Комбуха.

koliko je meni poznato to nije baš gljiva nego simbioza, dal gljiva i algi, dal bakterija i gliva, dal bakterija i algi ne mogu da se setim, ali gugl sigurno zna =)
lako se održava, brzo se razmnožava
čuva se u zaslađenom crnom ili zelenom čaju ali mislim da i u drugim čajevima ne bi skapala
možeš da uzmeš kobuhu od nekoga pa da je gajiš, a možeš i da, kad kupuješ piće od kombuhe u prodavnicama zdrave hrane pogledaš u kojoj flaši postoji kao prljavština koja pluta po vrhu i onda tu prljavštinicu sačuvaš - iz nje će da ti se razmnoži nova kobuha - ja sam moju tako napravila
meni je njen ukus izuzetan, mnogima je baš neprijatan
kažu da poseduje neka magična lekovita svojstva, ali ja se ne bih preivše uzdala u to =)
 
Kombuha, japanska gljiva, kombuku, gljiva za dugovecnost, kargasok caj, cembuja orijentalis​
Opis:
Kombuha gljiva je siroko poznata u svetu. Zovu je ruskom, japanskom, kineskom, indijskom
cajnom gljivom. Samo ime kombuha je japanskog porekla. Cajnu gljivuzapravo cini simbioza dve vrste organizama: gljiva (kvasci) ibakterija sircetnog vrenja. Kvasci iz secera stvaraju alkohol, a bakterije taj alkohol koriste kao izvor energije i pretvaraju ga u sircetnu kiselinu. Pri tom kvasci saharozu pretvaraju u glukozu i fruktozu i time omogucuju bakterijama da stvaraju glukonsku kiselinu, koja stiti kvasce od konkurentnih mikroorganizama. Vrsta kvasaca koja
ucestvuje u ovoj simbiozi zavisi od geografskog podrucja u kome se cajna gljiva gaji.​
Smatra se da ovaj napitak vraca mladost: pegla bore, potamnjuje kosu, ali i povecava imunitet, pa cak i prevenira pojedine vrste raka​
 
Kombuhu mozete i sami napraviti. Nakon vinskog vrenja i cedenja vina u kominu treba dodati odredenu kolicinu vode i malo secera, a posudu zatim ostaviti izlozenu vazduhu. Vec nakon 7 dana vinski kvasci iz
komine ce se udruziti sa sircetnim bakterijama iz vazduha i dobicete smedi, sluzavi pokrivac koji se ponasa kao cep i prekriva vinsko sirce.
 
Pozdrav svima!
Imam problem sa pripremanjem kombuha napitka. Ovo je moja prva tegla koju
pravim i iako sam odradio sve po proceduri ne odvija se sve ok. Naime problem
je sto su mi obe kombuha gljive i posle 19tog dana ostale na dnu :(
Na povrsini (celom povrsinom) se sada razvija nova treca kombuha.
Kada sam probao napitak pre par dana imao je sladak ukus i ni malo nije dobio
onu kombuha kiselost i ukus, samo sladak caj. Dve kombuhe koje sam stavio su
prilicno mlade i tanke, da li sam smeo u opste dve da stavim istovremeno?
Kasnije (posle 10 dana) sam im zamenio polozaj misleci da gornja blokira
donju da ispliva na povrsinu ali su one i tada ostale pri dnu.

Sta sada da radim, da li da ih ostavim jos i koliko? Da li da im napravim
novu tecnost i u nju ih stavim? Da li da prebacim sve 3 gljive?
Moguce da ima previse tecnosti, sve je u tegli od 4l, oko 3,5l napitka...
 
Za kombuxu potrebna ti je tegla od 4L samo jedna gljiva moze biti u tegli za nju se koristi zeleni caj moze i crni kao zamena secer ne smes mesati metalnom kasikom u teglu ide oko tri litre caja posle 7 dana fermentacije napitak se procedjuje kroz gazu i cuva na hladnom mestu u slucaju da prodje vise od 7 dana napitak se ne koristi
Gljiva se razmnozava deobom
Mnogo bi voleo da je ponovo imam napitak dodje kao ledeni caj
 
Za kombuxu potrebna ti je tegla od 4L samo jedna gljiva moze biti u tegli za nju se koristi zeleni caj moze i crni kao zamena secer ne smes mesati metalnom kasikom u teglu ide oko tri litre caja posle 7 dana fermentacije napitak se procedjuje kroz gazu i cuva na hladnom mestu u slucaju da prodje vise od 7 dana napitak se ne koristi
Gljiva se razmnozava deobom
Mnogo bi voleo da je ponovo imam napitak dodje kao ledeni caj

***** napitak ja radim na formuli za jedan otrov,ali ne zajebavam se
 
Kombuha napitak se pravi sa zelenim i crnim cajem,mogu se i drugi cajevi dodavati ali ne vocni vec biljni.Vazna napomena je da gljiva ne sme doci u dodir sa metalom,to je ubija a i da se ne bi otrovali.Na litru vode idu dve kesice i 7-8 kafene kasicice secera(moze i vise sve zavisi od ukusa onog ko pije sladje ili kiselije),kada se caj ohladi stavi se gljiva u teglu,pokrije gazom i ostavi desetak dana(sve zavisi od godisnjeg doba ako je leto zbog toplote brze deluje).Kazu da je zdrava bukvalno za sve,za imunitet,za prevenciju od raka i sam zeleni caj prociscava organizam,za rast kose...kazu da ga ne treba preterano piti,po tri case na dan.
Gljivu mozete napraviti i sami,kupite kombuhu u zdravoj hrani,u napitku se dobije neka sluz,to sa tecnoscu se stavi u flasu na dno ne mnogo vec debljine dva prsta od prilike,posle sedam dana napravite caj,ohladite i stavite tu sluz u caj,posle nedelju dana napravice se mlada kombuha.
 
Obožavam kombuhu. Prijatan, osvežavajući i lekovit napitak. U mojoj porodici kombuha se priprema i konzumira već punih dvadeset godina, a ja sam počela da je pijem redovno pre sedamnaest godina. Nema dana bez kombuhe. :)
 
imam jedno pitanje, za pocetak, pocela bih koliko danas da pripremam kombuhu, pa me interesuje da li je neko probao sa fruktozom ili dekstrozom umesto secera i moze li tako, jer secer ne koristim vec 2god?
 
imam jedno pitanje, za pocetak, pocela bih koliko danas da pripremam kombuhu, pa me interesuje da li je neko probao sa fruktozom ili dekstrozom umesto secera i moze li tako, jer secer ne koristim vec 2god?

možda bi mogla dekstroza pošto je to prost šećer ma da ja nisam eksperimentisao ništa koristio sam običan

P.S. da li znaš gde ima da se nabavi ta gljiva?
 
nasla sam jednostavniji nacin od trazenja baba po vidikovcu, kupis flasu kombuha napitka u prodavnici ili zdravoj hrani, skuvas 1l caja dodas secer i male komadice kombuhe iz napitka i za oko tri nedelje dobijes svoju kombuhu, ja cu tako pa javljam jel uspelo, mada vidim da neki samo sipaju taj napitak u teglu i sacekaju i opet dobiju isto :) probacu sa secerom pa kada umnozim prelazim na dekstrozu
 

Back
Top