...kako srediti atelje,koji je prostor pogodan za stvaranje,slika iz vaših ateljea...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
evo nekih slika ateljea...

36b418d3fae6b8236014236.jpg
[/URL] [/IMG] od Mersada Berbera

atelje1.jpg
[/URL] [/IMG]

atelje2.jpg
[/URL] [/IMG] i od Dragana Martinovića Martina
 
To i ja mislim,npr meni se najviše sviđaju ateljei u potkrovlju,oni me nekako najviše inspirišu...naravno kada se fino spreme,po mom ukusu...ali uslovi u kojima mi živimo i radimo ne dozvoljavaju biranje,jer su umjetnici svima na trećem,četvrtom ili nekom daljem mjestu...
Ovom temom sam htio vidjeti koji se prostori sviđaju drugim ljudima i naravno umjetnicima... :snesko5:
 
vidim virginija me preduhitrila, hteo sam i ja reci da je za atelje najbitnija svetlost, odnosno kako je taj atelje osvetljen. kad je to dobro, sve ostalo su sitnice koje ne znace puno.

pod tim se podrazumeva na koju stranu sveta gledaju prozori ateljea. nije isto osvetljenje u ateljeu ako prozori gledaju na istok, jug, zapad ili sever. najneutralnije osvetljenje dolazi ako su prozori okrenuti ka severu. toplota te svetlosti je hladna, jer atelje osvetljava difuzna svetlost odbijena od neba.

kada se ne radi pod dnevnom svetloscu, vazan je izbor sijalice za atelje. u prodavnicama koje prodaju raznorazne sijalice mogu da se kupe razlicite sijalice koje emituju razlicite talasne duzine svetlosti. pri tom ne mislim na sijalice u bojama, nego na bele sijalice sa odredjenim prizvukom boje, a koje se razlikuju po temperaturi. ovo je jako vazno za one koji slikaju postavku mrtve prirode ili akta u svom ateljeu, jer toplota senki i svetlosti postavke ili akta direktno zavise od vrste sijalice.

postoji generalno pravilo za radu ateljeu, a to je da hladno osvetljenje daje tople senke, a da toplo osvetljenje daje hladne senke. i to je uglavnom tacno, osim ako nemamo nesto sto ce tu jos da se umesa kao sto je boja zidova u ateljeu (ili lamperija) zavese itd. pri dnevnoj svetlosti hladno osvetljenje koje dolazi sa severa ce skoro uvek u ateljeu dati tople senke.

osim pitanje svetlosti u samom ateljeu, treba obratiti paznju i na postavku stafelaja u prostoru. direktno obasjavanje stafelaja ne valja, svetlost koja pada na stafelaj treba da je difuzna znaci da dolazi ne direktno od izvora vec odbijanjem.
 
Lepa tema... Logicno je da se atelje sredi tako da je prilagodjen licnosti umetnika i disciplinama u kojima radi (npr. sta ce fotografu stafelaj? :). Ne saljem fotke mog ateljea posto mislim da to nije bas ok za moj rad jer smatram da je atelje umetnikova laboratorija u koju se ne pusta svako... Sredila sam prostor koji imam trenutno tako da mogu da popijem kafu na miru i da radim na nekoliko projekata odjednom a da mi materijal bude pri ruci, nerviram se kad trazim nesto duze od recimo 20 sec.
Pomenuli su vec svetlost: to je bitno. Od kad imam lampe za nocno svetlo radim i nocu a ne gubim vid.
Za slikare je bitno da mogu da mazu pod i zid, jer boja prska a nema nista gluplje nego kad treba da "hvatas" kapi boje pre nego padnu na pod.
Mislim da je najbitnije da se razbiju sve predrasude, ako postoje, o tome kako treba da izgleda atelje, pre nego se uredi.
Pikaso je najbolje slike u mladosti radio u nekakvom podrumu/suturenu, Djakometi je radio u prostoru koji je bio prenatrpan radovima: samo neki primeri koje navodim jer mislim da pomisao o idealnom ateljeu koji mozda nikada necemo imati moze i da obeshrabri umetnike. Glavni atelje je nasa glava(misao/dusa?) i srce! Tu se stvara, pa ako tu ima dobrog svetla hehe, onda je sve okej, sve se drugo nekako samo resi.
Bitno je i da atelje moze da se zakljuca :).
 
He.A ja jos nemam atelje.
Imam malu sobicu koja to treba da bude,i dolazi svetlost sa severa,tj. prozori su ka severu.Duzine 5x5.ALI imam toliki problem.Soba mu dodje kao skladiste za stare stvari,i moje slike.Kada sam krenuo da rasciscavam cale kaze ovo treba,ovo treba i nakraju sve treba.Da imam jedsno pitanje: hocu da pravim stafelaj koji sam video na internetu.Ima sve mere itd...Od drveta je.Ja hocu da umesto drveta uzmem deblje kockaste gvozdene sipke,zavarim,i obojimga.Sta mislite jel dobro da bude od gvozdja?
Posto prave od aluminijuma,mislim da bi gvozdje moglo.Stafelaj je studiski,nije za spoljasnju upotrebu.

Ovde je sajt:

http://bengrosser.com/easel/

A ovde ima jos:

http://www.woodworkersworkshop.com/resources/index.php?cat=431
 
, treba obratiti paznju i na postavku stafelaja u prostoru. direktno obasjavanje stafelaja ne valja, svetlost koja pada na stafelaj treba da je difuzna znaci da dolazi ne direktno od izvora vec odbijanjem.

Kako se ovo postiže: odbijanje svjetla ?

Moj se atelje nalazi u sobi s prozorom koji gleda na jugozapad (zapad), ali stol mi je postavljen točno ispod prozora kojeg najčešće ne otvaram ?? Prostor osvjetljujem stolnom lampom...Nisam razmišljala o boji žarulje :eek:...muž stavio štednu ...:rumenko:
Ionako mi je u ateljeu hladno, pa kad radim uglavnom sve donesem u dnevni...
Na štafelaju nisam radila godinama, ali me ovaj forum i savjeti ponovo ohrabrili i sad sam se opet vratila na štafelaj...
 
Najbolje bi bilo da svetlo nije preterano jako,i da dolazi sa leve strane par metara iza ledja.
Preterano jaka svetlost donosi vise zute,i bele(tako da i na to treba paziti).
Na ovaj nacin su radili stari majstori.Sa manje dnevnog svetla,ili pod svecama.
Zidovi,i ceo atelje bi trebali da budu u tamnjoj boji ukljucujuci,i vasu odecu.
Boje poput:Crne,tamno plave,tamno ljubicaste,burnt umber ili neka druga tamnja braonska.
Tada ce boje vaseg modela doci do potpunog izrazaja.Previse bel,i svetlosti ce promeniti izgled boja modela.Pa tako karmin crvena nece biti karmin crvena,nego ce promeniti svoju boju pod uticajem prejake svetlosti,i belih zidova.
Naravno da opet zavisi sta radite.A ako slikate napolju onda sve ono sto sam rekao pada u vodu,jer nemoguce je napolju kontrolisati potpuno svetlo.Ali bi trebalo gledati u sunce,jer ce se svetlost odbijati od platno.;)
 
Moram da se poxvalim da sam posetio onaj atelje sa lukovima iznad. To je atelje od naseg poznatog slikara Dragana Martinovica i mislim da je fenomenalan! Slazem se sa komentarima iznad treba postovati odredjena pravila naravno severno svetlo ne direktno,preko ramena suprotno od ruke kojom radite,dobro provetren, ali posebno treba da bude po sopstvenom ukusu a ne ici po svaku cenu za nekim stvarima. Ja kombinujem hladno prirodno svetlo sa sijalicom koja daje blago toplo svetlo i mislim da sam pronasao sta mi odgovara.Mislim da na pocetku karijere nije potrebno zahtevati bog zna sta pravi atelje ce doci kako napredujes u poslu! meni se licno svidja ovako nesto-


http://www.artinfo.co.rs/ceo_profil.php?korisnik_id=231#info_3[/URL]
 
Upravo sam počeo sa sređivanjem ateljea, nabavio to što mi treba i sad ostaje da rešim osvetljenje. Kakve mi lampe preporučujete i kako bi valjalo da ih postavim. Ja sam mislio da uzmem dve neonske od po 72w i jednu belu štedljivu da navrtim na sred plafona. Ove neonske bih namestio na bočnim zidovima. Bi li to valjalo ili da pravim nešto drugo?
 
Nisu bas neonke dobre.
Obavezno neka budu DS(dnevno svetlo.Sa jedne strane, i malo iza ledja.Ja ne bi onu srednju stavljao.
3 sijalice previse svetla.(imaces osvetljenje ko na stadijonu.Razbice se senke na 3 dela.
Po meni najbolje bi bilo dnevno svetlo ako je ikako moguce,i to bocno odgore.
Ali dobro nema se para bas za takve stvari.
Znas ti koje ces svetlo imati sa 72x72 i plus jedna bela gore?Ima sve da sljasti.
Ja imam 2 neonke u radionici i to osvetljava ko ludo.
Stavi prvo jednu pa probaj kako ce izgledati,i ako ne bude dosta svetla lako je dodati.

Ja kada budem radio atelje necu stavljati neonke,vec obicne sijalice.
Jednu zagusiti,i s njom osvetliti ono sto slikam,a jednu staviti sa leve strane zida da mi osvetljava platno.
Dobro zavisi i od velicine prostorije.
 
Koje obične? Žarulje? Pod tim više ne slikam ni u ludilu! Jednom sam radio portret uveče pod sijalicom, kad ujutru pogledam, a on sav roze!! Morao sam celog da prebojim i opet nije bilo to to. Ove zime sam slikao pod onim štedljivim ali sa čisto belim svetlom, i to je ispalo prilično dobro. Videću, možda namestim dve stone lampe ili napravim neko postolje koje će moći da se pomera po sobi...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top