Podela

Platon ili Aristotel

  • Platon

  • Aristotel


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Bulletdodger

Iskusan
Poruka
6.831
Vec neko vreme sam hteo da napravim ovu temu , ali sam imao problema kako da je formulishem , ali chitajuci jedan esej Borhesa nashao sam pravi odlomak koji bi bio srzh ove teme :
Kolridhz primecuje da se svi ljudi radjaju kao aristotelovci ili platonichari . Ovi drugi osecaju da su klase , poreci i rodovi realiteti ; prvi , da su generalizacije ; za njih jezik nije nishta drugo do priblizhno odredjena igra simbola ; za druge , on je mapa univerzuma . Platonichar zna da je univerzum kosmos , poredak ; taj poredak , za arostotelovca , mozhe biti nekakva greshka ili fikcija delimichnog znanja . Kroz prostor i epohe dva besmrtna suparnika menjaju matenji jezik i ime : jedan se pojavljuje kao Parmenid , Platon , Spinoza , Kant , Frensis Bredli ; drugi , kao Heraklit , Aristotel , Lok , Hjum , Vilijem Dzhejms .

acrayb.jpg

Dakle , kome "arhetipu" pripadate ?

Ja sam Aristotelovac.
 
Poslednja izmena:
E svasta. Ovo je primer tkz. savremene filozofije koja je sa visina na koju su je izneli Kant Sopenheur Bergson danas spala na filozofiju jezika. Pa evo takvi "jezicari" uvlace i Platona i Aristotela u svoje "ingeniozne" kontemplacije.

Sta odgovoriti na ovu anketu? Ako govorimo o Platonu onda treba uzeti srz njegove filozofije ili ucenje o idejama."Platonova ideja", pojam koji je vekovima bio zatvorena knjiga razumevanju filozofa, sve dok idealisticka filozofija, pre svega Sopenhauerova estetika, nije potpuno objasnila Platonove ideje kao objektivacije metafizicke volje. Ta ideja je prva naznaka podele na pojavu i stvar po sebi...seti se Alegorije pecine.

Aristotel je sa druge strane neko ko je suprotnost toga.Pisac Organona, njegova logika, silogizmi, dela prirodnih nauka itd.itd. upravo su primer racionalnog uma a njegova kritika Platonovih ideja izvedena na bezvezan nacin, samo pokazatelj ko je ko u tome.

Platon je metafizicar, Ariostotel je racionalista.

Eto, to je podela koja bi mogla imati smisla.
A u toj podeli Platon je naravno mnogo vredniji paznje.
 
.. to je veliko .. ključno pitanje filozofije ..

.. vjerujem da je logično ovo ..

1 .. teško da bi se dva tako oprečna .. suprotna mišljenja .. održala tako dugo .. praktično bez pobjednika .. da je ijedno bilo u značajnoj prednosti .. (.. i bog je platonov i evolucija je aristotel ..)
2 .. moguće je da to nije pitanje misli .. nego pitanje stvarnosti .. fizike .. tako bi aristotel bio materija .. svijet predmeta .. objektivan svijet .. a platon energija .. svijet sila .. ili kao gravitacija ili kao bog je tako htio ..
3 .. moguće je da se svijet podjelio na platona i aristotela u jednom trenutku .. u jednom periodu .. a da je iza toga .. postojao .. samo postojeći .. svijet .. onaj kome te podjele nisu potrebne ..

.. odgovor ..
.. obojica potpuno ravnopravni i usklađeni .. tako da se mogu poništiti i umrijeti ..
 

Back
Top