" a to je oko 1. maja,.. sadnja
(ranije je bilo: "Vera - mera,.. a rok Đurđevdan",.. )
ee, sad, .. menja se klima ,.. ali minimalno ,...i sa oscilacijama - od godine do godine,..
trenutnoo, je neisplativo grejati (puno) i osvetljavati,..
pozz.
 
Sigurno je budućnost ve[šačkog osvetljavanja biljaka u novim tehnologijama,.. jer je energija ipak skupa za 'biznis' sa gajenjem biljaka, - nekada ih je jeftinije odgojiti na drugom mestu ( u Keniji na primer,.. ili -ruže na Galapagosu), pa ih (može i avionom,.. a najčešće brodom) preneti do tržišta (najveća svetska pijaca cveća je u Holandiji,.. u Elsmeru, odatle se distribuira na EvroAzijski kontinent). Jer je bitna i klima (temperatura i vlaga u vazduhu,.. pa i cena rada,.. ).

Onoo, gde je dopunsko (veštačko) osvetljenje biljaka neophodno će svakako ostati Klijališta (mesta gde sejemo ili ožiljavamo reznice).

Pogledajte prilog 445238
primer: Malo amatersko klijalište sa tek posejanim semenom povrća,.. seme se ne prekriva, dok ne isklija, jer će plava 'talasna dužina' svetla pospešiti (ubrzati, pojačati i povećati) klijavost,..
II faza je kada seme isklija (prekrijemo ga supstratom i menjamo talasnu dužinu (boju) svetla, ali plava ostaje dominantna da se biljke ne bi 'isteglile' (izdužile) u visinu, već da bi bile niže, kompaktnije, čvršće,.. (ponavljam - plava boja ih tera u širinu i smanjuje internodije,.. što se ceni kod rasada pri određivanju cene,..).
Nekada su se boje opisivale rečima (plava, ljubičasta, crvena, pink,.) ali tačniji je opis brojevima - u Kelvin-ima ( Kelvin je jedinica za temperaturu .. u ovom slučaju -temperaturu boje ),

led-lighting-w5.jpg

pa se i svetiljke tako kupuju ( na primer - svetiljku koja zrači dnevno svetlo, možete kupiti sa temperaturom - boje -manjom od 3000K - (Kelvina), ali i sa dvostruko većom vrednošću,.. (oko 6 hiljada Kelvina).
O Lumenima i Luksima ( o jačini svetlosti,.. to jest OSVETLJAJU - određenih svetlosnih tela (lampi),.. ako ste zainteresovani - pitajte :bye:
...

Eee, ovo sam ja pisao.... pa zaboravio.. i otvorio sam , skoro, novu temu :

https://forum.krstarica.com/threads/vestacko-osvetljavanje-biljaka-u-zasticenom-prostoru.976788/
 

Back
Top