Mama,tata i mi.

čedina_zebra

Legenda
Poruka
53.468
Otac joj je bio šumar, jak, naočit čovek i u ta nesrećna
vremena po ceo dan bi izbivao od kuće ne bi li svojim
kćerkicama obezbedio koliko-toliko sit smešak na rumenim
obraščićima.

Bila je najmlađa od svojih devetero sestara koje su pored
nje odrastale u lepe devojke a da toga nisu bile ni svesne.
Majka je opet bila trudna i znala je da će opet dobiti
sestricu i još jedan krevetac baš kao njen i sada će ona biti
ta na kojoj je red da pazi na mlađu sestricu baš kao što
je njena starija sestra pazila na nju.

Uzglavlja u toj velikoj devojačkoj sobi bila su puna drvenih
lutkica urađenih veštim rukama brižnog oca i ponekad
se pitala jesu li i one njene sestre ili su tu samo kao
spomen velikoj ljubavi i veselom dečijem smešku.

Jednog dana postala je svesna da devojačka soba postaje
pretesna za sve devojačke nestašluke, pogotovo zimi
kada su retko izlazile zbog velikog snega, i pošla je mami
da je pita, tiho, najtiše,usplahirenim šapatom - mama
koliko ćeš mi još sestrica roditi?!

Nije dobila odgovor, dve su suze kliznule niz mamine obraze,
dok ju je grila onako kako to samo majka ume.
 
Osnovno pravo žene je da odluči koliko će djece imati! Planiranje porodice obuhvata upotrebu kontraceptivnih sredstava i pravo žene na abortus, ako je to neophodno.
Svako djete je lijepo, divno na svoj način - muško ili žensko - ali baš zbog dobrobiti i mogućnosti koja se može pružiti u jednoj porodici se i planira broj djece. Bolje je imati dva zdrava djeteta nego osam kojim ne možeš pružiti adekvatnu zdravstvenu njegu, a posljedice se trpe do kraja života.
Mnogo žena bi htjelo imati puno djece, kad bi imale uslove.
Suza majke je zbog beizilaznosti situacije. Jednako voli svu svoju djecu, ali trpi zajedno sa njima njihov osjećaj uskraćenosti, nemogućnosti da im pruži više u životu.
Otac želi sina? Majka nema pravo na odluku o sopstvenom tijelu?
Danas se pol djeteta može saznati i prije nego plod oživi - ispitivanjem horionskih čupica - hromosomskom analizom. Abortus je po ''crkvi'' dozvoljen dok plod ne oživi, meni se čini, al nisam stručna što se tiče religijskih zakona.
Po meni ovdje postoji problem planiranja porodice.
Nauka ima jasan stav što se toga tiče - a religija?
 
razgovarala sam sa mnogim pravoslavnim duhovnicima o kontracepciji, i svi oni imaju pozitivno misljenje o tome. Sa katolickim svestenicima se i ne moze pricati o tome, oni najteze osudjuju cak i upotrebu kondoma.
 
Да ли ће неки верници да се придржавају онога што црква прописује?
Да ли ће неки верници да се придржавају онога што њима одговара и да прилагођавају црквене норме и каноне својим потребама?
Да ли ће они који нису верници да раде оно што мисле да треба да раде?

Да.
 
Stav hrišćanskih crkava prema abortusu je negativan što mogu da razumem, ali
ne mogu da razumem zašto je kontracepcija tabu

Pilule - zato što ne sprečavaju trudnoću, već uništavaju oplođenu jajnu ćeliju, tj ubijaju (pošto se smatra da ljudsko biće postoji od trenutka začeća)
Preventiva - zato što omogućava vođenje ljubavi u prazno, tj radi zadovoljstva, a ne radi pravljenja dece. E sad, nisam 100% posto siguran oko ovoga, pošto sam čuo razna tumačenja stava pravoslavlja u vezi seksa u braku, tj čuo sam i ona koja ga odobravaju, i ona koja govore ono što sam rekao u prvoj rečenici ovog dela
 
Да ли ће неки верници да се придржавају онога што црква прописује?
Да ли ће неки верници да се придржавају онога што њима одговара и да прилагођавају црквене норме и каноне својим потребама?
Да ли ће они који нису верници да раде оно што мисле да треба да раде?

Да.

Diskutabilno je to da li se može zvati vernikom onaj ko veru prilagođava sebi i svojim potrebama.
Ne znam šta bi ti na to odgovorili majka i otac iz priče no verujem da bi se prekrstili na taj tvoj stav.
 
Poslednja izmena:
Pilule - zato što ne sprečavaju trudnoću, već uništavaju oplođenu jajnu ćeliju, tj ubijaju (pošto se smatra da ljudsko biće postoji od trenutka začeća)
Preventiva - zato što omogućava vođenje ljubavi u prazno, tj radi zadovoljstva, a ne radi pravljenja dece. E sad, nisam 100% posto siguran oko ovoga, pošto sam čuo razna tumačenja stava pravoslavlja u vezi seksa u braku, tj čuo sam i ona koja ga odobravaju, i ona koja govore ono što sam rekao u prvoj rečenici ovog dela

Da li crkva zna (nebitno koja) da su hormoni neumoljivi i da apstinencija u bilo
kojem za crkvu neprihvatljivom obliku može izazvati teške posledice po dušu i telo da se tako izrazim?
 
Da li crkva zna (nebitno koja) da su hormoni neumoljivi i da apstinencija u bilo
kojem za crkvu neprihvatljivom obliku može izazvati teške posledice po dušu i telo da se tako izrazim

Sada sigurno zna, kad to znaju i vrapci na grani. Vrlo zanimljivu temu si postavila, i raspitaću se u najskorije vreme o tačnom stavu pravoslavlja o ovom pitanju
Za pilule sam 100% siguran, kao što sam rekao u prethodnoj poruci
 
Sada sigurno zna, kad to znaju i vrapci na grani. Vrlo zanimljivu temu si postavila, i raspitaću se u najskorije vreme o tačnom stavu pravoslavlja o ovom pitanju
Za pilule sam 100% siguran, kao što sam rekao u prethodnoj poruci

Ako si tako siguran oko pilula, kako li si tek oko ostalog... :roll:

Ono što si ti načuo o pilulama odnosi se na tzv. "pilule za naknadnu pamet".

Normalne kontraceptivne pilule jednostavno sprečavaju ovulaciju. Nema ovulacije, nema oplodnje, nema "ubistva tek začetog budućeg čoveka, radnog ljuda i rišćanina". :D

Čovek (a tek žena :mrgreen:) ima pravo da odlučuje koliko će dece imati. Jer nisu u pitanju ni psi ni mačke ni pacovi. Decu treba odgajati, pružiti im neke makar minimalne materijalne uslove, ishraniti ih, zaštititi od bolesti, obrazovati, obezbediti im nekakvu budućnost.

Zapravo, nemam pojma otkud vam uopšte ideja da možete da se prtljate u tuđe porodice i odlučujete ko kako i kad treba da ebe i kolko će dece imati. :confused:
 
Ako si tako siguran oko pilula, kako li si tek oko ostalog... :roll:

Ono što si ti načuo o pilulama odnosi se na tzv. "pilule za naknadnu pamet".

Normalne kontraceptivne pilule jednostavno sprečavaju ovulaciju. Nema ovulacije, nema oplodnje, nema "ubistva tek začetog budućeg čoveka, radnog ljuda i rišćanina". :D

Čovek (a tek žena :mrgreen:) ima pravo da odlučuje koliko će dece imati. Jer nisu u pitanju ni psi ni mačke ni pacovi. Decu treba odgajati, pružiti im neke makar minimalne materijalne uslove, ishraniti ih, zaštititi od bolesti, obrazovati, obezbediti im nekakvu budućnost.

Zapravo, nemam pojma otkud vam uopšte ideja da možete da se prtljate u tuđe porodice i odlučujete ko kako i kad treba da ebe i kolko će dece imati. :confused:

Koji se to mi petljamo u tuđe živote? Nisam ja iz crkve, pa zato nema potrebe da mi se tako obraćaš
 
Sada sigurno zna, kad to znaju i vrapci na grani. Vrlo zanimljivu temu si postavila, i raspitaću se u najskorije vreme o tačnom stavu pravoslavlja o ovom pitanju
Za pilule sam 100% siguran, kao što sam rekao u prethodnoj poruci

Sve nešto razmišljam, naime znam da je crkva prihvatila nove tehnologije
poput računara ili struje npr. iako je i nekada i danas uloženi trud u natezanje
zvonarskih konopaca bilo nešto uzvišeno no niko se nije pobunio protiv tastera
nauštrb ljudskog znoja.

Kazaćeš da tehnologija ne zadire u veru pa je benigna i prihvatljiva no zar
crkva zaista misli da ljudsko telo i um neprekidno šeta kroz vreme pa je
čas u desetom a čas u 21. veku
 
Poslednja izmena:
Koji se to mi petljamo u tuđe živote? Nisam ja iz crkve, pa zato nema potrebe da mi se tako obraćaš

Biće sam malo pobrkao postove. Pardon. :)
Ti si onaj što se ne razume u pilule.

U svakom slučaju, svako ko pretenduje da drugima određuje koliko dece će imati, trebalo bi da ima obavezu da tako rođenu decu preuzme sebi na grbaču. Mislim da bi bilo manje gunđala, bilo u crnoj spavaćici, bilo bez.
 
Biće sam malo pobrkao postove. Pardon. :)
Ti si onaj što se ne razume u pilule.

U svakom slučaju, svako ko pretenduje da drugima određuje koliko dece će imati, trebalo bi da ima obavezu da tako rođenu decu preuzme sebi na grbaču. Mislim da bi bilo manje gunđala, bilo u crnoj spavaćici, bilo bez.

Ja bi te molila da prestaneš da izmišljaš stvarno nema smisla
 

Back
Top