Puter Kifle?

ja nisam neka vajna domacica kada su testa u pitanju,ali zato kumova majka jeste.Kad sam napravila puter kifle po njenom receptu prosto sam bila ponosna na samu sebe.Evo podelicu ga sa vama:

1 casa mleka
1 casa vode
1 kvasac
izmedju prstiju koliko stane secera
2 kasicice soli
pola case ulja
brasna po potrebi(posto ne upija svako brasno jednako vodu)
Rastopiti kvasac u vodi i mleku,pa dodati sve ostale sastojke i brasno,zamesiti da se ne lepi za ruke.Ne cekati da testo nadodje.podeliti u 8 lopti.
jednu rastanjiti oklagijom pa namazati tanko margarinom,rastanjiti drugu,pa staviti preko one namazane pa ponoviti postupak mazanja margarinom,tako dok se ne utrose lopte.Poslednju ne mazati,celu tu veliku loptu rastanjiti oklagijom,seci trouglove,uvijati i redjati u tepsiju(praviti veci razmak)
E sad treba cekati jedan i po sat da odstoje tako savijene pa peci.Ovo je bez nadeva,naravno moze se namazati jajetom i posuti susamom ili krupnom morskom solju.
 
ja nisam neka vajna domacica kada su testa u pitanju,ali zato kumova majka jeste.Kad sam napravila puter kifle po njenom receptu prosto sam bila ponosna na samu sebe.Evo podelicu ga sa vama:

1 casa mleka
1 casa vode
1 kvasac
izmedju prstiju koliko stane secera
2 kasicice soli
pola case ulja
brasna po potrebi(posto ne upija svako brasno jednako vodu)
Rastopiti kvasac u vodi i mleku,pa dodati sve ostale sastojke i brasno,zamesiti da se ne lepi za ruke.Ne cekati da testo nadodje.podeliti u 8 lopti.
jednu rastanjiti oklagijom pa namazati tanko margarinom,rastanjiti drugu,pa staviti preko one namazane pa ponoviti postupak mazanja margarinom,tako dok se ne utrose lopte.Poslednju ne mazati,celu tu veliku loptu rastanjiti oklagijom,seci trouglove,uvijati i redjati u tepsiju(praviti veci razmak)
E sad treba cekati jedan i po sat da odstoje tako savijene pa peci.Ovo je bez nadeva,naravno moze se namazati jajetom i posuti susamom ili krupnom morskom solju.
A di je tu puter iz naslova? :dontunderstand:
 
Svaka cast sto si mi odgovorio,sinko!:hahaha::hahaha:
Sinko prase je prase,curka je curka(i ima 2 noge samo da znas :mrgreen: ),a PUTER KIFLE su SAMO puter kifle...bez nadeva....kapiras?

Dragi tata,mi smo dobro,sto i tebi isto zelimo.
A puter kifle punimo nadevom pa su to nadevene puter kifle.
Ili je to zakonom zabranjeno.:::))
 
Poslednja izmena:
Nisam sigurna, ali mislim da su "puter kifle" i "krasan kifle" sinonimi?
Ako jesu (ispravite me ako grešim) evo mog recepta za krasane... U osnovi se i prave prazne, ali mi volimo i punjene: sirom, sir/šunka, šampinjoni... slatke sa eurokremom, pekmezom...


Potrebno je:

2 jaja
3 kašike šećera
1 kašika soli
0,5l mleka (toplog, može i pola vode, a još bolje ako se zameni surutkom)
1dl ulja
1 kvasac
0,8kg brašna
1 margarin

Potopiti kvasac u malo toplog mleka sa kašičicom šećera i kašičicom brašna i ostaviti da se podigne. Dobro umutiti jaja, pa dodati so i šećer. U umućenu masu dodati ulje, zatim nadošao kvasac.
Sipati masu u prosejano brašno i umesiti testo. Važno je da se testo jako dobro izmesi. Ostaviti da nadođe. Za to vreme margarin dobro umutiti (ja i obeležim petine). Testo premesiti i podeliti na 6 jednakih delova. Svaki deo razviti u krug. Premazati margarinom (na svaki po petinu) i ređati jedno preko drugog (naravno gornji ne mazati). Okrenuti naopako i razviti što tanje.
E sad... kako ovo da objasnim (meni su crtali!). Trebalo bi da dobijete krug prečnika oko 50-60cm. U sredini izrezati krug prečnika oko 25-30cm iz koga se režu kružni isečci ("trouglovi") od kojih se oblikuju kifle (najbolje je zamotati ih oko drške od varjače ili prsta, tako da unutra ostane šupljina). Od preostalog dela testa oblika kružnog prstena, takođe izrezati "trouglove" i oblikovati kifle. Ređati na tepsiju prethodno podmazanu (ili prekrivenu papirom za pečenje), ostaviti da odstoje oko dva sata (otprilike treba da se udvostruče - vreme stajanja zavisi od temperature na kojoj stoje), premazati umućenim žumancetom i posuti susamom. Ubaciti u rernu i peći.
Ako želite da ih filujete - snađite se
 
Dakle...
Testo se zamesi po gornjem receptu (s tim što obično treba dodati brašno... recimo oko 1kg).
Varijanta je da se margarin zamrzne i izrenda na razvijene komade testa.
I ja sam se ispraksovala da testo podelim na četiri dela, pa svaki od ta četiri na šest (eventualno pet), svaku tu lopticu razvijem u krug, narendam margarin i naređam ih po 6 jedan na drugi.
Razvijem još malo (paziti da se svi krajevi testa jednako razvijaju), isečem krug na pola, pa na četvrtine... sve do 16/16.
Svaku šesnaestinu još malo razvučem oklagijom, i uvijam u kiflu. Nekad stavim fil, nekad ih ostavim prazne.
Ova je filovana kremom:

picture.php


Složim u pleh i ostavim da odstoje... sad to je relativan pojam... nekad je dovoljno 20-tak minuta, nekad treba i čitav sat da narastu.
Svaku premažem razmućenim jajetom:

picture.php


Preko toga pospem susam (ako su prazne) ili kombinujem... svaki fil ima svoj "posip": sir/narendan kačkavalj ili parmezan (ovog puta je bio susam), šampinjoni/bosiljak, pekmez/kristal šećer, krem/čokolada u prahu (ili narendana).
I onda idu u rernu:

picture.php


Moja rerna ima isparivač za vodu, ali ih ja svejedno poprskam vodom.
Prskam ih i jednom tokom pečenja i odmah nakon što ih pečene izvadim iz rerne.

picture.php


Ovako izgledaju gotove
sa šampinjonima:

picture.php


sa sirom:
picture.php

picture.php
 
Старински рецепт, мало пипаво, али прелепо:
1. ПУТЕР КИФЛЕ
Измешати 400g брашна са 150g путера, додати 4 жуманца, мало соли, 2dl павлаке и добро смесити. Поделити на 3 дела. Обликовати јуфке и оставити их један дан у фрижидеру (између два тањира). Сутрадан сваку јуфку растањити у облику правоугаоника и премазати трећином од 100g маслаца. Увити у ролат и сећи на комаде 2 прста ширине. Сваки комад растањити ( на сечену страну), филовати и формирати кифлицу.
ФИЛ:
Беланца умутити са 4-5 кашика шећера и мало џема од кајсија.
 
joj smehic ti bi ove svoje glat mogla na sajmu da utalis za pare onom gladnom narodu,kako dobro izgledaju,a mogu misliti kad zagrizes kako lepo krckaju poz zubima,pa pocnu da se tope u ustima.
 
joj smehic ti bi ove svoje glat mogla na sajmu da utalis za pare onom gladnom narodu,kako dobro izgledaju,a mogu misliti kad zagrizes kako lepo krckaju poz zubima,pa pocnu da se tope u ustima.

:hvala:
Kiflice su stvarno odlične... rekoh već biule su hit u igraonici. Ne možete da zamislite koliko se toga može pojesti za jedan rođendan!
Klincima (ako su slatke) nema šanse da ostane i jedna!
Bilo me sramota kad treba da naplatim... ko će verovati da su klinci pojeli 4kg kiflica! :roll::zcepanje:(a pojedu!)
PS Pravićemo za sajam... za taj zajednički štand ili za nas da ne crknemo gladni.
 

Ako dobro vidim ovo nije sečeno kao u prethodnom receptu? Ono, testo se razvuče u krug pa se iz tog kruga vadi krug iz centra i prave kifle, i ponovi se postupak sa ostatkom testa u obliku prstena. Ovaj trougao po dužini mi liči da su iz jedne jufke sečeni delovi za kifle, da li sam u pravu?
 
Ako dobro vidim ovo nije sečeno kao u prethodnom receptu? Ono, testo se razvuče u krug pa se iz tog kruga vadi krug iz centra i prave kifle, i ponovi se postupak sa ostatkom testa u obliku prstena. Ovaj trougao po dužini mi liči da su iz jedne jufke sečeni delovi za kifle, da li sam u pravu?

Sečeno je iz kruga.
Pogledaj iznad teglice sa eurokremom... tamo ćeš videti dva komadića.
Uvek te komadiće prethodno razvučem oklagijicom pa tek onda filujem i zavijam u kiflice.
 

Back
Top