Americka republika i njene dobre strane

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Cesto kritikujem Ameriku. Medjutim u par navrata sam objasnio da kada govorimo o Americi (SAD, US), treba da razlikujemo da postoje dve Amerike.

Potrebno je razlikovati americku imperiju od americke republike, na sta je ukazao cuveni norveski profesor Johan Galtung.

Po svetu ima mnogo ljudi koji vole americku republiku, geografiju, prirodne lepote, originalnu indijansku kulturu, kulturu doseljenika, country and western muziku, americke spomenike i zgrade, americki predsednicki sistem, New York, Kaliforniju, Teksas, americku poslovnu kulturu, americku nauku i td.

Ali ti isti ljudi znaju da budu zestoki kriticari americke imperije, ugnjetavanja naroda po svetu, vojnih intervencija, izvoza revolucija, svrgavanja legitimnih predsednika, podrzavanja odredjenih diktatora i kapoa kada im to ide u prilog, izazivanja kriza, trgovinskih ratova, specijalnih ratova, sankcija, podsticanja etnickih sukoba i dr.

Licno ima mnogo stvari koje mi se dopadaju u americkoj republici. I po mnogome americka republika je superiorna evropskim drzavama.

Americka republika spada u velike drzave (kategorizacija za drzave preko 100000000 stanovnika), ima mogucnosti razvoja velikog unutrasnjeg trzista, unutrasnje pokretljivosti stanovnistva, negovanja strucnosti i profesionalizma u poslu, snaznu bazu za razvoj industrije i tehnologije i mnogo toga drugog.

Ono posebno sto mi se svidja u americkoj republici je americki predsednicki sistem.

Najvisi organi vlasti su Predsednik, Kongres i Vrhovni savezni sud.

Izvrsna vlast se sastoji od predsednika i njegovog kabineta uz dodatak raznih drzavnih sluzbi. Zakonodavna vlast je Kongres Sjedinjenih Drzava, koji se sastoji od Predstavnickog doma i Senata. Sudska vlast se sastoji od svih sudova u Sjedinjenim drzavama a Vrhovni sud SAD broji devet sudija, koji imaju dozivotan mandat.

Sjedinjene Americke Drzave su federalna drzava. U neke od glavnih nadleznosti federacije spadaju:

• odbrana federacije (vojska)
• spoljni poslovi
• porezi (na saveznom nivou)
• monetarni sistem
• postanska sluzba

Po danas vazecem Ustavu, koji je u poredjenju sa drugim drzavama medju najstarijim, one se sastoje od 50 drzava s ogranicenom autonomijom u kojima savezni zakoni imaju vecu tezinu od zakona pojedinih drzava, i jednog federalnog podrucja.

Zasto mislim da je ovakav sistem bolji od uobicajenih sistema po Evropi gde postoje Predsednik, Predsednik Vlade i Parlament?

Zato sto ovde nema deljenja nadleznosti izmedju Predsednika i Predsednika Vlade. Pa mozemo imati slabog Predsednikas drzave a jakog Predsednika Vlade, slabog Predsednika vlade a jakog Predsednika drzave, Predsednika drzave iz jedne a Predsednika vlade iz druge partije i td., more mogucnosti za konflikte, pogresne odluke, dve nepomirljive licnosti, rad (i ljubomoru) jednog protiv drugog i td.

Kod Amerikanaca je to jasno: u pitanju je jedna licnost i on (ili ona) je taj koji nosi odgovornost.

S druge strane Kongres je taj koji cuva kasu. Ne moze Predsednik da trosi za sta mu padne na pamet.

Dajem jedan detalj iz americke republike, za koji smatram da je bolje resen nego u evropskim demokratijama. Ima jos puno drugih stvari koje mnogo bolje funkcionisu u SAD.

Saglasno Profesoru Galtungu, treba da razlikujemo SAD kao republiku i SAD kao imperiju. Ako, kako ovaj profesor tvrdi, americka imperija je na putu propasti, sigurno treba da navijamo da opstane americka republika.

Propast imperije obicno tokom istorije nije znacila i propast maticne drzave koja je stvorila tu imperiju.

Setimo se francuske imperije. Danas je Francuska jedna od lepih zemalja za zivot na svetu a svojevremeno je njena imperija propala. Iako se Sovjetski savez srusio, Rusija je opstala, i pocela je intenzivno da se razvija, prema americkim predvidjanjima njen ukupan bruto domaci proizvod biti na petom ili sestom mestu na svetu, a bruto domaci proizvod po stanovniku cak i medju prvim. Setimo se da ni Nemacka ni Japan nisu propali iako su tokom drugog svetskog rata za kratko vreme osvojili ogromne prostore. Takodje i Austrija i Turska postoje kao respektabilne drzave iako su svojevremeno propali austrougarsko i otomansko carstvo i td.

I kada Kina prevazidje SAD po ukupnom bruto domacem proizvodu, to ne znaci da ce zivot u Kini biti bolji od onog u SAD. Po mom skromnom misljenju americka republika ce i tada u dosta toga biti medju najboljim u svetu.
 
Americhka republika je bez americhke imperije neodrzhiva, razdvajanje je nemogutje, to je kao ono hotju dete ali netju da mi poraste stomak. :zpozdrav:

Da nije motjna vojno, da ne uteruje strah u kosti worldwide, ne bi imala ni nauchnu, ekonomsku i svaku drugu motj. To sve ide jedno s drugim. EU je dokaz, ona poseduje vetjinu odlika ekonomske, nauchne i kulturne motji koje ima SAD, ali joj fali vojna motj koju bi upotrebljavala da zastrashi svet, i automatski je sekundarna sila.
 
Уго Чавез:
Americhka republika je bez americhke imperije neodrzhiva, razdvajanje je nemogutje, to je kao ono hotju dete ali netju da mi poraste stomak.

Da nije motjna vojno, da ne uteruje strah u kosti worldwide, ne bi imala ni nauchnu, ekonomsku i svaku drugu motj. To sve ide jedno s drugim. EU je dokaz, ona poseduje vetjinu odlika ekonomske, nauchne i kulturne motji koje ima SAD, ali joj fali vojna motj koju bi upotrebljavala da zastrashi svet, i automatski je sekundarna sila.

Americka republika ima puno dobrih strana i kada se razdvoji od americke imperije.

Jasno je Cavez da dobro razmisljas u sadasnjem vremenu, ali razumeo si me sta sam hteo da kazem za buduce vreme.

Mnoge imperije su propale, ali maticne drzave koje su bile okosnica tih imperija nisu propale i sada su respektabilne drzave.

Dao sam primere Francuske, Rusije, Austrije i dr.

Smatram da americka republika ima mnogo svojih kvaliteta da i jednom kada americka imperija nestane da ce americka republika ostati respektabina.
 
Americka republika ima puno dobrih strana i kada se razdvoji od americke imperije.

Jasno je Cavez da dobro razmisljas u sadasnjem vremenu, ali razumeo si me sta sam hteo da kazem za buduce vreme.

Mnoge imperije su propale, ali maticne drzave koje su bile okosnica tih imperija nisu propale i sada su respektabilne drzave.

Dao sam primere Francuske, Rusije, Austrije i dr.

Smatram da americka republika ima mnogo svojih kvaliteta da i jednom kada americka imperija nestane da ce americka republika ostati respektabina.

Neshto ne verujem u to, Amerika kad propadne, ako propadne, propashtje ko Zap. Rimsko carstvo. A i te zemlje ko je si naveo su vetjinom potpuno pukle, porediti znachaj moderne Austrije i Austrougarske je neuporedivo.
 
Уго Чавез:
Neshto ne verujem u to, Amerika kad propadne, ako propadne, propashtje ko Zap. Rimsko carstvo. A i te zemlje ko je si naveo su vetjinom potpuno pukle, porediti znachaj moderne Austrije i Austrougarske je neuporedivo.

Cavez, ne moze se porediti u tom smislu. Kada neka imperija propadne drzava koja je bila okosnica te imperije, ne moze se, to je jasno, vise e porediti sa bivsom imperijom. Ali se misli da ako ta drzava opstane, a istorija pokazuje da maticne drzave i pored propasti imperije mogu da opstanu, one ostaju respektabilne u nekom smislu (npr. privrednom, ekonomskom, vojnom, drustvenom, kulturnom i td.).
 
Cavez, ne moze se porediti u tom smislu. Kada neka imperija propadne drzava koja je bila okosnica te imperije, ne moze se, to je jasno, vise e porediti sa bivsom imperijom. Ali se misli da ako ta drzava opstane, a istorija pokazuje da maticne drzave i pored propasti imperije mogu da opstanu, one ostaju respektabilne u nekom smislu (npr. privrednom, ekonomskom, vojnom, drustvenom, kulturnom i td.).

E pa ja mislim da Amerika netje nikad propasti ili ako propadne, propastje potpuno.
 

Back
Top