Od svih radosnih najradosniji praznik V A S K R S ...

duska.vodolija

Buduća legenda
Poruka
29.335
Od vremena kad sam bila dijete sjecanja me upucuju na najradosniji vjerski praznik
V A S K R S Ovim povodom zeljela sam da ucinim mjesto na kome mozemo podijeliti osjecaj Hristovog vaskrsnuca...
Koristim priliku da prestojeci praznik cestitam svim pravoslavnim vjernicima..SVIM HRISCANIMA...
Isus vaskrese...
CAMF8HMJ.jpg


CA6YFL5S.jpg


CAS8T13A.jpg


CAK1YFHU.jpg
 
Od vremena kad sam bila dijete sjecanja me upucuju na najradosniji vjerski praznik
V A S K R S Ovim povodom zeljela sam da ucinim mjesto na kome mozemo podijeliti osjecaj Hristovog vaskrsnuca...
Koristim priliku da prestojeci praznik cestitam svim pravoslavnim vjernicima..SVIM HRISCANIMA...
Isus vaskrese...Pogledajte prilog 75348

Pogledajte prilog 75349

Pogledajte prilog 75350

Pogledajte prilog 75351

Pa danas je Vrbica odn. Lazareva Subota, dan kada se obelezava Isusov ulazak u Jerusalim. A Vaskrs ce istocni i zapadni hriscani obelezavati sledece sedmice. Sto se pak tice Biblije... ovaj praznik ne postoji.
 
Pogledajte prilog untitled.bmpDan Isusovog ulaska u Jerusalim danas se slavi kao
CVIJETI...Prorok covjek koji pomaze narod sirotinju i bago miluje djecu docekan je cvujecem i palminim listom...Cvijeti su prvi dan poslije Lazareve Subote...
Moja bi majka tog dana nabrala raznog cvijeca i listiva vec cega bi nasla u dane pocetka proljeca ko sto padaju ove Cvijeti...Okitila kucu i nama djeci pravila ugodjaj za nezaborav..:heart:.
 
Crkva i crkveni kalendari su izgleda radjeni logikom tipa zasto da bude lako kad moze komplikovano. Komplikacije u odredjivanju datuma pocinju cinjenicom da bi ova recenica trebala da glasi otprilike “Uskrs pada u nedelju, nakon Pasalnog meseca“. Pretpostavljam da se sada pitate sta je to Pasalni mesec? To je isti onaj pun mesec iz prve recenice, ali ako mislite da je dovoljno da izadjete napolje, vidite pun mesec (krajem marta ili u aprilu) i odredite dan Uskrsa grdno se varate. Sve je to mnogo komplikovanije, cak i komplikovanije od onoga sto sam i ja mislio do pre oko dva sata.

Postoji nekoliko razloga koji komplikuju stvari. Pre svega to je cinjenica da se za odredjivanje dana prolecne ravnodnevice i punog meseca ne koriste astronomska posmatranja, tj. realna slika vasione, vec tablice. Drugi razlog, koji je verovatno najvazniji uzrok za razliku u datumu pravoslavnog i katolickog Uskrsa, je jevrejski praznik Pasha (kad se u pricu umesa nesto vezano za jevrejski kalendar to moze da bude sve, samo ne jednostavno). Naravno, razlika od 13 dana u datumima izmedju julijanskog i gregorijanskog kalendara i ovde dolazi do izrazaja.

Jedino sto je sigurno je to da Uskrs moraju da budu izmedju 22. marta i 25. aprila – kod katolika po gregorijanskom, a kod pravoslavaca po julijanskom kalendaru. Zbog pomenute razlike od 13 dana, od pravoslavaca Uskrs je uvek izmedju 4. aprila i 8. maja.:rtfm:
http://www.mmilan.com/uskrs-kako-se-odredjuje-datum/
 
Od vremena kad sam bila dijete sjecanja me upucuju na najradosniji vjerski praznik
V A S K R S Ovim povodom zeljela sam da ucinim mjesto na kome mozemo podijeliti osjecaj Hristovog vaskrsnuca...
Koristim priliku da prestojeci praznik cestitam svim pravoslavnim vjernicima..SVIM HRISCANIMA...
Isus vaskrese...Pogledajte prilog 75348

Pogledajte prilog 75349

Pogledajte prilog 75350

Pogledajte prilog 75351


Sve je to lepo, nego mi nije jasno zbog čega postavljaš simbole paganskih praznika i božanstava? :dontunderstand:
 
Otkuda potječu Uskrs i uskršnji običaji ?

“Ni u Novom zavjetu ni u zapisima apostolskih Otaca nema naznaka o slavljenju Uskrsa. Predodžba o svetosti određenih razdoblja uopće nije postojala u razmišljanjima prvih kršćana” (The Encyclopaedia Britannica, 1910, svezak VIII, stranica 828).“Mnogo se poganskih običaja kojima se slavio povratak proljeća uklopilo u Uskrs. Jaje je simbol rađanja života u rano proljeće. (...) Zec je poganski simbol i uvijek je bio simbol plodnosti” (The Catholic Encyclopedia, 1913, svezak V, stranica 227). U nekim se germanskim jezicima pogansko porijeklo tog blagdana odražava i u samom nazivu za Uskrs (engleski: Easter; njemački: Ostern). U knjizi The Two Babylons Alexandera Hislopa o engleskom nazivu za Uskrs — Easter — čitamo: “To nije kršćansko ime. Na čelu mu piše da ima kaldejsko porijeklo. [To ime] nije ništa drugo nego Astarta, jedna od titule Beltis, kraljice neba, čije ime (...) kako je to Layard otkrio na asirskim spomenicima, glasi Ištar. (...) To je porijeklo Uskrsa. Popularni običaji koji još uvijek prate uskršnje blagdane itekako potvrđuju tvrdnju da je Uskrs babilonskog porijekla. Vruća peciva u obliku križa na Veliki petak i obojena uskršnja jaja na uskršnju nedjelju imala su u kaldejskim ritualima istu ulogu kakvu imaju i danas” (New York, 1943, stranice 103, 107, 108; usporedi Jeremiju 7:18).
 
Otkuda potječu Uskrs i uskršnji običaji ?

“Ni u Novom zavjetu ni u zapisima apostolskih Otaca nema naznaka o slavljenju Uskrsa. Predodžba o svetosti određenih razdoblja uopće nije postojala u razmišljanjima prvih kršćana” (The Encyclopaedia Britannica, 1910, svezak VIII, stranica 828).“Mnogo se poganskih običaja kojima se slavio povratak proljeća uklopilo u Uskrs. Jaje je simbol rađanja života u rano proljeće. (...) Zec je poganski simbol i uvijek je bio simbol plodnosti” (The Catholic Encyclopedia, 1913, svezak V, stranica 227). U nekim se germanskim jezicima pogansko porijeklo tog blagdana odražava i u samom nazivu za Uskrs (engleski: Easter; njemački: Ostern). U knjizi The Two Babylons Alexandera Hislopa o engleskom nazivu za Uskrs — Easter — čitamo: “To nije kršćansko ime. Na čelu mu piše da ima kaldejsko porijeklo. [To ime] nije ništa drugo nego Astarta, jedna od titule Beltis, kraljice neba, čije ime (...) kako je to Layard otkrio na asirskim spomenicima, glasi Ištar. (...) To je porijeklo Uskrsa. Popularni običaji koji još uvijek prate uskršnje blagdane itekako potvrđuju tvrdnju da je Uskrs babilonskog porijekla. Vruća peciva u obliku križa na Veliki petak i obojena uskršnja jaja na uskršnju nedjelju imala su u kaldejskim ritualima istu ulogu kakvu imaju i danas” (New York, 1943, stranice 103, 107, 108; usporedi Jeremiju 7:18).

Ко неће да слави Васкрс, не мора.

Православни га славе, јер без њега, немамо разлог да се зовемо хришћани...

"Јер ако Христос није васкрсао, узалуд је наша вера".
 
Ко неће да слави Васкрс, не мора.

Православни га славе, јер без њега, немамо разлог да се зовемо хришћани...

"Јер ако Христос није васкрсао, узалуд је наша вера".

U redu, svatko radi što mu je po volji. Međutim, jedno je slaviti Isusovo uskrsnuće i veseliti se tome, a sasvim drugo je slaviti tradicijski običaj koji je nastao miksanjem kršćanstva i poganskih kultova. Na taj način uz Krista, slave se poganski rituali i bogovi. Pismo jasno kaže da se teba obilježavati dan Isusove smrti, kao sijećanje na njegovu žrtvu, dok za rođendan ili uskrs se ništa ne govori. Da je to bio Isusov i Božji zahtjev, tada bi to jasno bilo zabilježeno u Bibliji, a rani kršćani bi tako postupali. Bog traži ČISTO obožavanje, a ne tradiciju koja je pomiješana sa poganizmom. Nitko pametan neće popiti čašu vode ako je u njoj i kap otrova.
 
Sve je to lepo, nego mi nije jasno zbog čega postavljaš simbole paganskih praznika i božanstava? :dontunderstand:
Zacudila me tvoja recenica...
Hriscanstvo je preuzimalo paganske sinbole u cilju nametanja svoje vjere paganskim masama...Citavim narodima...
Sto ne bih ja u svom vremenu novog milenijuma ...Uostalom moja pravoslavna braca, pravoslavna crkva, to odavno rade...:heart:
 
U redu, svatko radi što mu je po volji. Međutim, jedno je slaviti Isusovo uskrsnuće i veseliti se tome, a sasvim drugo je slaviti tradicijski običaj koji je nastao miksanjem kršćanstva i poganskih kultova. Na taj način uz Krista, slave se poganski rituali i bogovi. Pismo jasno kaže da se teba obilježavati dan Isusove smrti, kao sijećanje na njegovu žrtvu, dok za rođendan ili uskrs se ništa ne govori. Da je to bio Isusov i Božji zahtjev, tada bi to jasno bilo zabilježeno u Bibliji, a rani kršćani bi tako postupali. Bog traži ČISTO obožavanje, a ne tradiciju koja je pomiješana sa poganizmom. Nitko pametan neće popiti čašu vode ako je u njoj i kap otrova.

vorki,Veoma mi je drago sto si postovao ovoj temi ...Hriscani smo i ti i ja...
Svidjela mi se tvoja recenica sa malo rijeci puno receno...
Nitko pametan nece popiti casu vode ako je u njoj kap otrova...
 
U redu, svatko radi što mu je po volji. Međutim, jedno je slaviti Isusovo uskrsnuće i veseliti se tome, a sasvim drugo je slaviti tradicijski običaj koji je nastao miksanjem kršćanstva i poganskih kultova. Na taj način uz Krista, slave se poganski rituali i bogovi. Pismo jasno kaže da se teba obilježavati dan Isusove smrti, kao sijećanje na njegovu žrtvu, dok za rođendan ili uskrs se ništa ne govori. Da je to bio Isusov i Božji zahtjev, tada bi to jasno bilo zabilježeno u Bibliji, a rani kršćani bi tako postupali. Bog traži ČISTO obožavanje, a ne tradiciju koja je pomiješana sa poganizmom. Nitko pametan neće popiti čašu vode ako je u njoj i kap otrova.

Ворки, ако Јеховиним сведоцима није јасно зашто је васкрсење битно (не може за себе свако рећи: "Ја сам Васкрсење и Живот"), то је друга ствар. Кажеш да то није заповедило Свето Писмо. Па, није заповедило ни коришћење Куле Стражаре као непогрешивог извора? Па? И уопште, ако се у Светом Писму, а нарочито у Новом Завету, тражи збирка прописа, а не суштина Радосне вести (Бог воли човека), онда "vaša pravednost" није "mnogo viša od pravednosti književnika i fariseja..." (даље и сам знаш)..

Ти православном слављењу Васкрса спочитаваш паганизам??? И дај, уопште немам воље да се прегањам о томе. Ако желиш, прочитај нешто са православних сајтова, па онда да причамо. Ако не, онда изволи, Ворки, отвори посебну тему, па на њој цитирај бруклинска издања до миле воље. Ако
 
Ворки, ако Јеховиним сведоцима није јасно зашто је васкрсење битно (не може за себе свако рећи: "Ја сам Васкрсење и Живот"), то је друга ствар. Кажеш да то није заповедило Свето Писмо. Па, није заповедило ни коришћење Куле Стражаре као непогрешивог извора? Па? И уопште, ако се у Светом Писму, а нарочито у Новом Завету, тражи збирка прописа, а не суштина Радосне вести (Бог воли човека), онда "vaša pravednost" није "mnogo viša od pravednosti književnika i fariseja..." (даље и сам знаш)..

Ти православном слављењу Васкрса спочитаваш паганизам??? И дај, уопште немам воље да се прегањам о томе. Ако желиш, прочитај нешто са православних сајтова, па онда да причамо. Ако не, онда изволи, Ворки, отвори посебну тему, па на њој цитирај бруклинска издања до миле воље. Ако

Gle, ja ne kritiziram pravoslavne, kao što mi hoćeš nabiti na nos, nego jedan vjerski običaj koji je spoj Isusovog uskrsnuća i mnogih poganskih proslava i obožavanja. Uskrs je prikriveni kult plodnosti. Premda slovi kao proslava Kristovog uskrsnuća, Uskrs zapravo potječe iz krive religije. Jaje potvrđuje i potiče uskrsnuće, a isto tako simbolizira ponovno rođenje i obnavljanje. A zečevi i kunići bili su simbol plodnosti. Tako Uskrs nije ništa drugo nego drevni obred plodnosti površno zamaskiran kao proslava Kristovog uskrsnuća.

Evo jedno pitanje za tebe :

Zar bi Bog mogao s odobravanjem gledati na to kako se uskrsnuće njegovog Sina slavi odvratnim obredima plodnosti ?

Knjiga Curiosities of Popular Customs odgovara: ”Nepromjenjiv stav rane Crkve bio je da takvim postojećim poganskim obredima pridaje kršćansko značenje ako ih se nije moglo iskorijeniti. U slučaju Uskrsa adaptacija je bila osobito laka. Radost zbog rađanja prirodnog sunca i buđenja prirode iz zimske smrti, pretvorena je u radost zbog rađanja Sunca pravednosti prilikom uskrsnuća Krista iz groba. Neke poganske proslave koje su se odvijale oko 1. svibnja bile su isto tako pomaknute kako bi se podudarale s proslavom Uskrsa.“ Umjesto da izbjegavaju popularne poganske običaje i magijske obrede, religiozni su vođe bili popustljivi prema njima i dali im ”kršćansko značenje“.

2. Korinćanima 6:14-18 - Ne uprežite se u nejednak jaram s nevjernicima. Jer što je zajedničko pravednosti i bezakonju? Ili kakvo zajedništvo ima svjetlo s tamom? Nadalje, može li vladati sklad između Krista i Belijala? Ili što je zajedničko vjerniku i nevjerniku? I kako se hram Božji slaže s idolima? Jer mi smo hram Boga živoga, kao što je Bog rekao: “Prebivat ću među njima i biti među njima i bit ću Bog njihov, a oni će biti narod moj.‘Zato iziđite iz njihove sredine i odvojite se’, kaže Jehova, ‘i ne dotičite više ništa nečisto’, ‘i ja ću vas primiti.“‘I bit ću vam otac, a vi ćete mi biti sinovi i kćeri’, kaže Jehova, Svemogući.”
__________________
 
Ворки, ако Јеховиним сведоцима није јасно зашто је васкрсење битно (не може за себе свако рећи: "Ја сам Васкрсење и Живот"), то је друга ствар. Кажеш да то није заповедило Свето Писмо. Па, није заповедило ни коришћење Куле Стражаре као непогрешивог извора? Па? И уопште, ако се у Светом Писму, а нарочито у Новом Завету, тражи збирка прописа, а не суштина Радосне вести (Бог воли човека), онда "vaša pravednost" није "mnogo viša od pravednosti književnika i fariseja..." (даље и сам знаш)..

Ти православном слављењу Васкрса спочитаваш паганизам??? И дај, уопште немам воље да се прегањам о томе. Ако желиш, прочитај нешто са православних сајтова, па онда да причамо. Ако не, онда изволи, Ворки, отвори посебну тему, па на њој цитирај бруклинска издања до миле воље. Ако

Ja sam danas isao na nekoliko pravoslavnih sajtova, procitao dve besede Sv. Justina Calijskog i iskreno jos uvek nisam nasao na osnovu kog svetopisamskog stiha proslavljate Vaskrs. I da se razumemo, niti sam JS niti zelim koga da napadam, ali nisam uspeo da pronadjem biblijski razlog za dodavanje veri necega sto dolazi iz paganskih obicaja. A Sveto pismo kaze 'ko doda ili oduzme nesto..." - ostatak recenice je poznat.
 
Ja sam danas isao na nekoliko pravoslavnih sajtova, procitao dve besede Sv. Justina Calijskog i iskreno jos uvek nisam nasao na osnovu kog svetopisamskog stiha proslavljate Vaskrs. I da se razumemo, niti sam JS niti zelim koga da napadam, ali nisam uspeo da pronadjem biblijski razlog za dodavanje veri necega sto dolazi iz paganskih obicaja. A Sveto pismo kaze 'ko doda ili oduzme nesto..." - ostatak recenice je poznat.

Pa, eto. U Novom Zavetu svako moze videti ono sto zeli videti. Neko zbirku propisa, neko moralisticku propioved, a neko svedocanstvo Bozije ljubavi.
Da je Hristos hteo da nam propisima uredi zivot, ne bi na magarcu dosao u Jerusalim, vec bi dosao sa karavanom napunjenim knjigama propisa.
Ali ne! Hristos je dao samo dve zapovesti: o ljubavi prema Bogu i ljubavi prema bliznjem. Po vaskrsenju, On nije Petra nije prozvao da se opravda po zapovestima (clan ovaj, stav onaj...). Ne! Samo ga je upitao: "Simone, volis li me vise nego ostali?".

Vaskrsenje Hristovo JESTE centralni dogadjaj nase vere. To je kruna Hristove misije. Bez tog dogadjaja, sve bi bilo uzalud. Hristos bi bio zapamcen samo kao (ne)uspesni moralni revolucionar.

Vaskrsenje je pobeda nad smrcu. Hristos je Vaskrsenje i zivot. Mi zbog toga ga slavimo. Ako kazes da u Svetom Pismu i nije izricito propisano slavljenje Vaskrsa, pa mogu reci da izricito nije ni zabranjeno. Zasto bi bilo bogoprotivno da slavimo raspetog a potom i vaskrslog Hrista? U cemu je problem?

Mogu li se ikako novoprotestantske verske grupe osloboditi tog zakoničarskog, književnickog pristupa Radosnoj vesti? Vrlo tesko....
 
Zacudila me tvoja recenica...
Hriscanstvo je preuzimalo paganske sinbole u cilju nametanja svoje vjere paganskim masama...Citavim narodima...
Sto ne bih ja u svom vremenu novog milenijuma ...Uostalom moja pravoslavna braca, pravoslavna crkva, to odavno rade...:heart:

OK, sad mi je jasno - zbog nametanja svoje vere.
Prijatno je iznenađenje imati hrišćanina, koji je iskren u vezi namera svoje verske zajednice, za sagovornika. :super:
 
Ворки, ако Јеховиним сведоцима није јасно зашто је васкрсење битно (не може за себе свако рећи: "Ја сам Васкрсење и Живот"), то је друга ствар. Кажеш да то није заповедило Свето Писмо. Па, није заповедило ни коришћење Куле Стражаре као непогрешивог извора? Па? И уопште, ако се у Светом Писму, а нарочито у Новом Завету, тражи збирка прописа, а не суштина Радосне вести (Бог воли човека), онда "vaša pravednost" није "mnogo viša od pravednosti književnika i fariseja..." (даље и сам знаш)..

Ти православном слављењу Васкрса спочитаваш паганизам??? И дај, уопште немам воље да се прегањам о томе. Ако желиш, прочитај нешто са православних сајтова, па онда да причамо. Ако не, онда изволи, Ворки, отвори посебну тему, па на њој цитирај бруклинска издања до миле воље. Ако

Jehovinim svedocima je i te kako bitno VASKRSENJE i veruju u njega, to je temelj njihove hriscanske vere...

Nego tebi nije jasno zasto JS je slave paganski praznik...

Jednostavno je, jer su JS hriscani i jer se pridrzavaju izvornog Biblijskog hriscanstva... i ne slave bilo kakve paganske praznike kao ni vaskrs...

Evo o poreklu tog praznika i zasto ga Jehovni svedoci ne slave


Koliko danas ljudi slavi uskrs???

Koliko je njih koji tvrde da su hriscani?

A koliko njih zapravo veruje u uskrsenje Isusa Hrista???

Koliko njih uopste veruje da Bog postoji, prvenstveno??? Da je on Stvoritelj svega??? Jer ako je Stvoritelj svega zasto bi mu bilo nemoguce da ponovo stvori tj uskrsne coveka?

Uskrsenje je temeljna hriscanska nauka… ako ne vereujemo da je moguce uskrsenje, onda nasa vera nema nikakvog smisla, to onda ni nije vera …

Jer ako Hrist nije umro ni vaskrsao onda nista… nas zivot je stvarno nista… nema nikakvu svrhu …

Hrist nam je svojim uskrsenjem otkupivsi nas od greha i smrti otvorio vrata vecnog zivota…

U tome je vera… Verovati u vecni zivot koji nam je podaren…

Verovati u otkupnu zrtvu Isusa Hrista na osnovu koje imamo oprostenje greha i time otkup od smrti…



A tradicija? Sta je tradicija I kakve veze ima sa verom… U staro doba Bog je zakonom bio prepisao neke obicaje… Dolaskom Hrista zakon je ukinut…

Hrist je doneo zakon ljubavi zasnovan na nacelima…



A obicaj koji se danas vezuje za uskrsenje – farbanje jaja… i drugi…

zna se da je taj obicaj paganskog porekla... kao vecina danasnjih obicaja i da nema veze sa Isusom Hristom.
Kad se uvukao u hriscnastvo i koje je njegovo izvorno znacenje???



Od kada ga hriscani slave iako je paganskog porekla... i zasto???
Koja je pravo znacenje i poreklo tog paganskog obicaja ???

Tacno nije jedini obicaj koji nema veze sa Biblijom ali treba znati poreklo obicaja i ne izmisljati kako je povezan sa Hristom ako nije.



Svako ko je citao Bibliju zna da Hristov zakon nema obredni karakter vec da je zasnovan na hriscanskim nacelima…
a kako Bog gleda na to sto se danas slave paganski obicaji, sta mislite???

Kako je u staro doba gledao na obozavanje drugih bogova ili idola???
sta je Isus rekao ? Zar nije rekao cuvajte se idolopoklonstva?
I vecina rituala i obicaja ima magijski znacaj – tj nije nista drugo nego uplitanje sa demonima.
kako Bog gleda na prakrikovanje obicaja koji imaju magijski tj demonski karakter?

Evo nesto o tome….


Farbanje jaja - paganski obicaj



Da li znate da obojena jaja, u misticnim obredima starog Vavilona, imaju odredenu ulogu, baš kao i u današnjem vaskršnjem slavlju? Eto još jednog paganskog obicaja! Edvard Dejvis, u svojoj knjizi "Mitologija i obredi britanskih Druida" piše da su stari Druidi svuda nosili jaja sa sobom, pošto je to sveta amajlija njihovog idolopoklonickog reda. Jaja su svetinja kod mnogih drevnih civilizacija i sastavni deo religijskih ceremonija starih Egipcana i naroda sa Bliskog istoka. Džejms Bronvik piše:



"Jaja su se kacila u egipatske hramove. Bunsen skrece pažnju na svetovno jaje, simbol bujnog života koji izvire iz usta velikog boga egipatske zemlje.



Venus Ištar izlegla se iz misticnog vavilonskog jajeta koje je palo sa neba u reku Eufrat. Ofarbana jaja predstavljala su sveti uskršnji prinos u Egiptu. Isti obicaj održao se do današnjeg dana u Kini i Evropi. Uskrs ili prolece slavio se u cast preporoda neba i zemlje" ("Egipatska verovanja i savremena misao", str. 211-212).



Zašto ljudi, koji za sebe veruju da su hrišcani, farbaju jaja na Uskrs? Da li to cine pod pretpostavkom da Biblija nalaže ili zapoveda takav bezbožni obicaj? U Novom Zavetu nema ni spomena o farbanju jaja za Uskrs! Izvesno je da Hristos nije uveo takav obicaj. Apostoli i prvi hrišcani nisu cinili išta što bi nalicilo na takvu praksu. Zašto onda upražnjavati takav obicaj u današnje vreme? Zašto slediti paganizam, dok istovremeno pokušavate sebe da ubedite da ste hrišcanin, kada je vec sam Bog nazvao takve obicaje "gadovima"!?



Paganska boginja Ištar



Na engleskom se Uskrs kaže "Easter". Ljudi ciji je to maternji jezik su navedeni da misle kako ta rec znaci "vaskrsenje Hristovo"! Vec 1600 godina ceo svet uci kako je Isus ustao iz mrtvih u nedelju ujutru. To je samo jedna od bajki na koje apostol Pavle upozorava citaoce Novog Zaveta. Isus nije vaskrsao u nedelju! "Easter" je malcice izmenjena engleska verzija za ime stare asirsko - vavilonske boginje Ištar koja potice iz drevne teutonske mitologije, u kojoj je poznata kao "Ostern". Fenicani su je zvali Astarte, a u srpskom prevodu Starog Zaveta ova paganska boginja se spominje pod imenom "Astarota". Astarota (Ištar) je mitološka supruga boga sunca - Vala. Svevišnji Bog je u Bibliji (Starom Zavetu) proglasio kult boga Vala za najodvratniji paganski idolopoklonicki obicaj! "Webster Dictionary", najpopularniji leksikon na engleskom jeziku, jasno otkriva da pojam "Easter" ima pagansko poreklo.



Haldejska pozadina Uskrsa



Aleksandar Hislop u knjizi "Dva Vavilona" kaže: "Uskrsu na samom njegovom celu piše haldejsko poreklo. Uskrs ("Easter") je glavom i bradom Astarota, a to je jedna od titula boginje Beltis, carice nebeske..." (str. 103).



Drevni narodi su nadevali razlicita imena istim paganskim božanstvima. Fenicani su tu boginju zvali Astarota. Ista se pojavljuje pod imenom "Ištar" na spomenicima iz stare asirske prestonice Ninive koje je otkrio Lajard prilikom arheoloških iskopavanja (Ostin Lajard, "Niniva i Vavilon", tom II, str. 629). Bog Val (spomenut u Starom Zavetu), poznat je i po imenu "Moloh". Vecni Bog je osudio cara Solomuna zbog prinošenja žrtava Molohu i drugim paganskim bogovima (Prva Knjiga o carevima 11:1-11, narocito 7. stih gde je Moloh nazvan "gadom"). Zbog toga je Solomunovom sinu bilo oduzeto izraelsko carstvo.



Val - olicenje sunca - je glavno božanstvo u drevnom haldejskom idolopoklonickom sistemu obožavanja sunca, a Astarota je njegova pratilja, to jest žena. Hislop piše: "Festival poznat kao Uskrs, o kome piše 'Istorija Crkve', u trecem i cetvrtom veku prilicno se razlikovao od ovog koji danas slave rimska i protestantske i ostale crkve. U to vreme ovaj praznik nije bio poznat po imenu koje bi ukazivalo na boginju Ištar ili vaskrsnuce boga sunca, vec su ga zvali - Pasha! Mnogi koji ispovedahu hrišcansku religiju svetkovali su Pashu od najranije pojave hrišcanstva. U pocetku, Pasha se slavila kada i jevrejski Pesah - dan kada je raspet Hristos

The Encyclopedia Britanica komentarise:” U novom zavetu nigde se ne ukazuje na to da se slavio Uskrs, a isto tako ni u zapisima apostolshih Otaca. Posvecivanje odredjenih vremenskih razdoblja je ideja koja uopste nije postojala u mislima prvih hriscana” (1910, sv VIII str. 828)

The Catolic Encyclopedia nam kaze: “uskrs ima svoje poreklo u velikom broju paganskih obicaja kojimase slavio povratak proleca.Jaje je simbol klijanja zivota u rano prolece.. .Zec je paganski simbol I uvek je bio znak plodnosti” (1913 sv V str 227)
 
Poslednja izmena:
"Јер ако Христос није васкрсао, узалуд је наша вера".

:think:
Zaista?
Od svih pouka, od kojih su neke, ako ne i većina, hvale vredne, koje je, prema jevanđeljima, dao Isus Hristos, hrišćanska vera je uzaludna ako on nije vaskrsao? :confused:
A šta ako nije? :dontunderstand:
Da li to hrišćane sprečava na bilo koji način da veruju u božju milost, ljubav ili da slede pouke koje im je Isus dao?
Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, onda je ono što čini hrišćansku veru u stvari gledanje sopstvenog interesa.
 
:think:
Zaista?
Od svih pouka, od kojih su neke, ako ne i većina, hvale vredne, koje je, prema jevanđeljima, dao Isus Hristos, hrišćanska vera je uzaludna ako on nije vaskrsao? :confused:
A šta ako nije? :dontunderstand:
Da li to hrišćane sprečava na bilo koji način da veruju u božju milost, ljubav ili da slede pouke koje im je Isus dao?
Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, onda je ono što čini hrišćansku veru u stvari gledanje sopstvenog interesa.

Slazem se.
Gledajuci Isusa kao licnost, mitolosku, ali svejedno, da zamislimo da je postojao, zar nije dosta toga sto je pokazao i uradio vredno postovanja, vise nego taj madjionicarski trik.
Malo mi je tuzno to sto se jedna religija zasniva na tome sto je neko pobedio smrt.
Strah od smrti i ceznja da moze da se pobedi, odrzava tu iluziju, zvanu hriscanstvo.
 
Poslednja izmena:

Back
Top