Savanti

Truman

Elita
Poruka
22.709
To su ljudi koji imaju abnormalne mentalne sposobnosti. Recimo, fotografsko pamćenje ( osobina koja me posebno fascinira i koju bi bilo veoma korisno imati! ), pa onda neki koji pamte nizove od hiljadu cifara i vide brojke u bojama, oblicima, s osobinama, onda oni što ništa ne zaboravljaju...šta još sve ima?


evo nekih:


Kako je moguće umeti sve ovo? Je li to genetska anomalija? Da li biste voleli da imate neku takvu moć?
 
Poslednja izmena:
odlichna tema...

...koliko ja znam to je zapravo poremecaj... bolje recheno sindrom... gledala sam jednu emisiju na nacionalnoj geografiji gde je chovek postao savant posle neke jako ozbiljne povrede glave... pre toga nije umeo da nacrta chichaglishu a posle toga je postao jezivo dobar slikar... tako da, koliko ja znam, savanti nisu samo ljudi koji imaju odlichnu spodobnost pamcenja nego su izuzetno i nadareni za neke stvari... lekarka koja je prichala o tome je takodje savant i odlichan neurohirurg... njna pricha je bila drugachija... ona je od rodjenja takva...

...davno je bilo, ne mogu da se setim da li to ima ikakve veze sa IQom


edit: chitam sada da su to uglavnom autistichne osobe ili osobe sa nekom mentalnom retardacijom... mada nisu sve mentalno izazvane osobe u isto vreme savanti...


zanimljiv tekst o tome, ukratko objashnjeni osnovni pojmovi
 
Poslednja izmena:
odlichna tema...

...koliko ja znam to je zapravo poremecaj... bolje recheno sindrom... gledala sam jednu emisiju na nacionalnoj geografiji gde je chovek postao savant posle neke jako ozbiljne povrede glave... pre toga nije umeo da nacrta chichaglishu a posle toga je postao jezivo dobar slikar... tako da, koliko ja znam, savanti nisu samo ljudi koji imaju odlichnu spodobnost pamcenja nego su izuzetno i nadareni za neke stvari... lekarka koja je prichala o tome je takodje savant i odlichan neurohirurg... njna pricha je bila drugachija... ona je od rodjenja takva...

...davno je bilo, ne mogu da se setim da li to ima ikakve veze sa IQom


edit: chitam sada da su to uglavnom autistichne osobe ili osobe sa nekom mentalnom retardacijom... mada nisu sve mentalno izazvane osobe u isto vreme savanti...


zanimljiv tekst o tome, ukratko objashnjeni osnovni pojmovi

:D Koliko se ja secam, savanti su tzv. ,,ostrvca sposobnosti" kod autisticnih i njima sl. poremecaja. Dakle,to su neke sposobnosti koje su neobjasnjivo dobro razvijene kod autisticnih i sl. oboljenja.
 
Sve je to super, fascinantno, sigurno svi u nekom momentu pozelimo da posedujemo neku takvu sposobnost... ali ne mogu a da se ne zapitam da li je to zaista sreca, nesto sto bi nam bilo kao blagoslov, ili ipak vrsta prokletstva...?
Koliko god bilo fenomenalno, ja licno mislim da ne bih mogla da podnesem opterecenje koje takve paranormalne stvari nose sa sobom...

PS: odlican izbor teme:)
 
to nisu paranormalne nego ektraordinarne sposobnosti... nema u tome niceg para-normalnog... uostalom, savanti nemaju opterecenje zbog toga...
 
Poslednja izmena:
Nisu svi savanti autisti ( ne kažem da je neko rekao da jesu nego dajem primer ). Recimo, glumac Džejms Spajder ima fotografsko pamćenje koje mu omogućuje da bukvalno samo prelista scenario i da bez muke to interpretira. Da li i on spada u savante?
 
Da, te sposobnosti nisu uvek urođene, niti je svaki savant "rain man" (kao što ni svaki "kišni čovek" nije savant).
Evo primera:

Orlando Serel (Orlando Serrell) je savant koji je zadobio svoje neobicne sposobnosti nakon sto ga je udarila bejzbol loptica u glavu kada je imao 10 godina.
Na kratko je izgubio svest i ubrzo nastavio da igra bejzbol sa drugarima.
Roditeljima nije rekao za nezgodu, a osim glavobolje narednih nedelja nije primetio nista neobicno.
Nekoliko meseci posle nezgode Orlando Serel je primetio da moze da zapamti registarske brojeve ogromnog broja automobila, vremenske prognoze i da moze bez greske da recituje tekstove mnogih pop-pesama.
Od tog trenutka Orlando nije zaboravio takoreci nijedan detalj iz svog zivota.
Seca se kakvo je vreme bilo bilo kog dana iz proslosti ili sta se prikazivalo na televiziji, sta je jeo ili koje su boje bile carape koje je nosila njegova sestra.
Njegov mozak ispitivalo je vise neurologa, ali do sada nije otrkiveno na koji nacin Orlando poseze za svim ovim secanjima iz mozga.
Slucaj Orlanda Serela je narocito zanimljiv naucnicima jer njegov primer pokazuje da ove neverovatne sposobnosti ne moraju uvek biti urodene vec se u odredenim situacijama cak mogu i steci.
(preuzeto sa neta)

p.s. Seća li se neko filma "Fenomen", sa Travoltom u glavnoj ulozi?
Navodno je film snimljen po istinitom događaju.
 
Da, te sposobnosti nisu uvek urođene, niti je svaki savant "rain man" (kao što ni svaki "kišni čovek" nije savant).
Evo primera:

(preuzeto sa neta)

p.s. Seća li se neko filma "Fenomen", sa Travoltom u glavnoj ulozi?
Navodno je film snimljen po istinitom događaju
.

Da,sa mrznjom se poneko seca tog filma.:mrgreen:

Naime za one koji nisu gledali-- junak kojeg tumači Džon Travolta obitava i deluje u jednom malom američkom gradiću kao veoma srećan mediokritet.
Jedne večeri posle druženja sa ekipom ,vraćajući se kući vidi na nebu ogromno ,bleštavo svetlo.
Posle toga polagano počinje da se menja,stiče veoma cool sposobnosti i dobro pamćenje i isceljiteljske sposobnosti ,itd,itd.(Veoma je upečatljiva scena kad je život neke osobe ,meksikanskog porekla ugrožen,ali ,avaj, niko ne zna španski jezik.U urnebesnoj trci sa vremenom vozeći se do lica mesta glavni junak usput iščitiva englesko -španski rečnik,kad konačno dođe ,piči španski sve u šesnaest. Moćna scena).
Radnja filma postaje sve zanimljivija i zanimljivija.Gledaoc, to jest ja ,sedi kao na iglama ,gledajući bez daha,i iščekuje razrešenje misterije,.Šta je u pitanju--vanzemaljci,neki božanski uticaj,nešta treće,tvorci filma nam daju mnoge smernice.Da li je to novi evolutivni skok,da li je on ,onaj izabrani?:cool:
Ali oćeš ....(ružna reč) ....malo sutra..hm. ...
Naime rešenje je prozaično ,glavni junak saznaje da pati od tumora u mozgu.Ostatak filma protiče u patetičnom tonu ,on polagano vene kao dama sa kamelijama i na kraju umire itd .
Ako vas zanimaju savanti, i takav kraj obećavajuće dobrog filma će vam možda biti zanimljiv. Međutim ako ste gledali film iz istih pobuda kao i ja,duboko će te se razočarati.Duboko.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Da,sa mrznjom se poneko seca tog filma.:mrgreen:

Naime za one koji nisu gledali-- junak kojeg tumači Džon Travolta obitava i deluje u jednom malom američkom gradiću kao veoma srećan mediokritet.
Jedne večeri posle druženja sa ekipom ,vraćajući se kući vidi na nebu ogromno ,bleštavo svetlo.
Posle toga polagano počinje da se menja,stiče veoma cool sposobnosti i dobro pamćenje i isceljiteljske sposobnosti ,itd,itd.(Veoma je upečatljiva scena kad život neke osobe ,meksikanskog porekla ugrožen,ali ,avaj, niko ne zna španski jezik.U urnebesnoj trci sa vremenom vozeći se do lica mesta glavni junak usput iščitiva englesko -španski rečnik,kad konačno dođe ,pići španski sve u šesnaest. Moćna scena).
Radnja filma postaje sve zanimljivija i zanimljivija.Gledaoc, to jest ja ,sedi kao na iglama ,gledajući bez daha,i iščekuje razrešenje misterije,.Šta je u pitanju--vanzemaljci,neki božanski uticaj,nešta treće,tvorci filma nam daju mnoge smernice.Da li je to novi evolutivni skok,da li je on ,onaj izabrani?:cool:
Ali oćeš ....(ružna reč) ....malo sutra..hm. ...
Naime rešenje je prozaično ,glavni junak saznaje da pati od tumora u mozgu.Ostatak filma protiče u patetičnom tonu ,on polagano vene kao dama sa kamelijama i na kraju umire itd .
Ako vas zanimaju savanti, i takav kraj obećavajuće dobrog filma će vam možda biti zanimljiv. Međutim ako ste gledali film iz istih pobuda kao i ja,duboko će te se razočarati.Duboko.:mrgreen:

...umire od tumora na mozgu kmek...:sad2::sad2::sad2:
 
...umire od tumora na mozgu kmek...:sad2::sad2::sad2:

Mali off topic.
To je sporedno,trebali su od pocetka da nam naglase sta je u pitanju i možda bi smo ipak odgledali film, a ne da nam podvale film kao dobru SF akciju ,ali sa radklifskovskim rešenjem.(Anna Radcliffe ,poznata književnica,koja se proslavila po pričama u kojima zaplete fenomenalnu horor misteriju da bi na kraju saznali da je uzrok ovozemaljskog porekla,često krajnje dosadan :mrgreen: )

Izvinjavam se postavljaču teme na off-u,mada sam ipak i doprineo temi ,eto saznali smo da neko može da postane savanti i zbog tumora na mozgu.Neka hvala.:)
 

Back
Top