Paradoks Bude

Truman

Elita
Poruka
22.709
Budina sudbina ( prema starim zapisima ) je bila da doživi prosvetljenje, da se oslobodi okova uslovljenosti i da doživi apsolutnu slobodu. I da osnuje novo učenje i time utiče na čovečanstvo. Ali ako je to bila njegova SUDBINA kako je onda prosvetljen i slobodan?

Ovaj paradoks sam sam primetio, a dao sam sebi slobodu da ga imenujem ovako u naslovu...

Za one koji pišu na temama o budizmu...
Nisam siguran da li sam dobro uspeo da objasnim šta sam mislio...
 
Па била му је и достигао је. У суштини сви то имамо у себи , треба открити, пронаћи баланс и применити. Тако да у суштини ти добијеш оно што си већ имао.
 
Nemamo to svi u sebi...većina ljudi je prirodno ograničena...

Zbog takvih ljudi, Buda i postoji (ili je postojao, kako god :) ). Kada bi svako mogao sam da dostigne to prosvetljenje, onda nam Buda i slični ne bi ni trebali. A što se tiče tog paradoksa, zaista je teško (bar meni) govoriti o tome jer to nije vezano samo za Budu i otvara mnoga druga pitanja
 
Budina sudbina ( prema starim zapisima ) je bila da doživi prosvetljenje, da se oslobodi okova uslovljenosti i da doživi apsolutnu slobodu. I da osnuje novo učenje i time utiče na čovečanstvo. Ali ako je to bila njegova SUDBINA kako je onda prosvetljen i slobodan?

Ovaj paradoks sam sam primetio, a dao sam sebi slobodu da ga imenujem ovako u naslovu...

Za one koji pišu na temama o budizmu...
Nisam siguran da li sam dobro uspeo da objasnim šta sam mislio...

Na tvoje pitanje ne moze da se odgovori lako, tako da cu ti samo skrenuti paznju na par stvari i iskoristiti tvoju pricu za jednu zanimljivost.
Budisti ne dozivljavaju sudbinu na isti nacin kao mi. Za njih sudbina je dinamicna, zavisi od nasih akcija i prilagodjava se njima, u tom smilsu kad vise nema akcije, dodje se u nirvanu, vise nema i sudbine.
Samo predvidjanje je nepouzdano i moze su tumaciti na razne nacine, cak i time da je naknodno dodato.

Tvoja prica mi je zanimljiva iz ugla zena, jer se u njemu takvi i slicni paradoksi koriste kako bi se omogucio uvid u funkcionisanje uma, kao postapalica za uvid u orginalnu prirodu. :)
 
Budina sudbina ( prema starim zapisima ) je bila da doživi prosvetljenje, da se oslobodi okova uslovljenosti i da doživi apsolutnu slobodu. I da osnuje novo učenje i time utiče na čovečanstvo. Ali ako je to bila njegova SUDBINA kako je onda prosvetljen i slobodan?
Truman, da te pozdravim i ako nemaš protiv da probam malo da se umešam.
Zato podjimo malo obilazno.
Mi kao Duše dolazimo ovde nekoliko stotina hiljada života. Iako se kaže da je moguće još u ovom životu dosegnuti potpunu duhovnu slobodu, što i jeste tačno, to ipak neće biti moguće dok mi kao Duša u nižim svetovima ne prodjemo "i vodu i vatru." To znači da je neophodno da imamo sva moguća iskustva da se ispravno duhovno razvijemo uz potpuni balans karme pre nego što se usmerimo na dosezanje Carstva Nebeskog (kako god da to nazivamo - Nirvanom, Duhovnom Realizacijom...)
Oni pojedinci koji dodju ovde da samostalno dosegnu duhovnu slobodu već jesu proišli taj kompletni ciklus i na samom su vrhu ili takoreći, jednom nogom su na samom pragu duhovne realizacije.
Ipak, kako je takvih pojedinaca toliko malo bolje je reći da pojedinac sam bez duhovnog učitelja, već duhovno realizovanog to ne može ostvariti.
Buda, kao visoko razvijena Duša, je imao užasno velikih muka i poteškoća dok je to postigao bez drugog učitelja.
Ipak, postigao je. On i svi ostali duhovni velikani jesu dolazili, pored ostalog, i sa ciljem da osnuju duhovno učenje (religiju) za ostale Duše kako bi lakše postizali životni cilj. Medjutim, ovo je svet gde sve ima svoj početak pa i svoj kraj pa je tako i sa učenjima i religijama.
I Isus je govorio isto kada je rekao "Ja sam vaš, put, istina i život.... ja sam vaše spasenje..." Jer spasenje je ustvari osvajanje visokih stanja svesti i duhovne slobode tj. oslobadjanje od točka reinkarnacije. Isus je imao pomoć kod svog duhovnog uzdizanja budući da je dobio Drugu Inicijaciju od Fubbi Qwantza visokog duhovnog učitelja - pravog Bog-Čoveka. (Verujem ovo će ti nametnuti dodatna pitanja.)
Otuda to je bio izbor i Bude i Isusa iako mi to nazivamo sudbinom. Mada u najvišem smislu reči to je sudbina svakog od nas stim što će svako od nas to ostvariti kada prodje taj veliki broj inkarnacija. Nekome če to biti sada a nekome kroz koji život ili možda koju stotinu. No, to nas ne čini ni većim ni boljim od drugih niti druge bolje od nas.

Zato je i paradoks :) A ja tvrdim da većini ni Buda lično ne bi pomogao, tj. većina ljudi nisu sudbinski predodređeni za velika dela...a tu nema ni S od slobodne volje...
Uistinu ni jedan duhovni učitelj neće nikoga podići u najviše svetove i duhovne realizacije dok taj ne prodje sva potrebna iskustva. Jer, Buda, Isus, Mohamad, Rama i mnogi drugi morali su i sami proći taj veliki ciklus inkarnacija. Drugačiji put ne postoji.
Zar nije pardoks i nirvana - da najviše imaš kad se svega odrekneš ..
Malo je pogrešno tumačeno to odricanje od svega. Setimo se da je i Buda probao sa odricanjem pa je uvideo da to i nije ono pravo.
Otuda, pojam odricanja znači pojam nepristrasnosti ili neprivrženosti. To znači živeti u skladu sa duhovnim zakonima i raditi da se zaradi ono što nam treba za život. Koliko?
Onoliko koliko mislimo da nam treba a ako se desi da dodje poplava pa sve odnese mi ne jadikujemo već kažemo "Bogu hvala. Neću se sekirati jer ionako time ništa neću promeniti već nastavimo jutro kao da ništa ranije nismo ni imali."
Ne mešamo se u afere drugih već im dajemo prostora da sami uče životne lekcije. Ponudimo pomoć kada nam se učini da je drugima potrebna ali ako je odbiju to nama bude zakon - oni imaju slobodnu volju....
 
Malo je pogrešno tumačeno to odricanje od svega. Setimo se da je i Buda probao sa odricanjem pa je uvideo da to i nije ono pravo.
Otuda, pojam odricanja znači pojam nepristrasnosti ili neprivrženosti. To znači živeti u skladu sa duhovnim zakonima i raditi da se zaradi ono što nam treba za život. Koliko?
Onoliko koliko mislimo da nam treba a ako se desi da dodje poplava pa sve odnese mi ne jadikujemo već kažemo "Bogu hvala. Neću se sekirati jer ionako time ništa neću promeniti već nastavimo jutro kao da ništa ranije nismo ni imali."
Ne mešamo se u afere drugih već im dajemo prostora da sami uče životne lekcije. Ponudimo pomoć kada nam se učini da je drugima potrebna ali ako je odbiju to nama bude zakon - oni imaju slobodnu volju....

Na to sam i ja mislila kada sam napisala da je i nirvana paradoks - da najviše imaš kad se svega odrekneš - mislila sam upravo na to nevezanje,kada nemaš ni prema čemu posesivan odnos tada posjedjueš sve .
Kao Sidarta Hernana Hesea :
http://sidarta05.blog.rs/blog/sidarta05
 
Hvala na iscrpnom odgovoru, ali on više potvrđuje moje mišljenje da je slobodna volja veoma ograničen pojam...

Možda ranije nisam dovoljno pratio tvoj tok misli pa bih voleo da, ako ti nije problem, malo pogledamo taj pojam ograničenosti.
Ponekada se dogodi da nam neki detalj promakne u našem mozaiku razumevanja pa nam baš to zaustavlja ili čak i koči mogućnost da se slobodnije i potpunije nadogradjujemo.
Naravno, to nikako ne znači da ja trebam ili želim nametati moje vidjenje i razumevanje. Zapravo, ovde smo duže vremena pa možemo proćaskati.

Povodom toga to izgleda kao što ovde roditelj šalje svoje dete u školu. Dete dobija besplatno i hranu i novac za provod ali i ima obavezu da uči školsko gradivo.
Zašto? Da bi kada odraste i postane punoletnom osobom prihvatio svoje životne odgovornosti tj. da živi samostalno bez da mu roditelji dalje tutorišu. Drugačije rečeno deca uče da bi dobila slobodu kada odrastu da po svome organizuju život a da ne zavise od roditeljskog novca ali i da se roditelji dalje ne mešaju u život dece.

Na sličan način Bog, kao naš pravi Otac nas jeste odaslao u ove niže svetove da učimo jedinu pravu školu. Lekcije jesu mnogobrojne i obimne pa zato i dolazimo u ovaj fizički svet stotinama hiljada života.
Kao i u školi i ovde postoje pravila - duhovni zakoni - koje moramo naučiti. Kada ovladamo sa svim lekcijama i "diplomiramo" vraćamo se na čisto duhovne svetove (kući) gde prihvatamo prave obaveze u smislu bivanja saradnika sa Bogom. Tada imamo potpunu duhovnu slobodu jer više i ne živimo u nižim svetovima gde vladaju mnogi zakoni. Na tim višim svetovima postoji samo jedan zakon a to je Zakon Ljubavi.
Živimo u potpunoj nepristrasnosti praveći sopstvene postulate.
Zato, možemo življenje ovde u ovim svetovima, baš kao u i dečijim školama, i nazvati uslovnim slobodama. No, ovi svetovi i nisu drugačije zamišljeni da budu.
Praktično smo ovde da naučimo živeti u skladu sa onim veeelikim Zakonom Ljubavi.
Nema nam druge nego da se sa ponekim činjenicama pomirimo da bi smo otvorili srce i tek onda dosegli pravu duhovnu slobodu.
No, valja dodati da kada naučimo živeti u skladu sa Zakonom Ljubavi tada iako smo u fizičkom telu mi imamo punu duhovnu slobodu. Jer, tada smo poput vrsnog žonglera na biciklu koji odlično drži balans. Tako i mi onda živimo u odličnom balansu a u skladu sa duhovnim zakonima bez da ih narušavamo. Što je još važnije možemo po volji putovati svim višim svetovima baš kao što su recimo to činili i Isus i Sveti Pavle zbog čega ih psiholozi i psihijatri (naravno ne svi) nazivaju padavičarima.
 
louiskrstic, drago mi je što si dao poređenje sa učenicima u školi jer je stvar upravo u sledećem - neka deca su prirodno sklonija školi, a nekima slabije ide. Neka razbijaju matematiku bez mnogo muke, a neka se muče sa razlomcima...Tako je i ovde - neko ima više, a neko manje potencijala i to nisu birali...
 
Na to sam i ja mislila kada sam napisala da je i nirvana paradoks - da najviše imaš kad se svega odrekneš - mislila sam upravo na to nevezanje,kada nemaš ni prema čemu posesivan odnos tada posjedjueš sve .
Kao Sidarta Hernana Hesea :
http://sidarta05.blog.rs/blog/sidarta05

Hese je u Sidarti izneo njegovu sintezu hriscanstva i budizma, nije najbolji izvor za razumevanje budizma.
 
louiskrstic, drago mi je što si dao poređenje sa učenicima u školi jer je stvar upravo u sledećem - neka deca su prirodno sklonija školi, a nekima slabije ide. Neka razbijaju matematiku bez mnogo muke, a neka se muče sa razlomcima...Tako je i ovde - neko ima više, a neko manje potencijala i to nisu birali...

Upravo to što si dotakao objašnjava onaj niz ili serija inkarnacija. Oni koji su na početku tog inkarnacionog ciklusa imaće malo više problema sa školom. Oni koji su negde usput voleće neku o nauka. Oni recimo (ovo je samo moje proizvoljno iznošenje) koji su prošli 3/4 ciklusa voleće matematiku i filozofiju i tu će se osećati na svom terenu.... Kada se već uobličava taj ciklus gubi se interesovanje za karijerizmom, bogatstvom, naučnošću a sve se više osoba interesuje za davanje pomoći drugima kao i za samu duhovnu stranu života.
Ne mogu se setiti tačnog naslova jedne knige koju sam čitao na početku svojih istraživanja (mislim da se zvala Agarta, Argata ili tome slično) ali je prilično dobro objašnjavala baš ovo što ovde dotičemo. Mada ta tačnost i nije bitna koliko da se razume da je suština različitosti uspeha u školama ali i u životu u direktnoj povezanosti sa našim ranijim iskustvima - inkarnacijama. Zbog toga neka deca sviraju klavir sa pet godina, druga znaju jezike, treća su izvrsna u geografiji, istoriji itd.
No, pored svega najbitnije je da sama osoba shvati da je trenutno na najboljem mestu i u najboljoj poziciji. Jer niko nije ni bolji ni gori u duhovnom smislu.
 

No, pored svega najbitnije je da sama osoba shvati da je trenutno na najboljem mestu i u najboljoj poziciji. Jer niko nije ni bolji ni gori u duhovnom smislu.

Nisam siguran da sam ovo razuneo...
Ali bi rekao da u karmičkom smislu možda svako i ima to što zaslužuje. To onda zvuči surovo prema ljudima koji su u nekoj muci ( bez svoje zasluge u ovom životu ).
 
Jao, jao - zar svaka tema mora da se vrti oko tebe :) To što imaš sve to ne znači da si prosvetljena jer da ponovim - da jesi ne bi to pitala.
Aj sad malo doprinesi razjašnjenju paradoksa iz početnog posta.
Biti srećan svojim privatnim životom nema veze sa nirvanom - sutra možeš da raskineš s dečkom i da padneš u depresiju...to nije nirvana.
 
Možda ranije nisam dovoljno pratio tvoj tok misli pa bih voleo da, ako ti nije problem, malo pogledamo taj pojam ograničenosti.
Ponekada se dogodi da nam neki detalj promakne u našem mozaiku razumevanja pa nam baš to zaustavlja ili čak i koči mogućnost da se slobodnije i potpunije nadogradjujemo.
Naravno, to nikako ne znači da ja trebam ili želim nametati moje vidjenje i razumevanje. Zapravo, ovde smo duže vremena pa možemo proćaskati.

Povodom toga to izgleda kao što ovde roditelj šalje svoje dete u školu. Dete dobija besplatno i hranu i novac za provod ali i ima obavezu da uči školsko gradivo.
Zašto? Da bi kada odraste i postane punoletnom osobom prihvatio svoje životne odgovornosti tj. da živi samostalno bez da mu roditelji dalje tutorišu. Drugačije rečeno deca uče da bi dobila slobodu kada odrastu da po svome organizuju život a da ne zavise od roditeljskog novca ali i da se roditelji dalje ne mešaju u život dece.

Na sličan način Bog, kao naš pravi Otac nas jeste odaslao u ove niže svetove da učimo jedinu pravu školu. Lekcije jesu mnogobrojne i obimne pa zato i dolazimo u ovaj fizički svet stotinama hiljada života.
Kao i u školi i ovde postoje pravila - duhovni zakoni - koje moramo naučiti. Kada ovladamo sa svim lekcijama i "diplomiramo" vraćamo se na čisto duhovne svetove (kući) gde prihvatamo prave obaveze u smislu bivanja saradnika sa Bogom. Tada imamo potpunu duhovnu slobodu jer više i ne živimo u nižim svetovima gde vladaju mnogi zakoni. Na tim višim svetovima postoji samo jedan zakon a to je Zakon Ljubavi.
Živimo u potpunoj nepristrasnosti praveći sopstvene postulate.
Zato, možemo življenje ovde u ovim svetovima, baš kao u i dečijim školama, i nazvati uslovnim slobodama. No, ovi svetovi i nisu drugačije zamišljeni da budu.
Praktično smo ovde da naučimo živeti u skladu sa onim veeelikim Zakonom Ljubavi.
Nema nam druge nego da se sa ponekim činjenicama pomirimo da bi smo otvorili srce i tek onda dosegli pravu duhovnu slobodu.
No, valja dodati da kada naučimo živeti u skladu sa Zakonom Ljubavi tada iako smo u fizičkom telu mi imamo punu duhovnu slobodu. Jer, tada smo poput vrsnog žonglera na biciklu koji odlično drži balans. Tako i mi onda živimo u odličnom balansu a u skladu sa duhovnim zakonima bez da ih narušavamo. Što je još važnije možemo po volji putovati svim višim svetovima baš kao što su recimo to činili i Isus i Sveti Pavle zbog čega ih psiholozi i psihijatri (naravno ne svi) nazivaju padavičarima.

Pokušavam da pratim temu , i nekako način nakoji se pokušava da razjasni uočeni
paradokst , sve više zalazi u doktrinu / religijsku doktrinu , koja je prepuna paradoksa
( jer je od njih sazdana ).

Ako u prosvetljenje uvedemo zakone i zakonitost , onda ono nije to što jeste
već je ograničenje i zagluplivanje ( zakonitosti i zakoni postoje samo da bi
ograničili slobode/stepene sloboda ; a to je robovanje ) .Između zakona nema sklada
i harmonije / niti sklad i harmonija trpe zakonitosti . Isto tako i ljubav nema zakonitosti
, pa stoga i nema zakona ljubavi . Za ljubav bilo čiju možemo da kažemo da je
lepa i dobra - a tad je kreacija ( lična i neponovljiva kreacija ). Zato što je ljubav
neponovljiva , ona i nema zakonitosti .
Za lepu i dobru ljubav možemo da kažemo da je sloboda . U tom slučaju ona
je čoveku nedostupna ; jer jeon ograničen ( nije dosegao budasvest , nije
buda ) . Kao takavom , njegova ''ljubav'' može biti dopadljiva i korisna -a onda
može biti i kalupirana ( zakonomerna ; jer je po ljubavnim zakonima ) .
Stoga mislim da takva ljubav u ovoj temi nije vredna .

Što se tiče deteta - škole i boga-života ; mislim danije dobra paralela ?
Ljudske školske institucije služe da porobe slobodne duše i od njih
stvore pčele ( reproduktivne radno biološko programske mašine -
intelektualno sterilne /impotentne ) . Pa ako je tako nešto bog hteo da
napravi od čovečijeg života ? onda je BUDA odmetnik od koga treba
učiti .Tad svo poznato štivo treba odbaciti , pogotovo sve priznate
učitelje ( niko od njih , pa ni oni sami nedoživeše prosvetljenje a
učiteljovanje lepo naplatiše ) .

Neznam , kud ?:dontunderstand:
 
Jao, jao - zar svaka tema mora da se vrti oko tebe :) To što imaš sve to ne znači da si prosvetljena jer da ponovim - da jesi ne bi to pitala.
Aj sad malo doprinesi razjašnjenju paradoksa iz početnog posta.
Biti srećan svojim privatnim životom nema veze sa nirvanom - sutra možeš da raskineš s dečkom i da padneš u depresiju...to nije nirvana.

Nikada nisam padala u depresiju zbog decka ili bilo Cega drugog. Svaki problem se moze resiti.
Ne mora da se svaka tema vrti oko mene, ali mogu valjda da budem ravnopravna ucesnica.
 
Budina sudbina ( prema starim zapisima ) je bila da doživi prosvetljenje, da se oslobodi okova uslovljenosti i da doživi apsolutnu slobodu. I da osnuje novo učenje i time utiče na čovečanstvo. Ali ako je to bila njegova SUDBINA kako je onda prosvetljen i slobodan?
Ovaj paradoks sam sam primetio, a dao sam sebi slobodu da ga imenujem ovako u naslovu...
..

Kako pomiriti slobodu sa opstom prirodnom nuznoscu?

Nisi nista novo otkrio, to je vekovima star problem filozofije koji je resio Kant u Kritici cistog uma.

On je uspeo da izmiri kauzalitet slobode sa opstom prirodnom nuznoscu, i to tako sto se oslonio na svoju podelu na pojavu i stvar po sebi.

1) Pojava
Sve sto je u pojavi moralo je proci kroz apriorne forme opaznja razuma ili prostor i kauzalitet (uzrok -posledica)
Kao takvo, svaki dogadjaj ,svaka promena stanja, mora imati svoj uzrok u prethodnoj promeni stanja i tako in infinitum. To zovemo lanac kauzliteta a ispoljavanje istog "empiriski karakter"

2) Stvar po sebi
Medjutim, svaka pojava osim sto ima svoj uzrok u prethodnoj promeni stanja takodje ima svoj uzrok sasvim druge prirode ..metafizicke... jer neka stvar je pojava vezana besonacnom vezom uzroka i posledice ali takodje je vezana i za jedan uzrok sasvim drugacije vrste.. Onaj koji tu stvar uslovljava kao pojavu.
E, taj drugi metafizicki uzrok je tkz" inteligibilni karakter"

Tako da imamo dva uzrokavanja , jedan potice iz sveta pojava a drugi iz transcendentnog.

Sada mozemo zakljuciti da kauzalitet ima svoju primenu samo u pojavi ne i izvan pojave tako da je inteligibilni uzrok slobodno delovanje Ili :

Buda je apsolutnom slobodom u transcendentnom inteligibilnom svetu o kome ne mozemo imati nikakvo saznanje ...... vidis ...ovo je lose receno. Izvan pojave nema nikakvog Bude....

Pravilno je reci ovako:

U transcendenciji nesto potpuno nepojmljivo , neko nepoznato X, ucinilo je da se ono samo objekitvise u svetu pojava na nacin nuzne smene uzroka i posledice koje sezu u beskonacnost i koje su na kraju dovele nuzno do pojave Bude i svega ostalog.

Sve se to desilo NUZNO !!!!.. ali kao pojava necega sto ne poznaje nuznost ...sto znaci da je slobodno.

ps. Ne znam da li sam uspeo ovo da objasnim. Mozda cu otvoriti novu temu jer Kantovo ucenje o empiriskom i inteligibilnom karakteru to zasluzuje. Za njega je Sopenhauer rekao da je pored transcendentalne estetike drugi dragulj u kruni Kantove slave.
 

Back
Top