Li-Ion baterija

Ako je nova treba da se puni tri puta po 12 sati da bi se uspešno formirala. Ja sam se bio zeznuo pa sam svoju nokiu prvi put punio samo 3 sata, i eto sad drži dan-dva manje nego što bi trebalo. Znači, obavezno 3x12 i to naravno najbolje puniti kad je baterija potpuno prazna (telefon naravno ugasiti prilikom punjenja).
 
Svaka Li-ion baterija ima oko 1000-2000 punjenja,zato je najbolje kao sto rece DabaMAN da se baterija skoro skroz isprazni pa se oper napuni...jer ako stavis da se puni posle prve potrosene "crtice" ondas baterija gubi to jedno punjenje i vek trajanja bude manji...
 
DabaMAN:
Ako je nova treba da se puni tri puta po 12 sati da bi se uspešno formirala. Ja sam se bio zeznuo pa sam svoju nokiu prvi put punio samo 3 sata, i eto sad drži dan-dva manje nego što bi trebalo. Znači, obavezno 3x12 i to naravno najbolje puniti kad je baterija potpuno prazna (telefon naravno ugasiti prilikom punjenja).
Samo tokom prvog punjenja telefon treba da je ugasen. Prilikom preostala dva punjenja telefon mozete normalno koristiti.
 
Ok, kazes baterija ima 1000-2000 punjenja, pa ako se malo istrosi i ti je bacis na punjac istrosio si jedno punjenje!? Znaci uzmes mobilni prikacis ga pa odma otkacis, pa opet prikacis i opet otkacis i tako jedno hiljdu-dve puta i baterija nece vise da radi? Iako je stara npr. samo 20 min. !?!?!? Zar mislis da baterija ima neki brojac u sebi, pa odbija da radi kad je pristekas vise od odredjenog br. puta? Ne bi' rek'o!
:twisted: :twisted: :twisted:
Li-Ion baterija, za razliku od drugih punjivih, nemora da bude prazna da bi se ponovo punila. Da se razumemo, nemoraju ni ostale, al' takvo punjenje im drasticno skracuje zivotni vek. Za Li-Ion se preporucuju da se svremena na vreme isprazni totalno. Recimo svakih par nedelja, je pozeljno pustiti fon da se ugasi sam od sebe, pa ga onda puniti. To kao cuva zivotni vek baterije.
Ja imam Nokiu 72510i staru god dana, nisam primetio da se bateriji drsticno skratilo vreme drzanja, a s'druge strane nisam bash mnogo poshtovao preporuku o povremenom praznjenju! Tako da i to je dosta relativna stvar koja zavisi od kvaliteta baterije.
Zivotni vek baterije (br. punjenja) zavisi od konkretnog tipa baterije, kao i od samog kvaliteta naravno.
 
Nikl-Kadmijum baterija je imala takozvani memorijski efekat. To znači da će se posle punjenja isprazniti samo do nivoa koji je imala u momentu punjenja. I sledeći put će se napuniti do onog nivoa do kog se napunila prethodni put. Zato su proizvođači uređaja koji su imali takve baterije u uputstvu navodili da se baterija obavezno prvi put puni najmanje 10 sati. (Panasonic, Braun ...) Tim, prvim punjenjem od 10 sati memorijski efekat se minimizuje kod kasnije upotrebe.

Nikl Metal Hidrid baterije su skoro potpuno rešile "memorijski" problem. Tako je u originalnom uputstvu za moj prvi fontele (Ericsson T10) pisalo: Vaš telefon ima Nikl Metal Hidrid bateriju, tako da je možete puniti kad god poželite ili imate mogućnosti. Bez ikakvih loših posledica. Memorijski efekat je ostao samo u teorijskom domenu. Ne više od par pocenata ukupnog kapaciteta.

Ali, dosetio se neuki i nejaki srpski prodavac. Prvo je umesto 10-to satnog prvog punjenja preporučivao 12-to satno. Pojma nema o čemu se rada, ali - za svaki slučaj. A onda, umesto jednog takvog punjenja savetovao dva. Za svaki slučaj. Od viška glava ne boli. A onda se neko dosetio da, za svaki slučaj, umesto dva preporuči tri punjenja po 12 sati !

Blago nama, tehnologija napreduje pa su izmišljene Li-Jonske baterije, gde memorijski efekat ne postoji. Nemaju baš nikakve veze sa Niklom i Kadmijumom. Ne postoji pojam "formiranje" baterije.

Ali, za svaki slučaj, nejaki i nadasve neuki srpski trgovac i dalje savetuje formiranje, punjenje, pražnjenje i ostale magične rituale !

I izaziva nedoumice kod poštenog sveta.

============================================================================================
Odgovor maci koja mjauče: ne, ne moraš ! Puni kad stigneš, prazni koliko hoćeš. I kuliraj. 8)
 
Kada se lionka napuni do kraja, onda se više nepuni, pa može stajati i danima na punjaču, ista stvar. Ustvari, barem je tako kod mene.

Nego baterije kod low-end Siemens telefona su daleko lošije od recimo Nokijinih. Vidim u uputstvu za A55 piše da baterija može raditi pravilno samo prvih 6 meseci. Znači posle toga ne garantuju da će držati predviđeno vreme. Ništa nije bolje kod Samsunga ili nedaj bože - sony-ericssona.
 
Kad_LupimLupim:
Ok, kazes baterija ima 1000-2000 punjenja, pa ako se malo istrosi i ti je bacis na punjac istrosio si jedno punjenje!? Znaci uzmes mobilni prikacis ga pa odma otkacis, pa opet prikacis i opet otkacis i tako jedno hiljdu-dve puta i baterija nece vise da radi? Iako je stara npr. samo 20 min. !?!?!? Zar mislis da baterija ima neki brojac u sebi, pa odbija da radi kad je pristekas vise od odredjenog br. puta? Ne bi' rek'o!
:twisted: :twisted: :twisted:
Li-Ion baterija, za razliku od drugih punjivih, nemora da bude prazna da bi se ponovo punila. Da se razumemo, nemoraju ni ostale, al' takvo punjenje im drasticno skracuje zivotni vek. Za Li-Ion se preporucuju da se svremena na vreme isprazni totalno. Recimo svakih par nedelja, je pozeljno pustiti fon da se ugasi sam od sebe, pa ga onda puniti. To kao cuva zivotni vek baterije.
Ja imam Nokiu 72510i staru god dana, nisam primetio da se bateriji drsticno skratilo vreme drzanja, a s'druge strane nisam bash mnogo poshtovao preporuku o povremenom praznjenju! Tako da i to je dosta relativna stvar koja zavisi od kvaliteta baterije.
Zivotni vek baterije (br. punjenja) zavisi od konkretnog tipa baterije, kao i od samog kvaliteta naravno.
To je samo bio primer,ali sto vise puta punis bateriju tako je slabis sve vise...
 
DabaMAN:
Nego baterije kod low-end Siemens telefona su daleko lošije od recimo Nokijinih.
...
Ništa nije bolje kod Samsunga ili nedaj bože - sony-ericssona.
Baterije, naravno ne prave proizvođači mobilnih, već njihovi 'kooperanti'. Tako da se ne bih čudio da su baterije istih proizvođača u mnogim markama mobilnih.
 
DabaMAN:
Kada se lionka napuni do kraja, onda se više nepuni, pa može stajati i danima na punjaču, ista stvar. Ustvari, barem je tako kod mene.

Nego baterije kod low-end Siemens telefona su daleko lošije od recimo Nokijinih. Vidim u uputstvu za A55 piše da baterija može raditi pravilno samo prvih 6 meseci. Znači posle toga ne garantuju da će držati predviđeno vreme. Ništa nije bolje kod Samsunga ili nedaj bože - sony-ericssona.
Ja imam Samsunga i baterija je odlicna bila prvih godinu dana,posle tih godinu dana je oslabila...ali je jos uvek mogla da izdrzi 3 dana,ruku na srce svi znaju da su Samsungove baterije lose po pitanju vremena jer su premale i nemaju kapacitet...
 
Milojko Vasic:
DabaMAN:
Nego baterije kod low-end Siemens telefona su daleko lošije od recimo Nokijinih.
...
Ništa nije bolje kod Samsunga ili nedaj bože - sony-ericssona.
Baterije, naravno ne prave proizvođači mobilnih, već njihovi 'kooperanti'. Tako da se ne bih čudio da su baterije istih proizvođača u mnogim markama mobilnih.
Da, naravno, ali svako uglavnom ima svog proizvođača.
 
DabaMAN:
Milojko Vasic:
DabaMAN:
Nego baterije kod low-end Siemens telefona su daleko lošije od recimo Nokijinih.
...
Ništa nije bolje kod Samsunga ili nedaj bože - sony-ericssona.
Baterije, naravno ne prave proizvođači mobilnih, već njihovi 'kooperanti'. Tako da se ne bih čudio da su baterije istih proizvođača u mnogim markama mobilnih.
Da, naravno, ali svako uglavnom ima svog proizvođača.
Mislim da LG i Samsung imaju istog proizvodjaca baterija iz Japana...
 

Back
Top