Preferencijalni tretman

gost 172011

Ističe se
Poruka
2.140
Ovo je takodje i politicko pitanje, ali pre svega pitanje filozofije (etike). U nasem drustvu ovaj fenomen nije prisutan, ali postoji u nekim drustvima kod kojih postoje (ili su postojali) ogromni antagonizmi izmedju pripadnika razlicitih rasa, konkretno crne i bele rase u SAD-u. Radi se o tome da pripadnici jedne grupe bivaju ugnjetavani i obespravljeni godinama, a potom ne samo sto dobijaju sva prava koja nisu imali, vec dobijaju cak i nesto veca prava nego nego ostali. Ovo se pravda uz 2 argumenta.

Jedan se odnosi na proslost, on pravda PT, kao logicnu kompenzaciju za nepravdu nanetu u proslosti.
Drugi gleda u buducnost, i pravda PT zbog ocekivanih dobrih posledica, u smislu smanjenja predrasuda, stereotipija i slicnih stvari.

Svakako sam za to da svako mora posedovati ista prava bez obzira na boju koze i slicne stvari, ali sam protiv preferencijalnog tretmana. Kod prvog argumenta jedna velika nepravda se kompenzuje mnogo manjom (ali i dalje nepravdom) sto po mom misljenju nikako nije resenje, takodje smatram da odnosi crnaca i belaca danas ne bi trebalo da se povezuju sa odnosima izmedju njih nekada. Drugim recima, ako su moji preci cinili nepravdu precima nekih drugih ljudi, ja sa tom nepravdom nista nemam.
Za drugi argument nemam razumevanja, ne smatram da ce se time u buducnosti smanjiti stereotipi, naprotiv, mislim da to dovodi samo do povecanja antagonizama.

Pravda u nekom drustvu se ne postize preferencijalnim tretmanom, vec iskljucivo fer nadmetanjima izmedju individua, da li je to tako kod nas to je vec drugo pitanje i druga tema. Ono sto mene interesuje je sta mislite o PT, da li ga podrzavate, da li mislite da ce u buducnosti dovesti do dobrih posledica, i zasto naravno? Da li mislite da bi bilo ok uvesti tako nesto i kod nas za Rome na primer?
Jos jedna stvar, ovde govorim iskljucivo o rasama, PT kod problema ravnopravnosti izmedju muskaraca i zena je za mene sasvim drugacije pitanje.
 
Poslednja izmena:
Ne dobija se pravda , ako dozvolis nadmetanje individualaca...Jer onda dobijas animalizam u najsirovijem obliku....
I kod ovog sto si ti naveo i kod individualizma , vrlo je bitno koja su pravila igre za samostalnu inicijativu.
Ako su ona usmerena na drustvenu stranu (kao sto nisu) onda se i sa pozitivnom diskriminacijom , kao i bez pozitivne diskriminacije dobija poboljsanje, jer jednaka drustvena prava osete svi....

Ako je usmereno na pojedince, onda se i sa pozitivnom i bez pozitivne diskriminacije stvar zavrsava na vrhu kolaca i svima izgleda kao fino , a ne prestaju antagonizmi....U prevodu, pogodnosti ce iskoristiti mali broj pripadnika +diskriminacije a ostalo ce ostati isto.

Posto u kapitalistickim drzavama mora da se pazi u kojoj meri se ispoljava drustveno , tj opste (USA je super primer za to) to je primena pozitivne diskriminacije u sustini sargarepa dok se stvarno stanje i dalje ne menja....
Isto bi se desilo i kod nas, desilo bi se slicno kao kod skupljaca perja ili doma za vesanje.

Ovo ne treba mesati sa pozitivnom diskriminacijom koja postoji kod osoba sa invaliditetom, jer tamo uvek postoji i negativna diskriminacija, pa se kompenzuje...
Ne kod svih, ali ima mnogo porodica koje olaksano gledaju na svoj slucaj ako je njihov slucaj integrisan i odvojen malo od porodicnog doma...te se tako kroz pozitivnu diskriminaciju ne kompenzira njihov hendikep , kao sto mnogi misle, vec se ublazava emotivno zategnuta situacija i za osobu i za njenu porodicu.

Kod roma imamo visestruku situaciju...Prvo sistem koji im je odgovarao, nadvikivanje na pijaci i ulicama.Drugo kulturni milje koji im odgovara i odgovarao im je.Po tim kriterijumima , od 1989 pa do danas Srbija se ciganizovala (da, namerno ono sto necigani tumace kao pezurativni naziv za roma, a cigani koje ja poznajem se uopste ne ljute kad ih zovem ciganin, cigance, ciganka, jer oduvek sam ih tako i zvao i sa nekima i odrastao...).
Ciganizovala u smislu da skinhedsi imaju u svom ponasanju mnogo vise ciganskog nego obican gradjanin pre 1989. Nije to primitivizam, nalik na neke druge uvezene, to su neke ranije za cigane tipicne kulturne karakteristike....Sad da li ekonomija, mentalno ili moralno stanje utice na tu ciganizaciju, moze se pricati, nagadjati i istrazivati...

Da se vratim na USA, tamo imamo camuganizaciju....tj crnacka kultura je skoro zavladala muzickom, spot scenom, i na mlade takodje...animalizam prostrt do najnizeg sekstualnog, skoro anarhicno drustvenog...
A to se prostire i na ostali svet preko medija...
Imamo i mi pomalo camuganizaciju....i kod nas su u modi masni stomaci klinki i devojki sa salom koje kipi i kratkim majicicama koje su kao pokupljene sa nekog djubrista...

---------------------------------------------------------
Ovo je sve bilo offtopic....
Sam princip pozitivne diskriminacije kao fenomen ne sme se odvajati od celokupnog regulativnog usmerenja.Plus sto je u hijararhijskim drustvima to posledica i lobiranja, ali o tome ne pricam...
Pozitivna diskriminacija se moze gledati kao propaganda medju slojevima koji su izopsteni iz drustva i samo tako , kroz filozofski pogled...Ili socioloski pogled...posto filozofija operise samo sa lepim...

Ako imamo jednake uslove, ti uslovi nikad nisu jednaki...oni uvek favorizuju nesto , sto je drustvu bitno ili sto drustvo dopusta....Ili pamet ili agresiju ili inteligenciju ili strucnost ili militantnost ili nepotizam ili mito korupciju ili materijalizam .....
Kroz +diskriminaciju mi ustvari generisemo posebne mikro uslove za razvoj subkulture, tj delimicno se jos vise cepa subkultura, jer ima drugacije preferencijale (usmerenja) a delimicno se kroz razlicit tok razvoja tezi negde spajanju sa glavnim , ranije ne diskriminisanim delom kulture.
To je kod nas uradjeno ne namerno sa stanovnistvom Raske i Novog pazara, jer su oni u vreme krize imali kes za studiranje pa ih je masa , bez sposobnosti, samo da bi se udala ili pobegla sa planina , doselila u BG da studira....Deo ce se vratiti, ali mali, ostalo ostaje delom kao neuspeli i kao radna snaga , a delom kao kreatori novog kulturnog miljea.
Ali se tako nije pomoglo tom kraju, to je isto kao kad sipas pare lopatom i ljudi potrose na stan u beogradu i na opijanje i kad prestanes , onda samo veci problemi...

Mislim da se danas pozitivna diskriminacija izuzetno retko koristi kao promisljena stvar, mozda samo kod imigracije, a ostalo su samo zvake na papiru....Ko nase sadasnje besplatno skolovanje koje je skuplje od privatnog skolovanja ili tu negde...
 
Aljosa
Svakako sam za to da svako mora posedovati ista prava bez obzira na boju koze i slicne stvari, ali sam protiv preferencijalnog tretmana

Upravo je ova tvoja recenica posledica jednog prefecijalnog tretmana.
Pre samo pola veka, pre pet-sest decenija, ljudi su sa recju "svakako" uzimali da svi ne moraju posedovati ista prava. Jedan od najinteligentnijih i najprosvecenijih naroda tj Germani, uzimali su to kao cinjenicu. Cak i mi Srbi imamo svoje pretendovanje na preimucstvo nad drugima u recima "Nebeski narod".

To sto ti kao aksiom uzimas "svi smo jednaki", jeste upravo prefecijalni sindrom koji traje evo nekoliko decenija i koji se uzljebio u svest ljudi a koji ce opet, izgleda uskoro, smeniti floskula "nismo svi jednaki" i opsti rat.

Rat, sukob, borba, patnja je u osnovi ovoga sveta, i u njemu mozemo imati samo borbu i predah od borbe. Udah - izdah. Napregnutost volje - otpustenost volje. Zivot - smrt. Smena suprotnosti. Nacelo koje vlada svime i koje primecujemo svuda. Cak i u najbanalnijim sitnicama. Ako neko nekog voli, sigurno je da ce da ga mrzi uskoro. Ako je danas vedro, bice kisovito. Ako danas drzim dijetu, sigurno cu se uskoro prezderavati i tako ukrug u najmanjem, kao i u najvecem. Crnci su nekada bili potlaceni .... metafizicka fatalnost izvan mogucnosti naseg poimanja trazi da oni budu vladajuci... da bi onda opet bili robovi, i tako ciklicno. To izgleda zalazi u zakonitosti izvan ovoga sveta. Filozofija Heraklita je umnogome zasla u tu oblast...da ne spominjem istocnjacke Taoiste .

Ovde se dakle radi o necemu mnogo dubljem od obicnog politickog pitanja. Radi se o suprotnostima kao principima koji vladaju ovim svetom.

Najlepse je to receno u ovih nekoliko reci propovednikovih iz Starog zaveta.
Свему има време, и сваком послу под небом има време.
Има време кад се рађа, и време кад се умире; време кад се сади, и време кад се чупа посађено;
Време кад се убија, и време кад се исцељује; време кад се разваљује, и време кад се гради.
Време плачу и време смеху; време ридању и време игрању;
Време кад се размеће камење, и време кад се скупља камење; време кад се грли, и време кад се оставља грљење;
Време кад се тече, и време кад се губи; време кад се чува, и време кад се баца;
Време кад се дере, и време кад се сашива; време кад се ћути и време кад се говори.
Време кад се љуби, и време кад се мрзи; време рату и време миру.
Propovednik glava 3

Uzgred, mogao bih ovde izneti jednu spekulaciju koja je meni licno pala na um, posmatrajuci dokumentarac "U setnji sa zverima".

Danas je rod u koji spadaju ovce, koze, antilope , svinje najslabiji na zemlji. Oni su dno lestvice ishrane... hrana grabljivicima. Mozemo reci da su oni zrtve.. a da su lavovi tigrovi. ljudi i slicno gospodari.

Medjutim pogledajte kako je izgledao nekada predak danasnjih antilopa i danasnje ovce:
Andrewsarchus(mesozder velicine konja) obratite paznju na papke
evi_andrewsarchus_large.jpg


A ovako je izgledao predak danasnjih svinja.
Nekada najveci predator na zemlji:
Entelodont
Entelodont.jpg


Kao da ovde vidimo neku uvrnutu pravdu daleko..daleko izvan i iznad, nasih sitnih politickih teorija. Onaj ko njome rukovodi nije nas um, vec isti onaj ko rezira nase snove kao i nas budan san ili tkz. "realan svet.".
Sopstvo , unutrasnji bog.... transcendentna volja.

A prekinuti sa tim smenama ... ostaviti vrtece klacenje u mestu iza sebe. Ratosiljati se simbola ovoga sveta ili Jina i Janga i prigliti simbol transcendencije ili prazan krug... jeste put spasenja i oslobodjenja.
 
Ne dobija se pravda , ako dozvolis nadmetanje individualaca...Jer onda dobijas animalizam u najsirovijem obliku....

Pa mozda, ali postoji sada tu jedna prica o jednakim sansama i jednakom uvazavanju interesa, ali ne bih sada o tome.
Moram da priznam da temu nisam bas obogatio primerima, i necim konkretnim i opipljivim, ali ti si to odlicno uradio.


Aljosa
Upravo je ova tvoja recenica posledica jednog prefecijalnog tretmana.
Pre samo pola veka, pre pet-sest decenija, ljudi su sa recju "svakako" uzimali da svi ne moraju posedovati ista prava. Jedan od najinteligentnijih i najprosvecenijih naroda tj Germani, uzimali su to kao cinjenicu. Cak i mi Srbi imamo svoje pretendovanje na preimucstvo nad drugima u recima "Nebeski narod".

Slazem se da se od onda promenilo dosta toga u pogledu ljudske svesti, ali Germani (odnosno njihov politicki vrh) nikako nisu to uzimali kao cinjenicu zato sto su u to zaista verovali, tu su postojali nesto drugaciji razlozi.
Sve ostalo sto si napisao je vrlo interesantno.
 

Back
Top