MOJE RAZOTKRIVENO SRCE by DIVLJA

divlja-u-srcu

Poznat
Banovan
Poruka
8.396
“ Kad bi nekom ambicioznom coveku palo na pamet da jednim potezom izvrsi prevrat u podrucju celokupne ljudske misli , ljudskih nazora i ljudskih osecaja, eto mu prilike- put do besmrtne slave prostire se pred njim- ravan, otvoren i bez prepreka. Da bi to postigao mora samo napisati i objaviti jednu malu knjizicu. Njen bi naslov bio vrlo jednostavan- nekoliko obicnih reci-MOJE RAZOTKRIVENO SRCE. Ali- ta knjizica mora biti verna svom naslovu.....”Napisati je – u tome je problem. Niko se ne usudjuje da je napise. Niko se nikad nece usuditi da je napise. Niko je ne bi mogao napisati, cak i kad bi se usudio. Papir bi se zgrcio i proplamsao na svaki dodir uzarena pera.”

A. E. POE, Marginalije, 1848.


Dragi moji, ja shvatih da je ovo stvarno nemoguce uraditi javno! Tek sam pocela,nisam se ni zagrejala, al' ono sto mi se cini da sledi, nemoguce mi je da podelim sa vama. Drugo, ovde nije bio akcenat da ja pisem knjizevno delo, vec da ispratim naslov. Ko je to shvatio, shvatio je.Odlazim u skriveni kutak da probam da to uradim bar pred sobom . Hvala onima koji su me citali i iskreno ohrabrili ! A i ovim drugima na ucescu! :wink:



Voli vas sve Divlja
Beograd, 19.10.2004.
 
Jedinstvo sadržine i forme, odnosno znaka i označenog, ipak na sebi svojstven način moraš da ispoštuješ!!! Za početak vjeruj u sebe, a zatim unesi egzaltiranu strast i bezgraničnu energiju u svaku rečenicu potencijalnog remek-djela. Znam kako se osjećaš, jer i sam stidljivo pokušavam da napravim riječno korito za bujicu emocija i vrtloge praznine, koji će možda jednog dana moći da se nazovu scenarijom.
 
divlja-u-srcu:
Ne! Ne! Dragi moji!
Nisam ni ambiciozna, a jos manje mi je slava na pameti!
Samo sa poezije prelazim na prozu!
Ohrabrila me dvojica.
Jedan mi je prijatelj. Rece on meni jednom : Predji na prozu- RAZMAHNI SE!
Drugi mi je...ne mogu to da definisem...cudan neki odnos, al mi rece: Ja volim prozu!
Pa volim je i ja! To mi je bilo dovoljno, pa resih da se oprobam.
Kod mene svi prozni pokusaji predju u stihove. A stihovi su mi poprilicno narativnog karaktera. Ne volim rimu.Kad god nanizem recenice, ja odmah dobijem neodoljivu zelju da sve skratim i prekratim. Dok ne ostane ono sto mi se cini bitno. Al to je valjda moja teznja ka sustinskom. DA! Ja ne patim od forme!
A i ne volim previse da se prose*ravam kao neki. Izvinite na izrazu, al sam resila ovde i da psujem. U zavisnosti od potrebe! Naravno! I samo u umetnicke svrhe! Tako da se vise necu izvinjavati.
Kao svaki neiskusan i naivan pisac ja nemam nikakvu predstavu o svom buducem delu. Ama bas nikakvu! I nemam ni potrebu da je imam. Imam IDEJU! Valjda je to dovoljno i za traljav pocetak? Posle, ko zna sta ce od ovog da ispadne! Istinu da vam kazem- nije me ni briga!
Sad da odgovorim na nepostavljena pitanja!
Zasto bas naslov MOJE RAZOTKRIVENO SRCE?
Prvo- zato sto sam jednom davno procitala gore naveden Poov tekst i odmah pomislila u svojoj naivnosti:
Ako jednog dana umislim da ce od mene postati pisac, probacu bas to- DA RAZOTKRIJEM SRCE! Ali mi nemojte verovati da cu to zaista i pokusati, a kamoli ostvariti. Mozda dobijem i neodoljivu zelju da vas obmanjujem, mozda cu vas i lagati bezdusno. A mozda i necu! To cemo tek da vidimo! U svakom slucaju u meni cuci yebeni EGZIBICIONISTA!
Drugo- jako sam vezana za tu rec SRCE , prosto smo se ona i ja sapele jedna o drugu.
Trece- odlican izbor naslova da vas domami ovde da me citate! A ko ce ako necete vi!
Sledece pitanje- o cemu cu ja to da pisem?
Pa o LJUBAVI! Ali ne na nacin na koji vi to mozda ocekujete. I ne na romantican nacin! Odbacujem tu formu zauvek! Jer MOJA LJUBAV JE SIROVA! I ja pod pritiskom ovog , kako ja to volim da zovem, JAKOG I NEOBUZDANOG PORIVA, pocinjem svoje prvo prozno delo!
A mozda ga ovde vec i zavrsim. Jer ja sam neambiciozno derle kome vec sutra neka nova stvar moze odvuci paznju. I potpuno mogu da zaboravim na ovaj svoj nocasnji poduhvat!


Vasa Divlja :P
Beograd, 8.10.2004.

Ti k'o i ja. :lol: Mada mene oterase u prozu. Rece meni nekad davno jedna poznanica: Batali ti poeziju, proza ti ide mnogo bolje... Tako ja poceh... Ali nemam ja strpljena za sve to.

Iluzionista,
bgd
9.10.2004.
 
Obicno kolege pisci ili pesnici kada se sretnu,govore tako bezveze o knjizevnosti,iz neke idiotske kurtoazije,kao fora,postuju jedni druge.
Licemerno,uostalom videces na sajmu.Jedini pisac koji ce cutati bicu ja.
Ali cu ti reci ne kao pisac u klasicnom smislu te reci,nego kao ja sam,da ovaj prvi pokusaj jeste upravo TO.
Pisala si iz srca,dodirnula si me,da si mi blize,zagrlio bih te u znak zahvalnosti zato sto si bila iskrena u svojim recima i nisi nista uvijala,SRCE je pisalo.
Cak i ja koji sam nepoverljiv prema novim narastajima pisaca i pesnika,odajem ti sve pocasti na ovom prvom pokusaju zato sto je tako iskreno!
Ostavi budale po strani i pisi SRCEM.
Tako se postaje pisac.SRCEM!
Nisu pisci svi oni koji su objavljivali knjige i koji su pisali samo zato eto sto kao "imaju talenta".
Talenat ne postoji,postoji glas iz Tebe koji je jaci od tvoje zelje za pisanjem i koji te tera da pises.
To su pisci,a ne oni sa "idejom i zeljom da postanu pisci".
SRCE-To je to.
 
meni se ne svidja kad neko na taj nacin hvali sebe
kako je 'dete ljubavi'
i sama si to rekla u svojoj pesmi
ono
'nemoj da mi govorish da me volish itd'
to znaci da ti fali neka dubina
sorry mozda sam povrsna...zasto me onda tvoj text nije zadrzao?
evo..mozda je bolje da napisem kako si sjajna
 
Draga,predraga Jagodice,razumi,ja postujem tudje misljenje,ali misljenje,ne kompromis.
Divlja se znatno razlikuje od mene,ali takvu osobu ja postujem iako razmislja totalno na svoj nacin.
Ja mislim da si ti Jagodice ta koja ne prihvata radikalna i nova misljenja.Pomiri se sa time prvo.
A ja zaista volim kada me neko ucutka,kada neko pokaze da je pametniji od mene.
Divlja je to uspela.
 
jagodica:
meni se ne svidja kad neko na taj nacin hvali sebe
kako je 'dete ljubavi'


Meni se dopada sto te ovo pogadja i treba da te pogadja!

i sama si to rekla u svojoj pesmi
ono
'nemoj da mi govorish da me volish itd'
to znaci da ti fali neka dubina

Jagodice ja volim da mi drugi kazu da me vole, ako to zaista i osecaju.
Sto se tice dubine, tu si dotakla nesto.Ali o tome cu vec pisati i sama.Ovo je uostalom pokusaj ili nazovi moj eksperiment koji ne zelim odmah sad da pojasnjavam ni sebi ni drugima!


sorry mozda sam povrsna...zasto me onda tvoj text nije zadrzao?
evo..mozda je bolje da napisem kako si sjajna

Samo ti pisi kako ti dodje! :wink:
 

Back
Top