ŠIPTAR KIDNAPOVAO BEOGRAĐANKU, A OČAJNI RODITELJI ZAUVIJEK NAPUSTILI SRBIJU MISLEĆI..

Poruka
3.617
ŠIPTAR KIDNAPOVAO BEOGRAĐANKU, A OČAJNI RODITELJI ZAUVIJEK NAPUSTILI SRBIJU MISLEĆI DA IM JE KĆERKA MRTVA

siptar418v.jpg




"Sahranili" živo dijete


• Nad praznim mrtvačkim sandukom, po svim pravoslavnim običajima, održano je opelo jer je, nakon dvije godine od nestanka, djevojka proglašena mrtvom

Ovo je potresna priča o porodičnoj tragediji posle koje roditeljsko srce nikada nije pronašlo spokoj. U njoj se nakon kobne noći i nestanka kćerke jedinice, ljeta 1988. godine, prepliće policija, potraga, optužba, oplakivanje i na kraju odlazak ožalošćenih roditelja u Kanadu, misleći da im je kćerka mrtva. A, zapravo se dogodila otmica i brak pod prisilom Šiptara u kome je nesrećna devojka završila u zabačenom kosovskom selu, rodila petoro djece, promijenila vjeru i ime. Istina je, ipak, donekle izbila na površinu, ali kasno, tek 2003. godine kada njeni roditelji već odavno nisu bili u Srbiji. Niko ne zna ni da li su živi! Ako nisu, u grob su otišli misleći da im je kćerka mrtva. „Sahranili“ su svoje dijete, odnosno njenu garderobu u praznom mrtvačkom sanduku, po svim pravoslavnim običajima, jer je, nakon dvije godine od nestanka proglašena mrtvom.
Šta se zapravo dogodilo, igrom slučaja ili sudbine, saznao je holandski novinar koji je izvještavao sa Kosova. U jednom zabitom selu zadesio se u kući u kojoj mu je jedna nesrećna žena krišom gurnula pismo u džep. Vodila je računa da niko od ukućana to ne vidi. U njemu je roditeljima napisala šta se zapravo dogodilo u noći nestanka, gdje i kako živi.
„Mama i tata, živa sam i zdrava. Nalazim se u šiptarskom selu na Kosovu. One noći kada sam krenula ka zgradi, oteo me je komšija pekar i injegovi sinovi. Strpali su me u kola i odvezli na Kosovo. Natjerao me je da se udam za njega i da promijenim vjeru i ime. Zabrađena sam i ne smijem nigdje iz kuće da idem, osim u džamiju i na groblje. Imam petoro djece. Živim sa djecom, mužem, djeverom i njegovom porodicom, svekrom i svekrvom. Mama, tata, puno vas volim i mislim na vas baš svaki dan. Ljubim vas puno! Pomozite mi!!!“.
Ovu priču ispričala su nam dva bračna para, nekadašnje komšije nesrećne porodice, moleći nas da ne otkrijemo njihov identitet, pa čak ni ulicu u kojoj se dogodila otmica, jer im je, kako kažu „puna zgrada policije“. Drama se odigrala, u srcu tada mirnog beogradskog naselja Kanarevo brdo.
- Te ljetnje noći oko pola tri nestala je veoma lijepa, pristojna i fina djevojka. Bila je atraktivna, puna života, na korak do fakultetske diplome. Imala je zaista dobrog momka, iz skromne porodice sa kojim se zabavljala nekoliko meseci. On ju je redovno pratio do vrata stana ili zgrade, a ponekad bi samo izašla iz kola na ulicu i sama ušetala u petospratnicu ozidanu u zlatno doba tadašnje države. To su potvrdile gotovo sve komšije iz tri zgrade koji su je, s vremena na vrijeme, viđali u pratnji dečka. Policija je u cik zore došla na poziv njenih roditelja, a u pet sati upala je i u stan njenog momka, i odvela ga u stanicu. Ispitivali su ga nekoliko sati, pričaju sagovornici, i napominju da je nedužni momak preživio strašna maltretiranja u policijskoj stanici. Prisiljavali su ga da prizna da ju je ubio ili prodao. Svi su sumnjali u njega, jer ni velika potraga nije ukazivala na bilo kakvu otmicu. Nestanak je bio prava enigma. Nikakva korisna informacija nije dobijena ni od prijatelja ni od kolega sa fakulteta nesrećne djevojke. Ljudi koji su poznavali nju i njene povučene roditelje, oduvijek su sumnjali u ubistvo ili bijelo roblje, a rijetko ko u samoubistvo ili bjekstvo.
Misteriju je, kako smo već pomenuli, razriješio novinar iz Holandije kada je donio pismo na adresu nesrećnih roditelja. Pošto nikoga nije bilo u stanu, krenuo je da zvoni od jednog do drugog komšije, dok nije naišao na nekog ko govori engleski. Objasnio je šta se dogodilo i predao pismo.
- Rekao je da žuri na avion i molio komšinicu da potraži primaoce pisma i sve prenese. Nikome nije jasno zašto je insistirao na anonimnosti. Vjerovatno da bi zaštitio tu nesrećnu djevojku, a sada već ženu, priča naša sagovornica, i dodaje da je potrese svako sjećanje i pomisao šta se dešava sa njenom komšinicom. U nesrećnog momka su svi prestali da sumnjaju. Posle par godina se oženio i osnovao porodicu.
- Svi znaju da je onaj komšija pekar bio Šiptar. Imao je sinove koji baš kao i otac nisu bili druželjubivi. Često su im dolazili rođaci sa Kosova i iz Albanije. Pričalo se da su ih često čuli da govore na albanskom jeziku. Stan su prodali kada se zaratilo a roditelji otete devojke par godina kasnije i stan i otišli u Kanadu, pričaju naši sagovornici uglas ištičući da njihovi nekadašnji susjedi sigurno vjeruju da im je kćerka mrtva. Na naše pitanje zašto niko nije alarmirao policiju, nadležne institucije za ljudska prava i kako se taj horor i nagađanja još uvijek nisu razriješili, odgovaraju da niko ne želi da gine za pravdu koja ne može da se istjera, ali i da ovu cijelu priču znaju svi pripadnici MUP-a koji žive kraju. Jedino pismo nesrećne žene nije stiglo do njenih roditelja koji i danas žive u ubjeđenju da njihova jedinica nije živa nebrojeno puta postavljajući i sebi i bogu jedna te ista pitanja: zašto, kako, gde je, da li je...?
- Možda se jednog dana i dogodi neko čudo i razrešiti ta strašna decenijska misterija. Mislim da ništa nije nemoguće. Vjerujem u boga i onu staru: „Zaklela se zemlja raju da se sve tajne znaju“, završava ona jedna od naših sagovornica.

V. Đ.

Uzaluna potraga za roditeljima

Komšije su nestalu devojku i njene roditelje tražili na “Fejsbuku” i “Skajpu”, ali uzalud.
- Nadao sam se da će možda njeni roditelji otvoriti profil, pa im tako ući u trag. Ali, za to su male šanse, jer oni sada imaju preko šezdeset godina. Otetoj ženi sigurno ne daju da priđe kompjuteru, ako ga uopšte i imaju u ovoj kući. Sigurno su zatucani i konzervativni jer su bili spremni na čin otmice, kaže kroz uzdah sredovečni sagovornik.

http://www.revijad.co.me/index.php?nivo=3&rubrika=0&datum=2010-06-30&brojms=418&clanak=1437

...
icon8.gif
 
Poslednja izmena:
bruka ljudi. a tadic tetosi siptare po srbiji koji nam otimaju decu :eek:

"Ovo je potresna priča o porodičnoj tragediji posle koje roditeljsko srce nikada nije pronašlo spokoj. U njoj se nakon kobne noći i nestanka kćerke jedinice, ljeta 1988."


Opet nisi sve procitao, 1988 godine.

za ovo je kriv Milosevic,

ta devojka sad ima petoro dece. :evil:
 
Ја сам лепо више пута писао да су Шиптари ДИВЉАЦИ и ВАНДАЛИ ...апсолутно су међу њима ретки који су иоле цивилизовани.

У мојој фамилији се десио следећи случај одмах после 2.светског рата. Била је једна студенткиња новинарства, прелепа девојка коју су звали Бела зато што је имала невероватно белу пут и колега са студија Шиптар је позове у госте у Приштину - и она, девојка из многонационалног великог града, понаша се нормално и зезне се и оде. Он је тамо ЗАКЉУЧАО, ОЖЕНИО СЕ ЊОМЕ И ДРЖАО ЈЕ КАО У КАВЕЗУ... међутим, она је уграбила прилику И ПОБЕГЛА И ВРАТИЛА СЕ КОД МАЈКЕ У БЕОГРАД, овде у Максима Горког код Економске школе... и прошло је неко време у тишини и миру... онда се једног дана појавио тај Шиптар и виче је из дворишта: Бела, Бела, изађи само да разговарамо... и она се девојка опет зезне и изађе - и како се појавила ОН ИЗВАДИ ПИШТОЉ И УБИЈЕ ЈЕ НА МЕСТУ... а што је најгоре у целој ствари добио је свега неколико година робије.
 
Strašno , zaista , a ko zna koliko je ovakvih i sličnih sudbina malih ljudi , koje i ne stižu, niti će ikada , do javnosti :confused:

Nebitno je ko je tada bio na vlasti u Srbiji jer tek sada u ovom medijskom najcrnjem mraku ni mnogo gore stvari ne saznajemo , a događaju se...nažalost :dash:

A taj holandski (kukavica) novinar ...pa 'ajde...bar je stisao petlju da pismo prosledi :neutral:

Posle žute kuće , ovake vesti mi mogu samo da pokvare dan .:confused:
 
Ја сам лепо више пута писао да су Шиптари ДИВЉАЦИ и ВАНДАЛИ ...апсолутно су међу њима ретки који су иоле цивилизовани.

У мојој фамилији се десио следећи случај одмах после 2.светског рата. Била је једна студенткиња новинарства, прелепа девојка коју су звали Бела зато што је имала невероватно белу пут и колега са студија Шиптар је позове у госте у Приштину - и она, девојка из многонационалног великог града, понаша се нормално и зезне се и оде. Он је тамо ЗАКЉУЧАО, ОЖЕНИО СЕ ЊОМЕ И ДРЖАО ЈЕ КАО У КАВЕЗУ... међутим, она је уграбила прилику И ПОБЕГЛА И ВРАТИЛА СЕ КОД МАЈКЕ У БЕОГРАД, овде у Максима Горког код Економске школе... и прошло је неко време у тишини и миру... онда се једног дана појавио тај Шиптар и виче је из дворишта: Бела, Бела, изађи само да разговарамо... и она се девојка опет зезне и изађе - и како се појавила ОН ИЗВАДИ ПИШТОЉ И УБИЈЕ ЈЕ НА МЕСТУ... а што је најгоре у целој ствари добио је свега неколико година робије.


Tuga :(:(:(

Gore rekoh , ima sijaset ovakvih i sličnih sudbina koje nikada ne ugledaju svetlost dana :confused:
 
Strašno , zaista , a ko zna koliko je ovakvih i sličnih sudbina malih ljudi , koje i ne stižu, niti će ikada , do javnosti :confused:

Istina. Tetka moje koleginice je oteta pred kraj II Sv.rata iz Crne Gore i odvedena u Albaniju. Posle dvadesetak godina nekako su čuli da je živa, zdrava... ima puno dece, i to je sve što znaju o njoj. Nikad je nisu ni čuli ni videli.
 
Ја сам лепо више пута писао да су Шиптари ДИВЉАЦИ и ВАНДАЛИ ...апсолутно су међу њима ретки који су иоле цивилизовани.

У мојој фамилији се десио следећи случај одмах после 2.светског рата. Била је једна студенткиња новинарства, прелепа девојка коју су звали Бела зато што је имала невероватно белу пут и колега са студија Шиптар је позове у госте у Приштину - и она, девојка из многонационалног великог града, понаша се нормално и зезне се и оде. Он је тамо ЗАКЉУЧАО, ОЖЕНИО СЕ ЊОМЕ И ДРЖАО ЈЕ КАО У КАВЕЗУ... међутим, она је уграбила прилику И ПОБЕГЛА И ВРАТИЛА СЕ КОД МАЈКЕ У БЕОГРАД, овде у Максима Горког код Економске школе... и прошло је неко време у тишини и миру... онда се једног дана појавио тај Шиптар и виче је из дворишта: Бела, Бела, изађи само да разговарамо... и она се девојка опет зезне и изађе - и како се појавила ОН ИЗВАДИ ПИШТОЉ И УБИЈЕ ЈЕ НА МЕСТУ... а што је најгоре у целој ствари добио је свега неколико година робије.
Strašno.Kakav šljam.
 
Strašno , zaista , a ko zna koliko je ovakvih i sličnih sudbina malih ljudi , koje i ne stižu, niti će ikada , do javnosti :confused:

Nebitno je ko je tada bio na vlasti u Srbiji jer tek sada u ovom medijskom najcrnjem mraku ni mnogo gore stvari ne saznajemo , a događaju se...nažalost :dash:

A taj holandski (kukavica) novinar ...pa 'ajde...bar je stisao petlju da pismo prosledi :neutral:

Posle žute kuće , ovake vesti mi mogu samo da pokvare dan .:confused:

ti si bila novinar...ako te zanima slicna sudbina uputicu te..da ti ne objasnjavam rodbinske odnose -skraticu...selo stavica...opstina ljig...podno rudnika....kidnapovana je mlada zena koja je prodavala sumske jagode na putu...nije se znalo u stvari da je kidnapovana ---samo je nestala iako je tu bilo punozena i devojaka koje prodaju jagode...to se desilo 80-tih godina /ako se ne varam-davno/ prica je istovetna predhodnoj...porodica je podigla spomenik...a zena se vratila posle mnogo godina...ako dobro pamtim rodila je 8-moro dece siptaru...bila sve vreme zatvorena...kad je jednom dobila hranu i zatrazila jos nesto...zena koja je cuvala ostavi otkljucano i ova pobegne....ne znam sta je sa tom zenom sada....ima takvih prica vise u mom kraju...
 
За дивно чудо има једна добра емисија на Б92 - мислим да се зове ПОТРАГА...
е ту треба изложити овај случај ЈЕР МИСЛИМ ДА СЕ ЕМИТУЈЕ ТА ЕМИСИЈА СВУДА... можда пронађу родитеље... И У 21. ВЕКУ ОСЛОБОДЕ ДЕВОЈКУ-РОБА...СМЕШТЕНУ У ХАРЕМУ...
 
ti si bila novinar...ako te zanima slicna sudbina uputicu te..da ti ne objasnjavam rodbinske odnose -skraticu...selo stavica...opstina ljig...podno rudnika....kidnapovana je mlada zena koja je prodavala sumske jagode na putu...nije se znalo u stvari da je kidnapovana ---samo je nestala iako je tu bilo punozena i devojaka koje prodaju jagode...to se desilo 80-tih godina /ako se ne varam-davno/ prica je istovetna predhodnoj...porodica je podigla spomenik...a zena se vratila posle mnogo godina...ako dobro pamtim rodila je 8-moro dece siptaru...bila sve vreme zatvorena...kad je jednom dobila hranu i zatrazila jos nesto...zena koja je cuvala ostavi otkljucano i ova pobegne....ne znam sta je sa tom zenom sada....ima takvih prica vise u mom kraju...


Znam gde je to , a i majka jedne moje drugarice ima tamo vikendicu;)

Baš ću se raspitati , mada mi je ova priča baš poznata odnekud :think:
 
Па то јесте лоше и јесте да и ја мрзим Шиптаре. Али, још више мрзим данашње либерално, материјалистичко друштво у Србији... Тако да она тиме што су је отели и није пуно изгубила, да је овде остала можда би постала наркоманка или (не дај Боже) гласач ДС.
 
За дивно чудо има једна добра емисија на Б92 - мислим да се зове ПОТРАГА...
е ту треба изложити овај случај ЈЕР МИСЛИМ ДА СЕ ЕМИТУЈЕ ТА ЕМИСИЈА СВУДА... можда пронађу родитеље... И У 21. ВЕКУ ОСЛОБОДЕ ДЕВОЈКУ-РОБА...СМЕШТЕНУ У ХАРЕМУ...


Pa to treba neko i da pokrene , a vidiš da ta jadna žena nema nikoga ovde i da se ne zna gde su joj roditelji i da li su još živi .:confused:
 

Back
Top