Snovi

josephin

Zainteresovan član
Poruka
171
Mozda bez razloga otvaram novu temu, ali imam jedno pitanje - zasto vec godinama ama bas svake noci sanjam sve i svasta (obicno su ti snovi propraceni svim i svacim, cak i nekim budalastinama) i to u poslednje vreme po tri razlicite 'price' u toku noci (makar se tri setim ujutru, mozda ih ima i vise)? I desi mi se npr. da nesto sto sam sanjala pre par meseci 'nastavim' da sanjam!?
 
Bas je dobro sto sanjas. San ti je ventil za dusu i oslobadja od stresa, takodje u neku ruku razvija dusevni zivot. Kreativni ljudi sanjaju, pa prema tome ne znam zasto postavljas sebi neka pitanja. Mesto da se sekiras, mogla bi razmisliti o snovima ili nauci da ih tumacis (na svoj nacin) a lepo je i nekome da ih ispricas.

P.S.

Jedan naucnik (ne znam koji bese) je otkrio u snu strukturu atoma, sanjajuci suncev sistem. Mozda ces i ti otkriti nesto?!
 
Pa pocela sam da se sekiram od onog trena kada sam sve cesce i cesce pocela da sanjam kako se ili neka explozija cuje blizu mene, ili kada se puca svuda oko mene, a ja bezim ili kada sam u autobusu, a vidim kako vojnici ispaljuju neki projektil koji leti bas ka meni i srecom u tim trenucima se uvek probudim... Takodje sanjam neka ubistva i vidim leseve, ili sto je jos gore sanjam kako zenska osoba meni bliska ima muski polni organ i tako jos neke stvarcice...
Naravno da svoje snove pricam ljudima koji me dobro poznaju i svi se pitaju odakle mi tolike ideje...
Da ih tumacim? Ne verujem da bih mogla na pravilan nacin da ih tumacim, jer u sustini ne znace nista (uglavnom)...

Hvala u svakom slucaju na odgovoru!
 
O, naprotiv! 'Snovi su kraljevski put u nesvesno!', rekao je Frojs, bazirajuci na njima celu svoju teoriju psihoanalize.
Snovi znace mnogo, i nikako se ne desava da 'ne znace nista'. Snovi su mali telegrami iz nesvesnog. Snovi su jako vazni, i dobro je da sanjas, bilo bi lepo da mozes da nesto iz njih naucis! Opet, ne znam kolko imas godina i gde zivis, ali ako si u Beogradu, postoji iskustvena grupa za snove, koju vodi Ivan Nastovic, i na kojoj bi mogla nauciti mnogo ne samo o sustini snova i sanjanja, nego o sopstvenoj dusi, i o onome sta ti snovi kazuju o tebi. Po kratkim navodima, sanjas jako interesantne snove. I svaki od njih nosi svoje duboko znacenje i ima svoj razlog za postojanje.

Pozdrav,
Machak
 
Nisam mislila bukvalno da nista ne znace moji snovi, ali i kada sanjam lepo i kada sanjam ruzno, nista novo se u sledecem periodu ne desi (ni pozitivno ni negativno), pa sam se zato izrazila onako...

Cesto se desava da ne mogu u potpunosti da se setim sta sam sanjala ili ta prica, koja je bila tako realna u mom snu, iscezne ili izgubi svoj smisao! Desava mi se da se probudim, shvatim da sanjam, a onda ponovo zaspim i ponovo sanjam (ali nesto drugo)... Znam, to je normalno, ali mi je zao sto ne mogu ujutru da povezem pricu, vec se setim samo nekih delica sna i to je sve... Samo nekih detalja (koji su ponekad upecatljivi, a ponekad nisu)...

Hvala na savetu, a sto se tice grupe koju ste spomenuli, samo napisite gde se tacno nalazi, a razmislicu da li da je posetim ili ne...
 
josephin:
Nisam mislila bukvalno da nista ne znace moji snovi, ali i kada sanjam lepo i kada sanjam ruzno, nista novo se u sledecem periodu ne desi (ni pozitivno ni negativno), pa sam se zato izrazila onako...

Cesto se desava da ne mogu u potpunosti da se setim sta sam sanjala ili ta prica, koja je bila tako realna u mom snu, iscezne ili izgubi svoj smisao! Desava mi se da se probudim, shvatim da sanjam, a onda ponovo zaspim i ponovo sanjam (ali nesto drugo)... Znam, to je normalno, ali mi je zao sto ne mogu ujutru da povezem pricu, vec se setim samo nekih delica sna i to je sve... Samo nekih detalja (koji su ponekad upecatljivi, a ponekad nisu)...

Hvala na savetu, a sto se tice grupe koju ste spomenuli, samo napisite gde se tacno nalazi, a razmislicu da li da je posetim ili ne...

SLicne snove sam imao i ja, ali sam shvatio da oni moraju proci kroz moju svest, da bih se ocistio od stresa. Neke odgovore sam pronasao bas u snovima (i to je naravno bilo pod dnevnim utiscima), tada sam shvatio da ne postoje univerzalno tumacenje snova, vec ima svako svoje jedinstveno (mada postoje neke slicnosti sa tim tumacenjima). Moje shvatanje snova je da dusa (podsvest) razradjuje i resava pitanja koja je svest postavila u toku dana. Podsvest radi neumorno.

Zato, kada sanjas bilo kakav san, nocnu moru, pokusaj da se suocis (da se ne budis tj, kada se probudis nastavi da dremkas i da sada vec kroz svest razradjujes, nastavljas san) sa snovima, morama.

Ja sam kao mali sanjao, tako neku veliku zmiju, dugu preko 300 metara (koja navodno uvek dolazi u odredjeno vreme), svi mestani su bezali u kucama, pa i ja sam je gledao iz kuce. E, dok jednom nisam resio da izadjem i uzmem sekiru i odsecem joj rep (zmija navodno nije smela da me dodirne uopste jer cu se skameniti), kada sam joj odsekao, ona se batrgnula i dodirnula me, ali sam na licu zmije (koja je imala neki ljudski izraz) video, da ima neko postovanje prema meni. Od tada vise ne sanjam. Po mom shvatanju zmija znaci stres ( a ne dusmane - ili dusmane, ali na okupu, tako da se covek kada ih okupi na jednom mestu lakse oseca, kada zna sta ga muci).

Cesto kada sam se razboleo (kao osnovac) san mi je uvek dolazio u ritmu Karmine Burane... prvi put kada sam je cuo iznervirao sam se i to bas... Kada sam resio da vidim sto mi to ide na zivce, ta muzika... slusao sam je pazljivo... shvatio sam mnoge stvari koje su me tistale, nasao neke odgovore... ma mnogo sta.

Tako, razmisli malo o snovima... nude ti neki odgovor. Suoci se sa njima!
 
Bas sam se nasmejala :)

Kao mala, kad god bih se razbolela (u smislu da imam mucnine i sl., a to se najcsece desavalo na moru, zbog vode) svake godine, ali bas svake godine sanjala sam tada kako celo mesto gori, kako ljudi beze, gori cak i voda (more), a ja sa sestrom i tetkom u nekom camcu pokusavam da pobegnem (pri tom taj camac ima noge, pa moze i po kopnu da ide) :lol:

A sanjala sam i par puta zmije, a upecatljivo mi je bilo kada sam pokusavala da predjem preko parka i odjednom su pocele da me okruzuju zmije, bilo ih je na hiljade... Ne secam se nicega vise u tom snu... Bilo je davno...

Sanjala sam i kako se nalazim u dobu kada su odrubljivali ljudima glave, pa se secam da je moj tata bio gore, na tom postolju i da su ga optuzili na smrt, gledala sam kako mu secivo sece glavu, potom ga sutiraju i bacaju u gomilu leseva, a moja majka vristi... Uzasan san!

Secam se jednom da sam sanjala neku sobu u kojoj se nalazi gibanica :lol: i to svuda po sobi, pretrpano, pa sam protumacila taj san da sam bila u to vreme gladna i zeljna tradicionalne kuhinje 8)

Najcesce sanjam neke brojeve, datume i tako to... Ili su to brojevi autobusa, mesta koja prvi put vidim i sl. ili brojevi telefona, kuca i sl. Ovo me vec podseca na film 'Blistavi um' :)
 
josephin:
Nisam mislila bukvalno da nista ne znace moji snovi, ali i kada sanjam lepo i kada sanjam ruzno, nista novo se u sledecem periodu ne desi (ni pozitivno ni negativno), pa sam se zato izrazila onako...

Cesto se desava da ne mogu u potpunosti da se setim sta sam sanjala ili ta prica, koja je bila tako realna u mom snu, iscezne ili izgubi svoj smisao! Desava mi se da se probudim, shvatim da sanjam, a onda ponovo zaspim i ponovo sanjam (ali nesto drugo)... Znam, to je normalno, ali mi je zao sto ne mogu ujutru da povezem pricu, vec se setim samo nekih delica sna i to je sve... Samo nekih detalja (koji su ponekad upecatljivi, a ponekad nisu)...

Hvala na savetu, a sto se tice grupe koju ste spomenuli, samo napisite gde se tacno nalazi, a razmislicu da li da je posetim ili ne...

Ako se odlucis, posalji mi PP, dacu ti telefon.
 

Back
Top