teska i velika dilema

Nije lako i bezbolno rešenje, ali mislim da bih se usudila, iako mu majka boluje od šizofrenije. Ako bih se plašila od svake bolesti roditelja partnera, trebalo bi da odbacim sve one kojima je neki roditelj oboleo od raka ili srca, jer i tu postoje genetske predispozicije za bolest.


njegova majka je mnogo dobra zena. jako draga, dusa od zene. ali je loseg zdravlja nazalost. ona takodje ima kancer. i to neku rijetku vrstu. samo 200 ljudi na citavom ovom kontinentu koji zivimo (nismo u evropi) ima istu. Jako je over weight i to je prenela na svoju cerku. mozda i ne bi bili toliko overweight ali apsolutno ne paze sta jedu. moj partner vodi racuna i normalne je kilaze. Ona Ima takodje varikozne vene dvaput operisane i moj buduci suprug ih vec ima iako je mlad. njegov otac ima psorijazu, visok pritisak i sad mu je registriran panic attack. definitivno nisu dobar genetski materijal.moj partner je zdrav, doduse jako je mlad. sem te hyper osetljive koze (nikad se ne brije samo sisa bradu jer mu je koza veoma osetljiva tj VEOMA osetljiva.sinoc sam mu rekla da bi prije nego pomislimo na trudnocu bilo jako mudro da uradimo genetic screening i ako je ok da budemo srecni i presrecni. ako nije ima preko 60 sperm bank ovdje pa se bacit na pretragu tj potragu za donorom. rekao je ne znam dal bih mogao. rekla sam da razumijem i da verovatno to nije odluka ocu ili necu tipa, tu malo mora da se duma i ide dublje ispod povrsine.
 
njegova majka je mnogo dobra zena. jako draga, dusa od zene. ali je loseg zdravlja nazalost. ona takodje ima kancer. i to neku rijetku vrstu. samo 200 ljudi na citavom ovom kontinentu koji zivimo (nismo u evropi) ima istu. Jako je over weight i to je prenela na svoju cerku. mozda i ne bi bili toliko overweight ali apsolutno ne paze sta jedu. moj partner vodi racuna i normalne je kilaze. Ona Ima takodje varikozne vene dvaput operisane i moj buduci suprug ih vec ima iako je mlad. njegov otac ima psorijazu, visok pritisak i sad mu je registriran panic attack. definitivno nisu dobar genetski materijal.moj partner je zdrav, doduse jako je mlad. sem te hyper osetljive koze (nikad se ne brije samo sisa bradu jer mu je koza veoma osetljiva tj VEOMA osetljiva.sinoc sam mu rekla da bi prije nego pomislimo na trudnocu bilo jako mudro da uradimo genetic screening i ako je ok da budemo srecni i presrecni. ako nije ima preko 60 sperm bank ovdje pa se bacit na pretragu tj potragu za donorom. rekao je ne znam dal bih mogao. rekla sam da razumijem i da verovatno to nije odluka ocu ili necu tipa, tu malo mora da se duma i ide dublje ispod povrsine.

ako nije tajna kolko je tebi godina? od shizofrenije dodje i do varikoznih vena do alergija i sta ja znam jos cega. Puna si strahova zhelish da iskljucish sve moguce eventualitete kao da nemash pojma da je to nemoguce! i za takve osobe ima naziv hipohondrija to jest hipohondricni!

Psycho 86 ti je dao/la najkomtetentnij odgovor pa izvoli.
 
:heart:Niposto!
Ujak mi je napravio katastofalnu gresku i ozenio se zenom koja pati od sizofrenije,strasno je da bih sada rekla sta je uradila kasnije.Mnogo kasnije smo culi da se udala ponovo i da ima troje dece,od toga jedno bolesno.
Tesko je to kada se nadjes u takvoj situaciji da moras da biras...:heart:
 
Svaki brak nosi rizik:rumenko:
Isto tako svaka trudnoca nosi veliki "RIZIK"
Od cega je ko bolovao u porodici - to se nekad znalo generacijama unazad.
Danas lepo mozes da uradis tastove a ne da istrazujes.
I mislim da bi svaki par koji planira porodicu trebao to da uradi.
U svima nama cuci nesto sto ce se mozda pojaviti a mozda nece:rtfm:
Prema tome ako tako gledamo :eek:
Sve je lutrija i od Bozije volje:zag:
A mogao je sve lepo da ti precuti :per:.
E zbog takvih dilema se u nasem narodu krilo kad ima nekoga u porodici bolesnog:whistling:
 
Susanna ne znam, nisam pametna, možda je bolje da uradite neke testove, možda tu gde ste postoji šansa in vitro oplodnje, kad već začete embrione proveravaju da li nose neki loš gen. To se radi u Engleskoj, pogledaj po netu na sajtovima klinika, možda iskopaš nešto.

Florena, upravo tako, a još uvek mnogi, čak i u Beogradu kriju da su bili bolesni od nečega, čak i od poremećaja koji se uspešno leče i drže pod kontrolom, npr od astme, poremećaja štitne žlezde, o epilepsiji i psihičkim poremećajima da i ne pričam.
 
ako nije tajna kolko je tebi godina? od shizofrenije dodje i do varikoznih vena do alergija i sta ja znam jos cega. Puna si strahova zhelish da iskljucish sve moguce eventualitete kao da nemash pojma da je to nemoguce! i za takve osobe ima naziv hipohondrija to jest hipohondricni!

Psycho 86 ti je dao/la najkomtetentnij odgovor pa izvoli.

ja sam u 27-moj. Partner godinu ipo mladji. znas, sta ja ne uporedjujem varikozne vene i alergije sa sizofrenijom, toliko hipohondricna bas i nijesam:per:, ali zena je umalo ostala bez jedne noge. imala je otvorenu ranu koja nije mjesecima mogla zarasti . a ni psorijaza nije nimalo bezazlena kad je imas maltene po cijelom tijelu. da, imaju ljekovi , mnogo su skupi i piju se stalno ,pa ako nemas dobar insurance bolje se okreni alternativi. jesam puna strahova jer poticem iz zdrave porodice, nikad nijesmo imali bolesnika nikakve vrste u kuci. roditelji mojih roditelja su stari ali aktivni ljudi. tako da meni to sad sve izgleda pomalo zastrasujuce. znam da je sve u zivvotu lutrija i zdravlje i sam zivot ,danas nas ima, sjutra nas nema. mislila sam samocuti razmisljanja drugih ljudi jer sto vise mislim sama za sebe i drzim sve to u sebi to manje znam.
 
Znas li da jajne celije postoje vec prilikom rodjenja deteta ? Te celije tokom celog zivota devojke, zene, sakupljaju sve informacije, stresove, zracenja, aditive, boje, mehurice iz hrane...
Ko zna sta si ti mogla pokupiti u svom zivotu a da ni ne znas. Neka od pitanja koje ti geneticar postavlja je da li ides u solarijum , pice, kafa, cigare...sve to moze prouzrokovati razne bolesti.
I govorim ti sve to iz licnog iskustva jer vec imam sina od 15 godina i u drugoj trudnoci sam sada sa svojih 39 godina. Morala sam da prodjem kroz razne testove, neke neprijatne razgovore, neke bolne...
Majka mi ima parkinsonovu bolest za koju isto kazu da moze biti nasledna, povremeno zaglavi u bolnici zbog depresije koja se manifestuje i halucinacijama i to bude bas strasno. Sin sestre od tetke se rodio sa teskim mentalnim zaostatkom i umro je u svojoj trecoj godini.
Prvo dete mi je savrseno zdravo. Ja sam sada, posle svih ispitivanja, testova i amniocenteze sigurna da je sa bebom sve u redu.
Isto tako, u muzevoj porodici su svi"zdravi" ali je u toku porodjaja kod njegovog rodjaka doslo do nagnjecenja nekog dela glave kod deteta i taj, sada vec momak, nije bas najbistriji i sposoban za samostalan zivot, a posledica toga je i epilepsija koju niko u porodici nije imao.
Verujem lekarima i onome sto medicina pruza, a pruza mnogo danas...pored toga verujem i u Boga i smatram da ako nesto treba da ti se desi, desice se svakako iz nekog razloga.
...Tako se meni desila ova trudnoca, neplanirano i ne primereno godinama, stilu zivota koji vodim, ambicijama...jer je glupavi Maby baby pokzao pogresnu slikicu :rtfm: i onda smo shvatili da je upravo to ono sto nam je nedostajalo u zivotu:gace::brus:
 
Da li bi ste se usudili planirati dijete sa osobom cija majka boluje od sizofrenije? :eek: molim iskrene odgovore samo. krenite od sebe .ovo je nesto od zivotne vaznosti za mene. Hvala.

Ja ne bih. A bila sam u takvom braku...i bila sam neko vreme spremna da rizikujem. No, kad je proslo neko vreme i kada sam do kraja usla u problematiku shvatila sam da ja to ne zelim, ne mogu. Nisam bas toliko cvrsta. U svakom slucaju, moj ti je savet da sacekas malo i da dooooobro procenis prvenstveno sebe. I da shvatis sa kakvim rizikom treba da zivis, i ne samo ti, vec tvoje dete. Mnogo je to tesko.
 
Da li bi ste se usudili planirati dijete sa osobom cija majka boluje od sizofrenije? :eek: molim iskrene odgovore samo. krenite od sebe .ovo je nesto od zivotne vaznosti za mene. Hvala.

realnpo mislim da bi 95 posto ljudi bilo u fazoniu da celu trudnocu i celo odgajanje razmišlja - šta ako - i bude u nekoj panici i strepnje
je.bem ti takav zivot
mada ako se stavovi partnera poklapaju i nalaze se baš baš nije problem naci neko resenje
pre svega naravno medicinska istrazivanja ili sta vec
ne bih se bas igrao boga, bolje spreciti nego leciti
 
ja sam u 27-moj. Partner godinu ipo mladji. znas, sta ja ne uporedjujem varikozne vene i alergije sa sizofrenijom, toliko hipohondricna bas i nijesam:per:, ali zena je umalo ostala bez jedne noge. imala je otvorenu ranu koja nije mjesecima mogla zarasti . a ni psorijaza nije nimalo bezazlena kad je imas maltene po cijelom tijelu. da, imaju ljekovi , mnogo su skupi i piju se stalno ,pa ako nemas dobar insurance bolje se okreni alternativi. jesam puna strahova jer poticem iz zdrave porodice, nikad nijesmo imali bolesnika nikakve vrste u kuci. roditelji mojih roditelja su stari ali aktivni ljudi. tako da meni to sad sve izgleda pomalo zastrasujuce. znam da je sve u zivvotu lutrija i zdravlje i sam zivot ,danas nas ima, sjutra nas nema. mislila sam samocuti razmisljanja drugih ljudi jer sto vise mislim sama za sebe i drzim sve to u sebi to manje znam.

Danas za sve ima screening samo za ljubav ne:)
 
Svaki brak nosi rizik:rumenko:
Isto tako svaka trudnoca nosi veliki "RIZIK"
Od cega je ko bolovao u porodici - to se nekad znalo generacijama unazad.
Danas lepo mozes da uradis tastove a ne da istrazujes.
I mislim da bi svaki par koji planira porodicu trebao to da uradi.
U svima nama cuci nesto sto ce se mozda pojaviti a mozda nece:rtfm:
Prema tome ako tako gledamo :eek:
Sve je lutrija i od Bozije volje:zag:
A mogao je sve lepo da ti precuti :per:.
E zbog takvih dilema se u nasem narodu krilo kad ima nekoga u porodici bolesnog:whistling:

jeste sve lutrija

ali lakše se igra ako nakon pdeljenja u rukama imaš triling....ili bar dva para
 
jeste sve lutrija

ali lakše se igra ako nakon pdeljenja u rukama imaš triling....ili bar dva para

:amen: Jeste teška dilema, preteška, jer su i šizofrenija i bolesti perifernih krvnih sudova i maligni tumori... pokazali "sklonost" da se prenose genima. Suzanna, krajnja odluka je ipak samo tvoja jer je to i tvoje dete, tvoj život. Možda je pitanje bilo više za podforum Zdravlje, oni će tamo bolje znati šta sve može da se otkrije i stručnije da odgovore, možda čak i u procentima, šta iz takvog geetskog sklopa može da se očekuje. Ili to pominjano savetovalište.
 
Nakon uradjenog dabl testa u ovoj trudnoci i ekspertnog ultrazvuka, geneticar mi je rekao da nema tu nekih rizika osim kada su godine u pitanju, statisticki, mali je broj sa ovakvim rezultatima da nesto nije u redu. E, tu je kvaka, ja NECU da budem deo statistike i mislim da to ne smem dozvoliti i zato sam radila amniocntezu koja nosi rizik od pobacaja 1 %. Ni tu nisam zelela da budem deo statistike i na predlog lekarke da pre toga pocnem da pijem lekove za odrzavanje, i nakon toga odem u bolnicu na tokolizu, sam odlucila da je poslusam sto je ispalo dobro jer sam nakon amniocenteze imala povisen secer od stresa, povecane leukocite i dobila slabe kontrakcije a bila sam 16-ta nedelja. Odlazak u bolnicu na dva dana je to sanirao.
Na mnogo stvari mozes da utices svojim odlukama.
 
Nakon uradjenog dabl testa u ovoj trudnoci i ekspertnog ultrazvuka, geneticar mi je rekao da nema tu nekih rizika osim kada su godine u pitanju, statisticki, mali je broj sa ovakvim rezultatima da nesto nije u redu. E, tu je kvaka, ja NECU da budem deo statistike i mislim da to ne smem dozvoliti i zato sam radila amniocntezu koja nosi rizik od pobacaja 1 %. Ni tu nisam zelela da budem deo statistike i na predlog lekarke da pre toga pocnem da pijem lekove za odrzavanje, i nakon toga odem u bolnicu na tokolizu, sam odlucila da je poslusam sto je ispalo dobro jer sam nakon amniocenteze imala povisen secer od stresa, povecane leukocite i dobila slabe kontrakcije a bila sam 16-ta nedelja. Odlazak u bolnicu na dva dana je to sanirao.
Na mnogo stvari mozes da utices svojim odlukama.


Sta bi bilo da recimo nedaj Boze nije sve bilo u redu? Kakvu bi odluko donijela?
 
Mislim da je najteze osobi ciji jedan roditelj boluje od jedne takve bolesti.Zamislite samo kako joj je kada mora da kaze da imati decu sa njom,nosi rizik sa sobom.Gledati voljenu osobu kako se okrece i odlazi iz straha...pa,drugu,trecu...
Mislim da njemu treba podrska,mozda je vestacka oplodnja najbolje resenje.Opet,ako se toliko volite,ostaces,i nacicete resenje.
Zelim ti sve najbolje!:bye::heart:
 
Sta bi bilo da recimo nedaj Boze nije sve bilo u redu? Kakvu bi odluko donijela?

Poslusala bi savet lekara, svako treba da radi svoj posao jer ga zna bolje od nas posto je njegov. Ako sam vec prihvatila da uradim sve testove , da odrzavam trudnocu po njihovom savetu, prihvatila bi i sve ostalo sto kazu. Da nije tako, ne bi ni isla da utvrdim trudnocu kod lekara, nego samo na porodjaj, ako bi uopste i dogurala do tog cina.
 
ja sam u 27-moj. Partner godinu ipo mladji. znas, sta ja ne uporedjujem varikozne vene i alergije sa sizofrenijom, toliko hipohondricna bas i nijesam, ali zena je umalo ostala bez jedne noge. imala je otvorenu ranu koja nije mjesecima mogla zarasti . a ni psorijaza nije nimalo bezazlena kad je imas maltene po cijelom tijelu. da, imaju ljekovi , mnogo su skupi i piju se stalno ,pa ako nemas dobar insurance bolje se okreni alternativi. jesam puna strahova jer poticem iz zdrave porodice, nikad nijesmo imali bolesnika nikakve vrste u kuci. roditelji mojih roditelja su stari ali aktivni ljudi. tako da meni to sad sve izgleda pomalo zastrasujuce. znam da je sve u zivvotu lutrija i zdravlje i sam zivot ,danas nas ima, sjutra nas nema. mislila sam samocuti razmisljanja drugih ljudi jer sto vise mislim sama za sebe i drzim sve to u sebi to manje znam.


imam utisak da kod tvoje porodice i da ste imali bolesnika, to bi bilo vodjeno pod prehlada....ili mozda ono,,doktor je dao pogreshnu inekciju'' kad je bio/la mali...

a za proshlost , sve od brda odvaljeno...
i to je jedino shto imam reci.

a dechka ostavi i ostavi na miru shto pre...jer mu pored njegove muke nije potrebno ovako iscrpno tranziranje, na zivo

za odgovor na pitanje, postoje struchnjaci iz svih oblasti...kratko, jasno, bez glupih nagoveshtaja, akcija i dilema ,,a dal bi ti pristao na ovo i ono'', zabadash mu noz u mozak...a to bi ipak trebao neko adekvatniji da uradi
 
Poslednja izmena:

Back
Top