Rezim ishrane za gastritis i cir?

salbo_pismena

Ističe se
Banovan
Poruka
2.767
Moja dijagnoza Hronicni gastritis ,je stara nekoliko godina
Nekada mi svasta smeta od hrane nekada malo toga
Uzadnjih mesec dana sam primetila da ja sve cesce i cesce jedem
i to ne jer imam potrebu nego jer hocu da "ugasim" gorusicu
..Po pravilima, kog nacina ishrane treba da se drze ljudi koji imaju gastritis ili cir?
 
Gastritis moze da predje i u cir, mada pretpostavljam da znas. Ako krene da se javlja bol u predelu zeludca - posavetuj se sa dr-om.

Odgonetni sta ti izaziva gorusicu, pa to izbegavaj. Alkohol zna da smeta, obicno mleko, kiselisi, secer odn. slatkisi, sokovi, gazirano, jela koja nadimaju.... Limun je kiseo, ali ne pravi problem zeludcu. Objasnjenje toga ne znam, za sad.

Ishrana je bolja cesce, ali po manje. Na pr. 5 obroka dnevno. Treba dobro zvakati hranu.

Izbegavati acetisal, preci na paracetamol. Ne utopljavati zeludac, ako ima bola, jer moze da bude u pitanju pucanje cira, na pr.

Ako je problem sa zeludcem povezan i sa promenom boje stolice u tamnu - posavetovati se sa dr-om.

Mislim da sam dobro zapamtila neka "pravila igre" :).
 
Moja dijagnoza Hronicni gastritis ,je stara nekoliko godina
Nekada mi svasta smeta od hrane nekada malo toga
Uzadnjih mesec dana sam primetila da ja sve cesce i cesce jedem
i to ne jer imam potrebu nego jer hocu da "ugasim" gorusicu
..Po pravilima, kog nacina ishrane treba da se drze ljudi koji imaju gastritis ili cir?

Rezim ishrane naravno zavisi od starosti, fizicke aktivnosti, stanja uhranjenosti,..
Sto se tice izbora namirnica, evo ovako:
1. Zitarice-prepecen beli hleb ili tost, testenine, pirinac, griz,..
NE: crni hleb, integralni hleb i peciva, razani, vruc, svez hleb i peciva.
2. Mleko i mlecni proizvodi-individualno, ako ne smeta moze i mleko i kiselo mlecni proizvodi, pa i mlad kajmak i mladi sirevi.
NE:zreo steri kajmak, stari sirevi.
3. Meso, riba, jaja-posna mlada mesa, posna riba, kuvano ili peceno u foliji, jaja-kuvana.
NE:starije, zilavo, masno, przeno, pohovano, suhomesnato.
4. Masti-ulje, maslac, margarin u manjim kolicinama.
NE:svinjska mast, cvarci, slanina.
5. Povrce-u vidu pirea, lisnato, korenasto, krtolasto. Ako ne smeta, moze i sirovo-salata.
NE:sve tesko svarljivo: paprika, krastavac, mahunasto,...
6. Voce-svezi sokovi, kuvano, pasirano, peceno. Ako ne smeta, moze i sirovo (npr. rendana jabuka).
7. Seceri, slatkisi-nema posebnih ogranicenja, ne treba ih mnogo koristiti.
Zacine izbegavati, osim eventualno limunovog soka za salatu (moze i npr. vinsko sirce).
Izbegavati alkohol, pusebje, sirove namirnice bogate celulozom.
Veci broj obroka u toku dana 5-6, ne suvise hladna, niti topla jela.
 
jao hvala ljudi..
godinama pokusavam da odgonetnem .pravila mog gastritisa,,,ali ne ide
nekada mi neka hrana smeta,,,drugi put ne,,,
onda naidj e period kada mi sve,,smeta,,
,..neka jela mi smetaju stalno,,recimo podvarak...
pa rekao hajde da pitam ..mozda ima stvari za koje se zna da smeta ostecenom zeludcu..
hvala
 
jao hvala ljudi..
godinama pokusavam da odgonetnem .pravila mog gastritisa,,,ali ne ide
nekada mi neka hrana smeta,,,drugi put ne,,,
onda naidj e period kada mi sve,,smeta,,
,..neka jela mi smetaju stalno,,recimo podvarak...
pa rekao hajde da pitam ..mozda ima stvari za koje se zna da smeta ostecenom zeludcu..
hvala

Kakav crni podvarak!? :eek:
Em kupus koji se tesko vari, em kiselo, em masno... qq
 
Postoje neka "pravila" (izneseno na temi"), a postoji i to da osluskujes svoj organizam i konzumiras ono sto osecas da mu prija uz izbacivanje iz ishrane onog sto mu ne odgovara.

Neki artikli su zajednicki (po "smetanju") vecini ljudi sa gastro - problemima, neki se razlikuju od osobe do osobe. Sazmi uopstena pravila i svog "unutrasnjeg vodica" i pronadji ono sto tebi najvise odgovara :ok:.

U svakom slucaju, moze se izaci na kraj sa ovim problemom :).
 
Poslednja izmena:
Meni jako smeta dim cigarete,ako vise ljudi pusi pa je dim velik krene da me boli,u pocetku nisam htela da budem zanovetalo pa sam trpela,ali par puta me je toliko bolelo da se od tad vise ne sramim da kazem da se otvori prozor da udje malo vazduha.Kada mi je stomak prazan hoce da me boli,tako da cesto jedem a po malo.Pocetak jeseni i proleca je period kada osetim tegobe.Jedem jako zdravo,nemasno,ribu sto cesce ali opet imam tegobe ponekad,kazu da cir moze da zaraste,nadam se da ce meni jednom zarasti.
 

Back
Top