Kreativci VS Potrosaci

Bez obzira sto prethodnih pet POST ova tj.autora nije citalo prvi red cime moze biti "placeno"postavljam jedno pitanje koje je u vezi sa ovom pricom.

Ljudi koji uzivaju u izazovu i adrenalinu, niti su bez straha , niti su mirni a opet uzivaju...

Zasto ljudi ovde pokusavaju da sebi pripisuju nematerijalisticke osobine toliko da ih bilo sta sto asocira na materijalizam "oslepljuje" i negiraju to.

Na stranu to , ostaje i pitanje , dali neko radi nesto sto ne mora (zbog bukvalista moram da dodam da "mora" obuhvata i zbog vas i radi drugih), a da mu to ne prija?

A za "naduvene baloncice" pitanje :
Ko je to kreativan na kvalitetan nacin a da ne voli to sto kreativno stvara?
 
A da vi niste povezali sve mogucnosti sa AND operatorima.OR je podrazumevano.

Pa motivi su u prva 4 reda a 5 kaze "zavisno od subjektivnog gledanja na svet".(jedan od)

Molim tumaca na ovom forumu...

Salim se , nije bitno . Svrha ovog posta je da ukloni uzrok iritacije vecine , ako je gore navedeni slucaj u pitanju.
 
Tuzni Patku,

Ljudi koji uzivaju u izazovu i adrenalinu, niti su bez straha , niti su mirni a opet uzivaju...
... na malo bolestan nachin. mislim, uz svo poshtovanje i razumevanje nashih medjusobnih razlika, razlichitih nachina na koje mislimo, radimo i uzivamo, ipak ne mogu da svarim "uzitak" dok skaches sa bandzija uz potencijalnu mogucnost da ti to izivljavajuce vrishtanje bude zadnje sto si uradio u zivotu.

Zasto ljudi ovde pokusavaju da sebi pripisuju nematerijalisticke osobine toliko da ih bilo sta sto asocira na materijalizam "oslepljuje" i negiraju to.
nisam video da je ovde iko ishta pokushao sebi da "pripishe"... svako ovde pricha svoju prichu onako kako jeste. ja bar verujem da niko ne izmislja i ne laze. inace ne bih bio ovde. ako ti fali poverenja, onda bolje ucestvuj u ovakvim konverzacijama jer ces u startu okrenuti na lose.

Na stranu to , ostaje i pitanje , dali neko radi nesto sto ne mora (zbog bukvalista moram da dodam da "mora" obuhvata i zbog vas i radi drugih), a da mu to ne prija?
naravno da radim mnogo toga sto mi ne prija, sve u cilju da bi mi kasnije prijalo. i zbog sebe i zbog drugih. silom nekih loshih prilika, prinudjen sam na dosta stvari koje daleko da prijaju.

A za "naduvene baloncice" pitanje :
Ko je to kreativan na kvalitetan nacin a da ne voli to sto kreativno stvara?
bez obzira dal sam "naduveni balonchic" ili nisam, odgovoricu. preporucio bih ti prozivanje pomocu nickova, valjda su oni zato i izmishljeni, zar ne? i iz drugog razloga izbegni takve prozivke - nismo u pubertetu. ne raspravljamo se na "tinejdzerima" nego na "filozofiji".
da odgovorim na pitanje:
kreativan na kvalitetan nacin a da ne voli to sto kreativno stvara sam izmedju ostalog i ja. ako ti ja nisam dovoljan, tu je i leonardo da vinchi, koji je gomilu svojih dela ostavio nezavrsenim ocito nezadovoljan njima. na stranu sto su ona, iz ugla nas obicnih smrtnika, prakticno savrsena.
da se razumemo - svoj poziv volim. volim to sto radim. inace to ne bih mogao raditi... kao sto je vinston cercil rekao... nije srecan onaj koji radi ono sta voli, vec koji voli ono sto radi. ali kao sto sam vec rekao, ne smem sebi dozvoliti, a i stran mi je, luksuz samozadovoljstva, tj zadovoljstva sopstvenim delima. prvo, nisam slep. vidim sve greske koje sam nacinio i koje cu uvek ciniti, uvek neke druge. drugo, nisam od onih koji svrsavaju nad svojim radovima... "jao sto sam dobar, jao sto sam zadovoljan, jao sto su me danas svi hvalili kako sam dobar". izabrao sam put koji vodi napred, a na njemu nema spavanja na lovorikama.
 
Nije Leonardo ostavljao radove nedovrsenim , jer je bio nezadovoljan njima, vec zato sto cim bi video resenje problema , stvar ga ne bi vise privlacila, a i toliko je bio svestran da nije mogao da se sastavi!
Bar ja tako mislim! Ali to nije ni bitno! :D
 
divlja-u-srcu:
Nije Leonardo ostavljao radove nedovrsenim , jer je bio nezadovoljan njima, vec zato sto cim bi video resenje problema , stvar ga ne bi vise privlacila, a i toliko je bio svestran da nije mogao da se sastavi!
Bar ja tako mislim! Ali to nije ni bitno! :D

i to zvuci kao dobro objasnjenje...
ali, kako bi mogao videti resenje problema kad ga nije do kraja resio? ..... dobro, bio je genije, valjda je video :)
nemam pojma. ja sam uglavnom na vise mesta nalazio da je bio "nezadovoljan"... ali mozemo samo da nagadjamo :)
 
anakin:
koliko u svom zivotu osecate poriv da stvarate i kom segmentu vaseg zivota se ovo najvise ispoljava?
stvaranje se moze shvatiti krajnje siroko...

koliko osecate u sebi teznju da budete konzument i potrosac?

mislim da ova sva poriva stoje u apsolutnoj suprotnosti....ali je sasvim moguce u jednom coveku naci oba. svi smo deo potrosacke kulture ali smo i svi ljudska bica bez cijeg kreativnog potencijala ne bi bilo ni civilizacije kakvu poznajemo....


Bavim se kreativnim radom sa decom predškolskog i školskog uzrasta. Mogućnosti izražavanja su nenabrojive i njihova realizacija me ispunjava velikim zadovoljstvom.To što sam relativno dobro plaćena za posao koji volim ne predstavlja mi nikakav problem jer je spojeno lepo i korisno. Ne čini mi se da je u pitanju apsolutna suprotstavljenost, možda pre neka logična dopunjenost.
 
divlja-u-srcu:
Pa sam si odgovorio da je covek bio genije! To ti je isto kao oni likovi sto rese matematicki zadatak u glavi, ne moraju to na papiru! :)

you're right :wink:
ne, mislim da logichnije zvuchi ono sto si ti rekla. tako da moj primer leonarda otpada iz one priche.

uzgred, nadam se da te nije zabunilo sto sam poslao dvaput isti post posle ovog tvog, problem je bio tehnichke prirode :)
 
:oops: I did it again :D

to je zato sto mi veza puca svakih tri minuta pa ja kad krenem da posaljem post ono pukne, pa opet se konektujem i posaljem a ono je u medjuvremenu vec bilo poslato :) interesantno ..... isn't? :lol:
 
Kazanova:
Kreativnost je klica u ljudskoj dusi stvorena, da se izrazim Maran Atinim recnikom, od vise sile u korist covecanstva. Malobrojni su oni koji mogu da stvaraju jer u njima struji kosmicka energija mogu da osete sto svaki covek oseca (tako da mislim da su oni bolji psiholozi od samih psihologa). Psihologija to cak objasnjava kao frustracije, ali kako bi ona bila popularna ako bi shvatila ljude koji kreiraju npr, kod nas a i u svetu, vecina zazire od onih koji slusaju klasiku pa i od same klasicne muzike, kao da je to muzika za cudake i kao da su ti ljudi neki cudaci (mozda zbog nekih, koji se uopste ne razumeju u tu muziku vec se njome sluze kao nacin isticanja u drustvu, kao da oni osecaju nesto vise)

Onaj koji stvara zbog interesa, novca, nije kreativac!

Ta visa sila je u ljude koji imaju talenat nametnula i neku muku (da tako kazem): Mozart je gladovao, Tesla vezan za majku, Betoven zaljubljiv, Sopenhauer povredjen od zene, Dostojevski robijao... inspiracija je uvek dolazila teskim zivotom.

Umetnost je put ka visem bicu a ne religija.


Setite se samo humanizma i renesanse!

Slušaj, mislim da je tu prepirka sasvim glupa 8)

Zašto ne nađete nekog ko stvara, pa ga lepo ne pitate šta misli. Da li umetnost ili religija, može ti reći samo neko ko se bavi umetnošću, i ko razume umetnost, a onda je na tebi da poveruješ ili ne. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
Tuzni_patak:
Kreativnost mora biti "placena".
Pojedinac koji se bavi kreativnim radom ce ili se osecati "placenim" za taj svoj rad ili ce prestati da kreativno pristupa radu.

Sta znaci "placen"?
Znaci da oseca unutrasnje zadovoljstvo,
da oseca pohvale sredine,
da oseca potvrdu vrednosti svoje kreativnosti,
da ima vremena da ispuni svoju verziju kreativnosti (ako je pedantan)
zavisno od subjektivnog gledanja na svet.

Ovo prvo ti je tačno, a ovo kod plaćanja si zaboravio samo jednu stvar a to je novac. Jer, u današnje vreme, da bi čovek imao vremena da ispuni svoju kreativnost neophodan je novac...

Pa, ja sam iskreno rečeno, kreativac i potrošač u isto vreme (ko mi kriv kad radim takav posao :roll: ) :wink:
Kreativac ne postoji bez unutrašnjeg potrošača. Pravim kreativcima, potrošač je samo nagon koji im pomaže da stvaraju.
 
ako te na kreativnost tera potrosacki nagon, onda tesko da si kreativac.
sto se tice novca, ajde malo skokni do recimo Likovne akademije. ljudi maltene gladni....totalno bez para...
i sta, manje su kreativni?
 
Ena187:
Tuzni_patak:
Kreativnost mora biti "placena".
Pojedinac koji se bavi kreativnim radom ce ili se osecati "placenim" za taj svoj rad ili ce prestati da kreativno pristupa radu.

Sta znaci "placen"?
Znaci da oseca unutrasnje zadovoljstvo,
da oseca pohvale sredine,
da oseca potvrdu vrednosti svoje kreativnosti,
da ima vremena da ispuni svoju verziju kreativnosti (ako je pedantan)
zavisno od subjektivnog gledanja na svet.

Ovo prvo ti je tačno, a ovo kod plaćanja si zaboravio samo jednu stvar a to je novac. Jer, u današnje vreme, da bi čovek imao vremena da ispuni svoju kreativnost neophodan je novac...

Pa, ja sam iskreno rečeno, kreativac i potrošač u isto vreme (ko mi kriv kad radim takav posao :roll: ) :wink:
Kreativac ne postoji bez unutrašnjeg potrošača. Pravim kreativcima, potrošač je samo nagon koji im pomaže da stvaraju.
ok....chitao sam i tvoje postove na temu "ubiti sponzorushe"......zajedno sa ovim....
strashno....
plache mi se....evo :cry:
ali dosta....necesh ti da me gledash kako plachem :x
 
anakin:
ako te na kreativnost tera potrosacki nagon, onda tesko da si kreativac.
sto se tice novca, ajde malo skokni do recimo Likovne akademije. ljudi maltene gladni....totalno bez para...
i sta, manje su kreativni?

Znam većinu sa Likovne akademije, i nisam mi kriva što nisu sposobni da naplate svoje radove (ako se 90% njih može nazvati radovima vrednim pažnje :roll: ), btw daj malo bolje pogledaj za šta oni traže pare :shock: . Tvrdim, da 90% njih nisu čak ni umetnici, jer prava umetnost je podložna kritici. U kreativnosti, kao i u svemu postoji odnos kvaliteta i kvantiteta. Kvalitet u svemu prolazi, i kvalitet ima cenu, za razliku od kvantiteta... Bolje se zapitaj da li su njihove kreacije kvalitetne ili običan kič i šund :D
 
Keeper:
Ena187:
Kreativac ne postoji bez unutrašnjeg potrošača. Pravim kreativcima, potrošač je samo nagon koji im pomaže da stvaraju.

objasni ovo zivota ti .... :?

U stvaraocu žive "kreativac" i "potrošač" kao sjedinjena ličnost - karakterna crta. Znači, osnovno pravilo je da se nešto može stvoriti od nečeg već stvorenog.
Potrošač: Prati sve stvari važne kad je reč o tvorevinama drugih ljudi, bukvalno guta znanje.
Kreativac: Koristi znanje od potrošača, koji zahteva od njega da njegova tvorevina bude bolja ili bar blizu njemu već poznatih tvorevina.

Dakle, vidiš dete koji ima 6 godina i želju da napiše roman, ima kompletnu ideju, ali, elem, ne zna da piše. To je za njega samo san, jer u njemu ne živi potrošač. Da li je to dete kreativno? Odgovor je ne, ono nije kreativno, ali ima potencijal da bude kreativno.

P.S. Potrošač je neko ko uči, a kreativac neko ko prezentuje isto to znanje sa dodatkom sopstvenog duha 8)
 
Ena187:
Kvalitet u svemu prolazi, i kvalitet ima cenu, za razliku od kvantiteta... Bolje se zapitaj da li su njihove kreacije kvalitetne ili običan kič i šund :D

... ako kvalitet u svemu prolazi i ako je uvek naplacen, onda je van gogh bio obichno mazalo koji za zivota ni paru nije zaradio, a za razliku od njega, vrlo kvalitetni muzichki umetnici su recimo Stoja ili Ceca koji su naplatili sav svoj 'kvalitet' ...
 
Keeper:
Ena187:
Kvalitet u svemu prolazi, i kvalitet ima cenu, za razliku od kvantiteta... Bolje se zapitaj da li su njihove kreacije kvalitetne ili običan kič i šund :D

... ako kvalitet u svemu prolazi i ako je uvek naplacen, onda je van gogh bio obichno mazalo koji za zivota ni paru nije zaradio, a za razliku od njega, vrlo kvalitetni muzichki umetnici su recimo Stoja ili Ceca koji su naplatili sav svoj 'kvalitet' ...

Porediti Van Goga i Cecu.... :roll: :roll:
 
Ena187:
Keeper:
Ena187:
Kreativac ne postoji bez unutrašnjeg potrošača. Pravim kreativcima, potrošač je samo nagon koji im pomaže da stvaraju.

objasni ovo zivota ti .... :?

U stvaraocu žive "kreativac" i "potrošač" kao sjedinjena ličnost - karakterna crta. Znači, osnovno pravilo je da se nešto može stvoriti od nečeg već stvorenog.
Potrošač: Prati sve stvari važne kad je reč o tvorevinama drugih ljudi, bukvalno guta znanje.
Kreativac: Koristi znanje od potrošača, koji zahteva od njega da njegova tvorevina bude bolja ili bar blizu njemu već poznatih tvorevina.

Dakle, vidiš dete koji ima 6 godina i želju da napiše roman, ima kompletnu ideju, ali, elem, ne zna da piše. To je za njega samo san, jer u njemu ne živi potrošač. Da li je to dete kreativno? Odgovor je ne, ono nije kreativno, ali ima potencijal da bude kreativno.

P.S. Potrošač je neko ko uči, a kreativac neko ko prezentuje isto to znanje sa dodatkom sopstvenog duha 8)

aha.... OK. samo bih ja tog 'potroshacha' malo lepshe nazvao.... 'konzument' recimo :)
 
Keeper:
Ena187:
Kvalitet u svemu prolazi, i kvalitet ima cenu, za razliku od kvantiteta... Bolje se zapitaj da li su njihove kreacije kvalitetne ili običan kič i šund :D

... ako kvalitet u svemu prolazi i ako je uvek naplacen, onda je van gogh bio obichno mazalo koji za zivota ni paru nije zaradio, a za razliku od njega, vrlo kvalitetni muzichki umetnici su recimo Stoja ili Ceca koji su naplatili sav svoj 'kvalitet' ...

Mislim da nisi shvatio poentu, no dobro, to je ok za tvoje godine. U svemu postoji klasika, i klasika uvek, ali uvek spada u kvalitet, zato što je klasika podložna kritici. To što su Ceca, Stoja ili neka treća sada popularne, stvar je pomodarstva, kao i kod oblačenja. Moda se menja, to je normalno, ali pitanje je ko će se sećati Cece posle 20, 30 ili 50 godina. Npr. današnja dečica znaju za Cecu, ali ne znaju za Bijelo Dugme, dok će sutrašnji klinci da slušaju nešto sasvim drugo, jer trag vremena briše kvantitet. Ali, Mocart opstaje godinama, i uvek mu se odaje priznanje. Jer samo klasika može da nadživi ostale prolazne sitnice. Vreme ne priznaje modu, vreme priznaje večnost, a sama klasika je večnost. Što se tiče Vincenta Van Gogha, radovi su mu malo teže svarljivi kad imaš slab stomak...
 
Ena187:
Mislim da nisi shvatio poentu, no dobro, to je ok za tvoje godine. U svemu postoji klasika, i klasika uvek, ali uvek spada u kvalitet, zato što je klasika podložna kritici. To što su Ceca, Stoja ili neka treća sada popularne, stvar je pomodarstva, kao i kod oblačenja. Moda se menja, to je normalno, ali pitanje je ko će se sećati Cece posle 20, 30 ili 50 godina. Npr. današnja dečica znaju za Cecu, ali ne znaju za Bijelo Dugme, dok će sutrašnji klinci da slušaju nešto sasvim drugo, jer trag vremena briše kvantitet. Ali, Mocart opstaje godinama, i uvek mu se odaje priznanje. Jer samo klasika može da nadživi ostale prolazne sitnice. Vreme ne priznaje modu, vreme priznaje večnost, a sama klasika je večnost. Što se tiče Vincenta Van Gogha, radovi su mu malo teže svarljivi kad imaš slab stomak...

to znam i sam. ti si malo promasila poentu (ne znam dal je to OK s obzirom da ne znam tvoje godine) posto si pricala o placanju tog kvaliteta a ja sam pricao o tome da pravi kvalitet nije uvek placen...
inace, znam i sam da cemo zaboraviti cecu i zapamtiti mocarta. ali nije o tome prica...
uzgred, sto se van gogha tiche, njegove slike se ne ocenjuju na osnovu stomaka, vec na osnovu njenih stvarnih vrednosti.
 
Keeper:
Ena187:
Mislim da nisi shvatio poentu, no dobro, to je ok za tvoje godine. U svemu postoji klasika, i klasika uvek, ali uvek spada u kvalitet, zato što je klasika podložna kritici. To što su Ceca, Stoja ili neka treća sada popularne, stvar je pomodarstva, kao i kod oblačenja. Moda se menja, to je normalno, ali pitanje je ko će se sećati Cece posle 20, 30 ili 50 godina. Npr. današnja dečica znaju za Cecu, ali ne znaju za Bijelo Dugme, dok će sutrašnji klinci da slušaju nešto sasvim drugo, jer trag vremena briše kvantitet. Ali, Mocart opstaje godinama, i uvek mu se odaje priznanje. Jer samo klasika može da nadživi ostale prolazne sitnice. Vreme ne priznaje modu, vreme priznaje večnost, a sama klasika je večnost. Što se tiče Vincenta Van Gogha, radovi su mu malo teže svarljivi kad imaš slab stomak...

to znam i sam. ti si malo promasila poentu (ne znam dal je to OK s obzirom da ne znam tvoje godine) posto si pricala o placanju tog kvaliteta a ja sam pricao o tome da pravi kvalitet nije uvek placen...
inace, znam i sam da cemo zaboraviti cecu i zapamtiti mocarta. ali nije o tome prica...
uzgred, sto se van gogha tiche, njegove slike se ne ocenjuju na osnovu stomaka, vec na osnovu njenih stvarnih vrednosti.

Htedoh reći da je teško gledati morfologiju...
Čika ne zna šta je to anatomija 8) , a to ti dođe kao da kažeš: Mi nećemo ocenjivati da li su 2+2=4, jer ne ocenjujemo na osnovu matematike, već na osnovu stvarnih vrednosti, jer niko ne zna šta predstavlja 2 :wink:
 

Back
Top