Prelazak na Gregorijanski kalendar – da ili ne? ?

Da li biste voleli prelazak na Gregorijanski kalendar?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Da li biste voleli da Srpska Pravoslavna Crkva bude u gregorijanskom krilu i povezanija sa Rumunima, Grcima, Bugarima i Kipranima ili da ostane u julijanskom krilu, kao povezanija sa Rusima, Ukrajincima, Belorusima i Gruzinima

Pa ja to ovako vidim

crkva je povezana sa Hristom
prema tome, kalendar je potpuno sporedan.
Zbog slobodnih dana? Zbog "globalnog" slavlja Božića ili Nove godine?
Pa kalendarsku Novu godinu tako i zovemo, jel, a i "slavimo" je kao kalendarsku, iliti poslovnu, radnu, ličnu i svakojako, ali ne verski.
Neka crkve imaju svoje kalendare, vreme će pokazati šta je suština.
A ja ću Božić slaviti po verskom, a za Novu kalendarsku godinu ću da pijem skivi.
I jem rusku ili francusku (sa posnim mayonaiseom, ako postim) salatu.
:)
 
Црква Христова је устројена и по календару.
Она се разликује као Торжествена (небеска) Црква и Војинствујућа (земаљска) Црква и свако ко нарушава везу између ове две Цркве је - јеретик и хули на Бога!
Григоријански календар није ни астрономски ни богословски оправдан.
О томе је речено на ранијим темама...

СПЦ је практично увела нови календар је духовно општи са новокалендарским сектама.
 
Црква Христова је устројена и по календару.
Она се разликује као Торжествена (небеска) Црква и Војинствујућа (земаљска) Црква и свако ко нарушава везу између ове две Цркве је - јеретик и хули на Бога!
Григоријански календар није ни астрономски ни богословски оправдан.
О томе је речено на ранијим темама...

СПЦ је практично увела нови календар је духовно општи са новокалендарским сектама.

A posto je Gaj Julije Cezar napravio tako dobar kalendar, zar ne bismo trebali da ga proglasimo bar za prepodobnog? :lol:

Hajde, malo utemelji ucenje o povezanosti Nebeske i Zemaljske Crkve putem julijanskog kalendara.... Ja sam mislio da nas povezuje Hristos, a ne astronomija.

p.s. sto se tice kalendara, svejedno mi je. sve dok se Vaskrs praznuje onda kada i treba da se praznuje
 
Poslednja izmena:
A posto je Gaj Julije Cezar napravio tako dobar kalendar, zar ne bismo trebali da ga proglasimo bar za prepodobnog? :lol:

:rotf::worth: Ova je dobra!

Kao ateista, ne bih ulazio u razloge koje pravoslavci imaju ili nemaju da pređu na gregorijanski kalendar, ali je fakat da je on bolji i precizniji od julijanskog. (a i pravoslavci se starim kalendarom sve više udaljavaju od stvarnog praznika kojim se slavi zimska kratkodnevnica)
 
A posto je Gaj Julije Cezar napravio tako dobar kalendar, zar ne bismo trebali da ga proglasimo bar za prepodobnog? :lol:

Hajde, malo utemelji ucenje o povezanosti Nebeske i Zemaljske Crkve putem julijanskog kalendara.... Ja sam mislio da nas povezuje Hristos, a ne astronomija.

p.s. sto se tice kalendara, svejedno mi je. sve dok se Vaskrs praznuje onda kada i treba da se praznuje
А ко каже да је Јулије Цезар направио тај календар?...
Није он направио тај календар већ га увео у праксу а календар (тј. тај хелиоцентрични принцип мерења) је постојао још из античког времена старе Грчке.

Христос повезује те две Цркве, и Христос, тј. Дух Свети је благословио тај календар на Првом Васељенском Сабору. Празнује се и овде на земљи исто као на небу.

А у вези празновања Пасхе (Васкрса): па управо сам себи скачеш у уста јер ако тако тврдиш онда је немогуће да истовремено подржаваш и неки други календар јер сви други (осим јулијанског) не славе Васкрс када треба славити!...
 
А ко каже да је Јулије Цезар направио тај календар?...
Није он направио тај календар већ га увео у праксу а календар (тј. тај хелиоцентрични принцип мерења) је постојао још из античког времена старе Грчке.

izvini Sergiane, nije sija nego vrat...

Христос повезује те две Цркве, и Христос, тј. Дух Свети је благословио тај календар на Првом Васељенском Сабору. Празнује се и овде на земљи исто као на небу.
nestrpljiv sam da vidim taj kanon Nikejskog Sabora...

А у вези празновања Пасхе (Васкрса): па управо сам себи скачеш у уста јер ако тако тврдиш онда је немогуће да истовремено подржаваш и неки други календар јер сви други (осим јулијанског) не славе Васкрс када треба славити!...
ko je rekao da je gregorijanska pashalija ispravna? ja nisam...
 
izvini Sergiane, nije sija nego vrat...


nestrpljiv sam da vidim taj kanon Nikejskog Sabora...


ko je rekao da je gregorijanska pashalija ispravna? ja nisam...
Извини ти, али тај канон сам постављао неколико пута на разним темама. Сада немам времена али ћу касније потражити...
Знам да је објавио Влада Димитријевић (СПЦ) у књизи "Црква и време" а сутра ти јављам цео цитат и на којој је страни.
Ту се јасно види да је Црква запечатила то питање за век векова и да нико више не сме (у име Цркве) да то мења.
Такође, то има у књизи "Седам стубова премудрости" (историјат Васељенских Сабора).

Григоријанска Пасхалија је управо велики проблем који показује да тај календар није уопште добар јер ремети поредак у Цркви. А да не помињем његову научну небулозност о којој је раније писано ...
 
Није он направио тај календар већ га увео у праксу а календар (тј. тај хелиоцентрични принцип мерења) је постојао још из античког времена старе Грчке.

Baš lepo!
Znači pravoslavci se čvrsto drže kalendara koji su napravili pagani i uveli u upotrebu pagani.
Dobro je znati da s vremena na vreme umete da prepoznate prave vrednosti. :lol:
 
Baš lepo!
Znači pravoslavci se čvrsto drže kalendara koji su napravili pagani i uveli u upotrebu pagani.
Dobro je znati da s vremena na vreme umete da prepoznate prave vrednosti. :lol:
Наравно. Све што је добро то усвајамо а што је лоше то не прихватамо, без обзира од кога то долазило!...
 
Definitivno da! Zasto? Precizniji je i to mnogo od julijanskog! Realno da je srece da se nasa zemlja i crkva bore za uvodjenje (bar kod nas, ako vec drugi ne zele) kalendara koji je "konstruisao" nas covek, Milutin Milankovic. Milankovicev kalendar je mnogo tacniji i od julijanskog i gregorijanskog kalendara i zasto ga ne primenjivati ako se zna da su ova 2 na period od 100 - 1000 godina poprilicno neprecizni? Inace po Milankovicevom kalendaru zaostatak od 1s nastaje u periodu od cini mi se 43k godina
 
Сам патријарх Павле је говорио да нема сумње да је у астрономском смислу грегоријаснки календар прецизнији. Али да за Цркву питање астрономске прецизности нема великог значаја. И још, рекао је и да се о усвајању грегоријанског календара може говорити али да је то ствар будућности и унутрашњег консензуса у Цркви. Да се не би десило оно што се десило у Грчкој, када су се старокалендарци одвојили и оформили засебни цркву.

Додао бих, то је и ствар сагласности са осталим православним црквама, пре свега руском.
 
Сам патријарх Павле је говорио да нема сумње да је у астрономском смислу грегоријаснки календар прецизнији. Али да за Цркву питање астрономске прецизности нема великог значаја. И још, рекао је и да се о усвајању грегоријанског календара може говорити али да је то ствар будућности и унутрашњег консензуса у Цркви. Да се не би десило оно што се десило у Грчкој, када су се старокалендарци одвојили и оформили засебни цркву.

Додао бих, то је и ствар сагласности са осталим православним црквама, пре свега руском.
Нису се одвојили од Христа старокалендарци, већ унијати и реформатори новокалендарци, којима Павле духом потпуно припада и исто вечно боравиште дели.

Нема концензуса о реформама око канона и догми, свети Оци су били потпуно јасни:

Антиохијски сабор (341. г.), канон 1:
"Сви верни који прекрше одредбу Никејског сабора и славе Пасху у време кад и Јудеји, нека буду одлучени и искључени од Цркве.. Епископе, презвитере и ђаконе који то чине, сматрамо већ одлученим и свргнутим. Они који опште са њима, подлежу истим казнама".


СВАКО КО СЕ СТРИКТНО НЕ ДРЖИ УЧЕЊА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ,
НЕГО ПРОИЗВОЉНО, ПО СВОМЕ НАХОЂЕЊУ, ИЛИ ПО НЕКОМ ИНОСЛАВНОМ УЧЕЊУ,
РАСУЂУЈЕ О БИЛО КОМ ДОГМАТУ ИЛИ ПРЕДАЊУ, НАЛАЗИ СЕ У ПРЕЛЕСТИ".
+Свети Игњатије Брјанчанинов+

 
То о чему ви пишете није грегоријански календар, него исправљање грешке од нагомиланих 13 дана вишка.

Грегоријански календар подразумева:

1. Бројање година од Христовог рођења ("Лета Господњег") уместо по византијској ери, од 5508. г. пне ("од стварања света"), како су православне државе бројале до 18. века.

2. Почетак године од 1. јануара, уместо од 1 септембра, како су православне државе обележавале све до 18. века.

3. Исправљање 2000-годишње календарске грешке од 13 дана, због које се датум пролећне равнодневице (а по којем се одређује датум Ускрса), постепено померио 13 дана уназад са 21. марта на 8. март. Данас је према јулијанском календару још увек 24. март.

Све помесне православне цркве, укључујући и Зилоте, усвојили су грегоријанске ставке под 1. и под 2. које немају никакве везе са науком, већ су политичке и представљају директан дисконтинуитет са дотадашњом хиљадугодишњом православном традицијом. Једино ставку под 3. која једина нема везе са ничим необјективним, одбацују.

Реформа од исправке 13 дана није грегоријански календар, јер и Миланковићев календар исто подразумева исправљање те грешке. Грегоријански календар је комбинација:

1. Првог јануара као почетка године
2. Христовог рођења као почетка бројања година
3. Грегоријанско правило одређивања преступне године
4. Исправљање календарске грешке и избацивање нагомиланих дана вишка

Миланковићев календар подразумева:

1. Миланковићево правило одређивања преступне године
2. Исправљање календарске грешке и избацивање нагомиланих дана вишка

Da li biste voleli da Srpska Pravoslavna Crkva bude u gregorijanskom krilu i povezanija sa Rumunima, Grcima, Bugarima i Kipranima ili da ostane u julijanskom krilu, kao povezanija sa Rusima, Ukrajincima, Belorusima i Gruzinima

Румуни, Грци, Бугари и Кипрани нису усвојили грегоријански календар већ Милановићев, на предлог наше СПЦ у Цариграду 1920.

Миланковићев се само тренутно поклапа са грегоријанским, као што се и ове и наредне године десило да се поклапа католички и православни Ускрс.
 
Даље, јулијански календар Византије, Србије, Русије и осталих средњовековних православних земаља подразумева:

1. Бројање година од 5508. г. пре Христа. Сада је 7518. година.
2. Први септембар као почетак године. Нова 7518. година је почела 1. септембра прошле године.
3. Јулијанско правило рачунања преступне године

А грегоријански:

1. Бројање година од године Христовог рођења.
2. Први јануар као почетак године.
3. Грегоријанско правило рачунања преступне године.
4. Исправљање нагомилане вековне грешке због погрешног јулијанског правила.

Данашњи календар СПЦ (и Руске ПЦ) није прави јулијански, већ хибрид грегоријанског и некадашњег јулијанског и то се мора увек наглашавати.

1. Броји године од Христовог рођења.
2. Узима Први јануар као почетак године.
3. Прихвата грегоријанско правило рачунања преступне године.
4. Одбија једино да исправи грешку од нагомиланих 13 дана, већ је прихватањем грегоријанског правила фиксира за будућа покољења.

За ове сулуде ставке под 3. и 4. већ имамо озбиљне најаве. Наиме, према јулијанском методу рачунања преступне године, 2100. година ће бити преступна, док према грегоријанском неће, па ће се те године након 28. фебруара разлика са 13 дана попети на 14 дана, па ћемо имати:

- Бадњи дан 7. јануара, а Божић 8. јануара
- Српску Нову годину 15. јануара
- Јовањдан 21. јануара
- Ђурђевдан 7. маја
- Митровдан 9. новембра
- Аранђеловдан 22. новембра

итд. Све за 1 дан унапред. Пошто се процењује да народ, инаџијски какав јесте, овако нешто неће прихватити, планира се потурање и грегоријанског рачунања преступне године "испод жита", само како би се сачивала ова разлика од 13 дана, а до које је дошло у 20. веку.

Дакле, планира се увођење свих ставки грегоријанског календара, а чување једино најбесмисленије и најглупље тековине јулијанског - календарске грешке од нагомиланих 13. дана у 20 веку. Другим речима, имаћемо правилан грегоријански календар који ће примењивати католичка црква и плагијат тог грегоријанског календара у православној који ће се примењивати само како се верски празници не би дешавали у исти дан.

А већ се дешавају истог датума - 25 децембра је Божић и по јулијанском и по грегоријанском календару. То не смета никоме, али смета да народ у исти дан слави, па ће се зато прогласити да је тај "25. децембар" 13 дана касније, тј. 6. јануара наредне године.
 

Back
Top